Tratamentul inimii

Tratament

Când trebuie utilizat Citramon?

Dozarea medicamentului Citramon

Efecte secundare la utilizarea medicamentului Citramon

În ce cazuri este imposibil să folosiți Citramon?

Utilizarea medicamentului Citramon în timpul sarcinii și alăptării

Instrucțiuni speciale pentru utilizarea medicamentului Citramon

Care sunt principalele simptome și tratamentul supradozajului cu Citramon?

Interacțiunea Citramon cu alte medicamente

Avizul expertului consiliului medical al Polismed

Citramon este un medicament combinat cu proprietățile analgezicelor non-narcotice (analgezice) și AINS. Medicamentul are efecte analgezice, antiinflamatorii și antipiretice. Acțiunea Citramon este determinată de componentele care alcătuiesc compoziția sa (acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeină), care, atunci când sunt utilizate împreună, sporesc efectul terapeutic unul de celălalt. Citramon este disponibil în tablete și granule pentru soluție orală.

Când trebuie utilizat Citramon?

Principalele indicații pentru utilizarea Citramon sunt următoarele:

  • durere ușoară până la moderată (inclusiv cefalee, migrenă, durere de dinți, nevralgie, dureri musculare, dureri articulare (artralgii), dureri în timpul menstruației)
  • creșterea temperaturii corpului în caz de răceli, gripă și boli reumatice

Dozarea medicamentului Citramon

Adulții și copiii cu vârsta peste 14 ani iau 1-3 comprimate de Citramon de 2-3 ori pe zi timp de 5-7 zile sau o dată. Doza zilnică maximă pentru adulți este de 6 comprimate. Medicamentul nu trebuie administrat mai mult de 5 zile ca calmant al durerii și mai mult de 3 zile ca agent antipiretic fără prescripția medicului. O creștere a dozei zilnice a medicamentului sau a duratei tratamentului este posibilă numai sub supraveghere medicală. Utilizarea pe termen lung a Citramonului pentru tratamentul durerii de cap poate duce la creșterea durerii de cap. Recomandări pentru administrarea comprimatelor: Citramon trebuie luat numai după masă, se recomandă măcinarea bine a comprimatelor și consumul de mult lichid (de preferință lapte).

Efecte secundare la utilizarea medicamentului Citramon

Cele mai frecvente reacții adverse la utilizarea Citramon includ dureri în stomac, greață și vărsături. Rar: hepatotoxicitate, nefrotoxicitate, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal, reacții alergice. Cu utilizare prelungită, amețeli, cefalee, tulburări vizuale, tinitus, bronhospasm, sindrom hemoragic (sângerări nazale, sângerări ale gingiilor etc.), surditate, sindrom Reye la copii (febră, acidoză metabolică, tulburări ale sistemului nervos etc.) psihic, vărsături, disfuncție hepatică).

În ce cazuri este imposibil să folosiți Citramon?

Citramon nu poate fi utilizat dacă:

  • ulcer peptic al stomacului și al duodenului în faza acută;
  • sângerări gastro-intestinale (inclusiv în trecut);
  • încălcări severe ale funcției hepatice și / sau renale;
  • diateza hemoragică;
  • hipertensiune arterială severă și boli coronariene severe;
  • glaucom;
  • astm bronsic;
  • hemofilie;
  • deficiență determinată genetic de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • hipersensibilitate la componentele medicamentului;
  • copilărie (sub 15 ani - riscul de a dezvolta sindromul Reye la copiii cu febră din cauza bolilor virale).

Utilizarea medicamentului Citramon în timpul sarcinii și alăptării

Citramon nu este recomandat pentru utilizare în timpul sarcinii și alăptării. Dacă este necesar să se prescrie Citramon în timpul sarcinii, beneficiul așteptat pentru mamă și riscul potențial pentru făt ar trebui corelate. Dacă aveți nevoie de o singură întâlnire cu Citramon în timpul alăptării, nu este necesară întreruperea alăptării.

Instrucțiuni speciale pentru utilizarea medicamentului Citramon

În timpul utilizării pe termen lung a Citramonului, se recomandă efectuarea regulată a unui test de sânge și examinarea fecalelor pentru detectarea sângelui ocult și, de asemenea, este necesară evaluarea stării funcționale a ficatului. Nu se recomandă prescrierea Citramon la copii și adolescenți cu boli asociate cu o creștere a temperaturii corpului, din cauza riscului ridicat de a dezvolta sindromul Reye. În perioada de utilizare a medicamentului, trebuie să vă abțineți de la consumul de alcool..

Care sunt principalele simptome și tratamentul supradozajului cu Citramon?

În unele cazuri, utilizarea de doze mari de Citramon poate duce la un supradozaj. Cele mai frecvente semne și simptome ale supradozajului cu Citramon includ: dureri de stomac, greață, vărsături, transpirație, paloare a pielii, tahicardie. În prezența simptomelor și semnelor de mai sus, trebuie să încetați să luați Citramon. Dacă, după întreruperea administrării medicamentului Citramon, semnele unui supradozaj nu au dispărut, atunci trebuie chemat un medic. În primul rând, tratamentul unei supradoze de Citramon vizează reducerea absorbției medicamentului. În acest scop, se efectuează spălarea gastrică, care este eficientă în primele 3-4 ore după aplicarea medicamentului. În plus, pentru a reduce absorbția medicamentului după spălarea gastrică, pacientul ar trebui să bea cărbune activ.

Interacțiunea Citramon cu alte medicamente

Utilizarea simultană a Citramonului cu multe medicamente (heparină, anticoagulante indirecte, reserpină, barbiturice, rifampicină, medicamente antiepileptice, rifampicină etc.) poate duce la efecte toxice crescute. De aceea, înainte de a utiliza Citramon, spuneți medicului dumneavoastră despre orice alte medicamente pe care le luați..

Avizul expertului consiliului medical al Polismed

Am colectat întrebări frecvente și am pregătit răspunsuri la acestea

Care este doza pentru copii?

Medicii au diagnosticat copilul cu distonie vegetativ-vasculară în funcție de tipul hipoton. Presiunea superioară fluctuează în jurul valorii de 90 mm Hg, îngrijorată periodic de slăbiciune și amețeli. Poate lua Citramon pentru a crește tensiunea arterială, dacă da, la ce vârstă poate fi luat? Fiice de 14 ani.

Citramonul nu este permis copiilor, deoarece conține acid acetilsalicilic, care poate provoca complicații care pun viața în pericol la copii. Distonia vegetală nu este o boală care trebuie tratată cu Citramon. La vârsta de 14 ani, fluctuațiile tensiunii arteriale la fete pot fi cauzate de modificările hormonale asociate cu pubertatea. Vă recomandăm să contactați un specialist care vă va ajuta să înțelegeți cauzele fluctuațiilor tensiunii arteriale - un terapeut, endocrinolog, cardiolog și ginecolog.

Pot lua în timpul sarcinii?

Toată viața am trăit cu tensiune arterială scăzută - nu mai mare de 100. Când presiunea a scăzut la 85-90, a apărut o durere de cap și am luat Citramon. Acum sunt însărcinată și, în timpul sarcinii, uneori am și dureri de cap. Este posibil Citramon în timpul sarcinii în primul trimestru?

Este categoric contraindicat femeilor însărcinate să ia Citramon pentru dureri de cap, precum și cu tensiune arterială scăzută. Acest lucru se explică prin faptul că acest medicament conține acid acetilsalicilic, care poate afecta negativ fătul în curs de dezvoltare. Citramon este contraindicat pentru durerile de cap și pentru o mamă care alăptează în timpul alăptării, deoarece componentele sale sunt absorbite activ în fluxul sanguin și trec în laptele matern.

Cât timp poate fi luat Citramon?

Periodic iau Citramon pentru dureri de cap. Ultima dată când am luat mai multe pastile cu un interval scurt, și o oră mai târziu nu am simțit nicio îmbunătățire, dimpotrivă, mă durea și mai mult capul. Am măsurat presiunea și am constatat că a crescut foarte mult - peste 140 mm. Sunteți interesat de întrebarea cât timp Citramon este excretat din corp și după cât timp va înceta să acționeze? Și câte pastile pe zi are nevoie și poate lua un adult?

Într-adevăr, Citramon crește tensiunea arterială. Prin urmare, nu este recomandat persoanelor cu dureri de cap de tensiune arterială crescută. Vă recomandăm să vă consultați cardiologul pentru o examinare completă pentru a afla dacă aveți hipertensiune..

Doza maximă de Citramon pentru un adult este de 2 comprimate odată, dar nu mai mult de 6 comprimate pe zi. Componentele medicamentului sunt excretate din organism suficient de repede - în decurs de o zi, dar efectul anticoagulant al acidului acetilsalicilic durează câteva zile, astfel încât aportul necontrolat de Citramon poate duce la complicații periculoase sub formă de sângerări gastro-intestinale. Consultați-vă medicul pentru a vă recomanda un remediu mai sigur pentru durerile de cap.

Cum acționează Citramon la presiune?

Am citit în instrucțiunile pentru Citramon că acesta este un medicament combinat. Când este mai bine să o luați: ca antipiretic sau ca calmant? Și cum afectează tensiunea arterială: scadeți-o sau ridicați-o?

Majoritatea pacienților ruși iau Citramon „pentru presiune” pentru ao crește sau pentru dureri de cap. Efectul medicamentului asupra presiunii se datorează cofeinei incluse în compoziția sa, care stimulează inima și vasele de sânge prin sistemul nervos central. Acesta trebuie luat numai după consultarea unui medic, care va stabili indicațiile pentru numirea acestuia: în scopul ameliorării durerii sau reducerii temperaturii. Nu este recomandat să-l luați singur ca antipiretic sau ca anestezic..

Citramona este dăunătoare și de ce este interzisă în Europa?

În Rusia, cu tensiune arterială scăzută, sunt obișnuit să iau Citramon. Recent ne-am mutat în Germania. Acest medicament nu a fost găsit în farmaciile locale, dar prietenii noștri ne-au spus că nu poate fi găsit aici din cauza interdicției. De ce este interzis Citramon în Europa, deoarece în Rusia este vândut gratuit în farmacii, nici nu aveți nevoie de rețetă?

Citramon este un amestec de mai multe medicamente simultan. În Europa, nu a fost niciodată folosit, nu s-au efectuat studii privind siguranța utilizării acestuia, deci este imposibil să îl găsești în țările europene. Cel mai apropiat analog al acestui medicament, care este aprobat pentru vânzare în Europa, poate fi considerat Migrenol, care include paracetamol și cofeină, și care este utilizat pentru tratarea unor forme de migrenă..

În aproape fiecare casă puteți găsi acest medicament, care „economisește” la temperaturi ridicate, procese inflamatorii în organism și are, de asemenea, un efect analgezic. Mai mult, toate componentele care alcătuiesc acest medicament sunt absolut sigure. Este vorba despre Citramon.

Farmokokinetica

Restul de citramonă conține 3 dintre cele mai active ingrediente active, care vizează furnizarea următoarelor efecte:

  • Analgezic;
  • Antipiretic;
  • Antiinflamator.

Citramonul conține: acid acetilsalicilic, paracetamol și cofeină. Acum să analizăm acțiunea fiecărei componente separat. Deci, acidul acetilsalicilic are un efect antiperitic. Această substanță acționează asupra sistemului nervos central și asupra hipotalamusului (o parte a creierului). Dacă apelăm la termeni medicali și mai științifici, atunci acidul acetilsalicilic suprimă creșterea procesului inflamator, având un efect direct asupra hipotalamusului.

Printre altele, acidul reduce semnificativ agregarea plachetară, ceea ce are un efect benefic asupra eliminării durerilor de cap, a inflamației și a altor procese infecțioase..

Paracetamolul din Citramon are următoarele efecte asupra corpului uman:

  • Antiinflamator;
  • Antipiretic;
  • Analgezic.

Paracetomolul are un efect direct asupra creierului sau, mai exact, asupra centrului de termoreglare, ceea ce duce la scăderea temperaturii în timpul răcelii sau al gripei..

Cofeina din Citramone are un efect direct asupra sistemului nervos central; stimulează dezvoltarea reflexelor. Această substanță sporește efectul paracetomolului și acidului acetilsalicilic asupra organismului; este un stimulent al activității motorii umane și, de asemenea, reduce semnificativ efectul somniferelor (dacă luați).

Când Citramon ajută?

Citramon este eficient în condiții patologice precum:

  • Febră
  • Durere de dinţi;
  • Migrena este o durere de cap severă;
  • Stare nevralgică;
  • Patologii care în corpul uman duc la creșterea temperaturii corpului;
  • Durere după șoc mecanic, ușoară până la moderată;
  • Artrită;
  • Menstruație dureroasă la femei.

Dozare

Utilizarea Citramon este permisă fără consultarea unui medic. Doza pentru un adult este de 1 comprimat după o masă mare. Este permis să luați citramonă de 3 ori pe zi - nu mai mult. O creștere a dozei de Citramon poate duce la consecințe grave..

Nu se recomandă utilizarea acestui medicament mai mult de 5 zile. Dacă utilizați Citramon pentru a reduce temperatura, atunci este permisă utilizarea acestuia nu mai mult de 3 zile..

Cine nu ar trebui să ia Citramon?

Există un grup de oameni care, conform termenilor medicali, sunt strict contraindicați să ia Citramon.

  • Cei care au o sensibilitate crescută sau chiar o reacție alergică la astfel de componente ale medicamentului, cum ar fi: cafeina, acidul acetilsalicilic, paracetomolul.
  • Intoleranță congenitală la glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • Patologia rinichilor;
  • Insuficiență hepatică;
  • Anemie;
  • Ulcer gastro-intestinal;
  • Cancer de sânge;
  • Diateza;
  • Ateroscleroza, care apare sub formă acută;
  • Boli ale sistemului cardiovascular;
  • Boală cardiacă ischemică, care se desfășoară sub formă acută;
  • Insomnie, tulburări cronice de somn;
  • Varsta inaintata;
  • Abuzul de alcool;
  • Glaucom.

Nu se recomandă combinarea Citramonului cu metotrexatul de droguri.

Ce efecte secundare pot exista??

După utilizarea medicamentului într-o cantitate care depășește doza recomandată, pot apărea o serie de efecte secundare sub forma:

  • Din partea sistemului imunitar - curgerea nasului și congestia nazală, printre consecințele severe - șocul anafilactic;
  • Probleme dermatologice - erupție pe piele, mâncărime, urticarie, edem tisular;
  • Tulburări ale tractului gastro-intestinal - greață, vărsături, arsuri la stomac, precum și un proces inflamator și eroziv în stomac;
  • Hipoglicemie;
  • Cefalee severă, tremurături ale membrelor, senzații de frică;
  • Creșterea frecvenței cardiace;
  • Nasul sângerează;
  • Anemie;
  • Paloarea pielii;
  • Edem pulmonar.

Recomandări de utilizare

Nu se recomandă utilizarea Citramonului în asociere cu alte medicamente, care conțin și cofeină, paracetamol și acid acetilsalicilic. Nu trebuie, la propria discreție, să depășească doza recomandată în instrucțiunile pentru medicament. Utilizați Citramon cu precauție dacă aveți disfuncție hepatică.

Dacă pacientul a suferit recent o operație chirurgicală în cavitatea bucală, atunci Citramon poate provoca sângerări din cauza agregării crescute de trombocite.

Dacă medicamentul este utilizat pentru o perioadă lungă de timp, atunci poate exista o scădere a excreției de acid uric din organism..

Nu este recomandat să beți Citramon cu cafea sau ceai, deoarece acest lucru va duce la tulburări de somn, o senzație crescută de tensiune, precum și un sentiment de frică.

Aplicare în timpul sarcinii

Aproape fiecare a doua femeie din timpul sarcinii suferă de dureri de cap severe. Dar, aceasta nu este o indicație pentru utilizarea Citramon în timpul sarcinii sau a oricărui alt medicament. Substanțele active ale Citramonului au un efect negativ asupra fătului.

Dacă o femeie folosește Citramon în primul trimestru, când aproape toate organele vitale și sistemele vitale sunt așezate în făt, acest lucru va atrage anomalii la făt. Impactul negativ al Citramonului duce la formarea unei fisuri în palatul dur la un copil - acest defect este denumit în mod popular buza unui lup sau, dacă este o fisură a maxilarului superior, atunci o buza despicată. Dacă luați Citramon în al doilea trimestru, poate duce la naștere prematură. În al treilea trimestru, efectele negative ale Citramon prezintă riscul de sângerare și naștere prematură..

Citramon - combinat non-hormonal

analgezic cu efect pronunțat antiinflamator, analgezic și antipiretic.

Datorită numărului mare de producători, compoziția Citramon se modifică oarecum, menținând în același timp piese de bază uniforme. O rețetă clasică care în prezent nu este utilizată din cauza interzicerii fenacetinei:

  • acid acetilsalicilic 0,24 g (aspirină, lat. Acidum acetylsalicylicum) este un agent antiinflamator nesteroidian care afectează procesele care apar în focarul inflamației, reduce permeabilitatea capilară, limitează alimentarea cu energie a procesului inflamator, afectează centrele hipotalamice ale termoreglării și centrele de sensibilitate la durere, subțierea
  • fenacetină 0,18 g - acest medicament este acum retras din circulație din cauza efectelor secundare grave;
  • cofeina (Cofeina) 0,03 g - un alcaloid purinic, stimulează în mod rezonabil sistemul nervos central, respirația și activitatea mușchiului inimii, în timp ce dilată vasele de sânge, le îmbunătățește tonusul și fluxul sanguin, crește urinarea, accelerează pulsul, reduce somnolența și oboseala, dar crește activitate fizică și mentală, performanță;
  • cacao 0,015 g - are un efect antidepresiv și stimulator asupra organismului;
  • acid citric 0,02 g - joacă un rol important în sistemul reacțiilor biochimice ale respirației celulare.

Companii medicale cunoscute oferă opțiunile pentru o compoziție ușor modificată, de exemplu:

În compoziția sa, pe lângă acidul acetilsalicilic și cofeina, conține și

, acționând asupra sistemului nervos central și afectând centrele de termoreglare și durere. Într-o astfel de compoziție, cofeina îmbunătățește efectul terapeutic al paracetamolului și acidului acetilsalicilic, care se află pe lista OMS a medicamentelor esențiale. Citramon P este contraindicat la copiii cu vârsta sub 15 ani datorită conținutului de acid acetilsalicilic. Pacienților adulți li se prescriu 1-2 comprimate de 2-3 ori pe zi, pauza dintre doze este de aproximativ 6 ore. În caz de defecțiune

pauza trebuie să fie de cel puțin 8 ore. Compoziție - fiecare tabletă conține acid acetilsalicilic 0,24 g, paracetamol 0,18 g, cofeină 0,03, alte componente: acid citric, amidon de cartofi, cacao, talc, stearat de calciu.

Citramonum-forte

Aceasta este o altă formă comercială a acestui medicament combinat. Este prescris pentru adulți și copii cu vârsta peste 14 ani, 1-2 file. De 2-3 ori pe zi. Pentru ameliorarea rapidă a unui atac dureros - câte 2 comprimate odată. cu o doză zilnică maximă de 6 comprimate și durata cursului - maximum o săptămână. Compoziția sa: 1 comprimat conține 0,32 g acid acetilsalicilic, 0,24 g paracetamol, 0,04 g cafeină, 0,007 g acid citric. Alte componente: stearat de magneziu, amidon de cartofi, croscarmeloză de sodiu, polivinilpirolidonă medicală cu greutate moleculară mică, cacao.

Citramonum - Darnitsa este o opțiune foarte populară în rândul consumatorilor. Utilizarea și instrucțiunile sunt aceleași ca și pentru medicamentele de mai sus, nu este recomandată copiilor. Compoziția prezintă unele diferențe în gramaj, menținând în același timp componentele - acid acetilsalicilic 0,240 g, paracetamol 0,180 g, cofeină (dacă se calculează pe substanță uscată) 0,03 g, alimente cu acid citric 0,006 g și, de asemenea, amidon de cartofi, stearat de calciu, polivinilpirolidonă cu greutate moleculară mică medicală, cacao.

Este o tabletă, acoperită cu un film, format din acid acetilsalicilic - 0,24 g, paracetamol - 0,18 g, cofeină - 0,0273 g (în ceea ce privește cofeina monohidrat - 0,03 g) și substanțe auxiliare. Este permis să luați 1-2 capsule de 3-4 ori pe zi, cu o pauză de 4-8 ore și o doză zilnică maximă de 8 bucăți.

Medicament combinat, care este o combinație de acid acetilsalicilic + cafeină + paracetamol. Se prescrie cu un curs maxim de 7-10 zile, doza medie pe zi este de 3-4 comprimate, iar maximul este de 8 comprimate. Eficace pentru sindromul durerii ușoare până la moderate.

Citramon-LekT este aprobat pentru utilizare fără prescripție medicală. 1 comprimat conține acid acetilsalicilic 0,24 g, paracetamol 0,18 g, cafeină anhidră 0,0275 g. Indicat pentru adulți și copii cu vârsta peste 14 ani, contraindicat copiilor mici datorită conținutului de acid acetilsalicilic.

Tabletele a aproape toți producătorii sunt de culoare maro deschis, cu aspect eterogen, cu incluziuni și pete, cu miros de cacao. Blistere conțin 6-10 bucăți.

Analgezic non-narcotic combinat.

Are un efect analgezic pronunțat, antipiretic, antiinflamator, psihostimulator (reduce oboseala, crește performanța mentală).

Indicații de utilizare: Dureri puternice și moderate de diferite locații:

  • durere de cap;
  • migrenă;
  • durere în timpul menstruației;
  • nevralgie;
  • dureri articulare și musculare;
  • creșterea temperaturii corpului cu gripă, răceli și boli reumatice.

Este puțin probabil ca Citramon să facă față durerilor severe, prin urmare, în cazuri mai complexe, se recomandă agenți care au aceste efecte într-o măsură mai mare.
Tablete Citramon - instrucțiuni de utilizare

Urmați exact instrucțiunile medicului dumneavoastră sau

, și citiți cu atenție instrucțiunile. Ca de obicei, este prescris pentru adulți și copii cu vârsta peste 14 ani, 1-2 comprimate. după ce ai mâncat, trebuie să bei

sau lapte, luați 1 dată în 6-8 ore. Doza maximă pentru 1 doză este de 2 comprimate, pe zi nu mai mult de 6 comprimate. Cum

utilizați nu mai mult de 3 zile, ca calmant al durerii - 5 zile, în conformitate cu recomandările medicale. O creștere a dozei este posibilă numai cu aprobarea unui medic după

. Cu utilizarea prelungită pentru cefalee, se intensifică doar.

Caracteristicile programării Citramon crește sau scade tensiunea arterială?

Aceasta este o întrebare adresată adesea de pacienți. Datorită conținutului de cofeină, care excită sistemul nervos central, crește tonusul și presiunea, de la administrarea Citramon

poate crește, de asemenea, în ciuda faptului că este conținut în doze mici. Mai mult, ar trebui să fii atent dacă bei ceai, cacao sau

și administrarea de Citramon - există riscul supradozajului cu cofeină. Dacă aveți tensiune arterială scăzută și aveți dureri de cap, atunci în absența contraindicațiilor, puteți lua un comprimat Citramon, care va calma durerea și va crește ușor presiunea.

Femeile gravide, al căror sistem vascular este reconstruit și suferă un stres semnificativ, suferă adesea de dureri de cap severe. Conform instrucțiunilor, trimestrul I și III

sunt contraindicații pentru utilizare, deoarece poate avea un efect negativ asupra fătului în curs de dezvoltare.

Citramon la începutul sarcinii - ceea ce trebuie să știți În primele 3 luni, toate organele și sistemele vitale ale copilului sunt așezate, iar acidul acetilsalicilic din Citramon (având un efect teratogen) poate provoca anomalii congenitale - despicarea palatului dur (fanta palatului) și a buzei superioare (buza despicată). Chiar dacă al doilea trimestru de sarcină nu este contraindicat oficial, numirea acestui medicament ar trebui justificată prin motive serioase, deoarece „construcția” corpului fătului continuă și există deja o posibilitate de naștere prematură, ceea ce va complica aportul de Citramon (datorită reducerii coagulării sângelui). În ultimele 3 luni, admiterea trebuie justificată prin motive serioase, astfel încât să nu existe nici o amenințare de sângerare și pierdere de sânge în timpul nașterii din cauza acțiunii acidului acetilsalicilic, precum și a slăbiciunii travaliului sau a închiderii canalului aortic la un sugar. Astfel, Citramon în timpul sarcinii este un medicament care este mai bine să fie depozitat în dulap pentru o vreme..

La alăptare

Citramon este contraindicat. Trebuie să știți că paracetamolul nu este la fel de periculos ca acidul acetilsalicilic. Remarcându-se cu

mamă, se transmite unui sugar, provocând diverse consecințe negative - o încălcare a sintezei

și sângerări, precum și afectarea funcției hepatice, iritarea tractului gastro-intestinal (

, insuficiență), manifestări alergice, sindrom Reye. Aportul acestui acid este, în general, interzis copiilor sub 14 ani. Cofeina, ca stimulent natural, poate provoca anxietate, iritabilitate, tulburări de somn și insuficiență. Citramonul în timpul alăptării nu este cel mai bun mod de a ameliora durerea, este mai bine să alegeți alte opțiuni -

, paracetamolul ca ultimă soluție.

Pentru dureri de cap

Pentru durerile de cap, acesta este unul dintre cele mai eficiente remedii care se găsesc de obicei în cabinetul de medicamente. Combinația componentelor sale oferă o acțiune destul de rapidă - eliminarea durerii, vigilență mentală crescută și eficiență. El face față durerilor de diferite etiologii, inclusiv migrenelor. Nefiind un medicament narcotic, nu provoacă dependență și dependență. Nu este de dorit să amestecați doar Citramon cu alte medicamente pentru dureri de cap - astfel de probleme ar trebui discutate cu un medic.

Mai multe despre dureri de cap

Citramon pentru copii Până la debutul vârstei de 14 ani, utilizarea Citramon este contraindicată din cauza efectului negativ grav pe care îl poate avea asupra unui corp tânăr fragil. Una dintre cele mai severe și periculoase manifestări este sindromul Reye, provocat de acid acetilsalicilic (chiar și o singură dată!) La copiii cu boli virale (varicelă, gripă), însoțit de o creștere a temperaturii. Provoacă leziuni grave sistemului nervos central și ficatului. Suprimarea sintezei plachetare duce la sângerări și chiar la diateză hemoragică (hemoragii la nivelul pielii, țesutului subcutanat și chiar organelor interne). Acidul acetilsalicilic irită mucoasa gastro-intestinală, acționează asupra ficatului. Un număr atât de mare de tot felul de acțiuni secundare, care pun viața în pericol și sănătatea, îl fac pe Citramon complet nepotrivit pentru copii..
Contraindicații

Citramon nu poate fi utilizat în următoarele cazuri:

  • Hipersensibilitate la componentele medicamentului;
  • Hipocoagulare, diateză hemoragică, hemofilie, hipoprotrombinemie;
  • O combinație (incompletă sau completă) de boli precum astmul bronșic, polipoza nazală, intoleranța la acidul acetilsalicilic și alte AINS;
  • Leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal, sângerări gastro-intestinale, ulcer peptic al duodenului și stomacului în faza acută;
  • Intervenții chirurgicale care sunt însoțite de sângerări;
  • Boală cardiacă ischemică severă, hipertensiune arterială severă;
  • Hipertensiune portală;
  • Avitaminoza K;
  • Gută;
  • Insuficiență renală;
  • Sarcina (trimestrele I și III), lactație;
  • Vârsta copiilor (până la 14-15 ani), deoarece există un risc de sindrom Reye la copiii cu hipertermie în bolile virale;
  • Glaucom;
  • Deficitul de glucoză-6-fosfat dehidrogenază, lactază, malabsorbție la glucoză-galactoză, intoleranță la lactoză;
  • Tulburări de anxietate (agorafobie, claustrofobie, tulburări de panică), tulburări de somn, hiperexcitabilitate.

De obicei, Citramon este bine tolerat de pacienți, cu toate acestea, manifestări precum:

  • Tulburări ale tractului gastro-intestinal - vărsături, greață, dureri abdominale, sângerări gastrointestinale și erozive și ulcerative;
  • Insuficiență renală sau hepatică;
  • Spasm bronșic;
  • Edemul lui Quincke, reacții alergice ale pielii;
  • Zgomot în urechi;
  • Deficiență de vedere.

Supradozaj Intoxicație ușoară: dureri de stomac, greață, vărsături, piele palidă, sunete în urechi, transpirație, tahicardie.

Intoxicatie severa: letargie,

, colaps, sângerare, somnolență, bronhospasm.

Medicamentul trebuie păstrat într-un loc răcoros, izolat de copii și nu trebuie utilizat după data de expirare indicată pe pachet (de la 3 la 5 ani).

În timpul utilizării pe termen lung a Citramonului, este necesar să fiți supus în mod regulat supravegherii medicale

pentru sânge ocult, verificați starea ficatului, monitorizați

Interacțiunea cu alte medicamente

Având în vedere faptul că componentele Citramonului afectează într-un fel sau altul eficacitatea și eficiența altor medicamente și medicamente, este foarte important să informați medicul curant despre toate bolile și patologiile existente înainte de a-l prescrie. De asemenea, alte substanțe pot modifica efectul Citramon asupra organismului..

Medicamentul Citramon P îmbunătățește efectul anticoagulanților și efectele secundare ale hormonilor glucocorticoizi. Slăbește acțiunea diureticelor, a anti-gută și a medicamentelor antihipertensive.

Abuzul de ceai sau cafea în timp ce luați Citramon Darnitsa poate provoca simptome de supradozaj cu cofeină. Se recomandă să beți doze mari cu apă minerală alcalină. Întărește efectul medicamentelor care reduc coagularea sângelui și agregarea plachetelor, efectele secundare ale sulfonilureei, corticosteroizilor, metotrexatului. Nu luați Citramon-Darnitsa în asociere cu rifampicină, barbiturice, salicilați, anticonvulsivante.

Este posibil să beți Citramon cu alcool?

Această combinație nu este recomandată deoarece crește riscul de sângerare gastro-intestinală și crește toxicitatea etanolului.

  • Hl-Payne
  • Alka Seltzer
  • Alka-prim
  • Antigripocaps
  • Aspicod
  • Citropac
  • MOMENT
  • Askofen
  • Asprovit
  • Copacil
  • Aspirină
  • Upsarin
  • Excedrin
  • Citrapar
  • Farmadol și alte medicamente, conținutul de paracetamol, cafeină și acid acetilsalicilic.

Opiniile și recenziile pozitive ale pacienților indică un nivel ridicat de eficacitate a Citramonului și a diferitelor sale forme comerciale pentru a scăpa de senzațiile dureroase. Un factor important în favoarea medicamentului este că prețul pentru Citramon este foarte accesibil pentru toate categoriile de populație. În orice caz, acesta este un medicament foarte bun și ieftin, care poate ameliora durerea din diferite organe și părți ale corpului..

ATENŢIE! Informațiile postate pe site-ul nostru sunt de referință sau populare și sunt furnizate unei game largi de cititori pentru discuții. Prescrierea medicamentelor trebuie efectuată numai de un specialist calificat, pe baza istoricului medical și a rezultatelor diagnostice.

Unul dintre cele mai frecvente medicamente pentru cefalee este Citramon. Cu siguranță, fiecare dintre noi va fi familiarizat cu numele acestui medicament, deoarece eficacitatea și costul redus au contribuit la faptul că a devenit o parte integrantă a trusei de prim ajutor la domiciliu în aproape fiecare familie..

Citramon este un medicament combinat cu efecte antipiretice, antiinflamatorii și analgezice. Conține trei componente principale: paracetamol, cofeină și aspirină, care acționează izolat. Cofeina, de exemplu, ajută la îmbunătățirea funcționării vaselor de sânge, conferă unei persoane o putere suplimentară, permițându-vă să uitați de oboseală. Aspirina acționează pentru a reduce temperatura corpului și pentru a reduce inflamația și durerea. Această substanță are un efect pozitiv asupra aportului de sânge în zona procesului inflamator. Paracetamolul ajută, de asemenea, la reducerea temperaturii corpului prin ameliorarea durerii.

Există mai multe forme în care este produs acest medicament - granule pentru prepararea unei soluții și tablete (citramonul este cel mai adesea sub această formă).

Citramon: instrucțiuni de utilizare

Datorită faptului că acest medicament este vândut în ambalaje de contur de hârtie și în blistere, instrucțiunile nu sunt atașate acestuia. Dar, în ciuda acestui fapt, puteți afla despre metodele și dozele de citramonă consultând farmacistul sau medicul dumneavoastră. Este demn de remarcat faptul că acest medicament este considerat puternic în acțiunea sa, prin urmare ar trebui să fie luat cu o pauză de 3-4 ore, 2-3 comprimate pe zi. Dar, amintiți-vă, chiar și cu dureri de cap foarte severe, nu puteți utiliza mai mult de opt comprimate pe zi..

Se recomandă administrarea citramonei cu sau imediat după mese. În mod ideal, ar trebui să fie luat doar timp de trei zile fără supraveghere medicală. Dacă după această perioadă senzațiile dureroase care vă deranjează nu se opresc, asigurați-vă că consultați un medic.!

Notă!
Numeroase controverse în acest moment ridică întrebarea: este posibil să luați citramonă în timpul sarcinii? În ciuda convingerii multor oameni că acest medicament este absolut sigur, medicii sunt categoric împotriva administrării acestuia de către femeile însărcinate și copiii cu vârsta sub 18 ani. Ce a cauzat o astfel de categoricitate a medicilor? Răspunsul constă într-una dintre componentele citramonei, care prezintă un pericol pentru dezvoltarea normală a copilului, în aspirină. S-a constatat că provoacă sindromul Reil la copiii mici, în care circulația sângelui este afectată de unul sau mai multe degete pe mână. Această boală misterioasă poate duce la consecințe foarte grave, cum ar fi gangrena. Din acest motiv, în niciun caz nu trebuie să beți citramonă în timpul alăptării, în timpul sarcinii și, de asemenea, nu ar trebui să o dați copiilor mici..

Cum să luați comprimatele pentru dureri de cap Citramon?

Citramonul are efecte antiinflamatoare, antipiretice și antiagregatorii și analgezice. Enzima principală a medicamentului reduce nivelul de exsudație, ameliorează umflarea și roșeața în locul inflamator. În plus, inhibă activitatea enzimelor care sunt responsabile pentru furnizarea de energie în timpul procesului inflamator. Remediul este un analgezic eficient, reduce temperatura ridicată a corpului datorită unui nivel redus de lucru al centrului hipotalamusului, care este responsabil pentru acest indicator. Citramon previne, de asemenea, funcționarea agregării, care lipeste trombocitele, deoarece acest lucru poate duce la sângerări pe termen lung.

  1. Cum să luați Citramon? Instructiuni de folosire
  2. Dozare
  3. Contraindicații și efecte secundare
  4. Interacțiunea cu alcoolul - Este posibil să luați Citramon cu alcool?
  5. Se poate folosi citramona: pentru copii, în timpul sarcinii și alăptării?
  6. Preț
  7. Recenzii despre citramonă
  8. Cum se înlocuiește medicamentul?

Cum să luați Citramon? Instructiuni de folosire

Citramon este un medicament combinat. Conține trei enzime active care au și mențin o funcție și o stare specifice. Prima componentă este acidul acetilsalicilic. Este una dintre cele mai populare și eficiente substanțe de pe lista OMS. Funcția sa principală este de a opri procesul inflamator care are loc în organism, scade nivelul durerii, face sângele mai strâns, ceea ce reduce temperatura corpului ridicată. A doua componentă este paracetamolul. Este responsabil pentru normalizarea temperaturii corpului și are un efect anestezic. Al treilea ingredient este cofeina. Cu ajutorul său, efectul celor două substanțe anterioare este îmbunătățit. În plus, tonusul din corp crește, activitatea sistemului vascular este normalizată, durerea din corp este eliminată, oboseala dispare și eficiența se îmbunătățește..

Medicamentul este disponibil în mai multe forme - în tablete sau granule, care trebuie diluate cu apă. Comprimatele sunt înghițite cu apă; aceasta este cea mai populară formă de utilizare. Citramon este vândut în blistere sau ambalaje din hârtie. Cu toate acestea, pot fi achiziționate individual, fără instrucțiuni. Toate recomandările de utilizare pot fi clarificate împreună cu medicul dumneavoastră. Majoritatea oamenilor cred din greșeală că Citramon este un medicament simplu și potrivit pentru toată lumea. În primul rând, are un număr mare de contraindicații care trebuie luate în considerare în timpul utilizării. Se recomandă să beți unul sau două comprimate pe zi, pentru o acțiune mai eficientă, puteți bea un alt comprimat, la 6 ore de la administrarea celei anterioare.

Trebuie remarcat faptul că numărul maxim de tablete pe zi este de 6 bucăți. Dacă se depășește această doză, există riscul supradozajului sub formă de defecțiuni ale sistemelor individuale din organism. Cel mai bine este să beți medicamentul după mese sau în același timp. Este foarte important să evitați să mâncați pe stomacul gol. Dacă după administrarea cantității maxime de medicament, durerea nu dispare, atunci trebuie să contactați un specialist.

Perioada maximă de timp în care puteți lua Citramon este de 3 zile. Citramon tratează în primul rând durerea din cap, dinți, mușchi și migrene. Nu poate fi combinat cu băuturi alcoolice, din care putem concluziona că nu va ajuta la mahmureală. Acest medicament poate acționa și ca amplificator în tratamentul răcelilor, bolilor inflamatorii sau virale. Când utilizați medicamentul, trebuie să acordați atenție și tensiunii arteriale, astfel încât să nu existe un nivel scăzut sau crescut după administrarea acestuia. Pacienților hipertensivi nu li se recomandă utilizarea Citramonului, deoarece cofeina conținută în acesta nu va face decât să agraveze situația..

Dozare

Citramon se administrează în comprimate de mai multe ori pe zi, câte unul. Trebuie administrat după mese nu mai mult de șase comprimate pe zi. Cu o creștere a dozei, poate exista otrăvire severă, apariția efectelor secundare, din cauza căreia există posibilitatea de spitalizare. Înainte de a lua medicamentul, se recomandă să mâncați - nu este satisfăcător, dar dens. Citramon este un medicament cu efect analgezic, cu funcție antipiretică, care face posibilă administrarea a până la 5 comprimate pe zi pentru a obține rezultatul dorit.

(Video: „Citramon crește sau scade tensiunea arterială?”)

Contraindicații și efecte secundare

Medicamentul are un efect supărător asupra oamenilor. Sistemul imunitar reacționează destul de hipersensibil la componenta medicamentului. Există, de asemenea, un risc de anafilaxie sau șoc anafilactic, împreună cu rinită, curgerea nasului, incapacitatea de a respira liber, bronhospasm și alte manifestări ale unei reacții alergice. Sensibilitatea la acidul acetilsalicilic și la alte substanțe crește. Pielea reacționează brusc la medicament - apare o erupție pe piele, apare mâncărime. De obicei, Citramon are efecte secundare ușoare, deoarece este un remediu loial pentru ameliorarea durerilor de cap..

În caz de supradozaj, există posibilitatea apariției:

  • Greață, vărsături.
  • Epigastricul se poate inflama, ceea ce indică durere în această zonă.
  • Gastrită, disfuncție hepatică, renală și alte afecțiuni gastro-intestinale.
  • Coagularea scăzută a celulelor sanguine, care provoacă sângerări pentru o lungă perioadă de timp.
  • Dureri de cap, amețeli cu forță crescută.

De asemenea, pielea poate reacționa cu diferite manifestări ale unei reacții alergice. Acest lucru se întâmplă adesea:

  • Diverse erupții cutanate;
  • Urticarie;
  • Șoc anafilactic;
  • Eritem exudativ malign;
  • Necroliză toxică epiderală;
  • Există riscul apariției sindromului Reye (de obicei la copii).
  • Lucrul organelor vizuale și auditive din corpul uman scade.

Acest medicament are contraindicații numai în legătură cu anumite grupuri de persoane:

  • Hemofilie;
  • Hipersensibilitate la componentele medicamentului;
  • Hipertensiune arterială, care este severă;
  • Ulcer sau perforație a tractului gastro-intestinal, gastrită de diferite tipuri;
  • Există riscul diatezei hemoragice;
  • Insuficiență hepatică sau renală pronunțată;
  • Boala ischemică a sistemului cardiovascular, care se desfășoară în formă severă;
  • Ateroscleroza vaselor care se află în creier.

În plus față de aceste grupuri, de asemenea, nu se recomandă utilizarea Citramon la copii cu vârsta sub 15 ani, în timpul sarcinii și în timpul alăptării. Dacă este utilizată greșit în perioadele indicate, o persoană se poate expune la apariția unor boli grave sau la dezvoltarea proceselor inflamatorii / patologice la făt / embrion sau la un copil deja născut. Acidul acetilsalicilic are un efect teratogen, care provoacă apariția unor patologii anormale la un copil. Toate dozele și regulile pentru administrarea medicamentului trebuie să fie convenite cu medicul dumneavoastră..

Interacțiunea cu alcoolul - Este posibil să luați Citramon cu alcool?

Datorită alcoolului luat, corpul începe să funcționeze puțin diferit: sistemul vascular se extinde, pulsul se accelerează, iar inima începe să funcționeze mai repede decât în ​​mod normal. Schimbările au loc într-un timp destul de scurt. Comunicarea devine relaxată, sistemul nervos este descărcat, tonul crește. Poate apărea o stare de slăbiciune sau somnolență sau invers. Trebuie remarcat faptul că, chiar și cu o cantitate mică de băuturi alcoolice în organism, alcoolul începe un proces distructiv în ficat și creier, producând toxine. În consecință, există dureri în cap, ceea ce provoacă adoptarea de analgezice. Componentele Citramon pot afecta negativ corpul atunci când corpul este în stare de ebrietate alcoolică, deși ar trebui să ajute. Când aceste două substanțe interacționează, corpul începe să respingă medicamentul.

Se poate folosi citramona: pentru copii, în timpul sarcinii și alăptării?

Copii. Nu este recomandat să luați acest medicament copiilor sub 15 ani, deoarece acest lucru poate provoca apariția diferitelor boli. Aspirina este una dintre componentele principale ale medicamentului; în cantități mari, afectează negativ corpul copilului care nu a fost încă format. Afectează negativ sistemul circulator și structura. În plus, există o probabilitate crescută de sindrom Reye..

În timpul sarcinii. Mulți medici sunt de părere că acest medicament nu trebuie luat în timpul sarcinii, în ciuda perioadei. Numai în cazuri rare, excepționale, puteți bea un comprimat cu dureri de cap severe. Utilizarea frecventă sau excesivă a citramonei în timpul sarcinii poate provoca procese ireversibile la făt. Un medicament mai blând este noshpa. De asemenea, puteți încerca metode tradiționale sau alternative de tratare a durerilor de cap..

(Video: „Este posibil ca femeile însărcinate să citramone?”)

La alăptare. În timpul alăptării, mamele care alăptează nu ar trebui să ia medicamentul, deoarece datorită conținutului său sub formă de aspirină într-un volum mare, procesul de absorbție în lapte are loc prin glandă. Pentru un copil, organismul său neformat, citramona poate fi fatală.

Citramon este unul dintre cele mai ieftine medicamente pentru cefalee. Costul său în farmacii variază de la 20 la 100 de grivne.

Recenzii despre citramonă

Acest medicament este recomandat atât de specialiști, cât și de consumatori. Comentariile lor sunt pozitive: medicamentul ajută în 100% din cazuri. Pe lângă durerile de cap, ameliorează durerile de dinți, durerile menstruale și alte tipuri. Ameliorează spasmele, ameliorează răcelile sau mahmureala. Merită să vă consultați medicul cu privire la doză, deoarece nu toată lumea o poate lua.

Cum se înlocuiește medicamentul?

Astăzi există un număr mare de analogi Citramon care au același efect ca primul medicament. Astfel de înlocuitori includ următoarele medicamente: Axofen, Excedrin - conțin și acid acetilsalicilic, paracetamol și cofeină.

Citramon: instrucțiuni de utilizare și la ce servește, preț, recenzii, analogi

Citramon este considerat pe bună dreptate unul dintre cele mai populare și eficiente medicamente pentru eliminarea simptomelor diferitelor patologii infecțioase și inflamatorii. Compoziția combinată a medicamentului face posibilă utilizarea agentului pentru tratamentul unei game largi de boli însoțite de sindroame dureroase, febră și prezența proceselor inflamatorii. Cu toate acestea, fiecare componentă a Citramon, care are un nivel suficient de ridicat de activitate terapeutică, poartă cu sine o serie de posibile efecte secundare. Prin urmare, pentru a obține rezultatul cel mai sigur și în același timp rapid, este necesar să încredințați pregătirea dozelor medicinale unui specialist cu experiență..

Forma de dozare

Forma de eliberare a medicamentului Citramon este reprezentată de tablete cilindrice plate de culoare maro deschis, cu o bandă teșită și despărțitoare. Comprimatele au un miros caracteristic de cacao.

Medicamentul este ambalat în blistere cu 6 sau 10 comprimate și în cutii de polimer cu 30 de comprimate, urmat de plasare în cutii de carton.

Descriere și compoziție

Citramon este un medicament combinat. Dozele de ingrediente active pe 1 comprimat sunt:

  • acid acetilsalicilic - 240 mg;
  • cofeina - 30 mg;
  • paracetamol - 180 mg.
  • stearat de calciu;
  • pudră de cacao;
  • polisorbat;
  • acid citric monohidrat;
  • talc;
  • amidon de cartofi.

Grupa farmacologică

Citramon aparține grupului farmacologic al analgezicelor-antipiretice de tip combinat. Fiecare componentă a medicamentului are propriul set de efecte terapeutice și contribuie la obținerea celui mai rapid și mai eficient rezultat al medicamentului.

Acidul acetilsalicilic oferă un efect antiinflamator pronunțat, provoacă o scădere a sindromului durerii și elimină febra în stare febrilă. De asemenea, substanța inhibă aderența trombocitelor și formarea cheagurilor de sânge, ceea ce are un efect pozitiv asupra circulației sângelui în focarul inflamator.

Cofeina stimulează centrele vasomotorii și respiratorii, îmbunătățește funcția reflexă a măduvei spinării, provoacă vasodilatația creierului, a mușchilor scheletici, a rinichilor și a inimii și, de asemenea, reduce ușor aderența trombocitelor. Doza prezentată de cofeină nu are un efect stimulator asupra sistemului nervos central. Cu toate acestea, această cantitate de substanță este suficientă pentru a tonifica vasele de sânge ale creierului, a elimina somnolența și oboseala..

Paracetamolul are un pronunțat antipiretic (antipiretic), analgezic și un efect antiinflamator minor. Astfel de efecte se obțin prin efectul substanței asupra centrelor de termoreglare a corpului în hipotalamus și o capacitate destul de scăzută de a suprima formarea prostaglandinelor în țesuturile periferice..

Indicații de utilizare

Cel mai adesea, Citramon este prescris pentru a elimina sindromul durerii care a apărut pe fondul patologiilor infecțioase sau inflamatorii.

pentru adulti

Remediul combinat Citramon este utilizat pentru a trata următoarele afecțiuni:

  • durere de dinţi;
  • mialgie;
  • migrenă;
  • algodismenoree (durere în timpul menstruației);
  • nevralgie;
  • durere de cap;
  • artralgie;
  • afecțiuni febrile cu gripă și infecții respiratorii acute.

pentru copii

Copiilor cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani li se arată utilizarea Citramon pentru tratamentul acelorași condiții patologice ca și la pacienții adulți. Copiilor sub 15 ani li se interzice strict administrarea de medicamente.

pentru femeile gravide și în timpul alăptării

De-a lungul perioadei de lactație și a sarcinii (cu excepția trimestrului II), utilizarea citramonei pentru ameliorarea febrei, durerii și eliminarea inflamației este contraindicată.

Contraindicații

  • hipersensibilitate și intoleranță la componentele medicamentului;
  • deficit de vitamina K;
  • Astm "Aspirina";
  • sarcina (trimestrele I și III);
  • hipertensiune portală;
  • Perioada GW;
  • lipsa glucozei-6-fosfat dehidrogenazei;
  • glaucom;
  • tulburari de somn;
  • hipoprotrombinemie;
  • insuficiență renală;
  • grad ridicat de excitabilitate mintală;
  • hemofilie;
  • evoluția severă a bolilor coronariene;
  • hipertensiune arteriala;
  • sângerări în tractul digestiv;
  • vârsta de până la 15 ani;
  • diateza de tip hemoragic;
  • ulcere ale tractului digestiv în stadiul exacerbării.
  • boală de ficat;
  • gută;
  • alcoolism.

Aplicații și doze

Comprimatele de Citramon trebuie luate în timpul sau după mese, cu multă apă sau alt lichid.

pentru adulti

În caz de afecțiuni febrile la pacienții adulți, se recomandă să luați Citramon 1 comprimat la fiecare 4 ore. În prezența sindromului durerii de diferite origini, cantitatea de medicamente utilizate poate fi crescută. Doza zilnică medie este de 3 până la 4 comprimate. Cantitatea maximă admisibilă este de 8 comprimate pe zi. Cursul terapiei poate varia de la 3 la 10 zile.

Când ameliorați durerea, nu utilizați remediul mai mult de 5 zile. Ca antipiretic, perioada de tratament nu trebuie să dureze mai mult de 3 zile.

Este posibil să se facă ajustări medicale la dozaje și regimuri de utilizare terapeutică.

pentru copii

Copiii cu vârsta sub 15 ani sunt contraindicați să ia Citramon. Grupa de vârstă 15-18 ani trebuie să utilizeze doze destinate pacienților adulți.

pentru femeile gravide și în timpul alăptării

Datorită probabilității mari de a dăuna dezvoltării fătului și sănătății copilului în perioadele de sarcină și alăptare, este foarte descurajat să utilizați acest medicament. Remediul poate fi utilizat numai în al doilea trimestru de sarcină numai în cazurile în care beneficiile pentru sănătate ale femeii sunt mai mari decât toate riscurile posibile.

Efecte secundare

Datorită prezenței a trei componente medicamentoase active în compoziția Citramon, lista este semnificativ crescută și frecvența reacțiilor adverse crește. Printre acestea se numără:

  • șoc anafilactic;
  • icter;
  • erupții cutanate mâncărime pe piele;
  • roșeață a membranelor mucoase;
  • vărsături;
  • urticarie;
  • hipoglicemie;
  • inflamație intestinală;
  • congestie nazala;
  • hepatonecroză;
  • tahicardie;
  • Edemul lui Quincke;
  • hipertensiune arteriala;
  • sângerări de diferite localizări;
  • anxietate;
  • palpitații;
  • edem pulmonar (necardiogen);
  • tremur;
  • tulburari de somn;
  • anemie;
  • un sentiment general de slăbiciune și oboseală;
  • anxietate și iritabilitate;
  • dureri de cap;
  • respiratie dificila;
  • apariția leziunilor ulcerative în tractul digestiv.

Interacțiunea cu alte medicamente

Citramona îmbunătățește efectul hormonilor steroizi, anticoagulanților indirecți, medicamentelor hipoglicemiante, reserpinei și heparinei.

Reduce semnificativ efectul medicamentelor antihipertensive, spironolactonei și furosemidului. De asemenea, agentul reduce efectul medicamentelor anti-gută care elimină acidul uric.

Cu utilizarea repetată de Citramon, medicamentul poate spori efectul medicamentos al anticoagulantelor dicumarinice.

Cofeina stimulează absorbția ergaminei.

Utilizarea în paralel a altor medicamente antiinflamatoare nesteroidiene provoacă o creștere a frecvenței efectelor secundare.

Când Citramon este combinat cu alcool etilic, riscul de a dezvolta diferite efecte hepatotoxice crește.

Medicamentul crește timpul de înjumătățire al cloramfenicolului de aproximativ 5 ori.

Instrucțiuni Speciale

Ingredientele active pot fi excretate în laptele matern, ceea ce crește riscul de sângerare la copil.

Când vă pregătiți pentru operație, trebuie amintit că acidul acetilsalicilic încetinește capacitatea de a coagula sângele.

Pe parcursul utilizării Citramon, trebuie să respectați citirile de sânge și ficat..

Acidul acetilsalicilic are un efect teratogen pronunțat.

Utilizarea pe termen lung a Citramon poate provoca dezvoltarea sindromului Reye.

Componentele remediului inhibă excreția acidului uric, care poate provoca manifestarea gutei..

Supradozaj

Simptomele sunt cauzate de o supradoză de acid acetilsalicilic:

  • sângerare;
  • durere în regiunea peritoneală;
  • zgomot în urechi;
  • sufocare;
  • colaps;
  • ameţeală;
  • anurie;
  • greaţă;
  • inhibarea reacției.

Pentru a elimina simptomele otrăvirii, este necesar să se efectueze un tratament simptomatic, sub rezerva spălării preliminare a stomacului și a aportului de sorbanți..

Analogi

În loc de Citramon, pot fi utilizate următoarele medicamente:

  1. Askofen P este un analog complet al Citramon. Medicamentul este produs în tablete de mai multe companii naționale. Este aprobat pentru utilizare de către persoanele cu vârsta peste 15 ani. Nu puteți bea Askofen P în primul și ultimul trimestru de sarcină, în timp ce alăptați. În trimestrul II, este permis să luați o pastilă o dată.
  2. Benalgin este un analgezic-antipiretic combinat care vine în tablete. Ingredientele sale active sunt cofeina, metamizolul de sodiu, vitamina B1. Comprimatele pot fi prescrise copiilor de la 12 ani, nu pot fi utilizate pentru gravide și care alăptează.
  3. Novalgin este un analog parțial al Citramon. Vine în pastile care pot fi prescrise persoanelor cu vârsta peste 12 ani ca antipiretic și antialgic. Medicamentul este contraindicat femeilor însărcinate și care alăptează..
  4. Solpadein rapid conține paracetamol și cofeină ca substanțe active. Medicamentul este produs în tablete efervescente, care pot fi prescrise pacienților cu vârsta peste 12 ani. Datorită conținutului de cofeină, medicamentul nu poate fi prescris femeilor însărcinate și care alăptează (poate provoca un avort spontan).

Conditii de depozitare

În timpul depozitării, accesul la medicamente pentru copii ar trebui să fie limitat. Păstrați Citramon la temperaturi de până la 25 de grade într-un loc uscat și întunecat.

Perioada de valabilitate - 4 ani.

Prețul medicamentelor

Costul medicamentului este în medie de 33 de ruble. Prețurile variază de la 4 la 109 ruble.