Următor →

Trauma

Prețuri în farmacii online:

Urmează un medicament combinat, antiinflamator nesteroidian și acțiune analgezico-antipiretică, antipiretică, antiinflamatorie și analgezică.

Eliberați forma și compoziția

Următorul este produs sub formă de comprimate filmate: biconvexe, ovale, roșii, cu risc; pe pauză, este vizibil un miez alb sau aproape alb (2, 6, 10 sau 12 buc. în blistere, într-o cutie de carton 1 sau 2 pachete).

Compoziție pentru 1 comprimat:

  • ingrediente active: paracetamol - 200 mg, ibuprofen - 400 mg;
  • componente auxiliare: hidroxipropil celuloză, stearat de magneziu, croscarmeloză sodică, hidrogen fosfat de calciu, dioxid de siliciu coloidal, celuloză microcristalină, talc;
  • carcasa filmului: Opadray 20A250004 Roșu (hiproloză, dioxid de titan, hipromeloză, talc, vopsea galbenă apus, vopsea purpurie), Opadray II 85F19250 Transparent (alcool polivinilic, talc, polietilen glicol, polisorbat 80).

Proprietăți farmacologice

Farmacodinamica

Urmează un agent antipiretic, antiinflamator și analgezic combinat.

Paracetamolul este un analgezic non-narcotic. Are activitate analgezică și antipiretică. Mecanismul acțiunii sale se datorează blocării ciclooxigenazelor din sistemul nervos central și efectului asupra centrelor de termoreglare și durere.

Ibuprofenul este un medicament antiinflamator nesteroidian cu acțiune triplă (ameliorează febra, suprimă inflamația și ameliorează durerea). Inhibă activitatea ciclooxigenazei, care reglează sinteza prostaglandinelor.

Componentele Neksta afectează atât legăturile centrale, cât și cele periferice în formarea sindromului durerii. Paracetamolul și ibuprofenul se completează reciproc pentru un efect terapeutic rapid și țintit.

Farmacocinetica

Absorbția paracetamolului este mare, concentrația plasmatică maximă este de 5-20 μg / ml, timpul pentru atingerea concentrației maxime este de la 30 de minute la 2 ore. Paracetamolul este legat în proporție de 15% de proteinele plasmatice. Trece prin bariera hematoencefalică. Metabolismul paracetamolului apare în ficat. Se formează metaboliți activi și inactivi. Timpul de înjumătățire este de 1 până la 4 ore. Partea principală a dozei luate este excretată numai sub formă de metaboliți (sulfați și glucuronide)

Ibuprofenul este bine absorbit din tractul digestiv. Concentrația plasmatică maximă este atinsă după 45 de minute (când se ia medicamentul pe stomacul gol) sau 90-150 de minute (dacă se ia Next după mese). Ibuprofenul este legat în proporție de 90% de proteinele plasmatice. Concentrația substanței în lichidul sinovial este mai mare decât conținutul acesteia în plasmă. Ibuprofenul este metabolizat în ficat. Retragerea este bifazică, timpul de înjumătățire este de 120-150 de minute. Principala cale de excreție este prin rinichi, parțial cu bilă. Mai puțin de 1% din medicament este excretat nemodificat.

Indicații de utilizare

Următorul este folosit pentru ameliorarea durerii de diferite origini:

  • dureri de spate;
  • durere menstruală (algodismenoree);
  • cefalee (inclusiv migrenă);
  • sindromul durerii de-a lungul nervului periferic (nevralgie);
  • dureri musculare;
  • durere de dinţi;
  • sindromul durerii genezei postoperatorii și posttraumatice;
  • dureri articulare;
  • durere cu entorse, vânătăi, fracturi și luxații;
  • sindromul durerii care însoțește bolile inflamatorii și degenerative ale aparatului locomotor.

Medicamentul este, de asemenea, recomandat pentru tratamentul febrei, inclusiv a răcelii și a gripei.

Contraindicații

  • insuficiență renală severă;
  • niveluri ridicate confirmate de potasiu din sânge;
  • insuficiență hepatică severă;
  • sângerări din tractul gastro-intestinal;
  • exacerbarea proceselor erozive și ulcerative în organele tractului gastro-intestinal;
  • diferite tulburări de coagulare a sângelui (diateză hemoragică, hemofilie, tendință de sângerare, timp prelungit de sângerare);
  • starea după procedura de altoire a bypass-ului coronarian;
  • polipoză recurentă a nasului și sinusurilor, astm bronșic și hipersensibilitate la acid acetilsalicilic și la alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (combinație completă sau incompletă a afecțiunilor enumerate), inclusiv antecedente;
  • insuficiența glucozei-6-fosfat dehidrogenazei;
  • copii sub 12 ani;
  • sarcină (al treilea trimestru);
  • hipersensibilitate la una sau mai multe componente ale medicamentului.

Relativ (Următorul este utilizat cu precauție):

  • insuficiență renală de severitate ușoară până la moderată;
  • sindrom nefrotic;
  • ulcer peptic al duodenului și stomacului (inclusiv antecedente);
  • colită, enterită, gastrită;
  • insuficiență hepatică ușoară până la moderată;
  • ciroza ficatului cu presiune crescută în sistemul venei porte;
  • leziuni hepatice alcoolice;
  • hiperbilirubinemie benignă;
  • hepatita virala;
  • sindromul bronhospastic, astmul bronșic;
  • insuficiență cardiacă cronică;
  • boala arterială periferică;
  • Diabet;
  • perioada sarcinii (al doilea și al treilea trimestru);
  • perioada de lactatie.

Apoi, instrucțiuni de utilizare (metodă și dozare)

Următoarele comprimate se iau pe cale orală, după mese.

Doza recomandată pentru adulți este de un comprimat de 3 ori pe zi, pentru copii cu vârsta cuprinsă între 12-18 ani (cântărind mai mult de 40 kg) - un comprimat de 2 ori pe zi.

Doza maximă pentru adulți este de trei comprimate pe zi..

Ca mijloc de reducere a temperaturii corporale ridicate, Next poate fi utilizat nu mai mult de 3 zile și ca medicament analgezic - nu mai mult de 5 zile. Continuarea terapiei este posibilă numai după recomandarea medicului.

Efecte secundare

  • sistemul digestiv: arsuri la stomac, ulcerații ale mucoasei gingivale, vărsături, greață, stomatită aftoasă, apetit scăzut, dureri abdominale, pancreatită, flatulență, constipație sau diaree;
  • sistemul respirator: sindrom bronhospastic, respirație scurtă;
  • sistemul cardiovascular: insuficiență cardiacă, hipertensiune arterială, tahicardie;
  • sistemul nervos și organele senzoriale: amețeli, anxietate, cefalee, tulburări de somn, depresie, iritație și uscăciune a ochilor, diplopie sau vedere încețoșată, deficiențe de auz și de vedere, zgomot sau sunete în urechi;
  • sistem hematopoietic: agranulocitoză, eozinofilie, anemie, purpură trombocitopenică, leucopenie, trombocitopenie;
  • sistemul urinar: sindrom nefrotic, inflamație a vezicii urinare, insuficiență renală acută, urinare crescută;
  • reacții alergice: rinită alergică, erupții cutanate, prurit, eritem exudativ multiform, edem Quincke, sindrom Lyell.

Terapia pe termen lung și administrarea Neksta în doze mari pot provoca efecte nefrotoxice și hepatotoxice, precum și pot duce la dezvoltarea anemiei aplastice sau hemolitice, pancitopeniei sau methemoglobinemiei.

Supradozaj

Simptomele supradozajului cu Neksta sunt greață, vărsături, cefalee, somnolență, dureri abdominale, febră, urinare crescută, aritmie, tahicardie, zvâcniri musculare sau tremurături, acidoză metabolică, letargie sau agitație crescută, insuficiență renală acută, timp de protrombină prelungit și creștere activitatea enzimelor hepatice. În caz de suspiciune de supradozaj cu medicamentul, trebuie să solicitați urgent asistență medicală..

Tratamentul intoxicației este simptomatic. În primele ore, trebuie să clătiți stomacul și să luați cărbune activ. Pacientului i se prescrie și o băutură alcalină și diureză forțată.

Instrucțiuni Speciale

Nu este de dorit să luați comprimatele Next simultan cu alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene și / sau medicamente, care includ paracetamol.

La pacienții care utilizează medicamentul timp de mai mult de 5-7 zile, este necesar să se monitorizeze funcția hepatică și starea sângelui periferic.

Administrarea paracetamolului duce la denaturarea rezultatelor testelor de laborator pentru conținutul de acid uric și glucoză din plasma sanguină..

Simptomele gastropatiei AINS care au apărut în timpul tratamentului cu Next sunt o indicație pentru o monitorizare atentă a stării pacientului (este necesar să se efectueze un test de sânge ocult fecal, un test de sânge pentru a determina hematocritul și hemoglobina și esofagogastroduodenoscopia).

Ar trebui să încetați să luați Neksta cu 48 de ore înainte de studiu pentru 17-ketosteroizi.

Nu se recomandă consumul de băuturi alcoolice în timpul terapiei.

Influența asupra capacității de a conduce vehicule și mecanisme complexe

Pacienții care iau Next, pe durata tratamentului, trebuie să refuze orice activitate care necesită o concentrație ridicată de atenție, reacții motorii și mentale rapide..

Aplicare în timpul sarcinii și alăptării

Următorul este contraindicat femeilor însărcinate din al treilea trimestru. În primul și al doilea trimestru de sarcină, utilizarea medicamentului este posibilă numai conform indicațiilor unui medic și numai în cazurile în care beneficiul pentru femeie depășește riscul potențial pentru făt.

Următorul este contraindicat la femeile care alăptează..

Utilizarea copilăriei

Medicamentul nu este utilizat la copii cu vârsta sub 12 ani..

Cu funcție renală afectată

Următorul este contraindicat la pacienții cu insuficiență renală severă. La persoanele cu sindrom nefrotic și insuficiență renală ușoară până la moderată, medicamentul este utilizat cu precauție.

Pentru încălcări ale funcției hepatice

Conform instrucțiunilor, Next este contraindicat la pacienții cu insuficiență hepatică severă. Pentru hepatita virală, ciroză hepatică cu presiune crescută în sistemul venei portale, insuficiență hepatică ușoară și moderată, afectare hepatică alcoolică și hiperbilirubinemie benignă, medicamentul este utilizat cu precauție.

Interacțiuni medicamentoase

Barbituricele, antidepresivele triciclice, fenitoina, rifampicina, etanolul, flumecinolul, fenilbutazona și alți inductori ai oxidării microsomale hepatice cresc riscul de intoxicație severă în caz de supradozaj cu Neksta.

Probabilitatea unui efect hepatotoxic al medicamentului scade odată cu utilizarea simultană cu inhibitori ai oxidării microsomale.

În cazul unei combinații de paracetamol cu ​​etanol, riscul de a dezvolta pancreatită acută crește; cu barbiturice pentru o lungă perioadă de timp - eficacitatea paracetamolului scade; cu diflunisal - crește probabilitatea hepatotoxicității medicamentului.

Riscul de leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal crește odată cu combinația de ibuprofen cu glucocorticosteroizi și etanol.

Ibuprofenul îmbunătățește efectul terapeutic al insulinei și al agenților hipoglicemici orali; crește concentrațiile plasmatice de preparate de metotrexat, digoxină și litiu; reduce efectul diuretic și natriuretic al hidroclorotiazidei și furosemidului și efectul hipotensor al vasodilatatoarelor; reduce activitatea antiinflamatorie și antiplachetară a acidului acetilsalicilic.

Apoi reduce activitatea agenților uricosurici și îmbunătățește efectul anticoagulanților indirecți.

Absorbția ibuprofenului este redusă de colestiramină și antiacide.

Incidența hipoprotrombinemiei crește odată cu utilizarea combinată de paracetamol și ibuprofen cu acid valproic, cefotetan, cefamandol, plikamicină și cefaperazonă.

Analogi

Analogii lui Nekst sunt: ​​Brufica Plus, Brustan, Nurofen Long, Nurofen Multisymptom, Ibuklin, Ibuklin Junior, Khairumat etc..

Termeni și condiții de stocare

A se păstra la o temperatură care nu depășește 25 ° C. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Perioada de valabilitate a medicamentului - 2 ani.

Condiții de distribuire de la farmacii

Disponibil fără prescripție medicală.

Recenzii despre Next

Conform recenziilor, Next este un excelent calmant al durerii care acționează rapid și într-un mod țintit. Cel mai adesea, pacienții au utilizat medicamentul pentru dureri de cap și dureri de dinți, migrene, nevralgii și răceli. În toate aceste situații, Next sa dovedit a fi mai eficient decât medicamentele similare cu paracetamol și ibuprofen în compoziție. Cu toate acestea, unii pacienți tratează medicamentul cu precauție datorită listei extinse a efectelor sale secundare..

Preț pentru Next în farmacii

Până în prezent, costul medicamentului în farmacii este de la 160 de ruble pe ambalaj conținând 10 comprimate. Preț pentru Next în pachete de 20 buc. - de la 224 ruble.

Ați găsit o greșeală în text? Selectați-l și apăsați Ctrl + Enter.

Tablete Următorul: instrucțiuni de utilizare

Substanțe active:

ibuprofen 400 mg, paracetamol 200 mg.

Comprimate ovale biconvexe, filmate, de culoare roșie, cu un scor, pe secțiune transversală, miezul este alb sau aproape alb.

analgezic combinat
(AINS + analgezic non-narcotic)
Cod ATX: М01АЕ51

Farmacodinamica

Medicament combinat, are efecte analgezice, antiinflamatoare și antipiretice.

Paracetamol - un analgezic non-narcotic, are efecte antipiretice și analgezice datorită blocării ciclooxigenazei în sistemul nervos central și efectului asupra centrelor de durere și termoreglare.

Ibuprofenul este un agent antiinflamator nesteroidian care are efecte analgezice, antiinflamatorii și antipiretice asociate cu suprimarea neselectivă a activității ciclooxigenazei, care reglează sinteza prostaglandinelor.

componentele medicamentului afectează atât mecanismele centrale, cât și cele periferice ale formării sindromului durerii. Acțiunea țintită și complementară a celor două componente are un efect terapeutic rapid și un efect analgezic pronunțat.

Farmacocinetica

Paracetamol

Absorbție - concentrație mare, maximă (Сmax) este de 5-20 μg / ml, timpul pentru atingerea concentrației maxime (Tсmax) - 0,5-2 ore; conexiune cu proteinele plasmatice - 15%. Pătrunde în bariera hematoencefalică.

Metabolizat în ficat, cu formarea atât a metaboliților activi, cât și a celor inactivi.

Timp de înjumătățire (T1/2) - 1-4 ore. Excretat în principal de rinichi sub formă

metaboliți - glucuronide și sulfați, 3% - neschimbate.

Ibuprofen

Bine absorbit din tract. Timp pentru atingerea concentrației maxime (Tсmax) atunci când este luat pe stomacul gol - 45 de minute, când este luat după mese - 1,5-2,5 ore Comunicarea cu proteinele plasmatice - 90%. Concentrația medicamentului în lichidul sinovial depășește conținutul din plasmă.

Sufera metabolismul presistemic si post-sistemic la nivelul ficatului. Are o cinetică de excreție în două faze, T1 / 2 este de 2-2,5 ore. Se excretă prin rinichi (nu mai mult de 1% nemodificat) și, într-o măsură mai mică, cu bilă.

- cefalee (inclusiv migrenă);

- algodismenoree (menstruație dureroasă);

- dureri articulare, sindromul durerii în bolile inflamatorii și degenerative ale aparatului;

- durere cu vânătăi, entorse, luxații, fracturi;

- sindromul durerii posttraumatice și postoperatorii;

- afecțiuni febrile (inclusiv gripă și răceli).

- hipersensibilitate la componentele medicamentului, inclusiv alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS);

- boli erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal (în faza acută), sângerări gastro-intestinale;

- boală renală progresivă;

- insuficiență renală severă (clearance-ul creatinei (CC) mai mic de 30 ml / min.);

- insuficiență hepatică severă sau boală hepatică activă;

- tulburări de sângerare (hemofilie, prelungirea timpului de sângerare, tendință la sângerare, diateză hemoragică);

- sângerări cerebrovasculare sau de altă natură;

- combinație completă sau incompletă de astm bronșic, polipoză recurentă a nasului și sinusurilor paranasale și intoleranță la acidul acetilsalicilic sau la alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene, incl. istorie;

- insuficiență cardiacă cronică (clasa funcțională NYHA III-IV);

- starea după altoirea bypass-ului coronarian;

- sarcină (trimestrul III);

- perioada de alăptare;

- copii sub 18 ani.

Insuficiență cardiacă cronică; hepatită virală, afectare hepatică alcoolică, insuficiență hepatică și / sau renală cu severitate moderată și ușoară, hiperbilirubinemie benignă (sindrom Gilbert și Rotor), ciroză hepatică cu hipertensiune portală, sindrom nefrotic; diabet zaharat, boală arterială periferică, ulcer gastric și ulcer duodenal (în istorie); gastrită, enterită, colită; astm bronșic, bronhospasm; vârstă în vârstă; sarcină (trimestrele I și II - utilizarea este posibilă numai conform indicațiilor medicului în cazurile în care beneficiul potențial depășește riscul posibil), perioada de alăptare (dacă trebuie să utilizați medicamentul în timpul alăptării, trebuie să întrerupeți alăptarea).

Aplicare în timpul sarcinii și alăptării

Dacă este necesar să se utilizeze medicamentul în trimestrele I și II de sarcină, ar trebui să se facă precauție - utilizarea este posibilă numai după indicațiile unui medic în cazurile în care beneficiul potențial depășește riscul posibil. Utilizarea medicamentului în al treilea trimestru de sarcină este contraindicată.

În timpul alăptării, dacă este necesar, utilizați medicamentul ar trebui să înceteze alăptarea.

Înăuntru, după ce am mâncat.

1 comprimat de 3 ori pe zi. Doza zilnică maximă este de 3 comprimate.

Durata tratamentului nu este mai mare de 3 zile ca agent antipiretic și nu mai mult de 5 zile ca anestezic. Continuarea tratamentului cu medicamentul este posibilă numai după consultarea unui medic.

Din sistemul nervos: cefalee, amețeli, tulburări de somn, anxietate, depresie.

Din sistem: tahicardie, creșterea tensiunii arteriale, insuficiență cardiacă.

Din sistemul respirator: dificultăți de respirație, bronhospasm.

Din partea tractului: dureri abdominale, greață, vărsături, arsuri la stomac, pierderea poftei de mâncare, diaree sau constipație, flatulență, ulcerație a mucoasei gingivale, stomatită aftoasă, pancreatită.

Simțuri: tulburări de auz, sunete sau tinitus, tulburări de vedere, vedere încețoșată sau diplopie, uscăciune și iritare a ochilor.

Din sistemul urinar: insuficiență renală acută, sindrom nefrotic, poliurie, cistită.

Reacții alergice: erupții cutanate, prurit, rinită alergică, angioedem, eritem exudativ multiform (sindrom), necroliză epidermică toxică (sindrom Lyell).

Din partea hematopoiezei: anemie, trombocitopenie, purpură trombocitopenică, agranulocitoză, leucopenie, eozinofilie.

Cu utilizare prelungită în doze mari - acțiune hepatotoxică și nefrotoxică (hepatită, nefrită interstițială și necroză papilară); anemie hemolitică, anemie aplastică, methemoglobinemie, pancitopenie.

Simptome: dureri abdominale, greață, vărsături, agitație sau letargie, somnolență, confuzie, tahicardie, aritmie, insuficiență renală acută, acidoză metabolică, frecvență urinară, pirexie, cefalee, tremurături sau zvâcniri musculare; activitate crescută a transaminazelor „hepatice”, timp de protrombină crescut. Dacă suspectați un supradozaj, trebuie să solicitați imediat asistență medicală..

Tratament: spălare gastrică, urmată de numirea cărbunelui activ; băut alcalin, diureză forțată, terapie simptomatică.

Inductorii oxidării microsomale în ficat (fenitoină, etanol, barbiturice, flumecinol, rifampicină, fenilbutazonă, antidepresive triciclice) cresc producția de metaboliți activi hidroxilați, ceea ce face posibilă dezvoltarea unei intoxicații severe în caz de supradozaj.

Inhibitorii de oxidare microsomală (cimetidină) reduc riscul efectelor hepatotoxice.

Medicamentele mielotoxice cresc manifestările hematotoxicității medicamentelor.

Combinația dintre ibuprofen și etanol, glucocorticosteroizi crește riscul de deteriorare a tractului.

Utilizarea simultană a paracetamolului cu etanol crește riscul de pancreatită acută.

Paracetamolul și ibuprofenul sporesc efectul anticoagulantelor indirecte și reduc eficacitatea medicamentelor uricosurice.

Utilizarea pe termen lung a barbituricelor reduce eficacitatea paracetamolului.

Diflunisal crește concentrația plasmatică a paracetamolului cu 50%, ceea ce crește riscul de a dezvolta hepatotoxicitate.

Ibuprofenul reduce activitatea hipotensivă a vasodilatatoarelor, natriuretice și diuretice - furosemid și hidroclorotiazidă.

Antiacidele și colestiramina scad absorbția ibuprofenului.

Ibuprofenul îmbunătățește efectul agenților hipoglicemianți orali și al insulinei.

Ibuprofenul crește concentrația de digoxină, litiu și metotrexat din sânge.

Când este administrat simultan cu acidul acetilsalicilic, ibuprofenul reduce efectul său antiinflamator și antiplachetar.

Cefamandolul, cefaperazona, cefotetanul, acidul valproic, plicamicina cresc incidența hipoprotrombinemiei.

Evitați utilizarea simultană a medicamentului cu alte medicamente care conțin paracetamol și / sau antiinflamatoare nesteroidiene.

Când utilizați medicamentul mai mult de 5-7 zile, parametrii sângelui periferic și starea funcțională a ficatului trebuie monitorizate.

Paracetamolul distorsionează rezultatele testelor de laborator ale glucozei și acidului uric din plasma sanguină.

Când apar simptomele, se arată o monitorizare atentă, inclusiv esofagogastroduodenoscopie, test de sânge cu determinarea hemoglobinei și hematocritului, test de sânge ocult fecal.

Dacă este necesar, medicamentul trebuie întrerupt cu 48 de ore înainte de studiu.

În timp ce iau medicamentul, pacienții trebuie să se abțină de la toate tipurile de activități care necesită o atenție sporită, reacții mentale și motorii rapide.

În perioada de tratament, nu este recomandat să luați băuturi alcoolice.

Comprimate filmate, 400 mg + 200 mg.

2, 6, 10 sau 12 comprimate într-un blister.

1 sau 2 blistere cu instrucțiuni de utilizare într-o cutie de carton. Conditii de depozitare

La o temperatură nu mai mare de 25 ° С.

A nu se lasa la indemana copiilor.

2 ani. A nu se utiliza după data de expirare tipărită pe ambalaj.


305022, Rusia, Kursk, st. Aggregatnaya, 1a / 18
Tel./fax:

634009, Rusia, Tomsk, bulevardul Lenin, 211.
Tel./fax:

* Acțiunea pronunțată a componentelor

** Datorită acțiunii antiinflamatorii a componentului din compoziție

Următor →

Substanta activa:

Conţinut

  • Imagini 3D
  • Compoziţie
  • efect farmacologic
  • Farmacodinamica
  • Farmacocinetica
  • Indicații ale medicamentului În continuare
  • Contraindicații
  • Aplicare în timpul sarcinii și alăptării
  • Efecte secundare
  • Interacţiune
  • Mod de administrare și dozare
  • Supradozaj
  • Instrucțiuni Speciale
  • Formular de eliberare
  • Producător
  • Condiții de distribuire de la farmacii
  • Condițiile de păstrare a medicamentului În continuare
  • Perioada de valabilitate a medicamentului În continuare
  • Prețurile în farmacii
  • Recenzii

Grupe farmacologice

  • Agent analgezic combinat (AINS + agent analgezic non-narcotic) [AINS - Derivați ai acidului propionic în combinații]
  • Agent analgezic combinat (AINS + agent analgezic non-narcotic) [Anilide în combinații]

Clasificare nosologică (ICD-10)

  • G43 Migrenă
  • J10 Gripa datorată virusului gripal identificat
  • J11 Gripa, virusul nu a fost identificat
  • K08.8.0 * Durere de dinți
  • M13.9 Artrita, nespecificată
  • M25.5 Dureri articulare
  • M46.9 Spondilopatii inflamatorii, nespecificate
  • M54 Dorsalgia
  • M79.1 Mialgie
  • M79.2 Nevralgie și nevrită, nespecificate
  • N94.6 Dismenoree, nespecificată
  • R50.0 Febra cu frisoane
  • R51 Cefalee
  • R52.9 Durere, nespecificată
  • T14.0 Leziune superficială a regiunii nespecificate a corpului
  • T14.2 Fractura regiunii corpului nespecificat
  • T14.3 Dislocarea, entorsa și vătămarea aparatului capsular-ligamentos al articulației unei regiuni nespecificate a corpului
  • T88.9 Complicarea chirurgiei și terapiei, nespecificată

Imagini 3D

Compoziţie

Comprimate filmate1 filă.
substanțe active:
ibuprofen400 mg
paracetamol200 mg
Excipienți
miez: hidrogen fosfat de calciu (Fujikalin) - 80 mg; MCC - 64,5 mg; croscarmeloză sodică - 24,3 mg; hiproloză (hidroxipropil celuloză (Klucel EF) - 19,3 mg; talc - 12,1 mg; stearat de magneziu - 7,3 mg; dioxid de siliciu coloidal (aerosil) - 2,5 mg
învelișul filmului: Opadry 20A250004 roșu (roșu) (hipromeloză (hidroxipropil metilceluloză) - 13,1 mg; hiproloză (hidroxipropilcelulea) - 8,1 mg, talc - 6,4 mg, dioxid de titan - 2,5 mg, colorant roșu (Ponso 4R ) (E124) - 0,9 mg, colorant "Sunset Sun" galben (E110) - 0,5 mg) - 31,5 mg; Opadry II 85F19250 transparent (clar) (macrogol (polietilen glicol) - 0,3 mg (alcool polivinilic - 1 mg, polisorbat 80 - 0,1 mg, talc - 0,6 mg) - 2 mg

Descrierea formei de dozare

Comprimate ovale biconvexe, filmate, roșii, marcate.

Pe secțiune transversală - miezul este alb sau aproape alb.

efect farmacologic

Farmacodinamica

Medicament combinat, are efecte analgezice, antiinflamatoare și antipiretice.

Paracetamol - un analgezic non-narcotic, are efecte antipiretice și analgezice datorită blocării COX în sistemul nervos central și efectului asupra centrelor de durere și termoreglare.

Ibuprofenul - AINS, are efecte analgezice, antiinflamatorii și antipiretice asociate cu suprimarea neselectivă a activității COX, care reglează sinteza PG.

Componentele medicamentului afectează atât mecanismele centrale, cât și cele periferice ale formării sindromului durerii. Acțiunea țintită și complementară a celor două componente are un efect terapeutic rapid și un efect analgezic pronunțat.

Farmacocinetica

Paracetamol

Absorbție - mare, Cmax este de 5–20 μg / ml, Tmax - 0,5-2 ore; conexiune cu proteinele plasmatice - 15%. Pătrunde în BBB. Metabolizat în ficat pentru a forma metaboliți activi și inactivi.

T1/2 - 1-4 ore. Excretat în principal de rinichi sub formă de metaboliți - glucuronide și sulfați, 3% - nemodificat.

Bine absorbit din tractul digestiv. Tmax atunci când este luat pe stomacul gol - 45 de minute, când este luat după mese - 1,5-2,5 ore Comunicarea cu proteinele plasmatice - 90%. Concentrația medicamentului în lichidul sinovial depășește conținutul din plasmă.

Sufera metabolismul pre- si post-sistemic in ficat.

Are cinetică de eliminare bifazică, T1/2 este de 2-2,5 ore. Se excretă prin rinichi (nemodificat - nu mai mult de 1%), într-o măsură mai mică - cu bilă.

Indicații ale medicamentului În continuare

cefalee (inclusiv migrenă);

algodismenoree (menstruație dureroasă);

dureri articulare, sindromul durerii în bolile inflamatorii și degenerative ale sistemului musculo-scheletic;

durere cu vânătăi, entorse, luxații, fracturi;

sindromul durerii posttraumatice și postoperatorii;

afecțiuni febrile (inclusiv cu gripă și răceli).

Contraindicații

hipersensibilitate la componentele medicamentului;

boli erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal (în faza acută), sângerări gastro-intestinale;

insuficiență hepatică și / sau renală severă;

tulburări de sângerare (hemofilie, prelungirea timpului de sângerare, tendință la sângerare, diateză hemoragică);

combinație completă sau incompletă de astm bronșic, polipoză recurentă a nasului și în apropierea sinusurilor nazale și intoleranță la acidul acetilsalicilic sau alte AINS, incl. istorie;

starea după altoirea bypass-ului coronarian;

sarcină (trimestrul III);

copii sub 12 ani.

Cu grijă: insuficiență cardiacă cronică; hepatită virală, afectare hepatică alcoolică, insuficiență hepatică și / sau renală de severitate moderată și ușoară, hiperbilirubinemie benignă (sindrom Gilbert, Dubin-Johnson și Rotor), ciroză hepatică cu hipertensiune portală, sindrom nefrotic; diabet zaharat, boală arterială periferică, ulcer gastric și ulcer duodenal (în istorie); gastrită, enterită, colită; astm bronșic, bronhospasm; vârstă în vârstă; sarcină (trimestrele I și II - utilizarea este posibilă numai conform indicațiilor medicului în cazurile în care beneficiul potențial depășește riscul posibil), perioada de alăptare (dacă trebuie să utilizați medicamentul în timpul alăptării, trebuie să întrerupeți alăptarea).

Aplicare în timpul sarcinii și alăptării

Dacă este necesar să utilizați medicamentul în trimestrele I și II de sarcină, trebuie să aveți grijă - utilizarea este posibilă numai după indicațiile unui medic în cazurile în care beneficiul potențial depășește riscul posibil. Utilizarea medicamentului în al treilea trimestru de sarcină este contraindicată.

În timpul alăptării, dacă este necesar, utilizați medicamentul ar trebui să înceteze alăptarea.

Efecte secundare

Din sistemul nervos: cefalee, amețeli, tulburări de somn, anxietate, depresie.

Din CVS: tahicardie, tensiune arterială crescută, insuficiență cardiacă.

Din sistemul respirator: dificultăți de respirație, bronhospasm.

Din tractul gastro-intestinal: dureri abdominale, greață, vărsături, arsuri la stomac, pierderea poftei de mâncare, diaree sau constipație, flatulență, ulcerație a mucoasei gingivale, stomatită aftoasă, pancreatită.

Din simțuri: deficiențe de auz, sunete sau tinitus, deficiențe de vedere, vedere încețoșată sau diplopie, ochi uscați și iritați.

Din sistemul urinar: insuficiență renală acută, sindrom nefrotic, poliurie, cistită.

Reacții alergice: erupții cutanate, prurit, rinită alergică, angioedem, eritem exudativ multiform (inclusiv sindrom Stevens-Johnson), necroliză epdermică toxică (sindrom Lyell).

Din partea hematopoiezei: anemie, trombocitopenie, purpură trombocitopenică, agranulocitoză, leucopenie, eozinofilie.

Cu utilizare prelungită în doze mari - acțiune hepatotoxică și nefrotoxică (hepatită, nefrită interstițială și necroză papilară); anemie hemolitică, anemie aplastică, methemoglobinemie, pancitopenie.

Interacţiune

Inductorii oxidării microsomale în ficat (fenitoină, etanol, barbiturice, flumecinol, rifampisch, fenilbutazonă, antidepresive triciclice) cresc producția de metaboliți activi hidroxilați, ceea ce face posibilă dezvoltarea unei intoxicații severe în caz de supradozaj.

Inhibitorii de oxidare microsomală (inclusiv cimetidina) reduc riscul de efecte hepatotoxice.

Medicamentele mielotoxice cresc manifestările hematotoxicității medicamentului.

Combinația dintre ibuprofen și etanol, GCS crește riscul de leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal.

Utilizarea simultană a paracetamolului cu etanol crește riscul de pancreatită acută.

Paracetamolul și ibuprofenul sporesc efectul anticoagulantelor indirecte și reduc eficacitatea medicamentelor uricosurice.

Utilizarea pe termen lung a barbituricelor reduce eficacitatea paracetamolului.

Diflunisal crește concentrația plasmatică a paracetamolului cu 50%, ceea ce crește riscul de a dezvolta hepatotoxicitate.

Ibuprofenul reduce activitatea hipotensivă a vasodilatatoarelor, natriuretice și diuretice - furosemid și hidroclorotiazidă.

Antiacidele și colestiramina scad absorbția ibuprofenului.

Ibuprofenul îmbunătățește efectul agenților hipoglicemianți orali și al insulinei.

Ibuprofenul crește concentrația de digoxină, litiu și metotrexat din sânge.

Când este administrat simultan cu acidul acetilsalicilic, ibuprofenul reduce efectul său antiinflamator și antiplachetar.

Cefamandolul, cefoperazona, cefotetanul, acidul valproic, plicamicina cresc incidența hipoprotrombinemiei.

Mod de administrare și dozare

Înăuntru, după ce am mâncat.

Adulți - 1 masă. De 3 ori pe zi. Doza zilnică maximă este de 3 comprimate.

Copii peste 12 copii (greutate corporală peste 40 kg) - 1 masă. De 2 ori pe zi.

Durata tratamentului nu este mai mare de 3 zile ca agent antipiretic și nu mai mult de 5 zile ca anestezic. Continuarea tratamentului cu medicamentul este posibilă numai după consultarea unui medic.

Supradozaj

Simptome: dureri abdominale, greață, vărsături, agitație sau letargie, somnolență, confuzie, tahicardie, aritmie, insuficiență renală acută, acidoză metabolică, frecvență urinară, pirexie, cefalee, tremurături sau zvâcniri musculare; creșterea activității transaminazelor hepatice, creșterea PT. Dacă suspectați un supradozaj, trebuie să solicitați imediat asistență medicală..

Tratament: spălare gastrică, urmată de numirea cărbunelui activ; băut alcalin, diureză forțată, terapie simptomatică.

Instrucțiuni Speciale

Evitați utilizarea simultană a medicamentului cu alte medicamente care conțin paracetamol și / sau AINS.

Când utilizați medicamentul mai mult de 5-7 zile, parametrii sângelui periferic și starea funcțională a ficatului trebuie monitorizate.

Paracetamolul distorsionează rezultatele testelor de laborator ale glucozei și acidului uric din plasma sanguină.

Când apar simptomele gastropatiei AINS, se arată o monitorizare atentă, inclusiv esofagogastroduodenoscopie, test de sânge cu determinarea hemoglobinei și hematocritului, test de sânge ocult fecal.

Dacă este necesar să se determine 17-ketosteroizi, medicamentul trebuie întrerupt cu 48 de ore înainte de studiu..

În timp ce iau medicamentul, pacienții trebuie să se abțină de la toate tipurile de activități care necesită o atenție sporită, o reacție mentală și motorie rapidă.

În perioada de tratament, nu este recomandat să luați băuturi alcoolice.

Formular de eliberare

Comprimate filmate, 400 mg + 200 mg. 2, 6, 10 sau 12 tabele. într-un contur acheikova ambalare.

1 sau 2 blistere sunt plasate într-o cutie de carton.

Producător

SA "Pharmstandard-Leksredstva". 305022, Rusia, Kursk, st, 2 Aggregatnaya, 1a / 18.

Tel./fax: (4712) 34-03-13.

OJSC „Pharmstandard-Tomskkhimfarm”. 634009, Rusia, Tomsk, bulevardul Lenin, 211.

Tel./fax: (3822) 40-28-56.

www.phannstd.ru

Deținătorul autorizației de punere pe piață / Organizația pentru revendicările consumatorilor. OTCPharm PJSC, Rusia. 123317, Moscova, st. Testovskaya, 10.

Tel.: (800) 775-98-19; fax: (495) 221-18-02.

www.otcpharm. ru

Condiții de distribuire de la farmacii

Condițiile de păstrare a medicamentului În continuare

A nu se lasa la indemana copiilor.

Perioada de valabilitate a medicamentului În continuare

A nu se utiliza după data de expirare tipărită pe ambalaj.

Următor →

Următorul: instrucțiuni de utilizare și recenzii

Denumire latină: Next

Cod ATX: M01AE51

Ingredient activ: Ibuprofen (Ibuprofen), Paracetamol (Paracetamol)

Producător: OTISIPHARM PAO (Rusia)

Descriere și actualizare foto: 19.10.2018

Prețurile în farmacii: de la 67 de ruble.

Următorul este un medicament combinat cu efecte analgezice, antipiretice și antiinflamatoare.

Eliberați forma și compoziția

Forma de dozare a eliberării este comprimate filmate: roșu, biconvex, oval, marcat; nucleul de pe secțiune este alb sau aproape alb (2, 6, 10 sau 12 bucăți pe ambalaj, într-o cutie de carton 1 sau 2 ambalaje).

Ingrediente active într-o tabletă:

  • ibuprofen - 400 mg;
  • paracetamol - 200 mg.
  • miez: dioxid de siliciu coloidal - 2,5 mg; celuloză microcristalină - 64,5 mg; hidrogen fosfat de calciu - 80 mg; croscarmeloză sodică - 24,3 mg; talc - 12,1 mg; hiproloză - 19,3 mg; stearat de magneziu - 7,3 mg;
  • înveliș: Opadry 20A250004 Roșu (dioxid de titan - 2,5 mg; hiproloză - 8,1 mg; hipromeloză - 13,1 mg; talc - 6,4 mg; colorant purpuriu E124 - 0,9 mg; colorant galben apus de soare E110 - 0,5 mg) - 31,5 mg; Opadry II 85F19250 Clear (talc - 0,6 mg; macrogol - 0,3 mg; polisorbat 80 - 0,1 mg; alcool polivinilic - 1 mg) - 2 mg.

Proprietăți farmacologice

Farmacodinamica

Următorul este unul dintre medicamentele combinate care au efecte analgezice, antipiretice și antiinflamatoare.

Proprietățile componentelor active ale medicamentului:

  • paracetamolul este un analgezic non-narcotic cu efecte antipiretice și analgezice, care se datorează blocării COX în sistemul nervos central și efectului asupra centrelor de termoreglare și durere;
  • ibuprofenul este un medicament antiinflamator nesteroidian cu efecte analgezice, antiinflamatorii și antipiretice.

Acționând într-o manieră complexă, substanțele active influențează mecanismele centrale și periferice ale formării sindromului durerii. Datorită acțiunii țintite, complementare a componentelor, se observă un efect terapeutic analgezic pronunțat și rapid..

Farmacocinetica

  • paracetamol: are o absorbție ridicată, pătrunde în bariera hematoencefalică (BBB), concentrația plasmatică maximă a substanței este în intervalul de 5-20 μg / ml, timpul pentru atingerea concentrației maxime a substanței (Tmax) este de 0,5-2 ore; legarea de proteinele plasmatice - 15%. Procesul metabolic are loc în ficat cu formarea de metaboliți inactivi și activi. Timpul de înjumătățire este între 1 și 4 ore; predominant excretat sub formă de metaboliți (sulfați și glucuronide) de către rinichi, nemodificat - 3%;
  • ibuprofen: bine absorbit din tractul gastro-intestinal, atunci când este luat pe stomacul gol, Tmax durează 45 de minute, după mese - de la 1,5 la 2,5 ore. Legarea proteinelor plasmatice - 90%. Concentrația de ibuprofen în lichidul sinovial este mai mare decât concentrația plasmatică. Substanța suferă un metabolism pre și post-sistemic în ficat. Timpul de înjumătățire este de 2-2,5 ore, are o cinetică de eliminare în două faze, este excretat în principal de rinichi (neschimbat - nu mai mult de 1%), într-o măsură mai mică - cu bilă.

Indicații de utilizare

  • nevralgie;
  • mialgie;
  • durere cu fracturi, luxații, vânătăi, entorse;
  • dureri articulare, sindromul durerii în bolile degenerative și inflamatorii ale sistemului musculo-scheletic;
  • cefalee, inclusiv migrenă;
  • dureri de spate;
  • algodismenoree;
  • durere de dinţi;
  • afecțiuni febrile, inclusiv gripă și răceli însoțitoare;
  • sindromul durerii postoperatorii și posttraumatice.

Contraindicații

  • hiperkaliemie diagnosticată;
  • tulburări de sângerare, inclusiv hemofilie, timp prelungit de sângerare, diateză hemoragică, tendința de a dezvolta sângerări;
  • deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • sângerări gastro-intestinale, boli erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal (cu exacerbare);
  • insuficiență hepatică / renală severă;
  • starea după altoirea bypass-ului coronarian;
  • astm bronșic, polipoză recurentă a sinusurilor paranasale și a nasului și intoleranță la acidul acetilsalicilic sau la alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (combinație completă / incompletă, inclusiv un istoric împovărat);
  • III trimestru de sarcină și perioada de alăptare;
  • copii sub 12 ani;
  • intoleranță individuală la componentele medicamentului.

Rudă (boli / afecțiuni în prezența cărora este necesară prudență):

  • enterită, gastrită, colită;
  • hiperbilirubinemie benignă;
  • hepatita virala;
  • insuficiență renală / hepatică în severitate ușoară / moderată;
  • leziuni hepatice alcoolice;
  • sindrom nefrotic, ciroză hepatică cu hipertensiune portală;
  • bronhospasm, astm bronșic;
  • istoric împovărat de ulcer gastric și ulcer duodenal;
  • insuficiență cardiacă cronică;
  • Diabet;
  • boala arterială periferică;
  • Trimestrele I - II ale sarcinii;
  • vârstă în vârstă.

Instrucțiuni pentru utilizarea Neksta: metodă și dozare

Următoarele comprimate se iau pe cale orală, de preferință după mese.

Doză unică - 1 comprimat.

Frecvența recomandată de aplicare:

  • adulți: de 3 ori pe zi (maximum 3 comprimate pe zi);
  • copii de la 12 ani (cântărind 40 kg): de 2 ori pe zi.

Durata de utilizare: ca agent antipiretic - 3 zile, ca anestezic - 5 zile. Utilizarea mai îndelungată necesită sfaturi medicale.

Efecte secundare

  • sistemul urinar: sindrom nefrotic, insuficiență renală acută, cistită, poliurie;
  • sistem hematopoietic: leucopenie, anemie, purpură trombocitopenică, trombocitopenie, agranulocitoză, eozinofilie;
  • sistemul nervos: anxietate, cefalee, tulburări de somn, amețeli, depresie;
  • sistemul cardiovascular: insuficiență cardiacă, tahicardie, tensiune arterială crescută;
  • sistemul digestiv: flatulență, pancreatită, stomatită aftoasă, dureri abdominale, greață, arsuri la stomac, vărsături, scăderea poftei de mâncare, diaree sau constipație, ulcerarea mucoasei gingiei;
  • sistemul respirator: bronhospasm, respirație scurtă;
  • organe senzoriale: deficiențe de auz, zgomot / sunete în urechi, deficiențe de vedere, diplopie sau vedere încețoșată, iritație / uscăciune a ochilor;
  • reacții alergice: prurit / erupție cutanată, rinită alergică, angioedem, eritem exudativ multiform, necroliză epidermică toxică.

Cu utilizarea prelungită a medicamentului în doze mari, este posibil să se dezvolte efecte hepatotoxice / nefrotoxice (manifestate ca hepatită, nefrită interstițială și necroză papilară), pancitopenie, methemoglobinemie, anemie hemolitică / aplastică.

Supradozaj

Simptome principale: creșterea timpului de protrombină, dureri abdominale, vărsături, greață, letargie sau agitație, confuzie, somnolență, tahicardie, urinare frecventă, aritmie, insuficiență renală acută, acidoză metabolică, hipertermie, cefalee, activitate transaminazică hepatică crescută, zvâcniri musculare sau tremur.

Terapie: spălare gastrică, aport de cărbune activ, diureză forțată, băut alcalin, tratament simptomatic.

Dacă suspectați un supradozaj, trebuie să solicitați imediat asistență medicală..

Instrucțiuni Speciale

Utilizarea combinată a Neksta cu medicamente care conțin și paracetamol și cu antiinflamatoare nesteroidiene trebuie evitată.

În cazurile în care este necesară o utilizare mai îndelungată, starea funcțională a ficatului și a parametrilor sângelui periferic trebuie monitorizată.

Când apar simptome de gastropatie asociate cu utilizarea de antiinflamatoare nesteroidiene, se recomandă monitorizarea atentă a stării pacientului, inclusiv esofagogastroduodenoscopie, test de sânge cu determinarea hematocritului și hemoglobinei, test de sânge ocult în fecale.

Trebuie avut în vedere faptul că paracetamolul distorsionează rezultatele studiilor de laborator privind acidul uric plasmatic și glicemia.

Nu se recomandă consumul de alcool în timpul tratamentului.

Dacă este necesar să se determine 17-ketosteroizi, Next ar trebui anulat cu 48 de ore înainte de studiu.

Influența asupra capacității de a conduce vehicule și mecanisme complexe

În timpul recepției lui Nekst, se recomandă refuzul de a conduce.

Aplicare în timpul sarcinii și alăptării

Al treilea trimestru de sarcină și perioada de alăptare sunt contraindicații pentru utilizarea medicamentului.

În timpul trimestrului I-II, comprimatele Next pot fi utilizate cu precauție - conform prescripției medicului, după evaluarea raportului beneficiu / risc.

Utilizarea copilăriei

Conform instrucțiunilor, Next nu este atribuit copiilor sub 12 ani..

Cu funcție renală afectată

Pacienții cu insuficiență renală ușoară / moderată și sindrom nefrotic trebuie să utilizeze medicamentul cu precauție..

Pentru încălcări ale funcției hepatice

În prezența următoarelor boli / afecțiuni, medicamentul trebuie utilizat cu precauție: hiperbilirubinemie benignă (sindroame Gilbert, Rotor și Dubin-Johnson), afectare hepatică alcoolică, ciroză hepatică cu hipertensiune portală, hepatită virală, insuficiență hepatică ușoară / moderată.

Interacțiuni medicamentoase

  • inhibitori ai oxidării microsomale, inclusiv cimetidina: riscul de acțiune hepatotoxică este redus;
  • etanol: crește probabilitatea pancreatitei acute;
  • etanol, glucocorticosteroizi: crește probabilitatea leziunilor erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal;
  • anticoagulante indirecte: efectul lor este sporit;
  • antidepresive triciclice, fenilbutazonă, fenitoină, etanol, flumecinol, barbiturice, rifampicină și alți inductori ai oxidării microsomale în ficat: crește producția de metaboliți activi hidroxilați, care, în caz de supradozaj, poate provoca intoxicație severă;
  • medicamente mielotoxice: hematotoxicitatea nekst crește;
  • medicamente uricosurice: eficacitatea lor scade;
  • barbiturice (cu utilizare prelungită): eficacitatea paracetamolului scade;
  • diflunisal: concentrația plasmatică a paracetamolului crește semnificativ, ceea ce duce la o creștere a probabilității de hepatotoxicitate;
  • vasodilatatoare: activitatea lor hipotensivă scade;
  • colestiramină, antiacide: absorbția ibuprofenului scade;
  • furosemid, hidroclorotiazidă: activitatea lor natriuretică și diuretică scade;
  • digoxină, preparate cu litiu, metotrexat: concentrația lor în sânge crește;
  • agenți hipoglicemici pentru administrare orală, insulină: efectul lor este sporit;
  • acid valproic, cefamandol, cefotetan, cephaperazonă, plikamicină: crește incidența hipoprotrombinemiei;
  • acid acetilsalicilic: efectul său antiplachetar și antiinflamator este redus.

Analogi

Analogii lui Nekst sunt: ​​Brustan, Brufika Plus, Ibuklin Junior, Ibuklin, Nurofen Long, Khairumat etc..

Termeni și condiții de stocare

A se păstra la temperaturi de până la 25 ° C. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Perioada de valabilitate - 2 ani.

Condiții de distribuire de la farmacii

Disponibil fără prescripție medicală.

Recenzii despre Next

Conform recenziilor, Next este un calmant rapid și eficient al durerii, deosebit de eficient în ameliorarea durerii de dinți și a durerilor de cap. Se remarcă faptul că, înainte de a lua, este necesar să se ia în considerare posibilele reacții adverse, precum și faptul că, în timpul perioadei de terapie, trebuie să se abțină de la conducere..

Preț pentru Next în farmacii

Prețul aproximativ pentru Next (6, 10 sau 20 de comprimate pe ambalaj) este de 125, 165 sau 225-240 ruble.

URMĂTOR →

Grup clinic și farmacologic

Ingrediente active

Forma de lansare, compoziția și ambalajul

◊ Tablete, filmate de culoare roșie, ovală, biconvexă, cu o linie, pe o secțiune transversală miezul este alb sau aproape alb.

1 filă.
ibuprofen400 mg
paracetamol200 mg

Excipienți: hidrogen fosfat de calciu (Fujicalin) - 80 mg, celuloză microcristalină - 64,5 mg, croscarmeloză sodică - 24,3 mg, hipoloză (hidroxipropil celuloză (Klucel EF)) - 19,3 mg, talc - 12,1 mg, stearat de magneziu - 7,3 mg, dioxid de siliciu coloidal (aerosil) - 2,5 mg.

Compoziție înveliș: Opadry 20A250004 Roșu (Opadry 20A250004 Roșu) [hipromeloză (hidroxipropil metilceluloză) - 13,1 mg, hiproloză (hidroxipropil celuloză) - 8,1 mg, talc - 6,4 mg, dioxid de titan - 2,5 mg, colorant roșu [Ponso 4R] (E124) - 0,9 mg, colorant galben apus (E110) - 0,5 mg] - 31,5 mg, Opadry II 85F19250 Transparent (Opadry II 85F19250 Clear) [macrogol (polietilen glicol) - 0,3 mg, alcool polivinilic - 1 mg, polisorbat 80 - 0,1 mg, talc - 0,6 mg] - 2 mg.

2 buc. - ambalaj cu celule de contur (1) - ambalaje din carton.
2 buc. - ambalarea celulelor de contur (2) - ambalaje din carton.
6 buc. - ambalaj cu celule de contur (1) - ambalaje din carton.
6 buc. - ambalarea celulelor de contur (2) - ambalaje din carton.
10 bucati. - ambalaj cu celule de contur (1) - ambalaje din carton.
10 bucati. - ambalarea celulelor de contur (2) - ambalaje din carton.
12 buc. - ambalaj cu celule de contur (1) - ambalaje din carton.
12 buc. - ambalarea celulelor de contur (2) - ambalaje din carton.

efect farmacologic

Medicament combinat, are efecte analgezice, antiinflamatoare și antipiretice.

Paracetamolul este un analgezic non-narcotic care are efecte antipiretice și analgezice datorită blocării COX în sistemul nervos central și efectului asupra centrelor de durere și termoreglare.

Ibuprofenul - un AINS, are efecte analgezice, antiinflamatorii și antipiretice asociate cu suprimarea neselectivă a activității COX, care reglează sinteza prostaglandinelor.

Componentele medicamentului afectează atât mecanismele centrale, cât și cele periferice ale formării sindromului durerii. Acțiunea țintită și complementară a celor două componente are un efect terapeutic rapid și un efect analgezic pronunțat.

  • Întrebați un terapeut
  • Vizualizați instituțiile
  • Cumpărați medicamente

Farmacocinetica

Absorbție - mare, C max este 5-20 μg / ml, T max - 0,5-2 h; legarea de proteinele plasmatice - 15%. Pătrunde în BBB.

Este metabolizat în ficat prin glucuronidare, sulfare și hidroxilare pentru a forma atât metaboliți activi, cât și inactivi. Izoenzima CYP2E1 este implicată în metabolismul paracetamolului.

T 1/2 - 1-4 ore. Se excretă în principal prin rinichi sub formă de metaboliți - glucuronide și sulfați, 3% - nemodificat.

Bine absorbit din tractul digestiv. T max atunci când este luat pe stomacul gol - 45 de minute, când este luat după mese - 1,5-2,5 ore. Legarea proteinelor plasmatice - 90%. Concentrația medicamentului în lichidul sinovial depășește conținutul din plasmă.

Sufera metabolismul presistemic si post-sistemic la nivelul ficatului. Izoenzima CYP2C9 este implicată în metabolismul ibuprofenului.

Are o cinetică de excreție în două faze, T 1/2 este de 2-2,5 ore. Este excretată prin rinichi (neschimbată, nu mai mult de 1%) și, într-o măsură mai mică, cu bilă.

Indicații

  • cefalee (inclusiv migrenă);
  • durere de dinţi;
  • algodismenoree;
  • nevralgie;
  • mialgie;
  • dureri de spate;
  • dureri articulare, sindromul durerii în bolile inflamatorii și degenerative ale sistemului musculo-scheletic;
  • durere cu vânătăi, entorse, luxații, fracturi;
  • sindromul durerii posttraumatice și postoperatorii;
  • afecțiuni febrile (inclusiv cu gripă și răceli).

Medicamentul este destinat terapiei simptomatice, reducând durerea și inflamația în momentul aplicării, nu afectează progresia bolii.

Contraindicații

  • hipersensibilitate la componentele medicamentului, incl. la alte AINS;
  • boli erozive și ulcerative ale tractului digestiv (în faza acută);
  • sângerări gastro-intestinale;
  • boală renală progresivă;
  • insuficiență renală severă (CC mai mică de 30 ml / min);
  • insuficiență hepatică severă sau boală hepatică activă;
  • tulburări de sângerare (hemofilie, prelungirea timpului de sângerare, tendință la sângerare, diateză hemoragică);
  • sângerări cerebrovasculare sau de altă natură;
  • combinație completă sau incompletă de astm bronșic, polipoză recurentă a nasului și sinusurilor paranasale și intoleranță la acidul acetilsalicilic sau alte AINS, incl. istorie;
  • insuficiență cardiacă cronică (FC III-IV conform clasificării NYHA);
  • starea după altoirea bypass-ului coronarian;
  • hiperkaliemie confirmată;
  • deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • III trimestru de sarcină;
  • perioada de alăptare;
  • copii sub 18 ani.

Cu grijă: insuficiență cardiacă cronică; hepatită virală, afectare hepatică alcoolică, insuficiență hepatică și / sau renală de severitate moderată și ușoară, hiperbilirubinemie benignă (sindrom Gilbert, Dubin-Johnson și Rotor), ciroză hepatică cu hipertensiune portală, sindrom nefrotic; diabet zaharat, boală arterială periferică, ulcer gastric și ulcer duodenal (în istorie); gastrită, enterită, colită; astm bronșic, bronhospasm; vârstă în vârstă; sarcină (trimestrele I și II - utilizarea este posibilă numai conform indicațiilor medicului în cazurile în care beneficiul potențial depășește riscul posibil).

Dozare

Medicamentul este luat pe cale orală, după ce a mâncat..

Doza recomandată este de 1 filă. De 3 ori / zi Doza zilnică maximă este de 3 file..

Durata tratamentului nu este mai mare de 3 zile ca agent antipiretic și nu mai mult de 5 zile ca anestezic. Continuarea tratamentului cu medicamentul este posibilă numai după consultarea unui medic.

Efecte secundare

Efectele secundare sunt enumerate cu o indicație a frecvenței de apariție în conformitate cu clasificarea OMS: foarte des (> 1/10), adesea (≥1 / 100, dar din sistemul nervos: rareori - cefalee, amețeli, tulburări de somn, anxietate, halucinații, confuzie conștiință; rareori - meningită aseptică; foarte rar - depresie.

Din partea sistemului cardiovascular: adesea - edem periferic; foarte rar - tahicardie, creșterea tensiunii arteriale, insuficiență cardiacă.

Din sistemul respirator: foarte rar - dificultăți de respirație, bronhospasm.

Din sistemul digestiv: adesea - dureri abdominale, greață, vărsături, arsuri la stomac, pierderea poftei de mâncare, diaree, flatulență, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal; rareori - constipație, ulcerație a mucoasei gingivale, stomatită aftoasă, pancreatită, sângerări gastro-intestinale.

Din simțuri: foarte rar - deficiențe de auz, sunete sau tinitus, deficiențe de vedere, vedere încețoșată sau diplopie; frecvență necunoscută - ochi uscați și iritați.

Din sistemul urinar: foarte rar - insuficiență renală acută, sindrom nefrotic, cistită; frecvență necunoscută - poliurie.

Reacții alergice: rareori - erupție pe piele, prurit, rinită alergică, angioedem; foarte rar - eritem exudativ multiform (inclusiv sindromul Stevens-Johnson), necroliză epidermică toxică (sindromul Lyell).

Din sistemul hematopoietic: foarte rar - anemie, trombocitopenie, purpură trombocitopenică, agranulocitoză, leucopenie, eozinofilie.

Din partea pielii și a țesuturilor subcutanate: adesea - hiperhidroză.

Cu utilizare pe termen lung în doze mari - efecte hepatotoxice și nefrotoxice (hepatită, nefrită interstițială și necroză papilară); anemie hemolitică, anemie aplastică, methemoglobinemie, pancitopenie.

Supradozaj

Simptome: dureri abdominale, greață, vărsături, agitație sau letargie, somnolență, confuzie, tahicardie, aritmie, insuficiență renală acută, acidoză metabolică, frecvență urinară, pirexie, cefalee, tremurături sau zvâcniri musculare; activitate crescută a transaminazelor hepatice, timp de protrombină crescut. Dacă suspectați un supradozaj, trebuie să solicitați imediat asistență medicală..

Tratament: spălare gastrică urmată de numirea cărbunelui activ; băut alcalin, diureză forțată, terapie simptomatică, administrarea donatorilor de grupări sulfhidril (acetilcisteină) și precursori ai sintezei glutationului (metionină).

Interacțiuni medicamentoase

Inductorii oxidării microsomale în ficat (fenitoină, etanol, barbiturice, flumecinol, rifampicină, fenilbutazonă, antidepresive triciclice) cresc producția de metaboliți activi hidroxilați, ceea ce face posibilă dezvoltarea unei intoxicații severe în caz de supradozaj.

Inhibitorii de oxidare microsomală (inclusiv cimetidina) reduc riscul de efecte hepatotoxice.

Medicamentele mielotoxice cresc manifestările hematotoxicității medicamentelor.

Preparatele de ciclosporină și aur cresc nefrotoxicitatea medicamentului.

Combinația dintre ibuprofen și etanol, GCS crește riscul de leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal.

Utilizarea simultană a paracetamolului cu etanol crește riscul de pancreatită acută.

Paracetamolul și ibuprofenul sporesc efectul anticoagulantelor indirecte și reduc eficacitatea medicamentelor uricosurice.

Utilizarea pe termen lung a barbituricelor reduce eficacitatea paracetamolului.

Diflunisal crește concentrația plasmatică a paracetamolului cu 50%, ceea ce crește riscul de a dezvolta hepatotoxicitate.

Ibuprofenul reduce activitatea hipotensivă a vasodilatatoarelor, natriuretice și diuretice - furosemidă și hidroclorotiazidă.

Antiacidele și colestiramina scad absorbția ibuprofenului.

Cofeina crește efectul analgezic al ibuprofenului.

Ibuprofenul îmbunătățește efectul agenților hipoglicemianți orali și al insulinei.

Ibuprofenul crește concentrația de digoxină, litiu și metotrexat din sânge.

Când este administrat simultan cu acidul acetilsalicilic, ibuprofenul reduce efectul său antiinflamator și antiplachetar.

Cefamandolul, cefaperazona, cefotetanul, acidul valproic, plicamicina cresc incidența hipoprotrombinemiei.

Instrucțiuni Speciale

Evitați utilizarea simultană a medicamentului cu alte medicamente care conțin paracetamol și / sau AINS.

Cu utilizarea simultană cu anticoagulante indirecte, este necesar să se controleze indicatorii de hemostază.

Când utilizați medicamentul mai mult de 5-7 zile, parametrii sângelui periferic și starea funcțională a ficatului trebuie monitorizate.

Paracetamolul distorsionează rezultatele testelor de laborator ale glucozei și acidului uric din plasma sanguină.

Când apar simptome de gastropatie AINS (greață, vărsături, dureri abdominale, arsuri la stomac, pierderea poftei de mâncare, flatulență, disconfort în regiunea epigastrică), se arată o monitorizare atentă, inclusiv esofagogastroduodenoscopie, test de sânge cu determinarea hemoglobinei și hematocritului, test de sânge ocult fecal.

Dacă este necesar să se determine 17-ketosteroizi, medicamentul trebuie întrerupt cu 48 de ore înainte de studiu..

Consumul de alcool nu este recomandat în timpul tratamentului.

Influența asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi mecanisme

În timp ce iau medicamentul, pacienții trebuie să se abțină de la toate tipurile de activități care necesită o atenție sporită, reacții mentale și motorii rapide.

Sarcina și alăptarea

Dacă este necesar să utilizați medicamentul în trimestrele I și II de sarcină, trebuie să aveți grijă - utilizarea este posibilă numai conform instrucțiunilor unui medic în cazurile în care beneficiul potențial depășește riscul posibil. Utilizarea medicamentului în al treilea trimestru de sarcină este contraindicată.

Dacă este necesar, utilizarea medicamentului în timpul alăptării trebuie să oprească alăptarea.

Utilizarea copilăriei

Utilizarea medicamentului sub vârsta de 18 ani este contraindicată..

Cu funcție renală afectată

Utilizarea medicamentului este contraindicată în bolile renale progresive, insuficiență renală severă (CC mai mică de 30 ml / min).

Cu precauție: insuficiență renală moderată până la ușoară, sindrom nefrotic.