Ceea ce este mai bun: Ibuprofen sau Citramon P.

Trauma

La sfârșitul secolului trecut, gama de tablete pentru cap era foarte mică. Mamele și bunicile noastre au fost salvate de citramonă, analgin, paracetamol și faimoasele medicamente combinate - triada și cvintuplul.

Acum este o chestiune diferită: analgezicele pentru durerile de cap, chiar și într-o mică farmacie, ocupă un raft separat și o persoană fără cunoștințe speciale are dreptate să se confunde.

Ce pastile sunt mai bune pentru durerile de cap?

Este ideal dacă medicul dumneavoastră vă va spune toate nuanțele diferitelor medicamente și vă va ajuta să faceți cea mai bună alegere, dar cât de des se întâlnesc doctori atât de minunați? Într-o farmacie, situația este și mai gravă, nu există niciun motiv să speriți la decența farmaciștilor, deci este important să vă dați seama singuri ce pastilă este mai bine să beți pentru o durere de cap.

Să fim de acord că astăzi vom lua în considerare un caz de durere episodică, când o singură doză de medicament va scăpa de problemă și vă veți întoarce pe drumul cel bun. Dacă durerea este constantă și severă, localizată într-o parte a capului, trebuie totuși să consultați un specialist. Fără diagnostic, chiar și cele mai bune pastile de durere de cap (conform prietenilor și cunoștințelor dvs.) vor fi de puțin folos și chiar dăunătoare, deoarece ascund simptomele bolilor periculoase.

Începeți cu paracetamol sau ibuprofen. Dacă nu ajută, treceți la alte medicamente. Este important să înțelegem că cu cât medicamentul este mai simplu, cu atât este mai sigur. Dacă remediul vă ajută, atunci nu este nevoie să experimentați și să treceți la administrarea altor medicamente..

Trebuie să plătesc suplimentar pentru titlul promovat? Va fi mai eficient un instrument mai scump decât un analog mai ieftin? Alegerea analgezicelor se face pe baza adnotării, nu a publicității, așa că aflați:

  • nu numai indicații de utilizare, ci și contraindicații;
  • care este substanța principală în medicament;
  • combinație cu alte medicamente;
  • doza și modul de administrare.

Preparate cu un singur ingredient activ

Cu o durere de cap de intensitate moderată, puteți lua comprimate, care conțin un singur ingredient activ. Ambalajul indică întotdeauna compoziția cu cifre specifice în mg, în timp ce excipienții sunt pur și simplu enumerați.

Luați în considerare exemplul popularelor tablete Panadol și Panadol Extra. Dacă este scris că 1 comprimat conține paracetamol 500 mg, urmat de amidon de porumb, sorbat de potasiu, acid stearic, triacetat de gliceril etc. fără dozare, aici ingredientul activ este unul - paracetamol. Dacă compoziția: 1 comprimat conține 500 mg paracetamol, 65 mg cofeină, atunci acest preparat conține două substanțe active.

Analgezicele simple, dar bune pentru durerile de cap, au următorul ingredient activ:

  • paracetamol - Paracetamol, Calpol, Panadol, Efferalgan, Daleron, Flutabs, Strimol și mulți alții;
  • acid acetilsalicilic - acid acetilsalicilic, aspirină, upsarină;
  • metamizol sodic - Analgin;
  • ibuprofen - Ibuprofen, Nurofen, Brufen, Solpaflex, Bonifen, Deblock, Faspik, Advil, Ibalgin etc..

După cum puteți vedea, astfel de pastile au un nume identic cu ingredientul activ sau un nume diferit, prin urmare, pentru a alege pe cel potrivit, este important să vă uitați întotdeauna la compoziția și dozajul..

Ce pastilă este mai bine să bei pentru durerile de cap: paracetamol sau analgin, aspirină sau ibuprofen? Fiecare medicament are propriile indicații de utilizare, efecte secundare și contraindicații:

  • Atunci când luați acid acetilsalicilic, este important să luați în considerare doza, deoarece această substanță activă este utilizată nu numai ca analgezic și antipiretic, ci și pentru subțierea sângelui, dar în doze mici. Aspirina nu este utilizată pentru probleme cu tractul gastro-intestinal, poate fi periculoasă pentru copiii sub 15 ani.
  • Analginul este interzis în multe țări, deoarece perturbă ficatul și procesul de hematopoieză. Medicii noștri nu îl refuză, dar pentru persoanele cu vârsta sub 18 ani este interzis.
  • Paracetamolul, în comparație cu analginul și aspirina, are mult mai puține efecte secundare; în doza adecvată, este permis copiilor să scadă temperatura. Dacă durerea de cap provine de la mahmureală, atunci paracetamolul este exclus, deoarece interacțiunea cu alcoolul reprezintă o amenințare pentru ficat.
  • Ibuprofenul a fost recent prescris din ce în ce mai mult în cazurile în care paracetamolul a fost utilizat anterior. Este bine tolerat, dar este important să nu depășiți doza zilnică..

Trebuie să citiți pe deplin instrucțiunile înainte de a lua și, dacă aveți dubii, să refuzați auto-medicamentul. Deși aceste medicamente sunt disponibile fără prescripție medicală, acest lucru nu înseamnă că pot fi înghițite fără supraveghere medicală..

Analgezice combinate

Există o opinie bine stabilită că cele mai bune remedii pentru durerile de cap sunt tabletele, care conțin mai multe substanțe active. Desigur, astfel de medicamente dau aproape întotdeauna un efect pozitiv, dar ce se află în spatele acestui lucru? Sunt în siguranță?

Luați în considerare Citramonul obișnuit. Acesta aparține doar așa-numitei triade, deoarece are trei componente active - analgezice (acid acetilsalicilic, paracetamol) și cofeină. Rezultatul se obține datorită cofeinei, care îmbunătățește și prelungește simultan efectul. Panadol Extra, care conține doar două componente - paracetamol și cofeină, îndepărtează bine durerile de cap, ceea ce înseamnă că nu există prea multe diferențe - două sau trei componente.

Cele mai bune pastile pentru dureri de cap și migrene conțin aproape întotdeauna cofeină, care afectează tonusul vascular. Acestea sunt Citramon P, Citrapar, Excedrin, Kofitsil-Plus, Citrapac, Aquacitramon, Guvadal, Novalgin, Flucomp Extratab, Saridon.

Notă! Cofeina sub orice formă stimulează sistemul nostru nervos central, ceea ce înseamnă că este interzisă persoanelor cu boli ale sistemului cardiovascular, ateroscleroză, anxietate crescută sau insomnie. De asemenea, astfel de medicamente nu ar trebui utilizate de către persoanele în vârstă, copii și femeile însărcinate..

Analgezice de codeină

S-ar putea să existe și mai multe componente active, iar acestea vor fi deja - cinci. Compoziția va conține unul sau două tipuri de analgezice, cafeină, fenobarbital (somnifere) și codeină. Acestea sunt cele mai periculoase medicamente pentru persoanele care practică auto-medicația, dar sunt cel mai mare sortiment din ele și sunt foarte populare..

Efectul este asigurat de codeină, care însuși ameliorează durerea și îmbunătățește activitatea analgezicelor. Rezultatele sunt, de asemenea, crescute de cofeina și somniferele incluse în compoziție. Următoarele medicamente sunt utilizate pentru cele mai severe dureri de cap care sunt exagerate pentru durerea normală:

  • Pentalgin - codeina, cofeina și fenobarbitalul sporesc metamizolul de sodiu și paracetamolul;
  • Santotitralgin - ca parte a metamizolului (analgin), codeinei, cofeinei, fenobarbitalului;
  • Caffetin - paracetamol, codeină, cofeină, propifenazonă;
  • Solpadeină - paracetamol, codeină, cofeină;
  • Nurofen plus - ibuprofen, codeină.

Există mai multe astfel de medicamente pe rafturile farmaciilor noastre, sunt foarte scumpe, iar o persoană ignorantă le va considera cea mai bună alegere, deoarece sănătatea este cel mai important și important lucru, deci nu puteți economisi bani pe ea, dar nu în acest caz.

Atenție: Codeina creează dependență. Mulți oameni care iau în mod constant, de exemplu, solpadeină, nici măcar nu bănuiesc că au o adevărată dependență de droguri și nu o durere de cap specială..

Fi inteligent! Nu tratați durerile de cap severe, în special cele persistente, cu sfatul farmaciștilor și cu reclame la televizor și internet. Dacă problema este rezolvată numai prin administrarea de medicamente pentru dureri severe, atunci consultați imediat un medic, deoarece problema poate fi într-o boală mai gravă..

Ibuprofen sau Citramone

În ce fel diferă pastilele diferite de durerea de cap?

La sfârșitul secolului trecut, gama de tablete pentru cap era foarte mică. Mamele și bunicile noastre au fost salvate de citramonă, analgin, paracetamol și faimoasele medicamente combinate - triada și cvintuplul.

Acum este o chestiune diferită: analgezicele pentru durerile de cap, chiar și într-o mică farmacie, ocupă un raft separat și o persoană fără cunoștințe speciale are dreptate să se confunde.

Ce pastile sunt mai bune pentru durerile de cap?

Este ideal dacă medicul dumneavoastră vă va spune toate nuanțele diferitelor medicamente și vă va ajuta să faceți cea mai bună alegere, dar cât de des se întâlnesc doctori atât de minunați? Într-o farmacie, situația este și mai gravă, nu există niciun motiv să speriți la decența farmaciștilor, deci este important să vă dați seama singuri ce pastilă este mai bine să beți pentru o durere de cap.

Să fim de acord că astăzi vom lua în considerare un caz de durere episodică, când o singură doză de medicament va scăpa de problemă și vă veți întoarce în rânduri.

Dacă durerea este constantă și severă, localizată într-o parte a capului, trebuie totuși să consultați un specialist.

Fără diagnostic, chiar și cele mai bune pastile de durere de cap (conform prietenilor și cunoștințelor dvs.) vor fi de puțin folos și chiar dăunătoare, deoarece ascund simptomele bolilor periculoase.

Începeți cu paracetamol sau ibuprofen. Dacă nu ajută, treceți la alte medicamente. Este important să înțelegem că cu cât medicamentul este mai simplu, cu atât este mai sigur. Dacă remediul vă ajută, atunci nu este nevoie să experimentați și să treceți la administrarea altor medicamente..

Trebuie să plătesc suplimentar pentru titlul promovat? Va fi mai eficient un instrument mai scump decât un analog mai ieftin? Alegerea analgezicelor se face pe baza adnotării, nu a publicității, așa că aflați:

  • nu numai indicații de utilizare, ci și contraindicații;
  • care este substanța principală în medicament;
  • combinație cu alte medicamente;
  • doza și modul de administrare.

Preparate cu un singur ingredient activ

Cu o durere de cap de intensitate moderată, puteți lua comprimate, care conțin un singur ingredient activ. Ambalajul indică întotdeauna compoziția cu cifre specifice în mg, în timp ce excipienții sunt pur și simplu enumerați.

Luați în considerare exemplul popularelor tablete Panadol și Panadol Extra.

Dacă este scris că 1 comprimat conține 500 mg paracetamol, urmat de amidon de porumb, sorbat de potasiu, acid stearic, triacetat de gliceril etc..

fără dozare, aici ingredientul activ este unul - paracetamol. Dacă compoziția: 1 comprimat conține 500 mg paracetamol, 65 mg cofeină, atunci acest preparat conține două substanțe active.

Analgezicele simple, dar bune pentru durerile de cap, au următorul ingredient activ:

  • paracetamol - Paracetamol, Calpol, Panadol, Efferalgan, Daleron, Flutabs, Strimol și mulți alții;
  • acid acetilsalicilic - acid acetilsalicilic, aspirină, upsarină;
  • metamizol sodic - Analgin;
  • ibuprofen - Ibuprofen, Nurofen, Brufen, Solpaflex, Bonifen, Deblock, Faspik, Advil, Ibalgin etc..

După cum puteți vedea, astfel de pastile au un nume identic cu ingredientul activ sau un nume diferit, prin urmare, pentru a alege pe cel potrivit, este important să vă uitați întotdeauna la compoziția și dozajul..

Ce pastilă este mai bine să bei pentru durerile de cap: paracetamol sau analgin, aspirină sau ibuprofen? Fiecare medicament are propriile indicații de utilizare, efecte secundare și contraindicații:

  • Atunci când luați acid acetilsalicilic, este important să luați în considerare doza, deoarece această substanță activă este utilizată nu numai ca analgezic și antipiretic, ci și pentru subțierea sângelui, dar în doze mici. Aspirina nu este utilizată pentru probleme cu tractul gastro-intestinal, poate fi periculoasă pentru copiii sub 15 ani.
  • Analginul este interzis în multe țări, deoarece perturbă ficatul și procesul de hematopoieză. Medicii noștri nu îl refuză, dar pentru persoanele cu vârsta sub 18 ani este interzis.
  • Paracetamolul, în comparație cu analginul și aspirina, are mult mai puține efecte secundare; în doza adecvată, este permis copiilor să scadă temperatura. Dacă durerea de cap provine de la mahmureală, atunci paracetamolul este exclus, deoarece interacțiunea cu alcoolul reprezintă o amenințare pentru ficat.
  • Ibuprofenul a fost recent prescris din ce în ce mai mult în cazurile în care paracetamolul a fost utilizat anterior. Este bine tolerat, dar este important să nu depășiți doza zilnică..

Trebuie să citiți pe deplin instrucțiunile înainte de a lua și, dacă aveți dubii, să refuzați auto-medicamentul. Deși aceste medicamente sunt disponibile fără prescripție medicală, acest lucru nu înseamnă că pot fi înghițite fără supraveghere medicală..

Analgezice combinate

Există o opinie bine stabilită că cele mai bune remedii pentru durerile de cap sunt tabletele, care conțin mai multe substanțe active. Desigur, astfel de medicamente dau aproape întotdeauna un efect pozitiv, dar ce se află în spatele acestui lucru? Sunt în siguranță?

Luați în considerare Citramonul obișnuit. Acesta aparține doar așa-numitei triade, deoarece are trei componente active - analgezice (acid acetilsalicilic, paracetamol) și cofeină.

Rezultatul se obține datorită cofeinei, care îmbunătățește și prelungește simultan efectul.

Panadol Extra, care conține doar două componente - paracetamol și cofeină, îndepărtează bine durerile de cap, ceea ce înseamnă că nu există prea multe diferențe - două sau trei componente.

Cele mai bune pastile pentru dureri de cap și migrene conțin aproape întotdeauna cofeină, care afectează tonusul vascular. Acestea sunt Citramon P, Citrapar, Excedrin, Kofitsil-Plus, Citrapac, Aquacitramon, Guvadal, Novalgin, Flucomp Extratab, Saridon.

Notă! Cofeina sub orice formă stimulează sistemul nostru nervos central, ceea ce înseamnă că este interzisă persoanelor cu boli ale sistemului cardiovascular, ateroscleroză, anxietate crescută sau insomnie. De asemenea, astfel de medicamente nu ar trebui utilizate de către persoanele în vârstă, copii și femeile însărcinate..

Analgezice de codeină

S-ar putea să existe și mai multe componente active, iar acestea vor fi deja - cinci. Compoziția va conține unul sau două tipuri de analgezice, cafeină, fenobarbital (somnifere) și codeină. Acestea sunt cele mai periculoase medicamente pentru persoanele care practică auto-medicația, dar sunt cel mai mare sortiment din ele și sunt foarte populare..

Efectul este asigurat de codeină, care însuși ameliorează durerea și îmbunătățește activitatea analgezicelor. Rezultatele sunt, de asemenea, crescute de cofeina și somniferele incluse în compoziție. Următoarele medicamente sunt utilizate pentru cele mai severe dureri de cap care sunt exagerate pentru durerea normală:

  • Pentalgin - codeina, cofeina și fenobarbitalul sporesc metamizolul de sodiu și paracetamolul;
  • Santotitralgin - ca parte a metamizolului (analgin), codeinei, cofeinei, fenobarbitalului;
  • Caffetin - paracetamol, codeină, cofeină, propifenazonă;
  • Solpadeină - paracetamol, codeină, cofeină;
  • Nurofen plus - ibuprofen, codeină.

Există mai multe astfel de medicamente pe rafturile farmaciilor noastre, sunt foarte scumpe, iar o persoană ignorantă le va considera cea mai bună alegere, deoarece sănătatea este cel mai important și important lucru, deci nu puteți economisi bani pe ea, dar nu în acest caz.

Atenție: Codeina creează dependență. Mulți oameni care iau în mod constant, de exemplu, solpadeină, nici măcar nu bănuiesc că au o adevărată dependență de droguri și nu o durere de cap specială..

Fi inteligent! Nu tratați durerile de cap severe, în special cele persistente, cu sfatul farmaciștilor și cu reclame la televizor și internet. Dacă problema este rezolvată numai prin administrarea de medicamente pentru dureri severe, atunci consultați imediat un medic, deoarece problema poate fi într-o boală mai gravă..

Pentru dureri de cap, citramonă sau ibuprofen, care este mai bine pentru

La sfârșitul secolului trecut, gama de tablete pentru cap era foarte mică. Mamele și bunicile noastre au fost salvate de citramonă, analgin, paracetamol și faimoasele medicamente combinate - triada și cvintuplul.

Acum este o chestiune diferită: analgezicele pentru durerile de cap, chiar și într-o mică farmacie, ocupă un raft separat și o persoană fără cunoștințe speciale are dreptate să se confunde.

Cele mai bune 18 pastile pentru cefalee

Durerea de cap provoacă un disconfort serios și cu cât se simte mai mult, cu atât persoana devine mai rea..

Este dificil să găsești o persoană norocoasă în toată lumea care nu a fost încă nevoită să o încerce singură, dimpotrivă, unii oameni suferă de accese prelungite de durere severă și caută orice salvare.

Există multe cauze ale durerilor de cap, dar soluția, de regulă, implică administrarea de pastile speciale. Aceste fonduri pot atenua simptomele și ameliora ușor starea pacientului care nu a ajuns încă la medic cu problema sa..

Articolul nostru oferă o clasificare a primelor 20 de pastile de durere de cap. Toate acestea sunt permise și chiar recomandate pentru admitere. Mulți medici prescriu în mod specific astfel de medicamente pacienților lor, deoarece le consideră eficiente, accesibile și de înaltă calitate..

1. No-Shpa

Cunoscutul antispastic, care ajută excelent la durerile de cap, ocupă primul loc cu demnitate.

Substanța activă aici este drotaverina. Comprimatele au o activitate destul de puternică, deci după ce ați luat doar o singură bucată, disconfortul va dispărea deja.

Și, deși No-Shpa este destinat pacienților care suferă de crampe abdominale, de asemenea, economisește destul de bine durerile de cap..

Mai mult, este permis să fie luat chiar și de femeile însărcinate și copiii care au împlinit vârsta de 6 ani, ceea ce reprezintă un avantaj neîndoielnic..

În ceea ce privește contraindicațiile, aceasta include doar insuficiență renală, cardiacă și hepatică..

2. Paracetamol

Un remediu minunat este indicat inițial la temperaturi ridicate, dar face față și durerii în zona capului..

Pastilele pot fi luate de femei în timpul gestației și chiar de femeile în vârstă. În plus, sunt permise chiar și copiilor sub 6 ani, astfel încât părinții ar trebui să țină întotdeauna produsul la îndemână..

Medicamentul este deosebit de util în cazurile de simptome persistente și acute. De asemenea, avantajele tabletelor sunt compoziția lor netoxică și posibilitatea de a lua migrene la pacienții hipertensivi..

3. Analgin

Un medicament eficient și accesibil pentru fiecare persoană se face pe baza metamizolului de sodiu. Această componentă este menită să reducă temperatura, precum și ameliorarea durerii și contracararea activă a proceselor inflamatorii..

De asemenea, este încurajator faptul că un supradozaj este dificil de realizat, cu excepția cazului în care, desigur, mestecați pastilele în mână.

Dintre neajunsuri, aici se remarcă contraindicațiile - vârsta de până la 3 luni, perioada de alăptare și gestație, hipertensiune, alcoolism.

4. Spazmalgon

Un remediu cu trei ingrediente active ameliorează durerea, scade temperatura și are un efect antiinflamator.

De asemenea, funcționează pe mușchii netezi și îi relaxează, eliminând astfel spasmele. Comprimatele sunt destul de eficiente în tratarea bolilor infecțioase..

Nu luați pastile în timpul sarcinii și alăptării, precum și copiilor cu vârsta sub 6 ani.

Mai mult, oamenilor nu le place medicamentul pentru posibilitatea unei disfuncții cardiace. în același timp, merită să ne amintim că este mai bine să nu combinăm acest remediu cu altele, deoarece acest lucru îi va crește toxicitatea.

5. Movalis

Un medicament relativ nou din categoria AINS este aprobat de mulți pacienți pentru utilizare pe termen lung.

Tabletele ameliorează durerea, febra și combat activ procesele inflamatorii. Și toate acestea sunt asigurate prin reducerea numărului de prostaglandine din corpul uman. Mai mult, medicamentul este prescris în cazuri de durere inflamatorie, migrenă și chiar nevralgie..

Dintre neajunsuri, aici se evidențiază doar o listă de contraindicații..

Deci, administrarea pastilelor este interzisă:

  • copii sub 16 ani,
  • oameni am un ulcer de stomac,
  • în timpul gestației și alăptării,
  • cu colici în ficat și rinichi.

6. Trigan-D

Tabletele eficiente pe bază de diciclomină și paracetamol oferă rezultate rapide și, prin urmare, sunt populare pentru mulți clienți.

Ingredientele active funcționează excelent în perechi, scăzând temperatura corpului și relaxând mușchii netezi. Acest remediu este excelent pentru persoanele care suferă de dureri musculare și migrene. Este permis să luați nu mai mult de 5 zile.

În acest caz, contraindicațiile sunt:

  • vârsta de până la 7 ani,
  • momentul gestației și alăptării,
  • perioada de planificare a sarcinii.

În ciuda unor astfel de nuanțe, medicii încă permit unor pacienți să ia pastile..

În plus, sunt vândute destul de ieftin și sunt disponibile în orice farmacie, prin urmare sunt renumite pentru accesibilitatea lor..

7. Ibuprofen

Analgezicul este renumit pentru costul redus, efectele secundare minime și eficiența ridicată..

Este adesea prescris copiilor și adulților pentru a elimina durerile de cap, precum și simptomele de răceli și inflamații..

Dar, în același timp, administrarea pastilelor este strict interzisă femeilor atunci când poartă un copil și alăptează..

8. Aspirina-C

Celebrul analgezic pe bază de acid acetilsalicilic este excelent pentru durerile de cap, indiferent de cauză.

Aceste tablete sunt bune, deoarece reduc rapid temperatura corpului și se ocupă de procesele inflamatorii..

Medicii recomandă cu tărie utilizarea medicamentului în situații în care sindromul durerii apare ca urmare a progresiei ARVI sau a gripei.

Iar componenta principală își îndeplinește funcția foarte bine - subțiază sângele și blochează receptorii care sunt doar responsabili de durere.

Contraindicațiile sunt standard aici:

  • vârsta de până la 15 ani,
  • sarcina și hrănirea.

Cursul de administrare a medicamentului este limitat la o săptămână.

9. Citramon

Un medicament obișnuit pentru durerea de cap sub formă de pastile este vândut la un cost favorabil și este vândut activ în multe farmacii. Este capabil să scadă temperatura corpului, să elimine disconfortul și să elimine procesele inflamatorii.

Produsul conține cofeină, care are și un efect benefic asupra corpului uman..

Printre dezavantaje se numără faptul că o pastilă pentru un rezultat pozitiv nu este întotdeauna suficientă. 

În ceea ce privește contraindicațiile, acestea sunt destul de rezonabile:

  • sarcina,
  • vârsta de până la 15 ani,
  • ulcer,
  • ateroscleroza,
  • probleme cu ficatul.

Un curs neîntrerupt de administrare a medicamentului ajunge la doar 5 zile, dar în majoritatea cazurilor, sunt suficiente trei zile.

10. Galidor

Comprimatele de calitate au efect antispastic și vasodilatator.

Ele elimină în mod activ durerea din zona capului, inclusiv cele cauzate de tensiunea arterială. Ingredientul activ aici este fumatul de bencyclane.

Cursul tratamentului cu aceste pastile este uneori lung și ajunge la trei luni..

Clienților le place produsul pentru efectul său de durată, deoarece rezultatul obținut rămâne câteva zile după ce l-a luat. În plus, o calitate pozitivă poate fi numită faptul că, cu o problemă cu funcționarea vaselor de sânge și a tensiunii arteriale, medicamentul face față nu numai durerii în sine, ci și provocatorului său.

11. Pentalgin

Acest medicament este un compus care include până la cinci elemente active - paracetamol, drotaverină, cofeină, feniramină și naproxen. Datorită acestui fapt, remediul are un spectru larg de acțiune și, prin urmare, face față multor dureri la un moment dat, inclusiv dureri de cap.

Acest remediu este eficient împotriva proceselor inflamatorii, ameliorează spasmele și îmbunătățește starea generală a unei persoane..

În plus, aceste comprimate au un efect analgezic pronunțat și sunt capabile să amelioreze febra în câteva minute..

Contraindicații demne de remarcat:

  • vârsta de până la 18 ani,
  • sarcina,
  • alăptarea.

12. Sparex

Un agent antispastic minunat ajută perfect femeile în timpul menstruației, cu migrene și chiar probleme cu organele tractului gastro-intestinal.

Este permisă utilizarea acestuia mult timp, fără a primi efecte secundare. Senzațiile dureroase sunt eliminate datorită calciului ionizat, care, împreună cu comprimatele, pătrunde în celulele musculare netede, în urma cărora mușchii cresc și spasmele dispar. Costul medicamentului este plăcut surprinzător, deoarece este disponibil pentru fiecare client..

Și există doar două contraindicații - hipersensibilitatea corpului pacientului la componente și vârsta de până la 12 ani.

13. Nurofen

Un instrument scump își îndeplinește în mod strălucit funcțiile, de aceea ocupă pe bună dreptate un loc în clasamentul celor mai bune produse.

Se vinde în orice farmacie, deci este la câțiva pași pentru fiecare client. Remediul este indicat pentru diferite senzații dureroase - pe lângă durerile de cap, face față disconfortului în zona articulațiilor, dinților, mușchilor etc..

Mai mult, pastilele au un efect pozitiv asupra corpului uman pentru răceli și boli infecțioase..

Contraindicațiile pentru administrarea medicamentului sunt:

  • copii sub 6 ani,
  • sarcină (3 luni în continuare),
  • prima dată când alăptați.

14. Sedalgin

Tabletele, care au o compoziție similară cu Analgin, sunt întărite cu tiamină și cofeină, datorită cărora sunt mai eficiente. Ameliorează și tonifică, fac față durerilor de cap care însoțesc distonia vegetativă..

De asemenea, medicamentul ajută perfect la încălcarea terminațiilor nervoase ale coloanei vertebrale, ceea ce duce și la dureri în zona capului. Medicii și pacienții consideră că principalele avantaje ale Sedalgin sunt versatilitatea, viteza și costul favorabil.

Și dezavantajul aici este efectul asupra sistemului nervos, motiv pentru care nu este recomandat să beți pastile înainte de culcare.

15. Instantaneu

Medicamentul care a apărut recent pe piață a câștigat deja popularitate în rândul pacienților și a intrat în ratingul nostru.

Oferă un efect instantaneu și combate perfect migrenele și toate manifestările sale.

Produsul conține enzime și tot felul de aditivi auxiliari.

Avantajele pastilelor sunt:

  • toleranță la alergie,
  • rezultat pozitiv la 10 minute după ingestie,
  • eliminarea durerii în zona capului ca urmare a unor situații stresante,
  • absorbție rapidă de către membrana mucoasă a tractului digestiv.

Dar, împreună cu aspectele pozitive, merită să le subliniem pe cele negative:

  • probabilitatea formării cheagurilor de sânge,
  • posibilitatea avortului spontan la femeile gravide,
  • efecte adverse asupra sistemului respirator.

16. Solpadein

Un remediu cu codeină, cofeină și paracetamol este permis să fie luat, dacă este necesar, pentru a depăși temperatura ridicată a corpului, oboseala după o zi grea de muncă și tot felul de dureri..

În plus, acest medicament are un agent antitusiv și tonic. Ambii pot scăpa de probleme și pot preveni apariția lor în viitor. Produsul are un spectru de acțiune destul de larg și, prin urmare, este permis în doze mici chiar și pentru copii.

În ceea ce privește efectele secundare, acestea apar extrem de rar și nu reprezintă o amenințare la adresa vieții umane..

17. Nise

Un complex de trei ingrediente active combate durerea, inflamația și febra, reduce sensibilitatea terminațiilor nervoase și elimină mâncărimea.

Pe lângă durerile de cap, pastilele pot ajuta la scăderea problemelor cu dinții, mușchii și articulațiile..

Medicamentul este deosebit de bun pentru migrene..

Există multe contraindicații:

  • copii sub 2 ani,
  • boli gastrointestinale,
  • Diabet,
  • sarcina și alăptarea.

18. Papaverina

Unul dintre cele mai accesibile medicamente vândute la un cost redus și în același timp este un antispastic puternic.

Relaxează musculatura vaselor, le mărește lumenul și îndepărtează rapid spasmul, eliminând astfel durerea. În plus, aici se observă și un efect sedativ, care ar trebui atribuit și beneficiilor.

Unii cumpărători le plac, de asemenea, pastilele pentru capacitatea lor de a combate insomnia și tulburările nervoase..

Și există un singur minus în acest medicament - printre alte medicamente, este cel mai vechi, prin urmare este rareori prescris de medici.

Care este mai bine citramona sau ibuprofenul

Durerea de cap poate provoca multe neplăceri și poate scăpa de ritmul obișnuit.

Pentru a scăpa rapid de disconfortul dureros, medicina modernă oferă o gamă largă de analgezice, care diferă în ceea ce privește gradul de acțiune și indicațiile de utilizare..

Luați în considerare care medicamente pentru durerea de cap sunt considerate cele mai bune și mai eficiente, precum și cum să alegeți medicamentul potrivit.

Remediile pentru durerea de cap pe care companie să o aleagă

Adesea denumirea medicamentului este utilizată de mai mulți producători, dar efectul administrării medicamentului nu este întotdeauna același.

Unele companii farmaceutice produc un medicament mai eficient, altele - mai puțin, deși ingredientele active sunt aceleași (costul poate diferi, în funcție de producător).

Secretul constă în respectarea tehnologiilor de producție, disponibilitatea studiilor clinice, ca purificarea substanțelor chimice de impurități și alți factori.

Luați în considerare care companii farmaceutice sunt în prezent furnizori de încredere de analgezice eficiente și sigure pentru durerile de cap:

6. GlaxoWellcome Production

Citramon

Acest medicament este unul dintre cele mai frecvente și accesibile analgezice pentru durerile de cap. Ingrediente active: paracetamol (scade temperatura), aspirină (reduce inflamația, durerea), cofeină (îmbunătățește funcția vasculară). Disponibil în granule și tablete. Indicațiile de utilizare sunt: ​​dureri de cap (mai ales prescrise pentru răceli și gripă), dureri de dinți, dureri musculare și migrenă.

Avantaje:

  • ameliorează rapid durerea;
  • medicamentul este combinat, deoarece are nu numai un efect analgezic, ci și antipiretic, antiinflamator;
  • cost scăzut;
  • larg răspândită, poate fi găsită în orice farmacie.

Dezavantaje:

  • nu puteți lua medicamentul dacă alcoolul este prezent în organism, prin urmare, nu este potrivit ca remediu pentru o durere de cap cu mahmureală;
  • o lungă listă de efecte secundare;
  • multe contraindicații pentru utilizare: ciroză, hepatită, sarcină, alăptare, hipertensiune arterială, afectarea funcției renale și cardiace, hemofilie etc.;
  • favorizează creșterea presiunii.

Ibuprofen

Medicamentul este destinat durerii severe. Ingredientul activ este ibuprofenul. Disponibil sub formă de tablete pentru resorbție, tablete și capsule cu acțiune prelungită, suspensii, supozitoare, unguente. Medicamentul este prescris atunci când durerea este cauzată de tensiune nervoasă, migrenă, medicamente regulate, cu disfuncție a PDS cervicală.

Avantaje:

  • domeniu larg de aplicare: cefalee, durere în artrită, reumatism, radiculită etc., ceea ce face medicamentul un calmant universal al durerii;
  • poate fi utilizat nu numai ca medicament anestezic, ci și ca agent antipiretic și antiinflamator;
  • funcționează rapid - la 10 minute după ingestie, medicamentul reduce durerea;
  • efectul pe termen lung al administrării.

Dezavantaje:

  • tinde să se acumuleze în țesuturile articulațiilor;
  • de obicei bine tolerat, dar în cazuri rare poate provoca reacții adverse: ulcer gastric, pancreatită, sângerări gastro-intestinale, greață, vărsături etc.;
  • recepția depinde de nutriție - trebuie să beți o pastilă înainte de a mânca;
  • medicamentul nu este prescris femeilor însărcinate, care alăptează și copiilor cu vârsta sub 6 ani.

Aspirină

Medicamentul este eficient atât pentru durerile de cap ușoare, cât și pentru cele severe de diferite tipuri: sinuzită, mahmureală, migrenă, durere de stoarcere. Ingredientul activ este acidul acetilsalicilic, care are proprietățile de subțiere a sângelui, eliminarea inflamației și blocarea receptorilor de durere din creier. Recepția este recomandată la mese.

Avantaje:

  • îmbunătățește circulația sângelui și ameliorează inflamația;
  • are efect analgezic, antiinflamator, antipiretic;
  • cost scăzut;
  • permis ca profilaxie împotriva bolilor de inimă în doze mici;
  • diferite forme de eliberare: comprimate solubile, acoperite și neacoperite.

Dezavantaje:

  • copiii sub 15 ani, în timpul sarcinii, alăptarea este interzisă;
  • nu poate fi luat mai mult de o săptămână;
  • sunt posibile efecte secundare, utilizarea pe termen lung poate duce la iritarea și inflamația pereților stomacului.

Spazmalgon

Principiul de acțiune al ingredientelor active (metamizol sodic - reducerea proceselor inflamatorii, clorhidratul de pitofenonă - ameliorează durerea, bromura de fenpiveriniu - relaxează mușchii) vizează eliminarea unei contracții ascuțite a vaselor de sânge și relaxarea mușchilor. Este cel mai adesea prescris pentru durerile de tensiune și tensiunile cauzate de stres, care se caracterizează prin crampe, senzații de înjunghiere. Forma de eliberare: tablete și injecții. Trebuie luat după mese.

Avantaje:

  • ameliorează rapid durerea;
  • domeniu larg de aplicare: utilizat pentru dureri dentare, articulare, cap, musculare;
  • medicamentul are un preț accesibil.

Dezavantaje:

  • multe contraindicații;
  • utilizarea pe termen lung este interzisă;
  • nu trebuie luat dacă alcoolul este prezent în organism, deci nu este adecvat pentru ameliorarea durerilor de cap de mahmureală.

Nu-shpa

Este prescris în principal pentru durerile de cap de tip tensiune (care apar după stres fizic sau psiho-emoțional), care se caracterizează prin intensitate moderată, lipsă de pulsație, senzație de stoarcere a tâmplelor. Acțiunea componentei active (drotaverina) vizează ameliorarea spasmelor musculare netede, relaxarea mușchilor și eliminarea simptomelor durerii. Forma de eliberare: fiole pentru injecții, tablete.

Avantaje:

  • antispasmodic ieftin și eficient;
  • se dizolvă rapid și este absorbit în stomac, prin urmare, la 5 minute după ingestie, are loc un efect analgezic;
  • considerat un remediu universal pentru durerea din cap, abdomen, piept și menstruație;
  • admiterea este permisă în toate etapele sarcinii.

Dezavantaje:

  • nu se recomandă administrarea pe stomacul gol;
  • compoziția include lactoză, prin urmare, celor care sunt alergici la aceasta li se interzice să o ia;
  • nu ajută la toate tipurile de cefalalgie, de exemplu, cu migrene sau dureri cauzate de expansiune, vasoconstricția nu va ajuta.

Solpadein

Ingrediente active: paracetamol (scade temperatura), cofeina (tonifiaza, elimina oboseala), codeina (reduce durerea, are efect antitusiv). Disponibil sub formă de tabletă și capsulă. Se recomandă administrarea după mese.

Avantaje:

  • medicamentul este un analgezic universal, deoarece are o gamă largă de aplicații: cefalee, durere de dinți, neurologie, răceli, infecții virale, migrenă, faringită etc.;
  • elimină aproape complet diferite tipuri de durere;
  • efectul admiterii vine după 5-10 minute;
  • copiii cu vârsta peste 12 ani au voie.

Dezavantaje:

  • în cazuri rare, sunt posibile reacții adverse minore;
  • medicamentul trebuie dizolvat înainte de administrare;
  • există contraindicații;
  • cu utilizarea prelungită, poate apărea dependența de droguri;
  • este mai bine să refuzați să beți cafea, pentru a nu provoca agitație crescută, tulburări de somn, aritmii, tahicardie;
  • crește tensiunea arterială.

Analgin

Acțiunea componentei active (metamizol sodic) vizează blocarea transmiterii impulsurilor de durere. Este utilizat pentru diferite tipuri de durere, în special pentru durerile de cap (cauzate de stres, suprasolicitare, creșteri de presiune etc.), dureri musculare și articulare de intensitate moderată. Forma de eliberare: supozitoare, tablete și injecții.

Avantaje:

  • la fel ca multe analgezice obișnuite, reduce inflamația, febra, durerea;
  • nu duce la dependența de droguri;
  • potrivit pentru diferite tipuri de durere;
  • cost scăzut.

Cum să-ți pierzi licența pentru pastilele de durere de cap

Povestea nu este atât de instructivă ca o dorință de a arăta logica angajaților individuali.

Deci prefața. Poate că voi începe prin a explica cele mai comune mituri în rândul cetățenilor obișnuiți despre examinarea medicală..

1) Ofițerii de poliție rutieră plătesc din buzunar pentru fiecare analiză dacă persoana este sobră.

- Nu, nu este așa, singurul lucru pe care îl pierd angajații în timp ce te duc la examen este de data aceasta, în cazul meu sunt de obicei 2-3 ore, ținând cont de căutarea martorilor și de executarea tuturor documentelor.

De ce nu vor să piardă timpul? Pentru că, oricât de amuzant ar suna, angajații au un plan. La momentul evenimentelor descrise, el a făcut (conform acelorași angajați) 10 amenzi și un bețiv pe schimb.

Nu a îndeplinit planul a primit o certare de la superiori.

2) Dacă sunteți sobru, atunci angajații nu au niciun motiv să vă trimită la miere. studiu.

- Conform logicii lucrurilor, desigur ar trebui să fie așa. DAR!! Să aruncăm o privire asupra punctelor motivului pentru direcție.

a) mirosul de alcool din gură;

b) postura instabilă;

c) tulburări de vorbire;

d) o schimbare accentuată a culorii pielii feței;

e) comportament care nu corespunde situației.

Dacă primele patru puncte sunt destul de clare, atunci ultimul este ceva care nu are decodare. Chiar deloc, nicăieri. Acestea. Inspectorul poate interpreta Oricare dintre acțiunile dvs. ca un comportament care nu corespunde situației..

Deci, cred că aceste două puncte vor fi suficiente pentru a înțelege că am fost obligat să merg la examen și inspectorul nu a pierdut altceva decât timpul.

Prima acțiune „cum a început de fapt totul sau prima călătorie”

Anii tulburi ai tinereții burlacilor au trecut, niciunul dintre prieteni nu a avut probleme și griji de zi cu zi și, prin urmare, viața a fost în cea mai mare parte nocturnă. Avem chiar un fel de tradiție formată, de a merge să bem cafea în celălalt capăt al orașului. Mai mult, cafeaua nu era doar obișnuită, dar aș spune chiar dezgustător, dar toată „romantismul” era în călătoria însăși.

Într-una dintre aceste călătorii, s-a întâmplat o problemă, eu și prietenul meu conduceam cu două mașini diferite. La următoarea intersecție, un șofer de taxi îl întrerupe, îl împinge în lateral și zboară în post. Din fericire, mașina este asigurată sub asigurarea CASCO (șoferul de taxi este de vină pentru accident), iar prietenul însuși nici nu a primit vânătăi. Desigur, am rămas cu el pentru înregistrarea unui accident și pentru acțiuni ulterioare.

Situația mi-a provocat emoții și poate că comportamentul meu a fost într-adevăr prea „violent”. Acest lucru a condus la faptul că seniorul turei, conducând prin patrule, a dat ordinul patrulei care completează accidentul, la finalizare, să mă trimită la miercuri. studiu. Cu conștiința curată, am fost de acord.

Apoi, această experiență a fost nouă pentru mine, nici nu am putut ghici că în următoarea jumătate de an voi vizita acolo de peste 15 ori.

După finalizarea tuturor acțiunilor procedurale prevăzute de lege, am mers la clinica unde au fost efectuate testele. Nu voi descrie procesul în sine, principalul lucru este rezultatul.

Analiza inițială (una care se face pe loc în 2 minute) arată prezența marijuanei în organism. A spune că am fost șocat înseamnă a nu spune nimic. De cand.

Nu am consumat niciodată droguri în viața mea și nu am băut alcool de ani de zile.

Vreau să clarific imediat că analiza primară a arătat marijuana, iar acestea nu sunt motive pentru privarea de UV și o amendă, ci doar motive pentru inițierea procedurilor administrative și trimiterea analizelor la cercetările de laborator. După teste, m-au dus la mașină și s-au dus singuri acasă..

A doua acțiune „că sunt sobră doar eu știu”

Desigur, în noaptea aceea nu am putut dormi deloc, am încercat să găsesc totul cât mai posibil. Și am găsit-o. Și fără eforturi mari. Se pare că analiza primară are șanse foarte mari de a da un rezultat fals pozitiv. Dar aceste rețele de internet ale voastre, deși mi-au explicat cum este posibil acest lucru, nu au eliminat complet panica.

Nu m-am gândit la nimic mai bun decât să încep să bat pragurile clinicii la o zi după incident. (data rezultatelor analizelor de laborator a fost stabilită după 10 zile, din nou, dacă memoria servește). Desigur, m-au trimis și mi-au spus că testele se vor face cel mai probabil abia după trei zile. Trei zile mai târziu, am stat din nou în departamentul de admitere. Și apoi norocul mi-a zâmbit.

Doctorul era bine dispus, dacă era întotdeauna atât de prietenos (deși cu greu este posibil cu munca unui narcolog, populația de pacienți nu este cea mai bună), dar a mers la laborator și a aflat rezultatele analizelor mele. Au fost negative !! Ce fericit am fost în acel moment.

Doctorul și-a cerut scuze și a explicat că nu poate emite concluzia acum și că va fi gata până la momentul convenit în timpul examinării. Acestea. pentru încă 3-4 zile nu am avut o hârtie în mâini pe care încă eram trează atunci.

Acțiunea a treia „Cum am făcut un angajat să-și ceară scuze”

În acea seară, după ce am aruncat povara emoțională a faptului că eram „vinovat fără vinovăție”, am mers cu prietenii să beau cafea. Întorcându-mă înapoi, am fost întâmpinat de un post de poliție rutieră care nu era prea leneș să mă lovească cu pumnul prin bază. Ofițerul de serviciu a precizat clar - deschide proceduri administrative cu privire la faptul de a fi intoxicat.

După ce am explicat întreaga situație angajaților, am încercat să-i conving că, în afară de timp, nu vor pierde nimic și, prin comportamentul lor, ei înșiși văd că sunt clar sobru. Nici o argumentație nu i-a convins și am urmat din nou calea pe care am parcurs-o deja, hârtiile și o călătorie la miere.

Deja pe drum, am decis în timpul conversației, am cerut / am cerut / am spus (subliniez necesarul, eu însumi încă nu înțeleg cum arăta din exterior) să-mi cer scuze dacă starea de intoxicație nu este stabilită. Angajatul, complet încrezător în neprihănirea sa, a aruncat „da, bineînțeles că ne vom cere scuze, dar acest lucru nu se va întâmpla, pentru că vor găsi ceva cu tine”.

Am părăsit clinica cu un zâmbet, iar angajatul cu o suferință evidentă, în mâinile mele, era o lucrare în care scria „starea de intoxicație nu este stabilită”. Analiza primară de această dată nu a eșuat. La jumătatea drumului înapoi am condus în tăcere, dar nu mi s-a potrivit și am luat inițiativa în mâinile mele.

- Ce zici de asta? Scuze

- Este în regulă, acum te învăț, repetă după mine. Scuze am gresit.

- Îmi pare rău, dar aș avea dreptate.

- De ce este asta? (Am scuturat sfidător hârtia de la doctor în mâinile mele)

- Ei bine, uite. Câtă marijuana este eliminată din corp? O să-ți spun. Lună! Când a fost ultima dată când te-au condus? Acum mai puțin de o săptămână. Acestea. Ar fi trebuit să rămână în corpul tău.

- Adică Tu, dându-ți seama că sunt sobru, m-ai dus la examen în speranța de a găsi urme de acum o săptămână?

- Da, cumva trebuie să prind beți

- Deci sunt treaz, nu crezi că acest comportament este diavol? (salut AUE, nu știu de ce am ales un astfel de epitet pentru el atunci, dar dintr-un anumit motiv mi s-a părut că el este cel care va caracteriza cel mai clar)

- Spui că da, nu vorbești (în acest loc toată reținerea lui a zburat în iad: D)

Apoi ne-am dus la monologul său, constând în principal din covor, și apoi sa oprit cu totul înainte de a ajunge la mașina mea pe o stradă).

- Ieși, vei ajunge mai departe.

- Nu, dragă angajată, mă vei duce la mașina mea și apoi îmi vei dori „noroc pe drum”.

Apoi s-a întâmplat ceva la care nu mă așteptam deloc. Tot ce s-a descris mai sus i s-a întâmplat tânărului angajat, dar a existat și un al doilea membru senior al echipajului. Cine, în momentul partenerului puternic al colegului său, s-a trezit în cele din urmă.

- Nu există Lyokh (numele a fost schimbat, sau poate nu schimbat, sincer nu-mi amintesc numele lui), cetățeanul are dreptate. Să mergem la mașina lui.

Am ajuns, am auzit o bună călătorie din tura seniorului și echipajul a plecat.

Actul patru „Nu numai fetele sunt conduse spre vechile mașini grozave”.

După cum am menționat într-una din postări, atunci am fost proprietarul unui vechi BMW x5 negru la un preț mai ieftin decât noii priori. De atunci, am început să merg la examen de 2 ori pe lună.

Pentru angajați, chiar și o grămadă de hârtii în care fiecare a etalat „starea de intoxicație nu este stabilită” a încetat să mai fie un argument.

Într-o zi am primit în continuare o explicație de la angajat de ce merg acolo atât de des și vizitele inactive nu le opresc.

- Ei bine, uite, când te-au luat? acum 3 zile. Puteți obține un nivel ridicat de 50 de ori în 3 zile!

- Ei bine, de fiecare dată când poți vedea că nu folosesc.

- Ei, cum altfel. Uite, lasă-mă să-ți explic logica mea, cred că și ceilalți gândesc la fel. Ești tânăr? Tineri! Pe X? Pe X! Deci, există bani! Și dacă ai bani, atunci te odihnești. Cum te odihnești? Fie bei, fie droguri. Nu miroși a alcool, așa că hai să mergem la examen!

- Te interesează dracului de logică. Merge…

Asta este de fapt totul. Într-o bună zi, am încetat să văd căruțe noi în oraș. Și apoi am abandonat complet plimbările de noapte și, în timpul zilei, se pare că nu au vrut să mă poarte. Deci, aceste șase luni au fost ultimele când m-am dus la miere. studiu. Încă nu consum droguri, alcoolul este doar de sărbătorile mari, iar apoi conduc, respectiv, nu, nu.