Ibuprofen

Tratament

Instructiuni de folosire:

Prețuri în farmacii online:

Ibuprofenul este un medicament sintetic nesteroidian cu efecte analgezice, antiinflamatorii și antipiretice.

efect farmacologic

Ingredientul activ al medicamentului este ibuprofenul, un derivat al acidului fenilpropionic.

Ibuprofenul este cel mai eficient pentru durerile inflamatorii. Efectul antipiretic este destul de apropiat de acidul acetilsalicilic. Suprimă aderența trombocitelor, îmbunătățește microcirculația și reduce intensitatea inflamației.

Când este aplicat extern, unguentul cu ibuprofen are un puternic efect analgezic, reducând hiperemia, rigiditatea matinală și edemul..

Medicamentul este inclus pe lista medicamentelor esențiale ale Organizației Mondiale a Sănătății, eficacitatea și siguranța acestuia au fost studiate și testate clinic.

Formular de eliberare

Ibuprofenul este disponibil sub formă de tabletă, suspensie și unguent.

  • Comprimatele de ibuprofen sunt rotunde, netede, albe biconvexe. Fiecare comprimat conține 200 mg sau 400 mg de ingredient activ. Excipienți - stearat de magneziu, talc, lactoză, amidon de cartofi, dioxid de siliciu coloidal, Povidonă 25. 10, 20 și 100 bucăți pe ambalaj;
  • Ibuprofen comprimate acoperite cu eliberare prelungită. Fiecare comprimat conține 800 mg de ingredient activ. 7, 14 și 60 de bucăți pe ambalaj;
  • Pastile. Fiecare comprimat conține 200 mg de ingredient activ;
  • Capsule cu eliberare susținută. Fiecare capsulă conține 300 mg de ingredient activ;
  • Suspensie Ibuprofenul pentru administrare orală este omogen, galben, cu miros de portocaliu. 5 ml de suspensie conține 100 mg de ingredient activ. Produs în sticle de 100 ml, într-o cutie de carton cu o lingură de măsurare;
  • 5% cremă și gel pentru uz extern.

Indicații pentru utilizarea Ibuprofenului

Ibuprofenul este indicat pentru:

  • Tratamentul simptomatic al gripei și ARVI;
  • Osteoartrita;
  • Artrita psoriazică;
  • Spondiloza cervicala;
  • Sindrom Barre-Lieu;
  • Migrenă cervicală;
  • Bursita;
  • Spondilită anchilozantă;
  • Amiotrofie nevralgică;
  • Mialgie;
  • Sindrom nefrotic;
  • Hipotensiune posturală (atunci când se iau medicamente antihipertensive);
  • Stări febrile de diferite etimologii;
  • Inflamația traumatică a țesuturilor moi și a sistemului musculo-scheletic;
  • Sindromul arterei vertebrale;
  • Nevralgie;
  • Tendinite;
  • Hematoame.

Ibuprofenul este, de asemenea, indicat în tratamentul entorsei aparatului ligamentos, artritei reumatoide, radiculitei și sindromului articular (cu exacerbarea gutei).

Ca adjuvant, Ibuprofenul este indicat pentru utilizare în:

  • Pneumonie;
  • Postoperator, dureri de dinți și cefalee;
  • Boli ORL infecțioase și inflamatorii - faringită, amigdalită, rinită, laringită, sinuzită;
  • Bronşită;
  • Paniculita;
  • Dismenoreea primară;
  • Algodismenoree;
  • Procese inflamatorii în pelvisul mic;
  • Adnexita.

Contraindicații

Conform instrucțiunilor, ibuprofenul este contraindicat în:

  • Hipersensibilitate la medicament;
  • Exacerbarea ulcerului gastric sau a ulcerului duodenal și a colitei ulcerative;
  • Boli ale nervului optic și tulburări de vedere a culorii;
  • Astm "Aspirina";
  • Hipertensiune arteriala;
  • Scotome;
  • Ambliopie;
  • Disfuncție renală sau hepatică severă, precum și ciroză hepatică cu hipertensiune portală;
  • Insuficienta cardiaca;
  • Umflătură;
  • Hemofilie;
  • Hipocoagulare;
  • Leucopenia;
  • Patologia aparatului vestibular;
  • Deficitul de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • Al treilea trimestru de sarcină.

Conform instrucțiunilor, ibuprofenul este prescris cu precauție atunci când:

  • Insuficiență cardiacă cronică,
  • Afecțiuni hepatice și renale concomitente,
  • Enterită;
  • Imediat după operație;
  • Cu simptome dispeptice înainte de începerea tratamentului;
  • Gastrită;
  • Colita;
  • Copii sub 12 ani.

Când utilizați Ibuprofen, este necesar să se efectueze o monitorizare sistematică a imaginii din sângele periferic, precum și a funcțiilor hepatice și renale.

Instrucțiuni pentru utilizarea Ibuprofenului

Conform instrucțiunilor, ibuprofenul se administrează pe cale orală după mese..

Doza zilnică de medicament depinde de boală:

  • Pentru osteoartrita, algodismenoreea, artrita psoriazică și spondiloartrita anchilozantă, adulților li se prescriu 400-600 mg de 3-4 ori pe zi;
  • Pentru artrita reumatoidă, se ia o doză crescută, de 800 mg de 3 ori pe zi;
  • Pentru leziunile și entorse ale țesuturilor moi, se utilizează comprimate de acțiune prelungită Ibuprofen - 1600-2400 mg o dată pe zi, de preferință înainte de culcare;
  • Cu sindromul durerii moderate, luați 1200 mg pe zi;
  • Cu un sindrom febril care a apărut după imunizare, se utilizează 50 mg, dacă este necesar, administrarea poate fi repetată după 6 ore, dar nu mai mult de 100 mg pe zi.

În caz de afecțiuni febrile la copii cu vârsta peste 12 ani, doza de ibuprofen este calculată pentru a reduce temperatura corpului:

  • Peste 39,2 grade C - 10 mg pe 1 kg de greutate corporală pe zi;
  • Sub 39,2 grade C - 5 mg pe 1 kg de greutate corporală pe zi.

Pastilele cu ibuprofen sunt utilizate pentru tratarea bolilor ORL prin dizolvarea în gură sub limbă. Copiilor cu vârsta peste 12 ani și adulților li se prescriu 200-400 mg de 2-3 ori pe zi.

Suspensia orală este de obicei prescrisă copiilor. Doza medie unică, administrată de 3 ori pe zi, este:

  • 1 până la 3 ani - 100 mg;
  • De la 4 la 6 ani - 150 mg;
  • 7-9 ani - 200 mg;
  • 10-12 ani - 300 mg.

Aplicați local gel sau cremă Ibuprofen, aplicându-l și frecându-l până la absorbția completă pe zona afectată de 3-4 ori pe zi. Tratamentul poate fi efectuat în termen de 2-3 săptămâni.

Efecte secundare

Conform instrucțiunilor, ibuprofenul este un medicament destul de sigur și este de obicei bine tolerat. Unele reacții adverse pot apărea atunci când sunt aplicate:

Sistem digestiv: diareea, vărsăturile, greața, anorexia, disconfortul epigastric, leziunile erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal apar mai des; mult mai rar disfuncție hepatică sau sângerări din tractul gastro-intestinal.

Sistem nervos: dureri de cap sau amețeli, tulburări de somn sau agitație și pot apărea tulburări vizuale.

Sistemul circulator: efectele secundare sunt observate numai cu utilizarea prelungită a medicamentului - trombocitopenie, anemie, agranulocitoză.

Sistem urinar: insuficiența renală poate apărea la utilizarea prelungită a ibuprofenului.

Reacțiile alergice pot fi observate atât la administrarea medicamentului în interior, cât și la aplicarea externă sub formă de roșeață a pielii, erupție cutanată, edem Quincke, senzație de arsură. Sindromul bronhospastic și meningita aseptică apar mult mai rar..

Ibuprofenul este contraindicat în al treilea trimestru de sarcină. Aplicarea în trimestrele I și II este posibilă strict conform indicațiilor medicului.

În timpul alăptării, Ibuprofenul poate fi utilizat în doze mici pentru durere și febră. Deoarece medicamentul este excretat în laptele matern, este contraindicată utilizarea în doze de peste 800 mg pe zi..

Conditii de depozitare

Ibuprofenul este un medicament eliberat pe bază de rețetă. Perioada de valabilitate - 3 ani.

Bea ibuprofen înainte sau după mese?

Ibuprofenul este un medicament popular care este adesea recomandat de dentiști, traumatologi și alți specialiști medicali. În acest sens, mulți pacienți sunt interesați de modul cel mai bun de a lua Ibuprofen - înainte sau după mese. Și este foarte corect să ne gândim la asta, deoarece respectarea condițiilor de utilizare afectează efectul terapeutic și reduce riscul de reacții adverse.

Proprietăți farmacologice

Ibuprofenul este un reprezentant al medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Ameliorează durerea, febra și inflamația. Proprietățile sale farmacologice sunt atribuite capacității de a inhiba activitatea unei enzime care este un precursor al prostaglandinelor. Și anume, la nivel biochimic, acestea sunt cauza directă a durerii, vasodilatației și apariției unei senzații de căldură..

Când este administrat pe cale orală, ibuprofenul este aproape complet absorbit din tractul digestiv. Și dacă combinați utilizarea medicamentului cu aportul de alimente, atunci rata de absorbție va încetini, deci este important să știți cum să luați medicamentul corect. Metaboliții intermediari ai sintezei chimice sunt descompuși și făcuți inofensivi de ficat cu 90%. Timpul de înjumătățire este de 2-3 ore. Ibuprofenul este excretat în principal prin rinichi (80%), precum și prin rect (20%).

Indicații

Nu toate instrucțiunile descriu cum să luați Ibuprofen - înainte sau după mese, dar există întotdeauna o listă de indicații de utilizare:

  • procese inflamatorii ale aparatului locomotor (afectarea articulațiilor mici, spondilita anchilozantă, deteriorarea țesutului cartilajului, gută);
  • sindrom de durere moderată (migrenă, durere în timpul menstruației, durere de dinți, inflamație a nervului trigemen, miozită);
  • afecțiuni febrile pe fondul răcelilor sau al patologiilor infecțioase.

Medicamentul este destinat ameliorării temporare a simptomelor (sindromul durerii, inflamație la momentul utilizării), dar nu rezolvă rădăcina problemei.

Cerere

Ibuprofenul este recomandat pentru administrare orală de la vârsta de 12 ani. Un comprimat conține de obicei 200 mg de ingredient activ. Dar pentru a simți ușurarea cât mai repede posibil, este permisă o doză unică de 400 mg (2 comprimate), care poate fi administrată de 3 ori pe zi. Deși, în majoritatea cazurilor, doza de medicament pe zi nu trebuie să depășească 600-800 mg.

Este mai bine să beți ibuprofen înainte de mese o singură dată dimineața. Acest lucru va contribui la o absorbție mai rapidă a medicamentului, dar în același timp trebuie să îl beți cu multă apă curată. Ceaiul, cafeaua și sucul nu sunt adecvate în acest caz. În timpul zilei, restul de ibuprofen se ia după mese, pentru a evita dezvoltarea reacțiilor adverse acute din sistemul digestiv și zona hepatobiliară.

Contraindicații

Nu trebuie să luați Ibuprofen înainte de mese pentru pacienții cu următoarele diagnostice:

  • ulcer peptic vindecat;
  • prezența infecției cu Helicobacter pylori;
  • modificări cronice distrofico-inflamatorii la nivelul stomacului;
  • boală inflamatorie cronică a intestinului subțire sau gros.

Contraindicațiile absolute pentru administrarea Ibuprofenului sunt:

  • alergie la componentele acestui medicament sau la orice alte AINS;
  • ulcer peptic agravat;
  • procese inflamatorii acute în intestine;
  • patologia sistemului hematopoietic;
  • după grefarea recentă a bypass-ului arterei coronare;
  • hemoragie internă;
  • insuficiență hepatică sau renală severă;
  • perioada de a avea un copil;
  • în pediatrie până la 6 ani.

Comprimatele pot fi achiziționate gratuit la farmacie fără prescripție medicală, dar amintiți-vă că cel mai bine este să luați medicamentul în cea mai mică doză eficientă. Cu cât durata cursului terapeutic este mai scurtă, cu atât este mai mică probabilitatea de a dezvolta efecte secundare.

Surse:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/ibuprofen__11526
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=8f0e5ee3-ab17-46f0-b0b2-3e6d90e259a4&t=

Ai găsit o eroare? Selectați-l și apăsați Ctrl + Enter

Ibuprofen

Compoziţie

Comprimate: ibuprofen (200/400/500 mg), amidon de cartofi, stearat de magneziu, aerosil, vanilină, ceară de albine, gelatină comestibilă, colorant azorubinic, hidroxicarbonat de magneziu, făină de grâu, povidonă cu greutate moleculară mică, zaharoză, dioxid de titan.

În unguent și gel, substanța activă este conținută într-o concentrație de 50 mg / g, în suspensie - în concentrație de 20 mg / ml.

Componente auxiliare ale gelului: ibuprofen (50 mg / g), etanol, propilen glicol, dimexid, carbomer 940, trietanolamină, ulei de neroli și lavandă, parahidroxibenzoat de metil, apă purificată.

Componentele auxiliare ale unguentului: dimetil sulfoxid, macrogol 400 și 1500.

Supozitorul de ibuprofen conține 60 mg de ingredient activ și grăsimi solide.

Formular de eliberare

  • Unguent Ibuprofen 5% (25 g);
  • Comprimate de ibuprofen p / o 200 și 400 mg;
  • Gel de ibuprofen 5% (20 și 50 g);
  • supozitoare Ibuprofen 60 mg;
  • Suspensie orală pediatrică de ibuprofen (20 mg / ml 100 ml).

Cod ATX pentru suspensie, supozitoare rectale, tablete - M01AE01, pentru terapie externă (unguent și gel) - M02AA13.

efect farmacologic

Antiinflamator, antipiretic, analgezic.

Farmacodinamică și farmacocinetică

Efectele medicamentului se datorează suprimării biosintezei Pg prin inhibarea enzimei COX.

Suprimă agregarea plachetară. Nu afectează proteinele care sunt implicate în coagularea sângelui. Crește ușor timpul de sângerare.

Când este aplicat extern, pacientul are o scădere a durerii articulare în repaus și în mișcare; reducerea rigidității matinale, umflarea și umflarea articulațiilor, creșterea flexibilității și a gamei de mișcare a articulațiilor.

Când este administrat oral, este bine absorbit (cu 80%) în tractul digestiv. Aportul simultan cu alimente încetinește absorbția, dar nu afectează volumul acesteia. TSmax - 2-4 ore.

Efectul hipotermic se dezvoltă la 1 oră după ingestie. T1 / 2 - de la 2 la 4 ore. Comunicarea cu proteinele plasmatice - 90-99%.

Pătrunde încet în cavitatea articulară, este reținut în țesutul sinovial, în care se acumulează într-o concentrație mai mare decât în ​​plasmă.

Pentru a obține un efect antiinflamator, este nevoie de câteva zile până la 2 săptămâni de utilizare sistematică a medicamentului.

Activitatea biologică asociată cu enantiomerul S.

După absorbție, forma R inactivă din punct de vedere farmacologic (aproximativ 60%) este transformată încet în forma S. Produsele metabolice sunt excretate în principal prin rinichi și, parțial, cu bilă. În formă pură, nu mai mult de 1% din ibuprofen este excretat.

Substanța nu este determinată în laptele matern. Eliminarea completă se efectuează în decurs de 24 de ore.

Indicații de utilizare

Ibuprofen - ce este?

Ibuprofenul este un analgezic non-narcotic care aparține grupului AINS. Are activitate antiinflamatoare pronunțată.

Aceste proprietăți permit utilizarea medicamentului în caz de căldură și durere (intensitate scăzută și moderată), polimialgie reumatică, boli inflamatorii-degenerative ale AOD.

Ibuprofenul este inclus pe lista medicamentelor esențiale de către OMS.

Pentru ce este comprimatele de ibuprofen?

Comprimatele sunt prescrise pentru:

  • boli inflamatorii ale coloanei vertebrale și ale articulațiilor (spondiloartrită anchilozantă, artrită gută și reumatoidă, osteoartrită etc.);
  • durere moderată de diferite etiologii (medicamentul ajută la durerea în timpul menstruației, cu durerea de dinți, cu cefalee, atac de migrenă, mialgie, nevralgie, durere post-traumatică și postoperatorie etc.);
  • febra cauzata de infectii sau raceli.

Ibuprofen - de ce aceste pastile?

Trebuie amintit că tabletele (ca și alte forme de dozare) sunt destinate terapiei simptomatice, reducând intensitatea durerii și ameliorând inflamația, medicamentul nu are niciun efect asupra progresiei patologiei.

Indicații pentru utilizarea gelului și a unguentului

Gelul și unguentul de ibuprofen sunt eficiente în bolile inflamatorii-degenerative ale sistemului musculo-scheletic:

  • artrita psoriazică, gută și reumatoidă;
  • periartrita humeroscapulară;
  • osteoartrita;
  • sindrom radicular cu osteocondroză;
  • spondilită anchilozantă;
  • bursită;
  • sciatică;
  • lumbago;
  • radiculită;
  • mialgie;
  • tendovaginită;
  • tendinite;
  • gută agravată;
  • leziuni în care integritatea țesuturilor moi nu este încălcată (ruptură / entorse a ligamentelor, luxație, contuzie, edem post-traumatic etc.).

Indicații pentru utilizarea supozitoarelor și a siropului

Siropul și supozitoarele de ibuprofen sunt forme de dozare care au fost dezvoltate special pentru utilizarea în practica pediatrică. Acestea sunt prescrise copiilor pentru:

  • scăderea temperaturii ARVI, infecțiilor copilăriei, gripei și a altor boli infecțioase și inflamatorii însoțite de hipertermie;
  • scăderea temperaturii în timpul reacțiilor post-vaccinare;
  • reducerea intensității durerii ușoare / moderate (remediul poate fi utilizat pentru dureri de dinți și dureri de cap, pentru dureri de urechi sau gât, leziuni ale ligamentelor, nevralgii etc.).

Supozitoarele sunt destinate copiilor cu vârsta cuprinsă între 3 și 24 de luni, siropul de ibuprofen este utilizat pentru tratarea copiilor de la 3 luni la 12 ani.

Pentru ce se utilizează Ibuprofenul sub formă de soluție injectabilă??

Injecțiile sunt utilizate pentru a trata CHD la sugarii prematuri.

Contraindicații

  • combinație completă sau parțială a simptomelor triadei Fernand-Vidal (inclusiv istoric);
  • prezența eroziunilor și ulcerelor în canalul digestiv;
  • tulburări ale hemostazei;
  • sângerări gastrice / intestinale active;
  • insuficiență hepatică severă;
  • boală renală progresivă;
  • insuficiență renală în care Clcr nu depășește 30 ml / min;
  • condiții după CABG (altoire de by-pass coronarian);
  • procese inflamatorii cronice în intestine;
  • hiperkaliemie confirmată;
  • Al treilea trimestru de sarcină;
  • hipersensibilitate.

În pediatrie, suspensia și supozitoarele sunt utilizate de la 3 luni, comprimate - de la vârsta de 6 ani.

Se recomandă prudență atunci când se prescrie Ibuprofen pentru:

  • ciroza ficatului, care este complicată de hipertensiune portală;
  • gastrită;
  • colita;
  • enterită;
  • o istorie de ulcer gastric / duodenal;
  • sindrom nefrotic;
  • insuficiență a funcției cardiace, renale sau hepatice;
  • Boală cardiacă ischemică;
  • hipertensiune arteriala;
  • boli cerebrovasculare;
  • dis- sau hiperlipidemie;
  • boala arterială periferică;
  • prezența infecției cu Helicobacter pylori;
  • patologii somatice severe;
  • boli de sânge de etiologie necunoscută.

De asemenea, cu prudență, medicamentul este prescris persoanelor care suferă de alcoolism, utilizarea pe termen lung a AINS, care iau corticosteroizi orali, ISRS, agenți antiplachete și anticoagulante, în primele 26-27 săptămâni de sarcină, femeile care alăptează.

Copiilor sub un an ar trebui să li se administreze medicamentul numai la recomandarea unui medic pediatru..

Efecte secundare

În adnotarea pentru formele de dozare pentru administrare orală și supozitoare rectale, sunt enumerate următoarele reacții adverse:

  • AINS-gastropatie, uscăciune, iritații și / sau ulcerații ale mucoasei bucale, durere în gură, pancreatită, stomatită aftoasă;
  • hepatită;
  • bronhospasm, dificultăți de respirație;
  • zgomot / sunete în urechi, pierderea auzului;
  • vedere dublă sau claritate scăzută a imaginilor vizuale, iritație și uscăciune a ochilor, leziuni toxice ale nervului optic, scotom, edem al pleoapelor, edem conjunctival;
  • nervozitate, cefalee, anxietate, confuzie, insomnie / somnolență, amețeli, agitație mentală și motorie, halucinații, depresie, meningită aseptică (rară și în principal la pacienții cu boli autoimune);
  • scăderea contractilității mușchiului cardiac, creșterea tensiunii arteriale, tahicardie;
    ARF, poliurie, sindrom nefrotic, nefrită alergică, cistită;
  • reacții de hipersensibilitate;
  • anemie, trombocit și leucopenie, boala Werlhof, agranulocitoză;
  • transpirație crescută.

Probabilitatea de afectare a vederii, dezvoltarea sângerărilor gastrice / intestinale și ulcerarea pereților canalului digestiv crește odată cu utilizarea prelungită a dozelor mari de Ibuprofen..

Medicamentul afectează parametrii de laborator și anume:

  • crește timpul de sângerare;
  • reduce concentrația serică de glucoză, Clcr, hematocrit și niveluri de hemoglobină;
  • crește activitatea transaminazelor hepatice;
  • crește concentrația creatininei serice.

Efecte secundare atunci când se aplică local sub formă de gel / unguent:

  • furnicături / senzație de arsură;
  • hiperemie a pielii.

Cu utilizarea prelungită a terapiei externe, se pot dezvolta efecte sistemice inerente tuturor AINS.

Instrucțiuni de utilizare a ibuprofenului (mod și dozare)

Comprimate de ibuprofen, instrucțiuni de utilizare

Doza optimă pentru copii peste 12 ani și adulți este de 3-4 comprimate de 200 mg. Pentru a obține efectul dorit, doza poate fi crescută la 1,2 g / zi. (ar trebui să fie împărțit în 3 pași).

Când se obține efectul terapeutic dorit, doza zilnică trebuie redusă la 3-4 comprimate 200 mg pe zi..

Prima doză se ia dimineața înainte de mese, cu o cantitate suficientă de lichid (acest lucru va permite medicamentului să fie absorbit mai rapid în tractul digestiv). În viitor, pe tot parcursul zilei, comprimatele se iau după mese..

Cea mai mare doză unică este de 400 mg (2 comprimate de 200 mg), doza zilnică este de 1,2 g (nu mai mult de 6 comprimate de 200 mg timp de 24 de ore). Nu se recomandă administrarea unei doze repetate mai devreme decât după 4 ore. Fără sfatul medicului, medicamentul se ia nu mai mult de 5 zile la rând. De asemenea, sfaturile de specialitate sunt necesare în cazurile în care comprimatele sunt utilizate pentru a trata un copil sub 12 ani..

Un copil de 6-12 ani poate fi administrat de până la 4 ori pe zi, 1 comprimat. O condiție prealabilă este greutatea de peste 20 kg. Trebuie menținut un interval de cel puțin 6 ore între administrarea comprimatelor. Doza cea mai mare pentru acest grup de pacienți este de 30 mg / kg / zi.

Nu există nicio diferență în modul de a lua medicamente de la diferiți producători (de exemplu, Ibuprofen-Belmed, Ibuprofen-Hemofarm sau Ibuprofen-Darnitsa).

Manual de lumânare

Supozitoarele sunt utilizate rectal.

Pentru durere și febră, medicamentul trebuie administrat, concentrându-se pe vârsta și greutatea copilului. O doză unică variază de la 5 la 10 mg / kg. Frecvența aplicațiilor este de 3-4 ruble / zi. Cea mai mare doză este de 30 mg / kg / zi.

Instrucțiunile de utilizare pentru copii indică faptul că pacienților cu o greutate cuprinsă între 5,5 și 8 kg (3-9 luni) trebuie să li se administreze 60 mg (1 supozitor) la fiecare 6-8 ore, dar nu mai mult de 3 supozitoare pe zi. Cea mai mare doză pentru pacienții cu greutatea de la 8 la 12,5 kg (9-24 luni) este de 240 mg / zi. (4 supozitoare de 60 mg fiecare).

Pentru ameliorarea febrei, care este o consecință a imunizării, copiii sub 12 luni. Trebuie administrat 1 supozitor de 60 mg și, dacă este necesar, încă 1 după 6 ore.

Ca antipiretic, supozitoarele Ibuprofen pentru copii pot fi utilizate timp de cel mult 3 zile. la rând și ca analgezic - nu mai mult de 5 zile. contracta.

Dacă febra persistă după acest timp, consultați un medic.

Gel de ibuprofen, instrucțiuni de utilizare

Adulții și copiii cu vârsta peste 12 ani trebuie să stoarcă o fâșie de gel lungă de 4-10 cm și să frece medicamentul cu mișcări ușoare până când este complet absorbit în zona de proiecție a durerii.

Procedura poate fi repetată nu mai devreme de 4 ore mai târziu.În timpul zilei, Ibuprofenul este utilizat de cel mult 4 ori. Doza depinde de întinderea zonei dureroase și variază de la 50 la 125 mg.

Pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani, o singură doză este egală cu volumul unei benzi de gel cu o lungime de 2 până la 4 cm. Medicamentul poate fi utilizat nu mai mult de 3 ruble / zi..

Tratamentul continuă timp de 2 până la 3 săptămâni.

Unguent Ibuprofen, instrucțiuni de utilizare

Unguentul se aplică extern în același mod ca gelul. Medicamentul se aplică pe zona dureroasă 3 sau 4 ruble / zi. în termen de 2-3 săptămâni. O singură doză este egală cu volumul unei benzi de gel de 5-10 cm lungime.

Cum să luați Baby Ibuprofen (suspensie)?

Suspendarea se acordă copiilor 3 r / zi. la o doză de 5-10 mg / kg.

Pentru copiii cu vârsta sub un an, medicamentul poate fi administrat numai conform indicațiilor unui medic pediatru. Cea mai mare doză pentru sugari este de 10 ml / zi. (2,5 ml 4 ruble / zi).

Siropul pentru copii de la unu la 12 ani este dat 3 ruble / zi. în doză de 5 până la 15 ml.

Dacă durerea și febra la un copil de 3-6 luni sunt rezultatul vaccinării, trebuie administrat 2 p. / Zi pentru 5-7,6 kg greutate corporală. 2,5 ml de suspensie. După prima doză, medicamentul trebuie administrat nu mai devreme de 6 ore mai târziu..

Instrucțiuni pentru soluția de ibuprofen pentru copii

Injecțiile cu ibuprofen sunt prescrise exclusiv copiilor prematuri cu patologii cardiace (în special, cu un canal botalic deschis).

Tratamentul se efectuează în secția de terapie intensivă și sub supravegherea unui neonatolog. Ibuprofen IV se injectează de 3 ori la intervale de 24 de ore. Dozajul este selectat în funcție de greutatea copilului.

Prima doză este de 10, a doua și a treia este de 5 mg / kg.

Medicamentul este perfuzat lent (peste 15 minute), de preferință nediluat. Dacă este necesar, volumul injectat este ajustat cu o soluție de NaCI 0,9% (sau glucoză 5%). Soluția rămasă neutilizată este aruncată.

La determinarea volumului soluției injectate, se ia în considerare volumul zilnic total al fluidului atribuit.

Dacă, după ce copilul primește 1 sau 2 doze, el dezvoltă oligurie evidentă sau anurie, următoarea doză se administrează numai după restabilirea debitului normal de urină.

În cazul în care conducta botalle este deschisă și la 24 de ore după administrarea ultimei doze sau se deschide din nou, poate fi prescris un curs repetat, care constă și din 3 doze de medicament. Dacă în acest caz închiderea conductei nu poate fi realizată, copilul poate avea nevoie de tratament chirurgical..

Supradozaj

  • durere abdominală;
  • letargie;
  • greață / vărsături;
  • tinitus;
  • somnolenţă;
  • durere de cap;
  • depresie;
  • acidoză metabolică;
  • comă;
  • Protecție la supratensiuni;
  • bradicardie;
  • hipotensiune;
  • fibrilatie atriala;
  • oprind respirația.

Tratament: spălare gastrică (este recomandabil în decurs de 1 oră de la administrarea medicamentului), numirea enterosorbanților, diureza forțată, băut alcalin abundent, terapia simptomatică, al cărei scop este corectarea sângerărilor gastrice și intestinale, a tensiunii arteriale, a echilibrului acid etc..

Interacţiune

Medicamentele care induc oxidarea microsomală cresc producția de produse metabolice active hidroxilate și, astfel, cresc riscul de a dezvolta reacții hepatotoxice grave. Medicamentele care inhibă oxidarea microsomală, dimpotrivă, o reduc.

Ibuprofenul reduce activitatea de sodiu și diuretică a hidroclorotiazidei și a furosemidei, eficacitatea medicamentelor antihipertensive și uricosurice (inclusiv inhibitori ai ECA și BMCC), efectele antiplachetare și antiinflamatorii ale AAS..

Potențează acțiunea agenților antiplachetari, a anticoagulantelor indirecte, fibrinolitice, insulinei și a formelor orale de medicamente hipoglicemiante, efect ulcerogen cu sângerare GCS și ISS.

Absorbția medicamentului este redusă în combinație cu colestiramină și antiacide. Cofeina sporește efectul analgezic. În combinație cu trombolitice și anticoagulante, crește riscul de sângerare.

Cefotetan, Cefoperazonă, Cefamandol, Plikamicină și acid valproic cresc incidența deficitului de protrombină (factor de coagulare) în sânge.

Medicamentele mielotoxice cresc hematotoxicitatea ibuprofenului. Preparatele Au și Ciclosporina cresc efectul preparatului asupra sintezei Pg în rinichi, ca urmare a căreia crește nefrotoxicitatea sa. La rândul său, ibuprofenul crește concentrația plasmatică a ciclosporinei și hepatotoxicitatea acesteia.

Medicamentele care blochează secreția tubulară cresc concentrația de ibuprofen în plasma sanguină și reduc excreția acestuia.

Condiții de vânzare

Prescripție în limba latină pentru tablete:

Rp.: Tab. Ibuprofeni 0.2 Nr. 30.
D.S. 1 filă. 3 r / zi.

Conditii de depozitare

Depozitați la temperaturi de până la 25 de grade Celsius.

Termen de valabilitate

Comprimatele și suspensia sunt adecvate pentru utilizare în termen de 3 ani de la data eliberării, gel, unguent și supozitoare - în termen de 2 ani.

Instrucțiuni Speciale

Pentru patologiile severe ale aparatului locomotor, se recomandă combinarea terapiei externe cu AINS orale..

În perioada de utilizare a ibuprofenului, este necesar să se monitorizeze modificările funcției renale / hepatice și a modelelor de sânge periferic..

Când apar semne de gastropatie AINS, pacientul are nevoie de un test de sânge pentru a determina numărul hematocritului și Hb, analiza fecalelor pentru sânge ocult, esofagogastroduodenoscopie. Pentru a preveni dezvoltarea gastropatiei, Ibuprofenul trebuie combinat cu PgE.

Dacă este necesar să se determine 17-KS, medicamentul este anulat cu 48 de ore înainte de studiu.

Pacienții care iau ibuprofen trebuie să se abțină de la orice activitate care necesită o concentrație ridicată de atenție și viteza reacțiilor mentale / motorii.

Trebuie reamintit faptul că acest remediu pentru a reduce probabilitatea de a dezvolta reacții nedorite din sistemul digestiv trebuie utilizat în doza minimă eficientă și în cursul cel mai scurt posibil..

IBUPROFEN

Grup clinic și farmacologic

Substanta activa

Forma de lansare, compoziția și ambalajul

◊ Comprimate acoperite cu roz, biconvexe; secțiunea transversală prezintă două straturi.

1 filă.
ibuprofen200 mg

10 bucati. - ambalarea celulelor de contur (2) - ambalaje din carton.
10 bucati. - pachete de celule de contur (5) - pachete de carton.
10 bucati. - ambalaje cu celule conturate (10) - ambalaje din carton.
50 buc. - borcane de sticlă închisă la culoare (1) - pachete de carton.

◊ Comprimate acoperite cu roz, biconvexe; secțiunea transversală prezintă două straturi.

1 filă.
ibuprofen400 mg

10 bucati. - ambalarea celulelor de contur (2) - ambalaje din carton.
10 bucati. - pachete de celule de contur (5) - pachete de carton.
10 bucati. - ambalaje cu celule conturate (10) - ambalaje din carton.
50 buc. - cutii de polimer (1) - pachete de carton.

efect farmacologic

AINS. Are efecte antiinflamatoare, antipiretice și analgezice. Suprimă factorii antiinflamatori, reduce agregarea trombocitelor. Inhibă ciclooxigenazele de tipul 1 și 2, perturbă metabolismul acidului arahidonic, reduce cantitatea de prostaglandine atât în ​​țesuturile sănătoase, cât și în centrul inflamației, suprimă fazele exudative și proliferative ale inflamației. Reduce sensibilitatea la durere la locul inflamației. Provoacă slăbirea sau dispariția sindromului durerii, incl. pentru durerile articulare în repaus și în timpul mișcării, reducerea rigidității dimineții și umflarea articulațiilor, ajută la creșterea intervalului de mișcare.
Efectul antipiretic se datorează scăderii excitabilității centrilor termoreglatori ai diencefalului

  • Întrebați un terapeut
  • Vizualizați instituțiile
  • Cumpărați medicamente

Farmacocinetica

Ibuprofenul se absoarbe rapid și aproape complet din tractul gastrointestinal, C max în plasmă este atins în 1-2 ore de la ingestie, în lichidul sinovial - după 3 ore, se leagă de proteinele plasmatice cu 99%.

Pătrunde încet în cavitatea articulară, persistă în țesutul sinovial, creând concentrații mai mari în ea decât în ​​plasmă.

Metabolismul ibuprofenului apare în principal în ficat. T 1/2 din plasmă este de 2-3 ore. Este excretat de rinichi sub formă de metaboliți (nu mai mult de 1% este excretat nemodificat), într-o măsură mai mică - cu bilă. Ibuprofenul este complet eliminat în 24 de ore.

Indicații

  • dureri de cap tensionale și migrene;
  • dureri articulare, musculare;
  • dureri de spate, lombare, radiculită;
  • durere în caz de deteriorare a ligamentelor;
  • durere de dinţi;
  • menstruație dureroasă;
  • afecțiuni febrile cu răceli, gripă;
  • artrita reumatoidă, osteoartrita.

AINS sunt destinate terapiei simptomatice, reducând durerea și inflamația în momentul utilizării, nu afectează progresia bolii.

Contraindicații

  • modificări erozive și ulcerative ale membranei mucoase a stomacului sau duodenului, sângerări gastro-intestinale active;
  • boli inflamatorii intestinale în faza acută, incl. colită ulcerativă;
  • date anamnestice despre un atac de obstrucție bronșică, rinită, urticarie după administrarea acidului acetilsalicilic sau a altui medicament antiinflamator nesteroidian (sindrom de intoleranță la acid acetilsalicilic complet sau incomplet - rinosinuzită, urticarie, polipi ai mucoasei nazale, astm bronșic);
  • insuficiență hepatică sau boală hepatică activă;
  • insuficiență renală (CC mai mică de 30 ml / min), boală renală progresivă;
  • hiperkaliemie confirmată;
  • hemofilie și alte tulburări de coagulare a sângelui (inclusiv hipocoagulare), diateză hemoragică;
  • în perioada după altoirea bypass-ului coronarian;
  • sarcină (trimestrul III);
  • vârsta copiilor: până la 6 ani și de la 6 la 12 ani (cu o greutate mai mică de 20 kg) - pentru comprimate 200 mg; sub 12 ani - pentru comprimate 400 mg;
  • hipersensibilitate la oricare dintre ingredientele care alcătuiesc medicamentul.

Cu precauție: bătrânețe, insuficiență cardiacă congestivă, boli cerebrovasculare, hipertensiune arterială, cardiopatie ischemică, dislipidemie / hiperlipidemie, diabet zaharat, boală arterială periferică, sindrom nefrotic, CC mai puțin de 30-60 ml / min, hiperbilirubinemie, ulcer gastric și ulcer duodenal intestine (antecedente), prezența infecțiilor cu Helicobacter pylori, gastrită, enterită, colită, utilizarea prelungită a AINS, afecțiuni ale sângelui cu etiologie necunoscută (leucopenie și anemie), sarcină (I-II) trimestru, lactație, fumat, consum frecvent de alcool (alcoolism), afecțiuni medicale severe, terapie concomitentă cu următoarele medicamente: anticoagulante (de exemplu, warfarină), agenți antiplachete (de exemplu, acid acetilsalicilic; clopidogrel), glucocorticosteroizi orali (de exemplu, prednisolon), inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (de exemplu, citalopintrain, paroxetulinum ).

Dozare

Adulți, vârstnici și copii cu vârsta peste 12 ani: 200 mg comprimate de 3-4 ori pe zi; în tablete de 400 mg de 2-3 ori pe zi. Doza zilnică este de 1200 mg (nu depășiți 6 comprimate de 200 mg (sau 3 comprimate de 400 mg) în 24 de ore.

Comprimatele trebuie înghițite cu apă, de preferință în timpul sau după mese. Nu luați mai mult de 4 ore mai târziu.

Nu depășiți doza specificată!

Cursul tratamentului fără consultarea unui medic nu trebuie să depășească 5 zile.

Dacă simptomele persistă, consultați un medic.

A nu se utiliza la copii sub 12 ani fără sfatul medicului.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6 și 12 ani (cu o greutate mai mare de 20 kg): 1 comprimat 200 mg nu mai mult de 4 ori / zi. Intervalul dintre administrarea pastilelor este de cel puțin 6 ore.

Efecte secundare

În dozele recomandate, medicamentul de obicei nu provoacă efecte secundare.

Din sistemul digestiv: AINS-gastropatie (dureri abdominale, greață, vărsături, arsuri la stomac, pierderea poftei de mâncare), diaree, flatulență, constipație; ulcerația mucoasei tractului gastro-intestinal, care în unele cazuri se complică prin perforație și sângerare; iritație sau uscăciune a mucoasei bucale, durere în gură, ulcerație a mucoasei gingivale, stomatită aftoasă, pancreatită, hepatită.

Din sistemul respirator: dificultăți de respirație, bronhospasm.

Din simțuri: deficiențe de auz: pierderea auzului, sunete sau tinitus; insuficiență vizuală: leziuni toxice ale nervului optic, vedere încețoșată, scotom, ochi uscați și iritați, edem al conjunctivei și al pleoapelor (geneza alergică).

Din sistemul nervos central și periferic: cefalee, amețeli, insomnie, anxietate, nervozitate și iritabilitate, agitație psihomotorie, somnolență, depresie, confuzie, halucinații, meningită aseptică (mai des la pacienții cu boli autoimune).

Din partea sistemului cardiovascular: insuficiență cardiacă, tahicardie, tensiune arterială crescută.

Din sistemul urinar: insuficiență renală acută, nefrită alergică, sindrom nefrotic (edem), poliurie, cistită.

Reacții alergice: erupții cutanate (de obicei eritematoase sau urticaria), prurit, edem Quincke, reacții anafilactoide, șoc anafilactic, bronhospasm sau dispnee, febră, eritem exudativ multiform (inclusiv sindrom Stevens-Johnson), sindrom epidermic toxic (toxicitate epidermică) Lyell), eozinofilie, rinită alergică.

Din partea sistemului hematopoietic: anemie (inclusiv hemolitică, aplastică), trombocitopenie și purpură trombocitopenică, agranulocitoză, leucopenie.

Altele: transpirație crescută.

Din partea parametrilor de laborator: timpul de sângerare (poate crește), concentrația serică de glucoză (poate scădea), clearance-ul creatininei (poate scădea), hematocrit sau hemoglobină (poate scădea), concentrația serică a creatininei (poate crește), activitatea transaminazelor hepatice (poate crește) ).

Supradozaj

Simptome: dureri abdominale, greață, vărsături, letargie, somnolență, depresie, cefalee, tinitus, acidoză metabolică, comă, insuficiență renală acută, scăderea tensiunii arteriale, bradicardie, tahicardie, fibrilație atrială, stop respirator.

Tratament: spălare gastrică (numai în decurs de o oră după ingestie), cărbune activat, băut alcalin, diureză forțată, terapie simptomatică (corectarea stării acid-bazice, tensiunii arteriale).

Interacțiuni medicamentoase

La doze terapeutice, ibuprofenul nu intră în interacțiuni semnificative cu medicamentele utilizate în mod obișnuit.

Inductorii enzimelor de oxidare microsomală din ficat (fenitoină, etanol, barbiturice, flumecinol, rifampicină, fenilbutazonă, antidepresive triciclice) cresc producția de metaboliți activi hidroxilați, crescând riscul de intoxicație severă. Inhibitori de oxidare microsomală - reduc riscul de a dezvolta efecte hepatotoxice.

Reduce activitatea hipotensivă a vasodilatatoarelor și efectul natriuretic al furosemidului și hidroclorotiazidei.

Reduce eficacitatea medicamentelor uricosurice.

Îmbunătățește acțiunea anticoagulantelor indirecte, a agenților antiplachetari, a fibrinoliticelor (care crește riscul de sângerare).

Întărește efectele secundare ale mineralocorticosteroizilor, glucocorticosteroizilor (riscul de sângerare gastrointestinală crește), estrogenilor, etanolului; îmbunătățește efectul hipoglicemiant al derivaților sulfonilureei.

Antiacidele și colestiramina scad absorbția ibuprofenului.

Crește concentrația sanguină a preparatelor de digoxină, litiu și metotrexat.

Administrarea concomitentă a altor AINS crește incidența efectelor secundare.

Cofeina sporește efectul analgezic (ameliorarea durerii).

Odată cu numirea simultană a ibuprofenului, se reduce efectul antiinflamator și antiplachetar al acidului acetilsalicilic (este posibil să crească incidența insuficienței coronariene acute la pacienții cărora li se administrează doze mici de acid acetilsalicilic ca agent antiplachetar după începerea ibuprofenului).

Cefamandolul, cefoperazona, cefotetanul, acidul valproic, plicamicina cresc incidența hipoprotrombinemiei în timpul prescrierii.

Medicamentele mielotoxice cresc manifestările hematotoxicității medicamentelor.

Preparatele de ciclosporină și aur cresc efectul ibuprofenului asupra sintezei prostaglandinelor în rinichi, care se manifestă printr-o creștere a nefrotoxicității. Ibuprofenul crește concentrația plasmatică a ciclosporinei și probabilitatea dezvoltării efectelor sale hepatotoxice.

Medicamentele care blochează secreția tubulară reduc excreția și cresc concentrația plasmatică a ibuprofenului.

Instrucțiuni Speciale

Cu utilizarea prelungită, este necesar să se controleze imaginea sângelui periferic și starea funcțională a ficatului și a rinichilor..

Pentru a reduce riscul de apariție a evenimentelor adverse din tractul gastro-intestinal, trebuie utilizată doza minimă eficientă. Atunci când apar simptome de gastropatie, se arată o monitorizare atentă, inclusiv esofagogastroduodenoscopie, test de sânge cu determinarea hemoglobinei și hematocritului, test de sânge ocult fecal.

Dacă este necesar să se determine 17-ketosteroizi, medicamentul trebuie întrerupt cu 48 de ore înainte de studiu..

În timpul tratamentului, trebuie să se abțină de la consumul de alcool și activități care necesită o concentrare sporită a atenției și viteza reacțiilor psihomotorii.

Ibuprofen - instrucțiuni de utilizare pentru adulți și copii

Unul dintre cele mai frecvent utilizate tipuri de tratament atât pentru pediatri, cât și pentru medicii generaliști este terapia antipiretică. În același timp, Ibuprofenul, un medicament nesteroidian pe bază de acid fenilpropionic, este foarte popular. Are efecte antipiretice, antiinflamatorii și analgezice.

Instrucțiuni Ibuprofen

Pentru tratamentul simptomatic al febrei, de regulă, se utilizează paracetamol sau ibuprofen - ambele medicamente sunt potrivite chiar și pentru copii și femei gravide. Cu toate acestea, acesta din urmă are anumite avantaje față de Paracetamol, deoarece oferă rezultate mai rapide și mai tangibile și durează aproximativ 8 ore. Înainte de utilizare, o condiție prealabilă este instrucțiunile studiate pentru utilizarea Ibuprofenului, deoarece agentul poate avea efecte secundare și are contraindicații.

Ibuprofen - tablete

Utilizarea Ibuprofenului în comprimate este justificată pentru patologiile coloanei vertebrale / articulare, febră, dureri lunare, dureri de dinți și cefalee, leziuni ale aparatului locomotor și ale țesuturilor moi. Medicamentul poate fi prescris pentru tratamentul simptomelor de gripă, ginecologice, boli ORL. Comprimatele de ibuprofen ajută la reducerea / eliminarea sindromului durerii, umflarea, în plus, sunt un remediu eficient pentru temperatură.

Conform instrucțiunilor, terapia cu acest medicament trebuie efectuată într-un curs scurt și cu un aport minim de pastile. Dacă efectuați un tratament pe termen lung cu acest remediu, este necesar să monitorizați periodic imaginea sângelui periferic și activitatea rinichilor și a ficatului. În timpul tratamentului medicamentos, pacienții trebuie să renunțe la munca care necesită o reacție ridicată, o concentrație crescută de atenție. În plus, alcoolul este interzis în timpul terapiei..

  • Antitusive pentru tuse uscată
  • Carne tocată pentru cotlete: rețete cu fotografii
  • Tensiunea arterială scăzută - ce trebuie făcut, prim ajutor. Cauzele tensiunii arteriale scăzute și tratamentul la domiciliu

Agentul este prescris pentru bolile degenerative și inflamatorii ale coloanei vertebrale și ale articulațiilor, inclusiv reumatism, artrită, osteoartrita, spondilită, radiculită, bursită, leziuni ale țesuturilor moi și ale oaselor etc. nas, cu nevralgie, anexită, mialgie, durere de dinți / cefalee, algodismenoree. În timpul tratamentului medicamentos, este necesar să se monitorizeze funcționarea ficatului, rinichilor și să se monitorizeze starea sângelui.

Conform instrucțiunilor, este interzisă utilizarea unguentului pe zonele deteriorate ale pielii. Gelul este utilizat cu precauție pentru următoarele boli concomitente:

  • patologii ale ficatului, rinichilor;
  • insuficienta cardiaca;
  • dupa operatie;
  • simptome dispeptice;
  • reacții alergice la administrarea de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene;
  • boli ale tractului gastro-intestinal, inclusiv sângerări simple.

Sirop

Medicamentul este eliberat și sub formă de sirop. Suspensia de ibuprofen are o culoare portocalie, aromă portocalie și este destinată tratamentului unui copil. Utilizarea medicamentului este indicată pentru:

  • răceli;
  • gripa, alte infectii virale respiratorii acute;
  • diverse infecții ale copilăriei;
  • amigdalită / durere în gât;
  • febra post-vaccinare.

În plus, instrucțiunile Ibuprofenului indică faptul că siropul este ineficient în oprirea progresiei bolii, cu toate acestea, remediul poate trata simptomele copilului dacă are:

  • durere asociată cu inflamația urechii;
  • durere la dinți;
  • migrenă;
  • nevralgie;
  • durere cauzată de leziuni ale mușchilor, articulațiilor, oaselor.

Lumânări

Această formă de medicament este potrivită pentru cei mai mici copii - de la vârsta de 3 luni. Conform instrucțiunilor, supozitoarele Ibuprofen pot fi administrate unui copil ca:

  • anestezic (supozitoarele ajută la diferite nevralgii, urechi, dureri de dinți, dureri de cap, entorse, dureri în gât);
  • medicament antipiretic (utilizarea este justificată în patologii respiratorii, reacții post-vaccinare, gripă, boli inflamatorii însoțite de febră).

Metoda de administrare și doza adecvată de sirop sunt prescrise de un specialist, care se bazează pe greutatea corporală și vârsta pacientului. Rezumatul Ibuprofenului conține informații despre doza unică recomandată pentru copii: 5-10 mg pe kilogram de greutate corporală. Utilizarea produsului trebuie efectuată de trei ori pe zi, în timp ce doza maximă zilnică este de 30 mg pe kilogram din greutatea corporală a bebelușului. Dacă medicamentul este utilizat ca antipiretic, atunci trebuie băut până la 3 zile, iar pentru anestezie, medicamentul poate fi utilizat nu mai mult de 5 zile.

Compoziţie

Medicamentul este disponibil în mai multe forme, fiecare dintre ele având o compoziție specifică, diferită. Pachetul pentru produs trebuie să conțină instrucțiuni, unde compoziția Ibuprofenului este descrisă în detaliu. Ce componente conține gelul, tabletele, siropul, supozitoarele:

  1. Fiecare capsulă conține 200 mg de substanță activă - ibuprofen. Componentele auxiliare ale comprimatelor sunt: ​​aerosil, amidon de cartofi, vanilină, stearat de magneziu, ceară de albine, gelatină, colorant, zaharoză, făină etc..
  2. 100 ml sirop conține 2 g de ingredient activ. Restul substanțelor din suspensie sunt carmeloza de sodiu, zaharoza, glicerina, hidroxistearatul de macrogol gliceril, propilen glicolul, weigum, fosfatul de sodiu dihidrat, aroma de portocală, colorant etc..
  3. Lumânarea conține 60 mg din componenta principală, iar substanța auxiliară este grăsimea solidă.
  4. 100 g de unguent conține 5 g de ingredient activ. Ingrediente suplimentare ale gelului sunt Dimexid, Macrogol.
  • Cum să eliminați paraziții din corp acasă - remedii populare și medicamente pentru copii și adulți
  • Pilaf într-o tigaie cu pui
  • O căpușă într-un câine - ce să faci

Indicații de utilizare

Medicamentul este utilizat pentru diferite boli, inclusiv leziuni ale țesuturilor moi și osoase. Conform instrucțiunilor, utilizarea Ibuprofenului este posibilă cu:

  • artrita în LES, ca element al tratamentului cuprinzător;
  • procese degenerative, inflamatorii care apar în sistemul musculo-scheletic (psoriazic, juvenil, reumatoid, artrită gută, osteocondroză, spondiloartrită, amiotrofie de tip nevralgic;
  • sindromul durerii pe fundalul osalgiei, artralgiei, mialgiei, migrenelor, radiculitei, menstruației, patologiilor oncologice, tendinitei, nevralgiei, bursitei, bolii Personaidzha-Turner, leziunilor primite, operației efectuate;
  • inflamație în pelvisul mic după naștere, din cauza anexitei;
  • febră cauzată de infecții, răceli.

Dozare

Cum se bea Ibuprofen? Pentru copii după vârsta de 12 ani și adulți, medicamentul este prescris sub formă de tablete. Dacă medicul nu vă spune altfel, trebuie să le luați 1 capsulă de 3-4 ori pe zi. Doza de ibuprofen poate fi crescută dacă este necesar să se obțină un efect terapeutic rapid, în timp ce se iau 2 comprimate de trei ori pe zi. După atingerea răspunsului așteptat al corpului, doza se reduce treptat la 0,6-0,8 g. Ibuprofen - instrucțiuni de utilizare pentru adulți:

  • dimineața, medicamentul trebuie luat înainte de mese, spălat cu un pahar cu apă (acest lucru ajută ingredientul activ să fie absorbit mai repede de intestine);
  • restul recepțiilor se efectuează în timpul zilei după o masă cu un interval de cel puțin 4 ore;
  • durata tratamentului este de maximum 5 zile (unguentul poate fi utilizat până la 3 săptămâni).

Când se prescrie un medicament pentru copii sub 12 ani, utilizarea acestuia trebuie efectuată:

  • 1 comprimat de cel mult 4 ori pe zi;
  • numai dacă greutatea copilului depășește 20 kg;
  • cu un interval de cel puțin 6 ore.

Ibuprofen - contraindicații

  1. Sensibilitate crescută la componente.
  2. Boli ale tractului gastro-intestinal, inclusiv erozive și ulcerative.
  3. Tulburare de coagulare a sângelui.
  4. Astm "Aspirina".
  5. Alăptarea, sarcina.
  6. Consumul de alcool în timpul tratamentului.

În anumite cazuri, medicamentul poate fi prescris de către un medic, dar este interzis să îl luați singur în prezența următorilor factori. Ibuprofen - contraindicații pentru admitere (condiționat):

  • ciroza ficatului;
  • gastrită, colită, enterită;
  • insuficiență renală / hepatică;
  • CHF;
  • sindrom nefrotic;
  • hipertensiune;
  • anemie, leucopenie;
  • hiperbilirubinemie;
  • vârsta de până la un an;
  • administrarea simultană de antibiotice.

Ibuprofen pentru copii

Medicii moderni consideră medicamentul ca un remediu eficient și sigur care acționează împotriva inflamației și ameliorează rapid durerea. Ibuprofenul pentru copii este adesea utilizat în terapia complexă a diferitelor patologii, inclusiv:

  • ARI, ARVI;
  • durere în gât / faringită;
  • gripa;
  • inflamația urechii medii;
  • durere de dinţi;
  • boli infecțioase cu febră caracteristică;
  • reacțiile organismului la vaccinul injectat;
  • migrenă;
  • leziuni ale oaselor, ligamentelor, mușchilor etc..

Deoarece comprimatele, siropul, unguentul, supozitoarele conțin cantități diferite de substanță activă, metodele de utilizare și dozare pentru copii diferă. Conform recenziilor, cu o creștere puternică a temperaturii, este mai bine să folosiți supozitoare, deoarece acestea sunt doar forma optimă de medicament: agenții orali sunt slab sau deloc absorbiți din cauza perturbării motilității intestinale în timpul febrei.

Mijloacele, în care ibuprofenul este principalul ingredient activ, sunt produse de multe companii farmaceutice și sunt accesibile. Puteți cumpăra astfel de medicamente la orice farmacie. Cât costă Ibuprofenul? Prețul poate diferi, în funcție de forma de eliberare, doză (volum), producător. Costul mediu al medicamentelor: