La ce vârstă poate fi administrat Citramon unui copil?

Encefalită

Unii părinți, care se confruntă cu diferite dureri la un copil, caută un răspuns la o întrebare destul de importantă: este posibil să dai Citramon copiilor? La urma urmei, suntem obișnuiți să luăm acest anestezic pentru dureri de cap, dureri de dinți și alte tipuri de durere, de multe ori fără să ne uităm chiar la instrucțiuni. Cu toate acestea, pentru fiecare persoană, și mai ales pentru părinți, este important să știm la ce vârstă poate fi luat Citramon, în ce situații și în ce cantitate..

Indicații pentru utilizarea medicamentului

Citramon are un efect analgezic și este capabil să facă față atât durerii ușoare, cât și durerii destul de severe. Ei iau în principal Citramon pentru dureri de cap. În acest caz, cel mai adesea cauza durerii în zona capului este necunoscută, prin urmare, înainte de a lua acest medicament anestezic, experții recomandă măsurarea presiunii actuale și, dacă este crescută, refuză să ia medicamentul.

Acest instrument este, de asemenea, recomandat pentru eliminarea:

  1. Durere de dinţi. Acest medicament anestezic nu este capabil să elimine complet durerea dinților, ci vă permite doar să reduceți senzația de durere înainte de a merge la dentist..
  2. Durere în timpul menstruației. În acest caz, Citramon este capabil să amelioreze doar durerile minore, în timp ce în caz de durere severă, se recomandă să luați antispastice.
  3. Febre în timpul gripei sau infecții respiratorii acute. Principalele substanțe incluse în compoziția medicamentului au efecte antiinflamatoare și antipiretice, prin urmare Citramon este luat în timpul bolilor respiratorii și virale acute.
  4. Dureri articulare. În cazuri izolate de durere, medicamentul este capabil să amelioreze durerea, dar, din păcate, pentru o perioadă scurtă de timp.
  5. Dureri musculare. Citramon este administrat atunci când durerea apare după leziuni sau entorse musculare, precum și în absența unor cauze obiective de durere..

Experții avertizează că Citramon poate fi luat doar la tensiune arterială scăzută, altfel una dintre componentele medicamentului - cofeina - crește aproape instantaneu tensiunea arterială și crește ritmul cardiac, ceea ce, cu hipertensiune, poate duce la o deteriorare puternică a bunăstării.

Contraindicații

Dacă Citramon este utilizat universal pentru ameliorarea majorității tipurilor de durere, li se poate administra copiilor? În ciuda faptului că unii consideră că Citramon este un calmant universal al durerii, acest medicament are o serie de cazuri când este strict contraindicat să îl luați:

  1. Pentru reacții alergice la componentele principale și auxiliare ale medicamentului.
  2. În timpul sarcinii și alăptării.
  3. Cu gastrită și alte ulcere gastro-intestinale. Administrarea unui medicament anestezic în acest caz poate duce la sângerări interne în tractul gastro-intestinal și la apariția și mai multor ulcere..
  4. Cu hipertensiune arterială.
  5. Cu insuficiență renală.
  6. Cu glaucom.
  7. Pentru tulburări de somn.
  8. Cu excitabilitate crescută. Cofeina, care face parte din medicament, are un efect interesant asupra unor părți ale sistemului nervos central, prin urmare, Citramon în acest caz va agrava situația.
  9. După ce ați luat băuturi alcoolice.
  10. Copilărie.

După cum se poate observa din lista contraindicațiilor, copilăria este un fapt când nu se recomandă administrarea Citramon. În acest caz, este important să înțelegeți câți ani puteți lua acest medicament anestezic și ce complicații poate provoca în copilărie.

Citramon pentru copii

Toți părinții ar trebui să știe fără greș că Citramon nu trebuie administrat copiilor sub 15 ani, în special copiilor mici. Motivul principal al acestei interdicții este că aspirina, ca principală componentă a unui medicament anestezic, poate afecta compoziția sângelui unui copil, ceea ce poate duce la apariția unei boli precum sindromul Raynaud..

Din același motiv, administrarea Citramon nu este recomandată femeilor care alăptează. Aspirina, care face parte din medicament, pătrunde în corpul feminin, inclusiv în laptele matern. Astfel, intrând în corpul copilului, substanța poate provoca aceleași consecințe ca și la administrarea acestui medicament anestezic.

Sindromul Raynaud este o boală foarte rară, cu o cauză încă necunoscută. Dar mulți experți sunt înclinați să ia în considerare principalul motiv al utilizării aspirinei în compoziția diferitelor medicamente. Dar, în ciuda faptului că această boală este rară, părinții ar trebui să cunoască principalele simptome ale sindromului hepatocerebral Raynaud:

  1. Vărsături abundente.
  2. Stare somnoroasă și letargică.
  3. Iritabilitate pasivă sau agresivitate.
  4. Confuzie de gânduri, delir.
  5. Convulsii.
  6. Pierderea conștienței.

Dacă copilul dumneavoastră prezintă unele dintre simptomele de mai sus după ce a luat un medicament care conține aspirină, ar trebui să solicitați asistență medicală cât mai curând posibil. La urma urmei, tratamentul sindromului Raynaud ar trebui să aibă loc într-un spital, sub supravegherea atentă a unui medic, după un diagnostic amănunțit..

Având în vedere interdicția de a lua Citramon la copii cu vârsta sub 15 ani, merită să răspundem la întrebarea dacă este posibil ca copiii peste această vârstă să ia acest anestezic, în ce cantitate și este sigur.

Metoda de utilizare a Citramon

Potrivit recomandărilor experților, Citramon poate fi administrat copiilor numai după ce vor atinge vârsta de cincisprezece ani. În același timp, este important să respectați cu strictețe regulile de utilizare a medicamentului anestezic specificate în instrucțiunile propuse..

Pentru un remediu precum Citramon, instrucțiunile de utilizare citesc: medicamentul anestezic se administrează pe cale orală după masă, cu o cantitate mică de lichid.

Pentru ameliorarea durerii de cap, este suficientă o tabletă, care ar trebui să aibă efect în 30-35 de minute. Aceeași tehnică este recomandată pentru perioadele dureroase..

Pentru durerile mușchilor, articulațiilor și în timpul bolilor cu gripă sau infecții respiratorii acute, Citramon se administrează copiilor în intervalul orar: 1 comprimat la fiecare 4 ore, nu mai mult de 3 ori pe zi.

Urmând instrucțiunile, este important să știți că doza zilnică maximă de Citramon nu trebuie să depășească 8 comprimate pe zi, altfel sunt posibile efecte secundare. În plus, nu este recomandat să luați medicamentul mai mult de cinci zile dacă este utilizat ca anestezic și trei dacă este utilizat ca antipiretic..

Pentru alte doze și regimuri de dozare, Citramon poate fi administrat copiilor numai la recomandarea unui medic calificat..

Efecte secundare ale administrării Citramon

În ciuda faptului că mulți consideră că Citramon este unul dintre cele mai sigure medicamente, la fel ca majoritatea medicamentelor, are unele efecte secundare care pot apărea cu un regim de dozare greșit:

  1. Greață, uneori chiar vărsături. Mai mult, acest fenomen poate fi un singur fapt sau poate fi repetat cu o anumită frecvență..
  2. Apariția leziunilor erozive ale mucoasei gastrice, în urma căreia apare apariția ulcerelor peptice ale tractului gastro-intestinal.
  3. Scăderea ratei de coagulare a sângelui, care poate provoca sângerări, mai ales vizibile la golire.
  4. Dureri de cap și amețeli după administrarea medicamentului cu tensiune arterială crescută.
  5. Disfuncția ficatului sau a rinichilor.
  6. Diverse reacții alergice sub formă de mâncărime, erupții cutanate, urticarie, edem, șoc anafilactic.
  7. Apariția de tinitus, surditate.
  8. Vedere neclara.
  9. Creșterea tensiunii arteriale și tahicardie.

Rezumând, trebuie reamintit faptul că, atunci când se decide dacă Citramon poate fi administrat copiilor, merită să se bazeze pe vârsta copilului, o serie de contraindicații și efecte secundare ale administrării medicamentului.

„Citramon” pentru copii: instrucțiuni de utilizare

Durerile de cap se întâlnesc la vârste diferite, deoarece acest simptom apare cu o varietate de probleme de sănătate, precum și din cauza suprasolicitării și a acțiunii altor factori negativi. Dacă un adult are dureri de cap, o gamă semnificativă de analgezice îi este disponibilă, printre care Citramon este foarte solicitat. Cu toate acestea, utilizarea acestui analgezic la copii are unele limitări..

Caracteristicile medicamentului

Citramon este o tabletă rotundă, maro, vândută în borcane sau blistere din plastic. Medicamentul este produs de mai multe companii farmaceutice și poate avea litere sau cuvinte suplimentare în nume, de exemplu, "Citramon-LekT" sau "Citramon P", dar toate aceste medicamente sunt similare atât în ​​caracteristicile fizice, cât și în compoziție. Doar Citramon-Extracap diferă de acestea, dar numai prin forma sa de dozare, deoarece acestea sunt capsule, dar substanțele lor active coincid cu ingredientele comprimatelor.

Efectul "Citramon" asupra corpului este asociat cu prezența a trei compuși activi în astfel de tablete simultan, și anume:

  • datorită 240 mg de acid acetilsalicilic, medicamentul reduce durerea, afectează inflamația și scade temperatura corpului;
  • paracetamolul prezent în fiecare tabletă în doză de 180 mg afectează și termoreglarea febrei și are efect analgezic;
  • al treilea ingredient al medicamentului - cofeina în doză de 30 mg - activează creierul, dilată vasele de sânge și crește fluxul sanguin în celulele creierului.

Important! Toate împreună, astfel de substanțe fac ca medicamentul să fie solicitat nu numai pentru durerile de cap și migrene, ci și pentru nevralgii, dureri articulare, mialgie sau dureri de dinți. De asemenea, poate fi luat pentru infecții respiratorii acute pentru combaterea febrei.

Pe lângă compușii activi, Citramon conține de obicei amidon de cartofi, pudră de cacao, stearat de calciu, acid citric și talc. Astfel de componente auxiliare conferă medicamentului o structură densă, culoare și miros. În farmacii, Citramon se vinde fără prescripție medicală și este relativ ieftin. Un pachet de tablete, în funcție de producător și dimensiune, costă de la 5 la 40 de ruble.

Copilul este prescris?

Dacă vă uitați la adnotarea la „Citramon” de la orice producător, atunci în lista contraindicațiilor puteți vedea vârsta de până la 15 ani. Aceasta înseamnă că utilizarea pilulelor la școlari și la pacienții mai tineri este interzisă. Luarea acestui medicament pentru durere este permisă numai în adolescență, din cauza riscului ridicat de reacții adverse la pacienții tineri.

  • În primul rând, părinții copiilor cu vârsta sub 15 ani trebuie să fie atenți la efectele nocive ale acidului acetilsalicilic. Sub influența unei astfel de substanțe, numărul de trombocite și alte celule sanguine scade, ceea ce amenință cu sângerări, vânătăi și alte simptome ale diatezei hemoragice. De asemenea, s-a dovedit că acest compus dăunează tractului digestiv și ficatului..
  • În plus, pentru mulți copii, acidul acetilsalicilic este un alergen periculos care provoacă diferite tipuri de reacții alergice și poate duce chiar la dezvoltarea astmului bronșic. Dacă un copil ia o astfel de substanță cu o infecție virală, poate apărea sindromul Reye. Cu această patologie, creierul și ficatul sunt afectate, starea copilului se deteriorează rapid, ceea ce poate duce la convulsii, stop respirator, comă și chiar moarte.
  • Alte ingrediente ale Citramonului sunt, de asemenea, nesigure în copilărie. Datorită efectului său stimulator, cofeina are un efect negativ asupra sistemului nervos și a somnului. Poate provoca lacrimi, iritabilitate, greață, amețeli, creșterea tensiunii arteriale. În ceea ce privește paracetamolul prezent în tablete, deși o astfel de substanță este considerată relativ inofensivă pentru copii, de aceea poate fi chiar prescrisă sugarilor, dar poate provoca și efecte secundare sub formă de erupții cutanate, dureri abdominale, anemie, amețeli, greață și așa mai departe..

Având în vedere toate riscurile posibile, medicii nu recomandă administrarea Citramon copiilor pentru dureri de cap sau alte simptome dureroase, ci îl înlocuiesc cu medicamente mai puțin periculoase. Dacă pacientul are deja 15 ani, este posibil să luați astfel de pastile, dar numai ocazional.

De regulă, o singură doză nu provoacă vătămări vizibile. Dacă nu există alte medicamente la îndemână, un adolescent poate ameliora durerea cu ajutorul Citramon. Cu toate acestea, nu este de dorit să luați pastile într-un curs sau să le luați în mod regulat cu sindromul durerii. Dacă există posibilitatea înlocuirii acestuia cu alt analgezic, acesta trebuie utilizat..

Contraindicații

Pe lângă copilărie, există multe alte restricții pentru Citramon. Acest medicament este interzis în caz de hipersensibilitate la oricare dintre componentele sale. Nu poate fi băut în cazuri precum:

  • cu ulcere sau eroziuni pe membrana mucoasă a tractului digestiv;
  • cu sângerări de la pereții intestinelor și stomacului;
  • dacă ficatul este grav afectat;
  • dacă pacientul nu are glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • cu hemofilie, scăderea nivelului de protrombină și alte tulburări care pot provoca sângerări;
  • dacă rinichii pacientului nu pot face față funcției excretoare;
  • cu o creștere puternică a tensiunii arteriale;
  • cu glaucom;
  • dacă pacientul are tulburări de somn sau excitabilitate crescută a sistemului nervos;
  • dacă există o lipsă de vitamina K;
  • cu leziuni cardiace severe.

Instrucțiuni de utilizare la adolescenți

Când apare o durere de cap sau durere în altă locație, un comprimat va fi o singură doză. Medicamentul este înghițit cu apă sau lapte (acest lucru va reduce efectul iritant asupra stomacului). Agentul este luat după nevoie după mese sau în timpul meselor. Dacă trebuie să beți Citramon din nou, acest lucru este posibil nu mai devreme de 4 ore după doza anterioară de medicament.

Frecvența utilizării medicamentului pe zi este verificată la medic, precum și durata tratamentului. În multe cazuri, Citramon se administrează o singură dată sau de mai multe ori, dar unii pacienți trebuie să ia medicamentul de 3-4 ori pe zi timp de câteva zile.

Medicul stabilește ce va fi mai bun pentru un anumit copil. Dacă apar reacții adverse, agentul este imediat anulat..

Ce să înlocuiască pentru un copil mai mic?

Dacă durerea sau febra mare deranjează un copil cu vârsta sub 15 ani, de exemplu, la vârsta de 9-10 ani, medicul va recomanda utilizarea mai multor medicamente în locul Citramonului.

  • „Paracetamol” și analogii săi („Panadol”, „Efferalgan”, „Paracetamol-UBF”, „Tsefekon D”, „Calpol”). Astfel de medicamente sunt numite cele mai sigure pentru pacienții tineri, deci sunt prescrise de la o lună. Pentru mamele care alăptează, acestea pot fi utilizate chiar și atunci când hrănești un nou-născut pentru a reduce febra, durerea de dinți sau alte dureri. Acestea sunt prezentate în diferite forme - sirop, tablete efervescente, suspensie, supozitoare, tablete, pulbere. Medicul selectează versiunea adecvată a medicamentului, precum și doza unică, în mod individual. Pentru febră, preparatele de paracetamol sunt utilizate timp de maximum trei zile, pentru durere - nu mai mult de 5 zile.
  • Medicamente pe bază de ibuprofen (Nurofen, Ibuprofen, Ibuprofen-Akrikhin). Aceste medicamente în mod eficient și pentru o lungă perioadă de timp scad temperatura, sunt capabile să elimine durerea și să afecteze procesul inflamator. Pentru copiii mai mici, acestea sunt prescrise în suspensie și supozitoare, permise de la 3 luni. Pentru pacienții cu vârsta peste 6 ani, capsulele și comprimatele sunt solicitate. În plus, sunt produse unguente și geluri de ibuprofen, care sunt utilizate la școlari și adolescenți pentru artrită, tendinită, bursită și alte boli..

Dozajul este determinat în funcție de forma și indicațiile de dozare selectate, dar durata tratamentului, ca atunci când se iau medicamente cu paracetamol, este limitată la trei zile la temperaturi ridicate și la 5 zile cu durere.

  • „Nimesil”. Un astfel de remediu este prezentat în pliculețe cu granule și este utilizat de la vârsta de 12 ani cu dureri severe. Cel mai frecvent regim de dozare este un plic de două ori pe zi. Medicul va recomanda Nise copiilor mai mici, deoarece acest analog în suspensie sau tablete poate fi băut de la vârsta de șase ani. Aceste medicamente sunt prescrise dacă aveți nevoie pentru a ameliora rapid durerea de dinți sau alte dureri, precum și pentru a ajuta la boli ale aparatului locomotor..
  • Voltaren și alte preparate care conțin diclofenac de sodiu. Astfel de fonduri sunt disponibile sub formă de geluri, supozitoare, tablete acoperite, plasturi și alte forme. Ele pot fi utilizate la diferite vârste în tratamentul multor procese inflamatorii, de exemplu, pentru boli articulare, în perioada postoperatorie, pentru otita medie, traume și așa mai departe..
  • „Analgin”. Un astfel de medicament cu efect analgezic este reprezentat de tablete, supozitoare și o soluție pentru injecții. Copiilor li se poate prescrie chiar și sub vârsta de 1 an, dacă există motive întemeiate pentru aceasta. Cel mai adesea, supozitoarele sunt prescrise copiilor peste 1 an, comprimatele - pentru pacienții care le înghit cu ușurință și injecțiile - în cazurile de urgență. Doza pe doză se calculează în funcție de greutatea bebelușului, dar nu mai mult de 100 mg pentru copiii sub 3 ani, 200 mg pentru pacienții cu vârsta cuprinsă între 5-7 ani și 300 mg pentru copiii cu vârsta de 8 ani și peste.

Toate aceste medicamente pot fi utilizate și la pacienții cu vârsta peste 15 ani, dacă, din orice motiv, administrarea Citramon este contraindicată pentru aceștia. În plus, în caz de durere severă, adolescenților li se pot prescrie medicamente care conțin ketorolac (Ketanov, Dolak, Ketorol, Ketorolac). Sub formă de tablete, acestea sunt utilizate de la vârsta de 16 ani pentru leziuni, după operații, pentru dureri la nivelul urechii, pulpită, sindrom radicular și alte afecțiuni.

CITRAMON P

Grup clinic și farmacologic

Ingrediente active

Forma de lansare, compoziția și ambalajul

◊ Tablete de culoare maro deschis intercalate, plate-cilindrice, cu un punctaj și teșit, cu miros de cacao.

1 filă.
acid acetilsalicilic240 mg
paracetamol180 mg
cofeina (calculata ca monohidrat)30 mg

Excipienți: pudră de cacao - 22,5 mg, acid citric monohidrat - 5 mg, amidon de cartofi - 64,2 mg, talc - 4,9 mg, stearat de calciu - 2,8 mg, polisorbat 80 - 0,6 mg.

6 buc. - ambalaje neconturate cu celule (900) - cutii de carton.
10 bucati. - ambalaje neconturate cu celule (600) - cutii de carton.
10 bucati. - ambalaj cu celule de contur (1) - ambalaje din carton.
10 bucati. - ambalarea celulelor de contur (2) - ambalaje din carton.
10 bucati. - ambalarea celulei de contur (1000) - cutii de carton.
30 buc. - cutii de polimer (1) - pachete de carton.

efect farmacologic

Acidul acetilsalicilic are efecte antipiretice și antiinflamatoare, ameliorează durerea, în special cauzată de procesul inflamator, și inhibă moderat agregarea plachetară și formarea trombului, îmbunătățește microcirculația în centrul inflamației.

Paracetamolul are un efect analgezic, antipiretic și antiinflamator slab, care este asociat cu efectul său asupra centrului de termoreglare a hipotalamusului și o capacitate slab exprimată de a inhiba sinteza prostaglandinelor (Pg) în țesuturile periferice..

Cafeina crește excitabilitatea reflexă a măduvei spinării, excită centrele respiratorii și vasomotorii, dilată vasele de sânge ale mușchilor scheletici, creierului, inimii, rinichilor, reduce agregarea plachetară; reduce somnolența, senzația de oboseală. În această combinație, o doză mică de cofeină nu are practic niciun efect stimulator asupra sistemului nervos central, dar ajută la reglarea tonusului vaselor cerebrale..

  • Întrebați un terapeut
  • Vizualizați instituțiile
  • Cumpărați medicamente

Indicații

  • sindromul durerii de severitate slabă și moderată (de diferite origini): cefalee, migrenă, durere de dinți, nevralgie, mialgie, artralgie, algodismenoree;
  • sindrom febril: în afecțiuni respiratorii acute, incl. gripa.

Contraindicații

  • hipersensibilitate la componentele medicamentului;
  • leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal (în faza acută);
  • sângerări gastrointestinale (inclusiv în istorie);
  • combinație completă sau incompletă de astm bronșic, polipoză nazală recurentă și intoleranță la sinusul paranasal la acidul acetilsalicilic sau antiinflamatoare nesteroidiene (inclusiv în istorie);
  • disfuncție hepatică și / sau renală severă;
  • diateza hemoragică, hipocoagulare, hemofilie, hipoprotrombinemie;
  • sarcina (trimestrele I și III);
  • perioada de alăptare;
  • intervenții chirurgicale însoțite de sângerări abundente;
  • deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • glaucom;
  • hipertensiune arterială severă;
  • hipertensiune portală;
  • evoluția severă a bolilor coronariene;
  • avitaminoza K;
  • copii sub 15 ani (riscul de a dezvolta sindromul Reye la copiii cu hipertermie pe fondul unei boli virale);
  • excitabilitate crescută, tulburări de somn.

Insuficiență renală ușoară până la moderată, afecțiuni hepatice, alcoolism, epilepsie și tendință la convulsii, bătrânețe, gută, sarcină (trimestrul II).

Dozare

În interior (în timpul sau după mese), 1 filă. la fiecare 4 ore, cu sindromul durerii -1-2 tab.; doza zilnică medie este de 3-4 comprimate, doza zilnică maximă este de 8 comprimate. Utilizarea medicamentului nu mai mult de 7-10 zile.

Pentru a reduce efectul iritant asupra tractului gastro-intestinal, luați comprimatul cu lapte sau apă minerală alcalină..

Efecte secundare

Pot apărea reacții adverse tipice acidului acetilsalicilic, paracetamolului și cofeinei: anorexie, greață, vărsături, gastralgie (scăderea agregării plachetare), leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal, sângerări gastro-intestinale, reacții alergice, bronhospasm, eritem exudativ multiforme (vomitarea eritemului). incluzând sindromul Stevens-Johnson), necroliză epidermică toxică (sindromul Lyell), insuficiență renală, insuficiență hepatică, amețeli, tahicardie, tensiune arterială crescută.

În cazul utilizării prelungite, sunt posibile amețeli, cefalee, tulburări de vedere, tinitus, scăderea agregării plachetare, hipocoagulare, sindrom hemoragic (sângerări nazale, sângerări ale gingiilor, purpură etc.), leziuni ale rinichilor cu necroză papilară; surditate, sindrom Reye la copii (hiperpirexie, acidoză metabolică, tulburări ale sistemului nervos și psihic, vărsături, disfuncție hepatică).

Supradozaj

Nu depășiți doza recomandată și durata de utilizare!

Simptomele supradozajului se datorează acidului acetilsalicilic.

  • cu intoxicații ușoare: greață, vărsături, dureri de stomac, amețeli, sunete în urechi;
  • cu intoxicație severă: letargie, somnolență, colaps, convulsii, dificultăți de respirație, anurie, sângerări.

Tratament: spălare gastrică folosind cărbune activ, terapie simptomatică, în funcție de starea metabolismului - introducerea bicarbonatului de sodiu, citratului de sodiu sau lactatului de sodiu, care îmbunătățește excreția acidului acetilsalicilic datorită alcalinizării urinei.

Interacțiuni medicamentoase

Îmbunătățește acțiunea heparinei, a anticoagulantelor indirecte, a reserpinei, a hormonilor steroizi și a medicamentelor hipoglicemiante.

Utilizarea concomitentă cu alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene, metotrexatul crește riscul de reacții adverse.

Reduce eficacitatea spironolactonei, furosemidului, medicamentelor antihipertensive, precum și a medicamentelor anti-gută care promovează excreția acidului uric.

Barbituricele, rifampicina, salicilamida, medicamentele antiepileptice și alți stimulenți ai oxidării microsomale favorizează formarea de metaboliți toxici ai paracetamolului care afectează funcția hepatică.

Metoclopramida accelerează absorbția paracetamolului. Sub influența paracetamolului, T 1/2 de cloramfenicol crește de 5 ori. Când este luat din nou, paracetamolul poate spori efectul anticoagulanților (derivați de dicoumarină).

Cofeina accelerează absorbția ergotaminei.

Odată cu administrarea simultană a medicamentului și a lichidelor care conțin alcool, riscul de leziuni hepatice toxice crește.

Instrucțiuni Speciale

Acidul acetilsalicilic încetinește coagularea sângelui. Dacă pacientul urmează să fie supus unei intervenții chirurgicale, medicul trebuie avertizat cu privire la administrarea medicamentului..

Cu utilizarea prelungită a medicamentului, este necesar să se monitorizeze sângele periferic și starea funcțională a ficatului..

Pacienții cu hipersensibilitate sau reacții astmoidice la acidul salicilic și derivații acestuia, inclusiv acidul acetilsalicilic, trebuie prescriși numai cu precauții speciale (în camera de urgență).

La pacienții cu predispoziție la acumularea de acid uric, administrarea medicamentului poate provoca un atac de gută.

În timpul administrării, trebuie să vă abțineți de la consumul de alcool (risc crescut de sângerare gastro-intestinală și leziuni hepatice toxice).

Acidul acetilsalicilic are efect teratogen; atunci când este utilizat în primul trimestru, duce la o malformație - divizarea palatului superior; în al treilea trimestru - la inhibarea travaliului (inhibarea sintezei Pg), la închiderea canalului arterios la făt, care provoacă hiperplazie a vaselor pulmonare și hipertensiune arterială în vasele circulației pulmonare. Excretat în laptele matern, ceea ce crește riscul de sângerare la un copil din cauza funcției trombocitare afectate.

Copiilor cu vârsta sub 15 ani nu li se vor prescrie medicamente care conțin acid acetilsalicilic, deoarece, în cazul unei infecții virale, pot crește riscul sindromului Reye. Simptomele sindromului Reye sunt vărsături prelungite, encefalopatie acută, ficat mărit.

Impactul asupra managementului vehiculelor și asupra întreținerii mașinilor și mecanismelor care necesită concentrare

Nu există date privind efectul asupra gestionării vehiculelor și asupra întreținerii mașinilor și mecanismelor care necesită concentrare.

Sarcina și alăptarea

În timpul sarcinii (trimestrele I și III) și în timpul alăptării, medicamentul este contraindicat. În trimestrul II de sarcină, medicamentul trebuie utilizat cu precauție, corelând beneficiul așteptat pentru mamă și riscul potențial pentru făt.

Utilizarea copilăriei

Cu funcție renală afectată

Este interzisă utilizarea medicamentului la pacienții cu insuficiență renală severă.

Cu precauție pentru insuficiența renală ușoară până la moderată.

Citramon P

Denumire latină: Citramon

Cod ATX: N02BA71

Ingredient activ: acid acetilsalicilic (acid acetilsalicilic) + paracetamol (paracetamol) + cofeină (cofeină)

Producător: BIOSYNTEZ, JSC (Rusia), ATOLL, LLC (Rusia), PHARMSTANDART-TOMSKHIMFARM, JSC (Rusia), MOSKHIMFARMPREPARATY le. N. A. Semashko, SA (Rusia), SA "Medisorb" (Rusia) etc..

Descriere și actualizare foto: 23/10/2018

Prețurile în farmacii: de la 5 ruble.

Citramon P - medicament analgezic combinat.

Eliberați forma și compoziția

Citramon P este produs sub formă de tablete rotunde, cilindrice, de culoare maro deschis, cu șanț pe ambele părți și o linie pe partea din față. Tabletele au un miros caracteristic și pot conține incluziuni (3, 4, 6 sau 10 buc. În blistere / blistere / benzi, într-o cutie de carton 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 sau 100 blistere; 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 sau 100 buc. În cutii de polipropilenă / polietilenă tereftalat, în cutie de carton 1 cutie).

1 comprimat conține:

  • ingrediente active: acid acetilsalicilic (ASA) - 240 mg, paracetamol - 180 mg, cofeină - 30 mg;
  • excipienți: pudră de boabe de cacao, acid citric monohidrat, stearat de magneziu, croscarmeloză sodică, celuloză microcristalină, povidonă-K25.

Datorită numărului mare de producători de Citramon P, sunt posibile alte tipuri de ambalaje și modificări ale compoziției componentelor auxiliare ale medicamentului, diferite de cele descrise mai sus..

Proprietăți farmacologice

Farmacodinamica

Citramon P este un medicament combinat care conține ASA, paracetamol și cofeină.

Efectul medicamentului se datorează eficienței ingredientelor sale active:

  • ASA: are efecte antiinflamatorii și antipiretice; reduce durerea (în special, cauzată de procese inflamatorii), stimulează microcirculația sângelui în centrul inflamației, inhibă agregarea trombocitelor și formarea trombului;
  • paracetamol: are un efect antipiretic, analgezic și, de asemenea, un efect antiinflamator extrem de slab, care se datorează efectului său asupra centrului de termoreglare al hipotalamusului, precum și capacității slabe de a inhiba sinteza prostaglandinelor în țesuturile periferice;
  • cofeina: creste excitabilitatea reflexa a maduvei spinarii; are un efect interesant asupra centrelor respiratorii și vasomotorii; favorizează expansiunea vaselor de sânge în creier, mușchii scheletici, rinichi, inimă; reduce agregarea trombocitelor; reduce somnolența și oboseala, crescând performanța fizică și mentală. Citramon P conține o doză mică de cofeină, deci nu are aproape niciun efect stimulator asupra sistemului nervos central, dar crește tonusul vaselor cerebrale și favorizează accelerarea fluxului sanguin..

Farmacocinetica

  • absorbție: atunci când este ingerat, este complet absorbit, în timpul absorbției suferă eliminare: în peretele intestinal - presistemic; în ficat - sistemic, prin deacetilare. Este rapid hidrolizat de esteraza albuminei și colinesterazele, deci T1/2 (timpul de înjumătățire) nu depășește 20 de minute;
  • distribuție: circulă în organism cu 75-90%, legându-se de proteinele din sânge (în principal albumina) și se distribuie în țesuturi sub forma anionului acidului salicilic; Cmax (concentrația maximă) este atinsă după 2 ore.
  • metabolism: apare în principal în ficat, în timp ce se formează patru metaboliți, care se găsesc în urină și în multe țesuturi;
  • excreție: excretată în principal de rinichi prin secreția tubulară activă a salicilatului (60%) sau a metaboliților săi. Când urina este alcalinizată, ionizarea salicilaților crește, ceea ce duce la o deteriorare a reabsorbției lor și la o creștere semnificativă a excreției. Rata de excreție este influențată de doza: T1/2 atunci când se utilizează doze mici, este de 2-3 ore, cu o creștere a dozei crește la 15-30 de ore. Eliminarea salicilaților la nou-născuți este mult mai lentă.
  • absorbție: Absorbție ridicată. Concentrația maximă (5-20 μg / ml) este atinsă în 0,5-2 ore;
  • distribuție: 15% din substanță se leagă de proteinele plasmatice. A fost înregistrată penetrarea prin bariera hematoencefalică. Nu mai mult de 1% din doza luată de o mamă care alăptează trece în laptele matern. Realizarea unei concentrații terapeutice eficiente de paracetamol în plasmă are loc la o doză de 10-15 mg / kg;
  • metabolism: apare în ficat (până la 95%). Ca urmare a reacțiilor de conjugare, în care intră 80% din metaboliți, se formează glucuronide și sulfați inactivi. Un alt 17% este hidroxilat cu formarea a opt metaboliți activi, conjugați cu glutation, în urma cărora se formează metaboliți inactivi. În cazul lipsei de glutation, aceste substanțe blochează sistemele enzimatice ale hepatocitelor și provoacă necroza acestora. De asemenea, izoenzimele CYP1A2, CYP2E1 și, într-o măsură mai mică, CYP3A4 sunt implicate în metabolismul paracetamolului;
  • excreție: excretată de rinichi sub formă de metaboliți (în principal conjugați), mai puțin de 5% este excretat nemodificat. T1/2 - 1-4 ore. La pacienții vârstnici, clearance-ul medicamentului scade și timpul de înjumătățire este crescut..
  • absorbție: atunci când este administrată oral, absorbția este bună, are loc pe toată lungimea intestinului, în principal datorită lipofilicității. Realizarea Cmax (1,6-1,8 mg / l) are loc la 50-75 minute după administrare;
  • distribuție: repartizată rapid în țesuturi și organe, pătrunde cu ușurință în placentă și în bariera hematoencefalică și se leagă de proteinele sanguine cu 25-36%. La adulți, volumul de distribuție este de 0,4-0,6 l / kg, la nou-născuți - 0,78-0,92 l / kg;
  • metabolism: apare în principal în ficat - peste 90%, dar la copiii din primii ani de viață - nu mai mult de 10-15%. La adulți, aproximativ 80% din substanță este metabolizată în paraxantină, 10% în teobromină, 4% în teofilină. Mai mult, acești compuși sunt demetilați în monometilxantine și acizi uric metilați;
  • excreție: cofeina, în principal sub formă de metaboliți, este excretată în principal de rinichi; la pacienții adulți, 1-2% este excretat nemodificat, T1/2 - 3,9-5,3 ore (uneori până la 10 ore).

Indicații de utilizare

  • sindrom febril (de exemplu, cu infecții respiratorii acute, gripă);
  • sindromul durerii de severitate ușoară până la moderată a diferitelor etiologii (migrenă, cefalee sau durere de dinți, nevralgie, mialgie, artralgie, algomenoree).

Contraindicații

  • sângerări sau perforații gastrointestinale;
  • leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal (GIT) în faza acută;
  • antecedente de ulcer peptic;
  • hipoprotrombinemie, diateza hemoragică;
  • hipertensiune portală;
  • avitaminoza K;
  • insuficiență cardiacă cronică clasa funcțională III și IV conform clasificării New York Heart Association (NYHA);
  • hipertensiune arterială (gradul III);
  • combinație incompletă sau completă de astm bronșic, polipoză recurentă a sinusurilor paranasale și a nasului, precum și intoleranță la medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), de exemplu, AAS;
  • insuficiență hepatică și / sau renală severă;
  • glaucom;
  • hemofilie și alte tulburări de coagulare a sângelui;
  • operații care sunt însoțite de sângerări abundente;
  • administrarea simultană de metotrexat într-o cantitate mai mare de 15 mg pe săptămână;
  • tulburări de somn, iritabilitate nervoasă crescută;
  • deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • În timpul sarcinii și alăptării;
  • vârsta de până la 18 ani (cu sindrom febril) sau până la 15 ani (cu sindrom de durere);
  • hipersensibilitate la componentele Citramon P.

Medicamentul este prescris cu precauție în următoarele cazuri:

  • insuficiență renală și / sau hepatică de grad moderat și ușor;
  • boala pulmonară obstructivă cronică;
  • gută;
  • boală coronariană;
  • boli cerebrovasculare;
  • boala arterială periferică;
  • insuficiență cardiacă cronică (clasa funcțională NYHA I și II);
  • epilepsie, tendință la convulsii;
  • administrarea simultană de metotrexat într-o cantitate mai mică de 15 mg pe săptămână, precum și glucocorticosteroizi, AINS, agenți antiplachetari, anticoagulanți, inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei;
  • alcoolism;
  • fumat;
  • vârstă în vârstă.

Instrucțiuni pentru utilizarea Citramon P: metodă și dozare

Comprimatele Citramon P se administrează pe cale orală cu o cantitate suficientă de lichid, după sau în timpul mesei.

Regimul de dozare recomandat conform indicațiilor:

  • cefalee: doză unică - 1-2 comprimate. În caz de dureri de cap severe, se recomandă administrarea din nou a medicamentului după 4-6 ore;
  • simptome de migrenă: doză unică - 2 comprimate. Dacă este necesar, se recomandă administrarea medicamentului după 4-6 ore;
  • sindromul durerii: doză unică pentru pacienții adulți - 1-2 comprimate, doză zilnică - 3-4 comprimate, doză zilnică maximă - 8 comprimate.

Cursul tratamentului cu Citramon P ca analgezic nu trebuie să depășească 5 zile, ca antipiretic - 3 zile, în tratamentul cefaleei sau migrenei - 4 zile.

Efecte secundare

  • sistemul cardiovascular: rareori - dezvoltarea aritmiilor, ritm cardiac crescut (HR); rar - hiperemie, afectarea circulației periferice;
  • sistemul digestiv: adesea - greață și disconfort abdominal; rareori - gură uscată, diaree, vărsături; rareori - eructații, flatulență, salivație crescută, parestezie la nivelul gurii, disfagie;
  • sistemul respirator: rar - hipoventilație, rinoree, sângerări nazale;
  • metabolism și nutriție: rareori - scăderea poftei de mâncare;
  • infecții, invazii: rar - faringită;
  • sistemul nervos: adesea - dezvoltarea amețelilor; rareori - apariția cefaleei, paresteziei, tremurului; rareori - tulburare gustativă, hiperestezie, amnezie, tulburare de atenție, coordonare afectată a mișcărilor, durere în sinusurile paranasale;
  • psihic: adesea - nervozitate; rareori - insomnie; rar - o stare euforică, anxietate, tensiune internă;
  • auz: rar - apariția zgomotului în urechi;
  • viziune: rar - insuficiență vizuală;
  • sistemul musculo-scheletic: rar - durere la spate și / sau gât, spasme musculare, rigiditate musculo-scheletică;
  • piele: hiperhidroză, urticarie, mâncărime;
  • tulburări generale: rareori - apariția excitabilității crescute sau a oboselii; rar - greutate în piept, dezvoltarea asteniei.

În timpul perioadei de observare după înregistrare, au fost înregistrate următoarele efecte secundare ale Citramon P:

  • sistemul imunitar: hipersensibilitate;
  • sistemul nervos: dezvoltarea migrenei, somnolență;
  • tulburări psihice: anxietate;
  • sistemul respirator: dezvoltarea dificultății de respirație, bronhospasm;
  • sistemul cardiovascular: scăderea tensiunii arteriale (TA), bătăile inimii;
  • ficat, tract biliar: dezvoltarea insuficienței hepatice;
  • sistemul digestiv: dureri abdominale și epigastrice, dispepsie, sângerări gastro-intestinale, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal;
  • piele: eritem, angioedem, erupție cutanată;
  • tulburări generale: senzații de disconfort, stare de rău.

După administrarea AAS timp de 4-8 zile, există o probabilitate crescută de sângerare. Foarte rar, pot să apară sângerări severe, inclusiv viața în pericol (de exemplu, hemoragia cerebrală). Acest efect se găsește cel mai adesea cu utilizarea combinată de anticoagulante și / sau la pacienții cu hipertensiune arterială..

Multe dintre aceste reacții adverse sunt dependente de doză, iar severitatea lor diferă de la pacient la pacient..

Supradozaj

Datorită intoxicației ușoare (concentrație plasmatică de la 150 la 300 μg / ml), pot apărea amețeli, surditate, tinitus, greață, vărsături, transpirație crescută, cefalee, confuzie. Tratamentul se efectuează prin anularea Citramon P sau reducerea dozei sale.

Recepția ASA la o concentrație mai mare de 300 μg / ml favorizează dezvoltarea unei intoxicații mai severe, care se manifestă prin anxietate, febră, hiperventilație, cetoacidoză, alcaloză respiratorie, acidoză metabolică. Datorită depresiei sistemului nervos central, există riscul de comă, colaps cardiovascular și insuficiență respiratorie.

Atunci când se iau mai mult de 100 mg / kg timp de câteva zile la pacienții vârstnici și copii, riscul de a dezvolta intoxicație cronică este mult crescut.

Următoarea terapie pentru supradozaj este recomandată, în funcție de concentrația plasmatică așteptată:

  • > 120 mg / kg de salicilați în ultima oră: se recomandă administrarea orală repetată de cărbune activ. De asemenea, ar trebui să determinați concentrația plasmatică a salicilaților, deși este imposibil să se prevadă severitatea unei supradoze pe baza acestui indicator - este necesar să se ia în considerare suplimentar indicatorii biochimici și clinici;
  • > 500 μg / ml (pentru copii sub 5 ani la> 350 μg / ml): îndepărtarea salicilaților din plasmă se efectuează prin administrare intravenoasă de bicarbonat de sodiu;
  • > 700 mcg / ml (la pacienții vârstnici și copii, concentrații mai mici) sau cu apariția acidozei metabolice severe: terapia la alegere este hemoperfuzia sau hemodializa.

Paracetamol

În caz de supradozaj, intoxicația este posibilă, în special la copii și vârstnici, la pacienții cu afecțiuni hepatice (inclusiv din cauza alcoolismului cronic), în caz de malnutriție, în timp ce iau inductori ai enzimelor microsomale hepatice. Ca urmare a intoxicației, se poate observa dezvoltarea insuficienței hepatice, hepatitei fulminante, citolitice sau colestatice (în aceste cazuri, uneori este posibil un rezultat letal).

Tabloul clinic al unui supradozaj acut de paracetamol se dezvoltă în decurs de o zi după administrarea acestuia. Principalele simptome: paloarea pielii, tulburări gastro-intestinale (pierderea poftei de mâncare, greață, vărsături, disconfort abdominal, dureri abdominale).

După o singură injecție de paracetamol, adulții în doză de 7,5 g și copiii în doză de 140 mg / kg dezvoltă citoliza hepatocitelor, necroză hepatică completă și ireversibilă, insuficiență hepatică, acidoză metabolică, encefalopatie, care poate duce la comă și moarte. În 0,5-2 zile de la administrare, concentrația de bilirubină, activitatea lactatului dehidrogenază, enzimelor hepatice microsomale crește și conținutul de protrombină scade, de asemenea. Manifestarea simptomelor clinice de afectare a ficatului are loc după 2 zile și atinge un maxim în 4-6 zile.

Supradozajul cu paracetamol necesită spitalizare imediată.

După un supradozaj și înainte de începerea tratamentului, trebuie determinat conținutul cantitativ de paracetamol în plasma sanguină. În primele 8 ore, cea mai eficientă este terapia cu donatori din grupul SH și precursori ai sintezei glutationului - acetilcisteină și metionină.

Decizia privind măsurile terapeutice suplimentare (administrarea suplimentară de metionină, administrarea intravenoasă de acetilcisteină) se ia pe baza datelor privind conținutul de paracetamol din sânge și timpul scurs după administrarea acestuia.

Odată cu tratamentul simptomatic al unei supradoze de paracetamol, activitatea enzimelor microsomale hepatice trebuie monitorizată la începutul terapiei și apoi la fiecare 24 de ore. În majoritatea cazurilor, acest indicator va reveni la normal în decurs de 1-2 săptămâni. În cazurile severe, poate fi necesar un transplant de ficat.

Cofeină

Cel mai adesea, cu o supradoză de cofeină, apar următoarele simptome: agitație, gastralgie, anxietate, delir, anxietate, nervozitate, agitație mentală, insomnie, confuzie, zvâcniri musculare, convulsii, urinare frecventă, deshidratare, hipertermie, sensibilitate crescută la atingere sau durere, tinitus, cefalee, greață, vărsături (inclusiv sânge). În caz de supradozaj sever, se poate dezvolta hiperglicemie. Manifestările tulburărilor cardiace sunt tahicardie și aritmie..

Pentru tratamentul afecțiunii, este necesară o reducere a dozei sau retragerea cofeinei.

Instrucțiuni Speciale

Instrucțiuni generale generale

Citramon P nu trebuie administrat împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol sau ASA.

Se recomandă să aveți grijă atunci când utilizați Citramon P pentru prima dată pentru tratamentul migrenei sau cu simptome atipice ale acestei boli, pentru a evita dezvoltarea unor tulburări neurologice potențial severe. Dacă simptomele migrenei persistă după administrarea a 2 comprimate, consultați medicul dumneavoastră.

Nu trebuie să utilizați medicamentul pentru cefalee dacă au fost observate mai mult de 10 atacuri pe lună în ultimele trei luni. Acest efect poate fi rezultatul consumului excesiv de medicamente și necesită sfatul medicului. Citramon P nu este recomandat pentru tratamentul migrenelor dacă repausul la pat este necesar în mai mult de jumătate din cazuri sau mai mult de 20% din atacurile pacientului sunt însoțite de vărsături.

Medicamentul este utilizat cu precauție la pacienții cu factori de risc pentru deshidratare (diaree, vărsături, perioada pre- sau postoperatorie).

Citramon P poate masca semnele infecției.

Instrucțiuni speciale datorită prezenței ASK

Citramon P trebuie administrat cu precauție la pacienții cu diabet zaharat, gută, hipertensiune arterială necontrolată, deshidratare, deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază.

Deoarece ASA inhibă agregarea plachetară, timpul de sângerare poate crește în timpul intervenției chirurgicale (inclusiv intervenții chirurgicale minore) și în perioada postoperatorie..

Fără supraveghere medicală, medicamentul nu trebuie utilizat împreună cu medicamente care afectează procesul de coagulare a sângelui (în special cu anticoagulante). În prezența unei tulburări de coagulare a sângelui în timpul tratamentului cu Citramon P, pacienții trebuie monitorizați îndeaproape. De asemenea, trebuie să aveți grijă și în cazul sângerărilor uterine de diferite etiologii sau hipermenoreei..

Dacă ulcerarea sau sângerarea tractului gastro-intestinal se dezvoltă pe fundalul terapiei cu Citramon P, medicamentul trebuie oprit imediat. Utilizarea AINS crește riscul de sângerare, ulcerare sau perforație a tractului gastrointestinal, inclusiv în absența antecedentelor de precursori sau a complicațiilor gastrointestinale severe. Aceste efecte sunt deosebit de pronunțate la pacienții vârstnici..

Administrarea de glucocorticosteroizi, AINS și alcool împreună poate crește probabilitatea de sângerare gastro-intestinală.

Datorită unei concentrații fals pozitive scăzute de levotiroxină sau triiodotironină, administrarea ASA poate denatura datele testelor de laborator ale funcției tiroidiene.

Citramon P poate duce la dezvoltarea bronhospasmului și la exacerbarea astmului bronșic, precum și la alte reacții de hipersensibilitate. Factorii de risc includ: boli pulmonare obstructive cronice, infecții cronice ale tractului respirator, rinită alergică sezonieră, polipoză nazală, astm bronșic. Aceste fenomene pot apărea și la pacienții cu reacții alergice la alte substanțe. În astfel de cazuri, este necesară o îngrijire specială..

Instrucțiuni speciale datorate prezenței paracetamolului

Utilizarea Citramon P crește riscul de reacții cutanate severe (necroliză epidermică toxică, pustuloză exantematoasă acută generalizată, sindrom Stevens-Johnson cu un posibil rezultat fatal). Pacientul trebuie informat cu privire la aceste reacții și avertizat că, dacă apar, trebuie să opriți imediat administrarea medicamentului..

Utilizarea concomitentă a altor medicamente potențial hepatotoxice care induc enzime hepatice microsomale (izoniazidă, rifampicină, cloramfenicol, hipnotice și anticonvulsivante, inclusiv carbamazepină, fenitoină, fenobarbital etc.) crește probabilitatea de otrăvire cu paracetamol.

La pacienții cu dependență de alcool, există riscul de afectare a ficatului, prin urmare, este necesară prudență în timpul tratamentului cu Citramon P.

Instrucțiuni speciale datorită prezenței cofeinei

Citramon P trebuie utilizat cu precauție pentru a trata pacienții cu hipertiroidism, aritmie și gută. Pentru a preveni creșterea ritmului cardiac și dezvoltarea nervozității, insomniei, iritabilității, în timpul terapiei, este necesar să se limiteze consumul de produse cu cofeină.

Influența asupra capacității de a conduce vehicule și mecanisme complexe

Nu au fost efectuate studii privind efectul Citramon P asupra capacității de a conduce vehicule și mecanisme complexe. Dar reacții nedorite precum amețeala și somnolența necesită abținerea de la activități care necesită o concentrare sporită a atenției și viteza reacțiilor. Apariția acestor efecte trebuie raportată medicului..

Aplicare în timpul sarcinii și alăptării

În timpul sarcinii și alăptării Citramon P este interzisă utilizarea.

Utilizarea copilăriei

Conform instrucțiunilor, Citramon P este interzisă utilizarea în practica pediatrică:

  1. Ca analgezic: pentru tratamentul copiilor și adolescenților cu vârsta sub 15 ani.
  2. Ca antipiretic: pentru tratamentul copiilor și adolescenților cu vârsta sub 18 ani. În prezența unei infecții virale, administrarea ASA crește probabilitatea de a dezvolta sindromul Reye, ale cărui simptome se manifestă prin hiperpirexie (o creștere a temperaturii peste 41,1 ° C), vărsături prelungite, acidoză metabolică, tulburări ale sistemului nervos și psihic, hepatomegalie și disfuncție hepatică, encefalopatie acută, insuficiență respiratorie, convulsii, comă.

Cu funcție renală afectată

Citramon P trebuie utilizat cu precauție la pacienții cu insuficiență renală..

Pentru încălcări ale funcției hepatice

Citramon P trebuie utilizat cu precauție la pacienții cu insuficiență hepatică.

Utilizare la vârstnici

Citramon P trebuie utilizat cu precauție la pacienții vârstnici, în special în cazul persoanelor subponderale..

Interacțiuni medicamentoase

Cu interacțiunea ASA, conținută în compoziția Citramon P, cu alte medicamente, se pot dezvolta următoarele efecte:

  • AINS: apariția sângerărilor gastro-intestinale și afectarea mucoasei gastro-intestinale. În caz de utilizare în comun, se recomandă administrarea de gastroprotectori;
  • anticoagulante orale (în special, derivați cumarinici): administrarea ASA poate potența efectul acestor medicamente, de aceea se recomandă efectuarea monitorizării clinice și de laborator a timpului de sângerare și a timpului de protrombină. Nu se recomandă utilizarea combinată a anticoagulantelor orale și Citramon P;
  • glucocorticosteroizi: afectarea mucoasei gastro-intestinale, dezvoltarea sângerării. În cazul utilizării în comun, se recomandă administrarea de gastroprotectori și, dacă este posibil, o astfel de combinație trebuie evitată, mai ales atunci când se tratează pacienți vârstnici;
  • heparină: dezvoltarea sângerării, care necesită monitorizare de laborator și clinică a timpului de sângerare. Nu se recomandă utilizarea combinată a heparinei și Citramon P;
  • trombolitice: posibilitatea sângerării. Nu se recomandă prescrierea Citramon P în primele 24 de ore după un accident vascular cerebral acut. Utilizarea combinată a tromboliticelor și ASA este inacceptabilă;
  • inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei: dezvoltarea sângerărilor datorate efectului asupra funcției trombocitelor și procesului de coagulare a sângelui. Nu se recomandă utilizarea combinată cu Citramon P;
  • inhibitori ai agregării plachetare (clopidogrel, cilostazol, ticlopidină, paracetamol): dezvoltarea sângerării, necesitând monitorizarea de laborator și clinică a timpului de sângerare. Nu se recomandă utilizarea combinată cu Citramon P;
  • acid valproic: datorită întreruperii legăturilor cu proteinele plasmatice, ASA crește toxicitatea acidului valproic. Când este utilizat împreună, este necesar să se asigure controlul concentrației plasmatice a acidului valproic;
  • fenitoină: concentrație plasmatică crescută de fenitoină; este necesar să se asigure controlul acestui indicator;
  • diuretice de ansă (de exemplu, furosemid): o scădere a activității lor din cauza inhibării sintezei prostaglandinelor și a perturbării procesului de filtrare glomerulară. Administrarea de AINS poate provoca insuficiență renală acută (în special la pacienții deshidratați). Utilizarea combinată a diureticelor și Citramon P necesită o rehidratare suficientă, monitorizarea funcției renale și controlul tensiunii arteriale (în special în stadiul inițial al terapiei diuretice);
  • antagoniști ai aldosteronului (spironolactonă, canrenoat): scăderea activității acestor medicamente datorită afectării excreției de sodiu. Se recomandă asigurarea controlului tensiunii arteriale;
  • agenți uricosurici (de exemplu, sulfinpirazonă, probenecid): o scădere a activității acestor medicamente datorită creșterii concentrației plasmatice a ASA datorită inhibării reabsorbției tubulare;
  • medicamente antihipertensive (inhibitori ai ECA, antagoniști ai receptorilor angiotensinei II, blocante lente ale canalelor de calciu): o scădere a activității lor din cauza inhibării sintezei prostaglandinelor la rinichi. Administrarea concomitentă în tratamentul pacienților deshidratați sau vârstnici poate duce la insuficiență renală acută. Necesită rehidratare adecvată, control al funcției renale și al tensiunii arteriale;
  • derivați de sulfoniluree, insulină: efect hipoglicemiant crescut. O doză mare de ASA necesită o scădere a dozei de agenți hipoglicemianți și controlul glicemiei;
  • metotrexat (la o doză de până la 15 mg pe săptămână): o scădere a secreției tubulare de metotrexat, o creștere a concentrației sale plasmatice și o creștere a toxicității datorită dezvoltării acestor procese. Utilizarea Citramon P nu este recomandată pentru tratamentul pacienților cărora li se administrează concentrații mari de metotrexat. Atunci când se iau concentrații scăzute de metotrexat, este necesar să se ia în considerare probabilitatea de interacțiune cu ASA, în special în cazurile de afectare a funcției renale. Utilizarea metotrexatului și Citramon P necesită monitorizarea funcției rinichilor, a ficatului, efectuarea unui test general de sânge (în special în prima zi a unei astfel de terapii);
  • alcool: o creștere a probabilității de sângerare gastro-intestinală. Partajarea ar trebui evitată.

Cu interacțiunea paracetamolului conținut în compoziția Citramon P cu alte medicamente, se pot dezvolta următoarele efecte:

  • inductori ai enzimelor hepatice microsomale, substanțe potențial hepatotoxice (de exemplu, alcool, o combinație de rifampicină și izoniazidă, medicamente antiepileptice, hipnotice, inclusiv carbamazepină, fenitoină, fenobarbital): toxicitate crescută a paracetamolului și afectarea ficatului chiar și atunci când se iau doze non-toxice ale medicamentului... Nu se recomandă utilizarea acestor medicamente simultan;
  • zidovudină: risc crescut de apariție a neutropeniei. Este necesară monitorizarea parametrilor hematologici. Administrarea simultană a medicamentului este posibilă numai după recomandarea unui medic;
  • cloramfenicol: risc crescut de concentrație crescută a acestuia din urmă. Nu se recomandă utilizarea acestor medicamente împreună;
  • anticoagulante indirecte: o creștere a efectului anticoagulant după administrarea repetată (peste 1 săptămână sau mai mult) de paracetamol. Aportul ocazional de paracetamol nu dă un efect semnificativ;
  • probenecid: o scădere a clearance-ului paracetamolului, care necesită o scădere a dozei sale. Nu se recomandă utilizarea acestor medicamente împreună;
  • metoclopramidă și alte medicamente care accelerează evacuarea din stomac: creșterea ratei de absorbție a paracetamolului, creșterea eficacității și abordarea debutului efectului analgezic;
  • propantelina și alte medicamente care încetinesc evacuarea din stomac: scade rata de absorbție a paracetamolului, scade sau întârzie ameliorarea rapidă a durerii;
  • colestriamină: scăderea ratei de absorbție a paracetamolului. Dacă este necesar un nivel maxim de ameliorare a durerii, colesteramina trebuie administrată la 1 oră după administrarea Citramon P..

Când cofeina conținută în Citramon P interacționează cu alte medicamente, se pot dezvolta următoarele efecte:

  • hipnotice (de exemplu, blocante ale receptorilor de histamină H1, barbiturice, benzodiazepine): reducerea efectului lor hipnotic, reducerea efectului anticonvulsivant al barbituricelor. Nu se recomandă utilizarea combinată a medicamentelor. Dacă este necesar să luați simultan Citramon P cu medicamentele indicate, combinația de cofeină trebuie luată dimineața;
  • disulfiram: risc crescut de agravare a sindromului de sevraj alcoolic datorită efectului stimulator al cofeinei asupra sistemului cardiovascular sau nervos central;
  • litiu: o creștere a concentrației sale plasmatice datorită creșterii clearance-ului renal datorită retragerii cofeinei. Anularea Citramon P poate necesita o reducere a dozei de litiu. Nu se recomandă utilizarea de droguri împreună;
  • simpatomimetice sau levotiroxină: efect cronotropic crescut datorită potențării reciproce a medicamentelor. Nu se recomandă utilizarea combinată cu Citramon P;
  • substanțe asemănătoare efedrinei: risc crescut de dependență de droguri. Nu se recomandă utilizarea de droguri împreună;
  • agenți antibacterieni din grupul chinolonelor (ciprofloxacină, enoxacină, acid pipemidic), terbinafină, cimetidină, fluvoxamină, contraceptive orale: o creștere a timpului de înjumătățire al cofeinei datorită inhibării citocromului hepatic P450. În cazul încălcărilor ritmului cardiac, funcției hepatice, epilepsiei latente, trebuie evitată utilizarea cofeinei;
  • teofilină: scăderea excreției sale;
  • clozapină: o creștere a concentrației sale serice, care necesită controlul acestui indicator. Nu se recomandă utilizarea de droguri împreună;
  • fenilpropanolamină, fenitoină, nicotină: timp de înjumătățire plasmatică scăzut al cofeinei.

Influența ingredientelor active ale Citramon P asupra datelor de laborator:

  • paracetamol: poate modifica rezultatele determinării acidului uric prin metoda acidului fosfotungstic, precum și glicemia folosind metoda glucozei oxidazei / peroxidazei;
  • ASA: atunci când se iau doze mari, poate denatura datele studiilor clinice și biochimice;
  • Cofeina: poate inversa efectul dipiridamolului asupra fluxului sanguin miocardic. Dacă se face cercetare, nu mai luați cofeină în decurs de 8-12 ore.

Analogi

Analogii Citramon P sunt: ​​Askofen-P, AquaCitramon, Migrenol Extra, Kofitsil-plus, Citramon P Forte, Citramarine, Excedrin, Citrapar etc..

Termeni și condiții de stocare

A se păstra într-un loc întunecat, la îndemâna copiilor, la temperaturi de până la 25 ° C.