Cum să luați comprimatele pentru dureri de cap Citramon?

Migrenă

Citramonul are efecte antiinflamatoare, antipiretice și antiagregatorii și analgezice. Enzima principală a medicamentului reduce nivelul de exsudație, ameliorează umflarea și roșeața în locul inflamator. În plus, inhibă activitatea enzimelor care sunt responsabile pentru furnizarea de energie în timpul procesului inflamator. Remediul este un analgezic eficient, reduce temperatura ridicată a corpului datorită unui nivel redus de lucru al centrului hipotalamusului, care este responsabil pentru acest indicator. Citramon previne, de asemenea, funcționarea agregării, care lipeste trombocitele, deoarece acest lucru poate duce la sângerări pe termen lung.

  1. Cum să luați Citramon? Instructiuni de folosire
  2. Dozare
  3. Contraindicații și efecte secundare
  4. Interacțiunea cu alcoolul - Este posibil să luați Citramon cu alcool?
  5. Se poate folosi citramona: pentru copii, în timpul sarcinii și alăptării?
  6. Preț
  7. Recenzii despre citramonă
  8. Cum se înlocuiește medicamentul?

Cum să luați Citramon? Instructiuni de folosire

Citramon este un medicament combinat. Conține trei enzime active care au și mențin o funcție și o stare specifice. Prima componentă este acidul acetilsalicilic. Este una dintre cele mai populare și eficiente substanțe de pe lista OMS. Funcția sa principală este de a opri procesul inflamator care are loc în organism, scade nivelul durerii, face sângele mai strâns, ceea ce reduce temperatura corpului ridicată. A doua componentă este paracetamolul. Este responsabil pentru normalizarea temperaturii corpului și are un efect anestezic. Al treilea ingredient este cofeina. Cu ajutorul său, efectul celor două substanțe anterioare este îmbunătățit. În plus, tonusul din corp crește, activitatea sistemului vascular este normalizată, durerea din corp este eliminată, oboseala dispare și eficiența se îmbunătățește..

Medicamentul este disponibil în mai multe forme - în tablete sau granule, care trebuie diluate cu apă. Comprimatele sunt înghițite cu apă; aceasta este cea mai populară formă de utilizare. Citramon este vândut în blistere sau ambalaje din hârtie. Cu toate acestea, pot fi achiziționate individual, fără instrucțiuni. Toate recomandările de utilizare pot fi clarificate împreună cu medicul dumneavoastră. Majoritatea oamenilor cred din greșeală că Citramon este un medicament simplu și potrivit pentru toată lumea. În primul rând, are un număr mare de contraindicații care trebuie luate în considerare în timpul utilizării. Se recomandă să beți unul sau două comprimate pe zi, pentru o acțiune mai eficientă, puteți bea un alt comprimat, la 6 ore de la administrarea celei anterioare.

Trebuie remarcat faptul că numărul maxim de tablete pe zi este de 6 bucăți. Dacă se depășește această doză, există riscul supradozajului sub formă de defecțiuni ale sistemelor individuale din organism. Cel mai bine este să beți medicamentul după mese sau în același timp. Este foarte important să evitați să mâncați pe stomacul gol. Dacă după administrarea cantității maxime de medicament, durerea nu dispare, atunci trebuie să contactați un specialist.

Perioada maximă de timp în care puteți lua Citramon este de 3 zile. Citramon tratează în primul rând durerea din cap, dinți, mușchi și migrene. Nu poate fi combinat cu băuturi alcoolice, din care putem concluziona că nu va ajuta la mahmureală. Acest medicament poate acționa și ca amplificator în tratamentul răcelilor, bolilor inflamatorii sau virale. Când utilizați medicamentul, trebuie să acordați atenție și tensiunii arteriale, astfel încât să nu existe un nivel scăzut sau crescut după administrarea acestuia. Pacienților hipertensivi nu li se recomandă utilizarea Citramonului, deoarece cofeina conținută în acesta nu va face decât să agraveze situația..

Dozare

Citramon se administrează în comprimate de mai multe ori pe zi, câte unul. Trebuie administrat după mese nu mai mult de șase comprimate pe zi. Cu o creștere a dozei, poate exista otrăvire severă, apariția efectelor secundare, din cauza căreia există posibilitatea de spitalizare. Înainte de a lua medicamentul, se recomandă să mâncați - nu este satisfăcător, dar dens. Citramon este un medicament cu efect analgezic, cu funcție antipiretică, care face posibilă administrarea a până la 5 comprimate pe zi pentru a obține rezultatul dorit.

(Video: „Citramon crește sau scade tensiunea arterială?”)

Contraindicații și efecte secundare

Medicamentul are un efect supărător asupra oamenilor. Sistemul imunitar reacționează destul de hipersensibil la componenta medicamentului. Există, de asemenea, un risc de anafilaxie sau șoc anafilactic, împreună cu rinită, curgerea nasului, incapacitatea de a respira liber, bronhospasm și alte manifestări ale unei reacții alergice. Sensibilitatea la acidul acetilsalicilic și la alte substanțe crește. Pielea reacționează brusc la medicament - apare o erupție pe piele, apare mâncărime. De obicei, Citramon are efecte secundare ușoare, deoarece este un remediu loial pentru ameliorarea durerilor de cap..

În caz de supradozaj, există posibilitatea apariției:

  • Greață, vărsături.
  • Epigastricul se poate inflama, ceea ce indică durere în această zonă.
  • Gastrită, disfuncție hepatică, renală și alte afecțiuni gastro-intestinale.
  • Coagularea scăzută a celulelor sanguine, care provoacă sângerări pentru o lungă perioadă de timp.
  • Dureri de cap, amețeli cu forță crescută.

De asemenea, pielea poate reacționa cu diferite manifestări ale unei reacții alergice. Acest lucru se întâmplă adesea:

  • Diverse erupții cutanate;
  • Urticarie;
  • Șoc anafilactic;
  • Eritem exudativ malign;
  • Necroliză toxică epiderală;
  • Există riscul apariției sindromului Reye (de obicei la copii).
  • Lucrul organelor vizuale și auditive din corpul uman scade.

Acest medicament are contraindicații numai în legătură cu anumite grupuri de persoane:

  • Hemofilie;
  • Hipersensibilitate la componentele medicamentului;
  • Hipertensiune arterială, care este severă;
  • Ulcer sau perforație a tractului gastro-intestinal, gastrită de diferite tipuri;
  • Există riscul diatezei hemoragice;
  • Insuficiență hepatică sau renală pronunțată;
  • Boala ischemică a sistemului cardiovascular, care se desfășoară în formă severă;
  • Ateroscleroza vaselor care se află în creier.

În plus față de aceste grupuri, de asemenea, nu se recomandă utilizarea Citramon la copii cu vârsta sub 15 ani, în timpul sarcinii și în timpul alăptării. Dacă este utilizată greșit în perioadele indicate, o persoană se poate expune la apariția unor boli grave sau la dezvoltarea proceselor inflamatorii / patologice la făt / embrion sau la un copil deja născut. Acidul acetilsalicilic are un efect teratogen, care provoacă apariția unor patologii anormale la un copil. Toate dozele și regulile pentru administrarea medicamentului trebuie să fie convenite cu medicul dumneavoastră..

Interacțiunea cu alcoolul - Este posibil să luați Citramon cu alcool?

Datorită alcoolului luat, corpul începe să funcționeze puțin diferit: sistemul vascular se extinde, pulsul se accelerează, iar inima începe să funcționeze mai repede decât în ​​mod normal. Schimbările au loc într-un timp destul de scurt. Comunicarea devine relaxată, sistemul nervos este descărcat, tonul crește. Poate apărea o stare de slăbiciune sau somnolență sau invers. Trebuie remarcat faptul că, chiar și cu o cantitate mică de băuturi alcoolice în organism, alcoolul începe un proces distructiv în ficat și creier, producând toxine. În consecință, există dureri în cap, ceea ce provoacă adoptarea de analgezice. Componentele Citramon pot afecta negativ corpul atunci când corpul este în stare de ebrietate alcoolică, deși ar trebui să ajute. Când aceste două substanțe interacționează, corpul începe să respingă medicamentul.

Se poate folosi citramona: pentru copii, în timpul sarcinii și alăptării?

Copii. Nu este recomandat să luați acest medicament copiilor sub 15 ani, deoarece acest lucru poate provoca apariția diferitelor boli. Aspirina este una dintre componentele principale ale medicamentului; în cantități mari, afectează negativ corpul copilului care nu a fost încă format. Afectează negativ sistemul circulator și structura. În plus, există o probabilitate crescută de sindrom Reye..

În timpul sarcinii. Mulți medici sunt de părere că acest medicament nu trebuie luat în timpul sarcinii, în ciuda perioadei. Numai în cazuri rare, excepționale, puteți bea un comprimat cu dureri de cap severe. Utilizarea frecventă sau excesivă a citramonei în timpul sarcinii poate provoca procese ireversibile la făt. Un medicament mai blând este noshpa. De asemenea, puteți încerca metode tradiționale sau alternative de tratare a durerilor de cap..

(Video: „Este posibil ca femeile însărcinate să citramone?”)

La alăptare. În timpul alăptării, mamele care alăptează nu ar trebui să ia medicamentul, deoarece datorită conținutului său sub formă de aspirină într-un volum mare, procesul de absorbție în lapte are loc prin glandă. Pentru un copil, organismul său neformat, citramona poate fi fatală.

Citramon este unul dintre cele mai ieftine medicamente pentru cefalee. Costul său în farmacii variază de la 20 la 100 de grivne.

Recenzii despre citramonă

Acest medicament este recomandat atât de specialiști, cât și de consumatori. Comentariile lor sunt pozitive: medicamentul ajută în 100% din cazuri. Pe lângă durerile de cap, ameliorează durerile de dinți, durerile menstruale și alte tipuri. Ameliorează spasmele, ameliorează răcelile sau mahmureala. Merită să vă consultați medicul cu privire la doză, deoarece nu toată lumea o poate lua.

Cum se înlocuiește medicamentul?

Astăzi există un număr mare de analogi Citramon care au același efect ca primul medicament. Astfel de înlocuitori includ următoarele medicamente: Axofen, Excedrin - conțin și acid acetilsalicilic, paracetamol și cofeină.

Citramon

Compoziţie

Conform datelor furnizate în Wikipedia, tradițional comprimatele Citramon includeau 240 mg acid acetilsalicilic (ASA), 180 mg fenacetină, 30 mg cofeină, 15 mg cacao, 20 mg acid citric.

Cu toate acestea, în prezent, rețeta clasică pentru fabricarea medicamentului nu este utilizată datorită retragerii din circulație a unuia dintre componentele sale active - fenacetina (acest lucru se datorează nefrotoxicității ridicate a substanței).

Numeroși producători produc medicamente, al căror nume conține cuvântul „Citramon”, dar toți au o compoziție ușor modificată, în care Paracetamolul este utilizat în locul fenacetinei ca analgezic și antipiretic..

La tabletele de la diferiți producători, se păstrează uniformitatea substanțelor active, cu toate acestea, concentrația fiecăruia dintre ele poate diferi.

În compoziția Citramon P, Citramon U și Citramon M, componentele active (ASA, paracetamol și cofeină), de exemplu, sunt conținute în aceeași concentrație ca și în preparatul original. Dar în compoziția Citramon-Forte, concentrația lor este deja diferită: fiecare comprimat conține 320 mg ASA, 240 mg paracetamol și 40 mg cofeină.

Comprimatele Citramon Borimed conțin 220 mg ASA, 200 mg paracetamol și 27 mg cofeină. Concentrația acestor substanțe în comprimatele Citramon-LekT, respectiv, 240 mg, 180 mg și 27,5 mg.

Dar diferența principală între Citramon Ultra și Citramon este prezența unei cochilii de film, care facilitează înghițirea comprimatului, servește ca o barieră fiabilă între membrana mucoasă a canalului digestiv și substanțele active conținute în comprimate (în special, cochilia protejează stomacul de efectele agresive ale ASA) și accelerează absorbția medicamentului.

Formular de eliberare

Toți producătorii produc Citramon sub formă de tablete maro deschis cu miros de cacao. Tabletele au aspect eterogen, au incluziuni și incluziuni.

Sunt produse ambalate în benzi (câte 6 bucăți) sau blistere (câte 10 bucăți). Ambalajul nr. 10 * 1, nr. 6 * 1 și nr. 10 * 10.

efect farmacologic

Acțiunea medicamentului vizează ameliorarea durerii, febrei și inflamației.

Farmacodinamică și farmacocinetică

Farmacodinamica

Citramon este un agent combinat, a cărui acțiune se datorează proprietăților componentelor pe care le conține (analgezic non-narcotic, psihostimulant și AINS).

ASA ameliorează febra și inflamația, ameliorează durerea (mai ales dacă durerea este cauzată de un proces inflamator), are un efect antiplachetar moderat, previne formarea cheagurilor de sânge, îmbunătățește microcirculația în centrul inflamației.

Paracetamolul reduce intensitatea durerii, reduce febra și are un efect antiinflamator slab. Proprietățile acestei substanțe sunt asociate cu efectul său asupra centrului de termoreglare situat în regiunea hipotalamică și capacitatea slab exprimată de a inhiba formarea de Pg în țesuturile periferice..

Cafeina are un efect de stimulare direct asupra sistemului nervos central, care se manifestă sub forma unei creșteri a proceselor de excitație în cortexul cerebral al centrelor vasomotorii și respiratorii, o creștere a activității motorii și întărirea reflexelor condiționate pozitive.

Stimulează activitatea mentală, reducând temporar sau eliminând somnolența și oboseala și scurtează timpul de reacție. Reduce agregarea trombocitelor.

În compoziția tabletelor Citramon, cofeina este prezentă în concentrație scăzută. Din această cauză, substanța practic nu are un efect stimulator asupra sistemului nervos central, dar îmbunătățește tonusul vaselor cerebrale și ajută la accelerarea fluxului sanguin..

Combinația de ASA și paracetamol potențează efectul analgezic al medicamentului. Atât efectele analgezice, cât și cele antipiretice ale ASA și paracetamolului sunt crescute prin utilizarea simultană a acestor substanțe cu cofeina..

Farmacocinetica

După administrarea orală, componentele conținute în tablete sunt absorbite rapid și aproape complet. În același timp, cofeina crește F (biodisponibilitatea) ASA și paracetamol.

În timpul absorbției, el și ASA sunt intens biotransformate odată cu formarea de metaboliți activi farmacologic. Acidul salicilic se formează din ASA în procesul de deacetilare în ficat și peretele intestinal.

Sub influența izoenzimei hepatice CYP1A2, cofeina formează dimetilxantine (paraxantină și teofilină).

TSmax al tuturor componentelor active ale Citramon - de la 0,3 la 1 oră. În plasma sanguină, de la 10 la 15% din paracetamol și aproximativ 80% din doza administrată de ASA sunt asociate cu albumina..

Toate componentele tabletelor pătrund cu ușurință în fluidele și țesuturile corpului (inclusiv depășesc cu ușurință bariera placentară și intră în laptele matern). Concentrații scăzute de salicilați se găsesc în țesutul cerebral, în timp ce nivelurile de cofeină și paracetamol sunt comparabile cu nivelurile plasmatice ale acestor substanțe.

Odată cu dezvoltarea acidozei, ASA trece într-o formă neionizată, datorită căreia pătrunde în țesuturile NS..

Metabolizarea substanțelor active are loc în ficat. ASA are 4 metaboliți (acizi gentisuronic și gentisic, glucuronid salicilovofenolic, salicilurat). Paracetomolul formează sulfat (80% din total) și paracetamol-glucuronid (ambii inactivi din punct de vedere farmacologic), precum și o substanță potențial toxică - N-acetil-benziminoquinonă (aproximativ 17% din total).

Metaboliți ai cafeinei - derivați de uridină, mono- și dimetilxantine, acid mono- și dimetil-uric, di- și trimetilalantoină.

Cofeina afectează farmacocinetica paracetamolului, crescând ușor (până la 20-25%) formarea de N-acetil-benziminoquinonă.

Metaboliții sunt excretați prin rinichi. Aproximativ 5% din paracetamol, aproximativ 10% din cofeină și aproximativ 60% din salicilați sunt excretați nemodificat.

Timpul de înjumătățire este de la 2 la 4,5 ore (toate componentele medicamentului sunt excretate aproximativ la aceeași viteză). O creștere a dozei de Citramon duce la o încetinire a excreției ASA în comparație cu alte substanțe până la 15 ore.

În schimb, fumătorii prezintă o accelerare a excreției de cofeină în comparație cu alte componente ale medicamentului..

Indicații pentru utilizarea Citramon

De ce Citramon P?

La întrebarea de la ce ajută Citramon P, producătorul, în adnotarea la medicament, răspunde că utilizarea tabletelor este recomandabilă pentru ameliorarea durerii de severitate ușoară și moderată, precum și pentru ameliorarea stării pacientului cu sindrom febril, care este însoțit de ARVI și gripă..

Citramon eficient din cap (inclusiv pentru atacurile de migrenă), pentru dureri articulare și musculare, algodismenoree.

Din ce tablete Citramon-LekT?

Indicațiile pentru utilizarea Citramon-LekT sunt aceleași ca și pentru alte medicamente, care se bazează pe ASA, paracetamol și cofeină, și anume: sindromul durerii în algodismenoree, nevralgie, mialgie, artralgie, cefalee și durere de dinți, migrenă.

Medicamentul poate fi utilizat și ca remediu pentru febră în prezența ARVI și a gripei.

Citramon ajută la durerea de dinți?

Durerea de dinți este una dintre indicațiile pentru utilizarea medicamentului. Eficacitatea Citramon se datorează proprietăților AINS constitutive, analgezic non-narcotic și psihostimulant.

Întărind acțiunea reciprocă, aceste componente au un efect complex asupra corpului, ameliorând orice durere (inclusiv durerea de dinți), mai ales dacă este asociată cu inflamația. Cu o exacerbare a pulpitei cronice, pe fondul căreia temperatura crește adesea, Citramon ajută nu numai la ameliorarea durerii și la reducerea severității inflamației, dar are și un efect antipiretic..

Contraindicații

Instrucțiunile enumeră următoarele contraindicații pentru Citramon:

  • combinație completă sau parțială de polipoză recurentă a nasului / sinusurilor paranasale, astm bronșic și intoleranță la AINS sau AAS (inclusiv antecedente);
  • hipersensibilitate la componentele comprimatelor;
  • leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal în faza acută;
  • sângerări gastrice sau intestinale;
  • hipertensiune portală;
  • hemofilie;
  • hipoprotrombinemie;
  • diateza hemoragică;
  • avitaminoza K;
  • IHD de curs sever;
  • hipertensiune arterială severă;
  • insuficiență renală;
  • deficiența enzimei citosolice G6PD;
  • sarcina (în special primul și ultimul trimestru);
  • alăptare;
  • excitabilitate crescută;
  • glaucom;
  • disecarea anevrismului aortic;
  • tulburari de somn;
  • intervenție chirurgicală de sângerare;
  • vârsta copiilor (la copiii cu vârsta sub cincisprezece ani cu hipertermie pe fondul unei infecții virale, probabilitatea de a dezvolta sindromul Reye este mare);
  • utilizarea concomitentă de anticoagulante.

Guta și patologiile hepatice existente sunt contraindicații relative..

Efecte secundare

Efectele secundare ale Citramon:

  • gastralgie, anorexie, greață, formarea de eroziuni și elemente ulcerative pe membrana mucoasă a canalului digestiv, sângerări gastrice și intestinale;
  • insuficiență hepatică;
  • reacții de hipersensibilitate (inclusiv dezvoltarea simptomelor triadei Fernand-Vidal);
  • nefrită interstițială, sindrom nefrotic, papilită necrozantă, cu utilizare prelungită - insuficiență renală;
  • anemie, trombocitopenie, leucopenie;
  • hepatoză acută grasă, hepatită toxică, encefalopatie hepatică acută (sindrom Reye);
  • agravarea insuficienței cardiace, manifestarea formelor sale curente latente (cu utilizare prelungită);
  • amețeli, insomnie, agitație, anxietate, cefalee, tinitus, deficiențe de auz și de vedere, meningită aseptică;
  • creșterea tensiunii arteriale, aritmie, tahicardie;
  • dezvoltarea toleranței și dependenței psihologice slabe (cu utilizarea prelungită a dozelor mari de medicament);
  • cefalee indusă de medicament după întreruperea tratamentului cu Citramon (dacă medicamentul a fost utilizat de mult timp).

În experimentele pe animale, s-a dovedit și efectul teratogen al medicamentului asupra fătului..

Tablete Citramon: instrucțiuni de utilizare

Preparatele de la diferiți producători au o compoziție excelentă și, deoarece substanțele active din ele sunt adesea conținute în concentrații diferite, ar trebui să citiți instrucțiunile foarte atent pentru a nu depăși în mod greșit doza zilnică permisă..

Ceea ce au în comun toate medicamentele este că pot fi utilizate timp de maximum cinci zile ca calmant al durerii și trei zile ca antipiretic..

Instrucțiuni de utilizare a Citramon P și Citramon-LekT

Citramon P și Citramon-LekT pot fi luate de la vârsta de cincisprezece ani. Comprimatele se beau una câte una, 2-4 ruble / zi (în timpul sau după mese). Pauza dintre doze trebuie să fie de cel puțin patru ore. Doza medie - 3-4 comprimate pe zi.

Citramona pentru dureri de cap de intensitate ridicată (precum și în alte cazuri când este necesară ameliorarea durerii severe) poate fi luată 2 bucăți simultan. Limita superioară admisă a dozei zilnice este de 8 comprimate.

Tratamentul durează de la o săptămână la zece zile.

Dacă este necesar, medicul poate prescrie o doză diferită de medicament sau poate alege un regim de tratament diferit.

Instrucțiuni de utilizare Citramon Forte

Citramon-Forte este utilizat la pacienții cu vârsta peste șaisprezece ani. Doza zilnică este de 2-3 comprimate. Trebuie să le luați pe rând, câte 2 sau 3 ruble / zi. Pentru a opri un atac de durere acută, trebuie să beți imediat două comprimate.

Limita superioară admisibilă a dozei zilnice - 6 comprimate.

Conform unei scheme similare, se ia Citramon-Darnitsa (singura diferență între medicament este restricția de vârstă - aceste comprimate sunt prescrise de la 15 ani).

Instrucțiuni de utilizare Citramon-Borimed

Citramon-Borimed este de preferat să fie luat imediat după masă sau între mese. Medicamentul poate fi utilizat la adulți și adolescenți cu vârsta peste cincisprezece ani. Comprimatele se iau pe rând de 2-3 ori pe zi, menținând intervale între doze de cel puțin 6-8 ore. Cea mai mare doză unică - 2 comprimate, zilnic - 4.

Ca antipiretic, este utilizat la temperaturi care depășesc 38,5 ° C (cu tendință la convulsii febrile - la temperaturi peste 37,5 ° C). Doză unică - 1-2 comprimate.

Instrucțiuni pentru utilizarea Citramon Ultra

Citramon Ultra a fost prescris de la vârsta de cincisprezece ani. Doza zilnică este de 1-3 comprimate. Dacă este necesar, se pot lua până la 6 comprimate în timpul zilei.

Supradozaj

O supradoză minoră se manifestă sub formă de greață, amețeli, paloare crescută a pielii, gastralgie, vărsături, sunete în urechi.

Simptome de intoxicație severă a corpului: afectarea circulației sângelui și a respirației, anurie, anxietate, amețeală, greață, cefalee, hipertermie, tremor, somnolență, anxietate, transpirație, colaps, sângerare, convulsii (cu creștere patologică a reflexelor tendinoase), comă.

Dacă apar semne de supradozaj, pastilele trebuie întrerupte. pentru a preveni absorbția medicamentului în canalul digestiv, pacientul este spălat cu stomacul, i se administrează enterosorbanți și un laxativ salin.

Dacă concentrația plasmatică a salicilaților la un copil depășește 300 mg / l, iar la un adult - 500 mg / l, se recomandă efectuarea diurezei alcaline forțate. Se introduc agenți alcalinizanti pentru a menține pH-ul urinei la 7,5-8.

Se iau măsuri pentru restabilirea echilibrului bcc și acid-bază.

Cu edem cerebral, ventilatorul este prescris cu un amestec îmbogățit cu oxigen în modul de creare a PEEP (presiune expiratorie pozitivă finală). Hiperventilația trebuie combinată cu diuretice osmotice.

Dacă există semne de afectare hepatică, trebuie administrată N-acetilcisteină, care este un antidot specific la paracetamol. Soluția se ia pe cale orală și se injectează într-o venă. În total, pacientul trebuie să introducă șaptesprezece doze: prima - 140 mg / kg, toate ulterioare - 70 mg / kg.

Cea mai eficientă terapie se începe în primele zece ore după dezvoltarea intoxicației. Dacă au trecut mai mult de 36 de ore, tratamentul este ineficient.

Cu o creștere a valorii indicelui de protrombină (PTI) la 1,5-3, este indicată utilizarea fitomenadionei (vitamina K) în doză de 1 până la 10 mg. Dacă IPT depășește 3,0, trebuie inițiată perfuzia de factor de coagulare concentrat sau plasmă nativă.

Este contraindicat să se efectueze hemodializă, să se utilizeze antihistaminice, GCS sau acetazolamidă (pentru alcalinizarea urinei) în caz de intoxicație cu Citramone.

Aceste activități pot provoca dezvoltarea acidemiei și pot spori efectul toxic al AAS asupra corpului pacientului..

Interacţiune

În combinație cu Citramon, este strict interzisă prescrierea cu:

  • Inhibitori MAO (cu utilizarea simultană a scofeinei, aceste fonduri pot duce la o creștere periculoasă a tensiunii arteriale);
  • metotrexat în doză mai mare de 15 mg / săptămână. (această combinație crește toxicitatea hematologică a metotrexatului).

Citramona îmbunătățește, de asemenea, toxicitatea barbituricelor și a acidului valproic, efectele analgezicelor opioide, ale medicamentelor hipoglicemice și sulfa orale, digoxinei și triiodotironinei.

Fenitoina, etanolul, COC-urile, rifampicina, antidepresivele triciclice, barbituricele, fenilbutazona cresc toxicitatea paracetamolului pentru ficat.

Macrolide (eritromicină, claritromicină), preparate de interferon, antimicotice (Fluconazol, Ketoconazol) încetinesc metabolismul substanțelor active ale comprimatelor de Citramon și duc la creșterea concentrației acestora în plasmă.

Utilizarea medicamentului în combinație cu inhibitori ai agregării plachetare, anticoagulante indirecte și agenți trombolitici crește riscul de sângerare.

Prin inhibarea sintezei de Pg în rinichi, aceasta slăbește efectul diureticelor de economisire a potasiului și a buclei, precum și a medicamentelor antihipertensive din grupul inhibitorilor ECA.

GCS crește toxicitatea componentelor tabletelor pe mucoasa gastrică, mărește clearance-ul ASA și reduce concentrația sa plasmatică.

În combinație cu agoniști beta-adrenergici (Fenoterol, Salbutamol, salmeterol) în doze mari, riscul de hipokaliemie crește, cu metilxantine - crește nivelul teofilinei din plasma sanguină și crește riscul efectului său toxic, cu sărurile Li - crește concentrația plasmatică a ionilor Li+.

Datorită excreției competitive a acidului uric în tubulii nefronului, acesta slăbește efectul medicamentelor uricosurice.

Condiții de vânzare

Ambalajul nr. 10 * 1 și nr. 6 * 1 - fără prescripție medicală, ambalarea nr. 10 * 10 - pe bază de prescripție medicală.

Conditii de depozitare

Medicamentul păstrează proprietăți farmacologice la temperaturi de până la 25 ° C.

Termen de valabilitate

Instrucțiuni Speciale

Abuzul produselor care conțin cofeină în timpul tratamentului cu Citramone poate provoca simptome de supradozaj.

Persoanele vârstnice, persoanele care suferă de gută, cu insuficiență renală și / sau hepatică, cu hiperbilirubinemie benignă, trebuie luate măsuri de precauție.

La pacienții cu complicații alergice (rinită alergică, astm, urticarie), în combinație cu infecții ale tractului respirator, precum și hipersensibilitate la AINS în timpul tratamentului, sunt posibile bronhospasm sau crize de astm.

Cu utilizarea prelungită (mai mult de cinci zile la rând) a Citramonului, este necesar să se monitorizeze starea funcțională a ficatului și imaginea sângelui periferic.

Utilizarea pe termen lung a comprimatelor care conțin paracetamol în doze mari cumulative în unele cazuri poate provoca nefropatie medicamentoasă sau insuficiență renală ireversibilă.

Utilizarea pe termen lung a analgezicelor pentru tratarea durerilor de cap duce adesea la dureri de cap cronice.

Administrarea Citramon poate distorsiona indicatorii de laborator precum: concentrația plasmatică a acidului uric, concentrația plasmatică a heparinei, concentrația plasmatică a teofilinei, zahărului din sânge, concentrația aminoacizilor din urină.

Medicamentul poate modifica testele de control al dopajului la sportivi. Complică diagnosticul în abdomenul acut.

În cazul tratamentului de lungă durată cu Citramone, este necesară consultarea medicului înainte de a lua Ibuprofen.

Utilizarea medicamentelor care conțin ASA în timpul intervențiilor chirurgicale (inclusiv operațiile dentare) crește probabilitatea de sângerare / creștere.

Medicamentul poate afecta rata de transmitere neuromusculară și, prin urmare, în timpul tratamentului, ar trebui să se abțină de la conducerea și lucrul cu mecanisme periculoase.

Efectul medicamentului asupra presiunii: comprimatele de Citramon cresc sau scad tensiunea arterială?

Durerile de cap sunt destul de frecvente la persoanele predispuse la hipertensiune arterială. Prin urmare, aici apar întrebările în mod natural: este posibil să beți medicamentul cu hipertensiune arterială, medicamentul este dăunător pentru pacienții hipotensivi, cum sunt conectate Citramon și presiunea??

Efectul analgezic pentru durerile de cap este furnizat în principal datorită prezenței ASA și paracetamol în tablete.

A treia componentă a medicamentului - cofeina - crește fluxul de oxigen către țesuturi, stimulează circulația sângelui în creier și crește tensiunea arterială, contribuind astfel la reducerea intensității durerilor de cap și la îmbunătățirea efectelor altor componente ale Citramon.

Dozele mari de cofeină provoacă depresia sistemului nervos central. Când luați doze mici (ca, de exemplu, în Citramon), predomină efectul stimulant.

Trebuie remarcat faptul că, în timp ce crește tensiunea arterială redusă în timpul hipotensiunii, cofeina nu modifică presiunea normală..

Citramon P

Denumire latină: Citramon

Cod ATX: N02BA71

Ingredient activ: acid acetilsalicilic (acid acetilsalicilic) + paracetamol (paracetamol) + cofeină (cofeină)

Producător: BIOSYNTEZ, JSC (Rusia), ATOLL, LLC (Rusia), PHARMSTANDART-TOMSKHIMFARM, JSC (Rusia), MOSKHIMFARMPREPARATY le. N. A. Semashko, SA (Rusia), SA "Medisorb" (Rusia) etc..

Descriere și actualizare foto: 23/10/2018

Prețurile în farmacii: de la 5 ruble.

Citramon P - medicament analgezic combinat.

Eliberați forma și compoziția

Citramon P este produs sub formă de tablete rotunde, cilindrice, de culoare maro deschis, cu șanț pe ambele părți și o linie pe partea din față. Tabletele au un miros caracteristic și pot conține incluziuni (3, 4, 6 sau 10 buc. În blistere / blistere / benzi, într-o cutie de carton 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 sau 100 blistere; 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 sau 100 buc. În cutii de polipropilenă / polietilenă tereftalat, în cutie de carton 1 cutie).

1 comprimat conține:

  • ingrediente active: acid acetilsalicilic (ASA) - 240 mg, paracetamol - 180 mg, cofeină - 30 mg;
  • excipienți: pudră de boabe de cacao, acid citric monohidrat, stearat de magneziu, croscarmeloză sodică, celuloză microcristalină, povidonă-K25.

Datorită numărului mare de producători de Citramon P, sunt posibile alte tipuri de ambalaje și modificări ale compoziției componentelor auxiliare ale medicamentului, diferite de cele descrise mai sus..

Proprietăți farmacologice

Farmacodinamica

Citramon P este un medicament combinat care conține ASA, paracetamol și cofeină.

Efectul medicamentului se datorează eficienței ingredientelor sale active:

  • ASA: are efecte antiinflamatorii și antipiretice; reduce durerea (în special, cauzată de procese inflamatorii), stimulează microcirculația sângelui în centrul inflamației, inhibă agregarea trombocitelor și formarea trombului;
  • paracetamol: are un efect antipiretic, analgezic și, de asemenea, un efect antiinflamator extrem de slab, care se datorează efectului său asupra centrului de termoreglare al hipotalamusului, precum și capacității slabe de a inhiba sinteza prostaglandinelor în țesuturile periferice;
  • cofeina: creste excitabilitatea reflexa a maduvei spinarii; are un efect interesant asupra centrelor respiratorii și vasomotorii; favorizează expansiunea vaselor de sânge în creier, mușchii scheletici, rinichi, inimă; reduce agregarea trombocitelor; reduce somnolența și oboseala, crescând performanța fizică și mentală. Citramon P conține o doză mică de cofeină, deci nu are aproape niciun efect stimulator asupra sistemului nervos central, dar crește tonusul vaselor cerebrale și favorizează accelerarea fluxului sanguin..

Farmacocinetica

  • absorbție: atunci când este ingerat, este complet absorbit, în timpul absorbției suferă eliminare: în peretele intestinal - presistemic; în ficat - sistemic, prin deacetilare. Este rapid hidrolizat de esteraza albuminei și colinesterazele, deci T1/2 (timpul de înjumătățire) nu depășește 20 de minute;
  • distribuție: circulă în organism cu 75-90%, legându-se de proteinele din sânge (în principal albumina) și se distribuie în țesuturi sub forma anionului acidului salicilic; Cmax (concentrația maximă) este atinsă după 2 ore.
  • metabolism: apare în principal în ficat, în timp ce se formează patru metaboliți, care se găsesc în urină și în multe țesuturi;
  • excreție: excretată în principal de rinichi prin secreția tubulară activă a salicilatului (60%) sau a metaboliților săi. Când urina este alcalinizată, ionizarea salicilaților crește, ceea ce duce la o deteriorare a reabsorbției lor și la o creștere semnificativă a excreției. Rata de excreție este influențată de doza: T1/2 atunci când se utilizează doze mici, este de 2-3 ore, cu o creștere a dozei crește la 15-30 de ore. Eliminarea salicilaților la nou-născuți este mult mai lentă.
  • absorbție: Absorbție ridicată. Concentrația maximă (5-20 μg / ml) este atinsă în 0,5-2 ore;
  • distribuție: 15% din substanță se leagă de proteinele plasmatice. A fost înregistrată penetrarea prin bariera hematoencefalică. Nu mai mult de 1% din doza luată de o mamă care alăptează trece în laptele matern. Realizarea unei concentrații terapeutice eficiente de paracetamol în plasmă are loc la o doză de 10-15 mg / kg;
  • metabolism: apare în ficat (până la 95%). Ca urmare a reacțiilor de conjugare, în care intră 80% din metaboliți, se formează glucuronide și sulfați inactivi. Un alt 17% este hidroxilat cu formarea a opt metaboliți activi, conjugați cu glutation, în urma cărora se formează metaboliți inactivi. În cazul lipsei de glutation, aceste substanțe blochează sistemele enzimatice ale hepatocitelor și provoacă necroza acestora. De asemenea, izoenzimele CYP1A2, CYP2E1 și, într-o măsură mai mică, CYP3A4 sunt implicate în metabolismul paracetamolului;
  • excreție: excretată de rinichi sub formă de metaboliți (în principal conjugați), mai puțin de 5% este excretat nemodificat. T1/2 - 1-4 ore. La pacienții vârstnici, clearance-ul medicamentului scade și timpul de înjumătățire este crescut..
  • absorbție: atunci când este administrată oral, absorbția este bună, are loc pe toată lungimea intestinului, în principal datorită lipofilicității. Realizarea Cmax (1,6-1,8 mg / l) are loc la 50-75 minute după administrare;
  • distribuție: repartizată rapid în țesuturi și organe, pătrunde cu ușurință în placentă și în bariera hematoencefalică și se leagă de proteinele sanguine cu 25-36%. La adulți, volumul de distribuție este de 0,4-0,6 l / kg, la nou-născuți - 0,78-0,92 l / kg;
  • metabolism: apare în principal în ficat - peste 90%, dar la copiii din primii ani de viață - nu mai mult de 10-15%. La adulți, aproximativ 80% din substanță este metabolizată în paraxantină, 10% în teobromină, 4% în teofilină. Mai mult, acești compuși sunt demetilați în monometilxantine și acizi uric metilați;
  • excreție: cofeina, în principal sub formă de metaboliți, este excretată în principal de rinichi; la pacienții adulți, 1-2% este excretat nemodificat, T1/2 - 3,9-5,3 ore (uneori până la 10 ore).

Indicații de utilizare

  • sindrom febril (de exemplu, cu infecții respiratorii acute, gripă);
  • sindromul durerii de severitate ușoară până la moderată a diferitelor etiologii (migrenă, cefalee sau durere de dinți, nevralgie, mialgie, artralgie, algomenoree).

Contraindicații

  • sângerări sau perforații gastrointestinale;
  • leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal (GIT) în faza acută;
  • antecedente de ulcer peptic;
  • hipoprotrombinemie, diateza hemoragică;
  • hipertensiune portală;
  • avitaminoza K;
  • insuficiență cardiacă cronică clasa funcțională III și IV conform clasificării New York Heart Association (NYHA);
  • hipertensiune arterială (gradul III);
  • combinație incompletă sau completă de astm bronșic, polipoză recurentă a sinusurilor paranasale și a nasului, precum și intoleranță la medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), de exemplu, AAS;
  • insuficiență hepatică și / sau renală severă;
  • glaucom;
  • hemofilie și alte tulburări de coagulare a sângelui;
  • operații care sunt însoțite de sângerări abundente;
  • administrarea simultană de metotrexat într-o cantitate mai mare de 15 mg pe săptămână;
  • tulburări de somn, iritabilitate nervoasă crescută;
  • deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • În timpul sarcinii și alăptării;
  • vârsta de până la 18 ani (cu sindrom febril) sau până la 15 ani (cu sindrom de durere);
  • hipersensibilitate la componentele Citramon P.

Medicamentul este prescris cu precauție în următoarele cazuri:

  • insuficiență renală și / sau hepatică de grad moderat și ușor;
  • boala pulmonară obstructivă cronică;
  • gută;
  • boală coronariană;
  • boli cerebrovasculare;
  • boala arterială periferică;
  • insuficiență cardiacă cronică (clasa funcțională NYHA I și II);
  • epilepsie, tendință la convulsii;
  • administrarea simultană de metotrexat într-o cantitate mai mică de 15 mg pe săptămână, precum și glucocorticosteroizi, AINS, agenți antiplachetari, anticoagulanți, inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei;
  • alcoolism;
  • fumat;
  • vârstă în vârstă.

Instrucțiuni pentru utilizarea Citramon P: metodă și dozare

Comprimatele Citramon P se administrează pe cale orală cu o cantitate suficientă de lichid, după sau în timpul mesei.

Regimul de dozare recomandat conform indicațiilor:

  • cefalee: doză unică - 1-2 comprimate. În caz de dureri de cap severe, se recomandă administrarea din nou a medicamentului după 4-6 ore;
  • simptome de migrenă: doză unică - 2 comprimate. Dacă este necesar, se recomandă administrarea medicamentului după 4-6 ore;
  • sindromul durerii: doză unică pentru pacienții adulți - 1-2 comprimate, doză zilnică - 3-4 comprimate, doză zilnică maximă - 8 comprimate.

Cursul tratamentului cu Citramon P ca analgezic nu trebuie să depășească 5 zile, ca antipiretic - 3 zile, în tratamentul cefaleei sau migrenei - 4 zile.

Efecte secundare

  • sistemul cardiovascular: rareori - dezvoltarea aritmiilor, ritm cardiac crescut (HR); rar - hiperemie, afectarea circulației periferice;
  • sistemul digestiv: adesea - greață și disconfort abdominal; rareori - gură uscată, diaree, vărsături; rareori - eructații, flatulență, salivație crescută, parestezie la nivelul gurii, disfagie;
  • sistemul respirator: rar - hipoventilație, rinoree, sângerări nazale;
  • metabolism și nutriție: rareori - scăderea poftei de mâncare;
  • infecții, invazii: rar - faringită;
  • sistemul nervos: adesea - dezvoltarea amețelilor; rareori - apariția cefaleei, paresteziei, tremurului; rareori - tulburare gustativă, hiperestezie, amnezie, tulburare de atenție, coordonare afectată a mișcărilor, durere în sinusurile paranasale;
  • psihic: adesea - nervozitate; rareori - insomnie; rar - o stare euforică, anxietate, tensiune internă;
  • auz: rar - apariția zgomotului în urechi;
  • viziune: rar - insuficiență vizuală;
  • sistemul musculo-scheletic: rar - durere la spate și / sau gât, spasme musculare, rigiditate musculo-scheletică;
  • piele: hiperhidroză, urticarie, mâncărime;
  • tulburări generale: rareori - apariția excitabilității crescute sau a oboselii; rar - greutate în piept, dezvoltarea asteniei.

În timpul perioadei de observare după înregistrare, au fost înregistrate următoarele efecte secundare ale Citramon P:

  • sistemul imunitar: hipersensibilitate;
  • sistemul nervos: dezvoltarea migrenei, somnolență;
  • tulburări psihice: anxietate;
  • sistemul respirator: dezvoltarea dificultății de respirație, bronhospasm;
  • sistemul cardiovascular: scăderea tensiunii arteriale (TA), bătăile inimii;
  • ficat, tract biliar: dezvoltarea insuficienței hepatice;
  • sistemul digestiv: dureri abdominale și epigastrice, dispepsie, sângerări gastro-intestinale, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal;
  • piele: eritem, angioedem, erupție cutanată;
  • tulburări generale: senzații de disconfort, stare de rău.

După administrarea AAS timp de 4-8 zile, există o probabilitate crescută de sângerare. Foarte rar, pot să apară sângerări severe, inclusiv viața în pericol (de exemplu, hemoragia cerebrală). Acest efect se găsește cel mai adesea cu utilizarea combinată de anticoagulante și / sau la pacienții cu hipertensiune arterială..

Multe dintre aceste reacții adverse sunt dependente de doză, iar severitatea lor diferă de la pacient la pacient..

Supradozaj

Datorită intoxicației ușoare (concentrație plasmatică de la 150 la 300 μg / ml), pot apărea amețeli, surditate, tinitus, greață, vărsături, transpirație crescută, cefalee, confuzie. Tratamentul se efectuează prin anularea Citramon P sau reducerea dozei sale.

Recepția ASA la o concentrație mai mare de 300 μg / ml favorizează dezvoltarea unei intoxicații mai severe, care se manifestă prin anxietate, febră, hiperventilație, cetoacidoză, alcaloză respiratorie, acidoză metabolică. Datorită depresiei sistemului nervos central, există riscul de comă, colaps cardiovascular și insuficiență respiratorie.

Atunci când se iau mai mult de 100 mg / kg timp de câteva zile la pacienții vârstnici și copii, riscul de a dezvolta intoxicație cronică este mult crescut.

Următoarea terapie pentru supradozaj este recomandată, în funcție de concentrația plasmatică așteptată:

  • > 120 mg / kg de salicilați în ultima oră: se recomandă administrarea orală repetată de cărbune activ. De asemenea, ar trebui să determinați concentrația plasmatică a salicilaților, deși este imposibil să se prevadă severitatea unei supradoze pe baza acestui indicator - este necesar să se ia în considerare suplimentar indicatorii biochimici și clinici;
  • > 500 μg / ml (pentru copii sub 5 ani la> 350 μg / ml): îndepărtarea salicilaților din plasmă se efectuează prin administrare intravenoasă de bicarbonat de sodiu;
  • > 700 mcg / ml (la pacienții vârstnici și copii, concentrații mai mici) sau cu apariția acidozei metabolice severe: terapia la alegere este hemoperfuzia sau hemodializa.

Paracetamol

În caz de supradozaj, intoxicația este posibilă, în special la copii și vârstnici, la pacienții cu afecțiuni hepatice (inclusiv din cauza alcoolismului cronic), în caz de malnutriție, în timp ce iau inductori ai enzimelor microsomale hepatice. Ca urmare a intoxicației, se poate observa dezvoltarea insuficienței hepatice, hepatitei fulminante, citolitice sau colestatice (în aceste cazuri, uneori este posibil un rezultat letal).

Tabloul clinic al unui supradozaj acut de paracetamol se dezvoltă în decurs de o zi după administrarea acestuia. Principalele simptome: paloarea pielii, tulburări gastro-intestinale (pierderea poftei de mâncare, greață, vărsături, disconfort abdominal, dureri abdominale).

După o singură injecție de paracetamol, adulții în doză de 7,5 g și copiii în doză de 140 mg / kg dezvoltă citoliza hepatocitelor, necroză hepatică completă și ireversibilă, insuficiență hepatică, acidoză metabolică, encefalopatie, care poate duce la comă și moarte. În 0,5-2 zile de la administrare, concentrația de bilirubină, activitatea lactatului dehidrogenază, enzimelor hepatice microsomale crește și conținutul de protrombină scade, de asemenea. Manifestarea simptomelor clinice de afectare a ficatului are loc după 2 zile și atinge un maxim în 4-6 zile.

Supradozajul cu paracetamol necesită spitalizare imediată.

După un supradozaj și înainte de începerea tratamentului, trebuie determinat conținutul cantitativ de paracetamol în plasma sanguină. În primele 8 ore, cea mai eficientă este terapia cu donatori din grupul SH și precursori ai sintezei glutationului - acetilcisteină și metionină.

Decizia privind măsurile terapeutice suplimentare (administrarea suplimentară de metionină, administrarea intravenoasă de acetilcisteină) se ia pe baza datelor privind conținutul de paracetamol din sânge și timpul scurs după administrarea acestuia.

Odată cu tratamentul simptomatic al unei supradoze de paracetamol, activitatea enzimelor microsomale hepatice trebuie monitorizată la începutul terapiei și apoi la fiecare 24 de ore. În majoritatea cazurilor, acest indicator va reveni la normal în decurs de 1-2 săptămâni. În cazurile severe, poate fi necesar un transplant de ficat.

Cofeină

Cel mai adesea, cu o supradoză de cofeină, apar următoarele simptome: agitație, gastralgie, anxietate, delir, anxietate, nervozitate, agitație mentală, insomnie, confuzie, zvâcniri musculare, convulsii, urinare frecventă, deshidratare, hipertermie, sensibilitate crescută la atingere sau durere, tinitus, cefalee, greață, vărsături (inclusiv sânge). În caz de supradozaj sever, se poate dezvolta hiperglicemie. Manifestările tulburărilor cardiace sunt tahicardie și aritmie..

Pentru tratamentul afecțiunii, este necesară o reducere a dozei sau retragerea cofeinei.

Instrucțiuni Speciale

Instrucțiuni generale generale

Citramon P nu trebuie administrat împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol sau ASA.

Se recomandă să aveți grijă atunci când utilizați Citramon P pentru prima dată pentru tratamentul migrenei sau cu simptome atipice ale acestei boli, pentru a evita dezvoltarea unor tulburări neurologice potențial severe. Dacă simptomele migrenei persistă după administrarea a 2 comprimate, consultați medicul dumneavoastră.

Nu trebuie să utilizați medicamentul pentru cefalee dacă au fost observate mai mult de 10 atacuri pe lună în ultimele trei luni. Acest efect poate fi rezultatul consumului excesiv de medicamente și necesită sfatul medicului. Citramon P nu este recomandat pentru tratamentul migrenelor dacă repausul la pat este necesar în mai mult de jumătate din cazuri sau mai mult de 20% din atacurile pacientului sunt însoțite de vărsături.

Medicamentul este utilizat cu precauție la pacienții cu factori de risc pentru deshidratare (diaree, vărsături, perioada pre- sau postoperatorie).

Citramon P poate masca semnele infecției.

Instrucțiuni speciale datorită prezenței ASK

Citramon P trebuie administrat cu precauție la pacienții cu diabet zaharat, gută, hipertensiune arterială necontrolată, deshidratare, deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază.

Deoarece ASA inhibă agregarea plachetară, timpul de sângerare poate crește în timpul intervenției chirurgicale (inclusiv intervenții chirurgicale minore) și în perioada postoperatorie..

Fără supraveghere medicală, medicamentul nu trebuie utilizat împreună cu medicamente care afectează procesul de coagulare a sângelui (în special cu anticoagulante). În prezența unei tulburări de coagulare a sângelui în timpul tratamentului cu Citramon P, pacienții trebuie monitorizați îndeaproape. De asemenea, trebuie să aveți grijă și în cazul sângerărilor uterine de diferite etiologii sau hipermenoreei..

Dacă ulcerarea sau sângerarea tractului gastro-intestinal se dezvoltă pe fundalul terapiei cu Citramon P, medicamentul trebuie oprit imediat. Utilizarea AINS crește riscul de sângerare, ulcerare sau perforație a tractului gastrointestinal, inclusiv în absența antecedentelor de precursori sau a complicațiilor gastrointestinale severe. Aceste efecte sunt deosebit de pronunțate la pacienții vârstnici..

Administrarea de glucocorticosteroizi, AINS și alcool împreună poate crește probabilitatea de sângerare gastro-intestinală.

Datorită unei concentrații fals pozitive scăzute de levotiroxină sau triiodotironină, administrarea ASA poate denatura datele testelor de laborator ale funcției tiroidiene.

Citramon P poate duce la dezvoltarea bronhospasmului și la exacerbarea astmului bronșic, precum și la alte reacții de hipersensibilitate. Factorii de risc includ: boli pulmonare obstructive cronice, infecții cronice ale tractului respirator, rinită alergică sezonieră, polipoză nazală, astm bronșic. Aceste fenomene pot apărea și la pacienții cu reacții alergice la alte substanțe. În astfel de cazuri, este necesară o îngrijire specială..

Instrucțiuni speciale datorate prezenței paracetamolului

Utilizarea Citramon P crește riscul de reacții cutanate severe (necroliză epidermică toxică, pustuloză exantematoasă acută generalizată, sindrom Stevens-Johnson cu un posibil rezultat fatal). Pacientul trebuie informat cu privire la aceste reacții și avertizat că, dacă apar, trebuie să opriți imediat administrarea medicamentului..

Utilizarea concomitentă a altor medicamente potențial hepatotoxice care induc enzime hepatice microsomale (izoniazidă, rifampicină, cloramfenicol, hipnotice și anticonvulsivante, inclusiv carbamazepină, fenitoină, fenobarbital etc.) crește probabilitatea de otrăvire cu paracetamol.

La pacienții cu dependență de alcool, există riscul de afectare a ficatului, prin urmare, este necesară prudență în timpul tratamentului cu Citramon P.

Instrucțiuni speciale datorită prezenței cofeinei

Citramon P trebuie utilizat cu precauție pentru a trata pacienții cu hipertiroidism, aritmie și gută. Pentru a preveni creșterea ritmului cardiac și dezvoltarea nervozității, insomniei, iritabilității, în timpul terapiei, este necesar să se limiteze consumul de produse cu cofeină.

Influența asupra capacității de a conduce vehicule și mecanisme complexe

Nu au fost efectuate studii privind efectul Citramon P asupra capacității de a conduce vehicule și mecanisme complexe. Dar reacții nedorite precum amețeala și somnolența necesită abținerea de la activități care necesită o concentrare sporită a atenției și viteza reacțiilor. Apariția acestor efecte trebuie raportată medicului..

Aplicare în timpul sarcinii și alăptării

În timpul sarcinii și alăptării Citramon P este interzisă utilizarea.

Utilizarea copilăriei

Conform instrucțiunilor, Citramon P este interzisă utilizarea în practica pediatrică:

  1. Ca analgezic: pentru tratamentul copiilor și adolescenților cu vârsta sub 15 ani.
  2. Ca antipiretic: pentru tratamentul copiilor și adolescenților cu vârsta sub 18 ani. În prezența unei infecții virale, administrarea ASA crește probabilitatea de a dezvolta sindromul Reye, ale cărui simptome se manifestă prin hiperpirexie (o creștere a temperaturii peste 41,1 ° C), vărsături prelungite, acidoză metabolică, tulburări ale sistemului nervos și psihic, hepatomegalie și disfuncție hepatică, encefalopatie acută, insuficiență respiratorie, convulsii, comă.

Cu funcție renală afectată

Citramon P trebuie utilizat cu precauție la pacienții cu insuficiență renală..

Pentru încălcări ale funcției hepatice

Citramon P trebuie utilizat cu precauție la pacienții cu insuficiență hepatică.

Utilizare la vârstnici

Citramon P trebuie utilizat cu precauție la pacienții vârstnici, în special în cazul persoanelor subponderale..

Interacțiuni medicamentoase

Cu interacțiunea ASA, conținută în compoziția Citramon P, cu alte medicamente, se pot dezvolta următoarele efecte:

  • AINS: apariția sângerărilor gastro-intestinale și afectarea mucoasei gastro-intestinale. În caz de utilizare în comun, se recomandă administrarea de gastroprotectori;
  • anticoagulante orale (în special, derivați cumarinici): administrarea ASA poate potența efectul acestor medicamente, de aceea se recomandă efectuarea monitorizării clinice și de laborator a timpului de sângerare și a timpului de protrombină. Nu se recomandă utilizarea combinată a anticoagulantelor orale și Citramon P;
  • glucocorticosteroizi: afectarea mucoasei gastro-intestinale, dezvoltarea sângerării. În cazul utilizării în comun, se recomandă administrarea de gastroprotectori și, dacă este posibil, o astfel de combinație trebuie evitată, mai ales atunci când se tratează pacienți vârstnici;
  • heparină: dezvoltarea sângerării, care necesită monitorizare de laborator și clinică a timpului de sângerare. Nu se recomandă utilizarea combinată a heparinei și Citramon P;
  • trombolitice: posibilitatea sângerării. Nu se recomandă prescrierea Citramon P în primele 24 de ore după un accident vascular cerebral acut. Utilizarea combinată a tromboliticelor și ASA este inacceptabilă;
  • inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei: dezvoltarea sângerărilor datorate efectului asupra funcției trombocitelor și procesului de coagulare a sângelui. Nu se recomandă utilizarea combinată cu Citramon P;
  • inhibitori ai agregării plachetare (clopidogrel, cilostazol, ticlopidină, paracetamol): dezvoltarea sângerării, necesitând monitorizarea de laborator și clinică a timpului de sângerare. Nu se recomandă utilizarea combinată cu Citramon P;
  • acid valproic: datorită întreruperii legăturilor cu proteinele plasmatice, ASA crește toxicitatea acidului valproic. Când este utilizat împreună, este necesar să se asigure controlul concentrației plasmatice a acidului valproic;
  • fenitoină: concentrație plasmatică crescută de fenitoină; este necesar să se asigure controlul acestui indicator;
  • diuretice de ansă (de exemplu, furosemid): o scădere a activității lor din cauza inhibării sintezei prostaglandinelor și a perturbării procesului de filtrare glomerulară. Administrarea de AINS poate provoca insuficiență renală acută (în special la pacienții deshidratați). Utilizarea combinată a diureticelor și Citramon P necesită o rehidratare suficientă, monitorizarea funcției renale și controlul tensiunii arteriale (în special în stadiul inițial al terapiei diuretice);
  • antagoniști ai aldosteronului (spironolactonă, canrenoat): scăderea activității acestor medicamente datorită afectării excreției de sodiu. Se recomandă asigurarea controlului tensiunii arteriale;
  • agenți uricosurici (de exemplu, sulfinpirazonă, probenecid): o scădere a activității acestor medicamente datorită creșterii concentrației plasmatice a ASA datorită inhibării reabsorbției tubulare;
  • medicamente antihipertensive (inhibitori ai ECA, antagoniști ai receptorilor angiotensinei II, blocante lente ale canalelor de calciu): o scădere a activității lor din cauza inhibării sintezei prostaglandinelor la rinichi. Administrarea concomitentă în tratamentul pacienților deshidratați sau vârstnici poate duce la insuficiență renală acută. Necesită rehidratare adecvată, control al funcției renale și al tensiunii arteriale;
  • derivați de sulfoniluree, insulină: efect hipoglicemiant crescut. O doză mare de ASA necesită o scădere a dozei de agenți hipoglicemianți și controlul glicemiei;
  • metotrexat (la o doză de până la 15 mg pe săptămână): o scădere a secreției tubulare de metotrexat, o creștere a concentrației sale plasmatice și o creștere a toxicității datorită dezvoltării acestor procese. Utilizarea Citramon P nu este recomandată pentru tratamentul pacienților cărora li se administrează concentrații mari de metotrexat. Atunci când se iau concentrații scăzute de metotrexat, este necesar să se ia în considerare probabilitatea de interacțiune cu ASA, în special în cazurile de afectare a funcției renale. Utilizarea metotrexatului și Citramon P necesită monitorizarea funcției rinichilor, a ficatului, efectuarea unui test general de sânge (în special în prima zi a unei astfel de terapii);
  • alcool: o creștere a probabilității de sângerare gastro-intestinală. Partajarea ar trebui evitată.

Cu interacțiunea paracetamolului conținut în compoziția Citramon P cu alte medicamente, se pot dezvolta următoarele efecte:

  • inductori ai enzimelor hepatice microsomale, substanțe potențial hepatotoxice (de exemplu, alcool, o combinație de rifampicină și izoniazidă, medicamente antiepileptice, hipnotice, inclusiv carbamazepină, fenitoină, fenobarbital): toxicitate crescută a paracetamolului și afectarea ficatului chiar și atunci când se iau doze non-toxice ale medicamentului... Nu se recomandă utilizarea acestor medicamente simultan;
  • zidovudină: risc crescut de apariție a neutropeniei. Este necesară monitorizarea parametrilor hematologici. Administrarea simultană a medicamentului este posibilă numai după recomandarea unui medic;
  • cloramfenicol: risc crescut de concentrație crescută a acestuia din urmă. Nu se recomandă utilizarea acestor medicamente împreună;
  • anticoagulante indirecte: o creștere a efectului anticoagulant după administrarea repetată (peste 1 săptămână sau mai mult) de paracetamol. Aportul ocazional de paracetamol nu dă un efect semnificativ;
  • probenecid: o scădere a clearance-ului paracetamolului, care necesită o scădere a dozei sale. Nu se recomandă utilizarea acestor medicamente împreună;
  • metoclopramidă și alte medicamente care accelerează evacuarea din stomac: creșterea ratei de absorbție a paracetamolului, creșterea eficacității și abordarea debutului efectului analgezic;
  • propantelina și alte medicamente care încetinesc evacuarea din stomac: scade rata de absorbție a paracetamolului, scade sau întârzie ameliorarea rapidă a durerii;
  • colestriamină: scăderea ratei de absorbție a paracetamolului. Dacă este necesar un nivel maxim de ameliorare a durerii, colesteramina trebuie administrată la 1 oră după administrarea Citramon P..

Când cofeina conținută în Citramon P interacționează cu alte medicamente, se pot dezvolta următoarele efecte:

  • hipnotice (de exemplu, blocante ale receptorilor de histamină H1, barbiturice, benzodiazepine): reducerea efectului lor hipnotic, reducerea efectului anticonvulsivant al barbituricelor. Nu se recomandă utilizarea combinată a medicamentelor. Dacă este necesar să luați simultan Citramon P cu medicamentele indicate, combinația de cofeină trebuie luată dimineața;
  • disulfiram: risc crescut de agravare a sindromului de sevraj alcoolic datorită efectului stimulator al cofeinei asupra sistemului cardiovascular sau nervos central;
  • litiu: o creștere a concentrației sale plasmatice datorită creșterii clearance-ului renal datorită retragerii cofeinei. Anularea Citramon P poate necesita o reducere a dozei de litiu. Nu se recomandă utilizarea de droguri împreună;
  • simpatomimetice sau levotiroxină: efect cronotropic crescut datorită potențării reciproce a medicamentelor. Nu se recomandă utilizarea combinată cu Citramon P;
  • substanțe asemănătoare efedrinei: risc crescut de dependență de droguri. Nu se recomandă utilizarea de droguri împreună;
  • agenți antibacterieni din grupul chinolonelor (ciprofloxacină, enoxacină, acid pipemidic), terbinafină, cimetidină, fluvoxamină, contraceptive orale: o creștere a timpului de înjumătățire al cofeinei datorită inhibării citocromului hepatic P450. În cazul încălcărilor ritmului cardiac, funcției hepatice, epilepsiei latente, trebuie evitată utilizarea cofeinei;
  • teofilină: scăderea excreției sale;
  • clozapină: o creștere a concentrației sale serice, care necesită controlul acestui indicator. Nu se recomandă utilizarea de droguri împreună;
  • fenilpropanolamină, fenitoină, nicotină: timp de înjumătățire plasmatică scăzut al cofeinei.

Influența ingredientelor active ale Citramon P asupra datelor de laborator:

  • paracetamol: poate modifica rezultatele determinării acidului uric prin metoda acidului fosfotungstic, precum și glicemia folosind metoda glucozei oxidazei / peroxidazei;
  • ASA: atunci când se iau doze mari, poate denatura datele studiilor clinice și biochimice;
  • Cofeina: poate inversa efectul dipiridamolului asupra fluxului sanguin miocardic. Dacă se face cercetare, nu mai luați cofeină în decurs de 8-12 ore.

Analogi

Analogii Citramon P sunt: ​​Askofen-P, AquaCitramon, Migrenol Extra, Kofitsil-plus, Citramon P Forte, Citramarine, Excedrin, Citrapar etc..

Termeni și condiții de stocare

A se păstra într-un loc întunecat, la îndemâna copiilor, la temperaturi de până la 25 ° C.