Askofen-P

Migrenă

Askofen-P: instrucțiuni de utilizare și recenzii

Denumire latină: Ascophenum-P

Cod ATX: N02BA71

Ingredient activ: acid acetilsalicilic + cafeină + paracetamol (acid acetilsalicilic + cafeină + paracetamol)

Producător: "Pharmstandard" OJSC, Rusia

Descriere și actualizare foto: 22/10/2018

Prețurile în farmacii: de la 22 de ruble.

Askofen-P este un medicament combinat cu efecte analgezice, antipiretice, antiinflamatorii, psiho-stimulante.

Eliberați forma și compoziția

Forma de dozare a Askofen-P - comprimate: plat-cilindrice, albe sau albe cu o nuanță roz / cremoasă, marmorarea este permisă, cu o linie și teșit, cu miros slab sau inodor (10 buc. În blistere, într-o cutie de carton 1-3 ambalare).

Ingrediente active într-o tabletă:

  • acid acetilsalicilic - 200 mg;
  • cofeina - 40 mg;
  • paracetamol - 200 mg.

Excipienți din compoziția Askofen-P: amidon de cartofi, povidonă, acid stearic, talc, stearat de calciu, ulei de vaselină VGM-30M, emulsie de silicon KE-10-12.

Proprietăți farmacologice

Farmacodinamica

Askofen-P este unul dintre medicamentele analgezice combinate.

Mecanismul de acțiune se datorează proprietăților substanțelor active care formează Askofen-P:

  • acid acetilsalicilic: are efecte antiinflamatorii, antipiretice și analgezice, care este asociat cu suprimarea COX-1 și COX-2 (ciclooxigenaza), care reglează sinteza prostaglandinelor; inhibă agregarea plachetară;
  • cofeina: creste excitabilitatea reflexa a maduvei spinarii, excita centrele vasomotorii / respiratorii, dilata vasele de sange ale creierului, rinichilor, inimii, muschilor scheletici, reduce agregarea trombocitelor; ajută la creșterea performanței fizice și mentale, la reducerea somnolenței și oboselii;
  • paracetamol: are efecte analgezice și antipiretice.

Indicații de utilizare

Indicația pentru Askofen-P este sindromul durerii moderate / ușoare la adulți:

  • algodismenoree;
  • sindromul radicular toracic, lumbago;
  • durere de dinți și cefalee;
  • migrenă;
  • nevralgie;
  • mialgie;
  • artralgie.

De asemenea, medicamentul este indicat copiilor de la 15 ani și adulților cu boli respiratorii acute și infecțio-inflamatorii pentru a reduce temperatura corporală ridicată.

Contraindicații

  • exacerbarea leziunilor erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal;
  • sângerări gastro-intestinale;
  • deficit de vitamina K;
  • afectarea severă a funcției renale / hepatice;
  • astm bronsic indus de aportul de acid acetilsalicilic, salicilați și alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene;
  • diateza hemoragică (trombocitopenie, hipoprotrombinemie, hemofilie, boala von Willebrand, telangiectazie, purpură trombocitopenică);
  • intervenții chirurgicale însoțite de sângerări;
  • deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • disecarea anevrismului aortic;
  • hipertensiune portală;
  • glaucom;
  • tulburări de somn, hiperexcitabilitate, tulburări de anxietate (tulburare de panică, agorafobie);
  • boli organice ale sistemului cardiovascular (infarct miocardic acut, boală cardiacă ischemică severă, hipertensiune arterială), bătăi premature ventriculare frecvente, tahicardie paroxistică;
  • vârsta de până la 15 ani (ca antipiretic) sau 18 ani (ca analgezic);
  • Trimestrele I și III de sarcină, perioada de lactație;
  • intoleranță individuală la componentele medicamentului, precum și xantine și alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene.

Rudă (boli / afecțiuni în prezența cărora numirea Askofen-P necesită prudență):

  • hiperuricemie;
  • gută;
  • nefrolitiaza uratică;
  • insuficiență cardiacă severă;
  • istoric împovărat de ulcer gastric și / sau ulcer duodenal;
  • II trimestru de sarcină.

Instrucțiuni pentru utilizarea Askofen-P: metodă și dozare

Askofen-P se administrează pe cale orală, de preferință după mese, spălat cu lapte, apă, apă minerală alcalină.

De obicei, medicamentul este prescris 1-2 comprimate de 2-3 ori pe zi, la intervale de cel puțin 4 sau 6 ore (cu funcție renală / hepatică normală sau afectată).

Askofen-P este destinat utilizării pe termen scurt - 3 zile ca medicament antipiretic sau 5 zile ca anestezic.

Schimbarea regimului de administrare a medicamentelor este posibilă numai cu acordul cu medicul.

Efecte secundare

  • sistemul cardiovascular: tahicardie, creșterea tensiunii arteriale;
  • sistemul digestiv: gastralgie, anorexie, vărsături, greață, diaree, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal, sângerări gastro-intestinale, insuficiență renală / hepatică;
  • reacții alergice: edem Quincke, erupție pe piele, bronhospasm.

Pe parcursul unui curs lung, pot apărea următoarele tulburări: hipocoagulare, cefalee, amețeli, tinitus, insuficiență vizuală, scăderea agregării plachetare, sindrom hemoragic (inclusiv sângerări ale gingiilor, sângerări nazale, purpură), leziuni renale cu necroză papilară, surditate, sindrom Stevens - Johnson și / sau Lyell; la copii - sindrom Reye (manifestat ca acidoză metabolică, tulburări ale sistemului mental și nervos, vărsături, disfuncție hepatică).

Supradozaj

Principalele simptome: tahicardie, transpirație, greață, dureri de stomac, vărsături, paloare a pielii. Intoxicația ușoară se caracterizează prin apariția sunetelor în urechi, severă - anurie, somnolență, colaps, bronhospasm, convulsii, dificultăți de respirație, sângerări. Pe măsură ce intoxicația se intensifică, se poate dezvolta paralizie respiratorie progresivă și decuplarea fosforilării oxidative, care poate provoca acidoză respiratorie.

Terapie: spălare gastrică, aport de cărbune activ.

În cazurile în care există suspiciunea de otrăvire, este necesară asistență medicală.

Instrucțiuni Speciale

Cu utilizarea prelungită a Askofen-P, este necesar să se monitorizeze sângele periferic și starea funcțională a ficatului.

Acidul acetilsalicilic, care face parte din medicament ca component activ, are efect antiplachetar, prin urmare, înainte de intervenția chirurgicală, medicul trebuie avertizat cu privire la terapie.

Dozele mici de acid acetilsalicilic reduc excreția acidului uric, care în unele cazuri poate provoca un atac de gută.

În timpul perioadei de terapie, se recomandă oprirea consumului de băuturi alcoolice, deoarece în acest caz riscul de sângerare gastro-intestinală crește.

Aplicare în timpul sarcinii și alăptării

Trimestrele I și III ale sarcinii, precum și perioada de lactație sunt o contraindicație a administrării Askofen-P.

Atunci când este utilizat în primul trimestru de sarcină, acidul acetilsalicilic poate duce la malformații fetale sub formă de clivaj al palatului superior, în al treilea trimestru - pentru a promova inhibarea travaliului, închiderea canalului arterios la făt, care provoacă hipertensiune în circulația pulmonară și hiperplazie a vaselor pulmonare..

În cazurile în care acidul acetilsalicilic este utilizat de femeile care alăptează, copilul are un risc crescut de sângerare (asociat cu afectarea funcției trombocitelor).

În trimestrul II de sarcină, o doză unică de medicament în dozele recomandate este permisă numai în cazurile în care beneficiul așteptat este mai mare decât posibilul prejudiciu.

Utilizarea copilăriei

Datorită pericolului de a dezvolta sindromul Reye, o contraindicație a administrării Askofen-P este:

  • vârsta de până la 15 ani - ca agent antipiretic;
  • sub 18 ani - ca calmant al durerii.

Cu funcție renală afectată

Conform instrucțiunilor, Askofen-P nu este prescris pentru disfuncție renală severă.

Pentru încălcări ale funcției hepatice

Chiar dacă există indicații, Askofen-P nu este prescris pentru încălcări grave ale funcției hepatice.

Interacțiuni medicamentoase

Cu utilizarea combinată a Askofen-P cu unele medicamente / substanțe, se pot dezvolta următoarele efecte:

  • spironolactonă, furosemidă, medicamente antihipertensive și anti-gută care promovează excreția acidului uric: reducând efectul acestora;
  • hormoni steroizi, heparină, anticoagulante indirecte, agenți hipoglicemianți, reserpină: creșterea acțiunii acestora;
  • barbiturice, medicamente antiepileptice, zidovudină, rifampicină, băuturi alcoolice: probabilitate crescută de efect hepatotoxic (combinație nerecomandată);
  • glucocorticosteroizi, derivați de sulfoniluree, metotrexat, analgezice narcotice și antiinflamatoare nesteroidiene: efecte secundare crescute;
  • ergotamina: accelerarea excreției sale (datorită cofeinei);
  • cloramfenicol: o creștere semnificativă a timpului de eliminare (datorită paracetamolului);
  • metoclopramidă: accelerarea absorbției paracetamolului;
  • salicilamidă și alți stimulenți ai oxidării microsomale: o creștere a probabilității formării de metaboliți toxici ai paracetamolului, care afectează funcția hepatică;
  • anticoagulante (derivați de dicumarină): îmbunătățirea acțiunii lor (cu administrare repetată de paracetamol).

Analogi

Analogii Askofen-P sunt: ​​Aquacitramon, Kofitsil-plus, Migrenol Extra, Citramon P, Citramarine, Excedrin, Citrapar.

Termeni și condiții de stocare

A se păstra la temperaturi de până la 25 ° C. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Perioada de valabilitate - 3 ani.

Condiții de distribuire de la farmacii

Disponibil fără prescripție medicală.

Opinii despre Askofen-P

Conform recenziilor, Askofen-P este un medicament accesibil și eficient care ameliorează durerile de cap, inclusiv migrenele, și ajută la scăderea temperaturii în cazul bolilor respiratorii acute și al gripei. De asemenea, observă comoditatea achiziționării fără prescripție medicală..

Dintre neajunsurile, acestea indică de obicei prezența contraindicațiilor la administrarea medicamentului, probabilitatea de efecte secundare, precum și un efect iritant asupra stomacului cu aciditate crescută.

Preț pentru Askofen-P în farmacii

Prețul aproximativ pentru Askofen-P este (10 sau 20 de comprimate pe ambalaj) 20-35 sau 40-80 ruble.

Instrucțiuni de utilizare Askofen-P ® (Ascophen-P)

Titularul autorizației de introducere pe piață:

Produs de:

Contacte pentru întrebări:

Substanțe active

Forma de dozare

reg. №: Р N002552 / 01 din 17.03.08 - Nedefinit Data reînregistrării: 30.11.15
Askofen-P ®

Forma de eliberare, ambalarea și compoziția medicamentului Askofen-P ®

Tablete de culoare albă sau albă, cu o nuanță cremoasă sau roz, cilindrică plat, teșită și marcată, miros inodor sau slab; marmorare permisă.

1 filă.
acid acetilsalicilic200 mg
paracetamol200 mg
cofeină40 mg

Excipienți: amidon de cartofi, povidonă (polivinilpirolidonă medicală cu greutate moleculară mică), acid stearic, talc, stearat de calciu, emulsie de silicon CE-10-12, ulei de vaselină VGM-30M.

10 bucati. - ambalaj cu celule de contur (1) - ambalaje din carton.
10 bucati. - ambalarea celulelor de contur (2) - ambalaje din carton.
10 bucati. - pachete de celule de contur (3) - pachete de carton.

efect farmacologic

Medicament combinat, a cărui acțiune este determinată de componentele care alcătuiesc compoziția sa.

Acidul acetilsalicilic are un efect analgezic, antipiretic, antiinflamator asociat cu suprimarea COX-1 și COX-2, care reglează sinteza prostaglandinelor; inhibă agregarea plachetară.

Paracetamolul are efecte antipiretice, analgezice.

Cafeina crește excitabilitatea reflexă a măduvei spinării, excită centrele respiratorii și vasomotorii, dilată vasele de sânge ale mușchilor scheletici, creierului, inimii, rinichilor, reduce agregarea plachetară; reduce somnolența, oboseala, crește performanța mentală și fizică.

Farmacocinetica

Indicații ale medicamentului Askofen-P ®

Sindromul durerii moderate sau ușoare la adulți:

  • durere de cap;
  • migrenă;
  • durere de dinţi;
  • nevralgie;
  • sindromul radicular toracic, lumbago;
  • artralgie;
  • mialgie;
  • algodismenoree.

Pentru a reduce febra la adulți și copii cu vârsta peste 15 ani:

  • cu infecții respiratorii acute;
  • cu boli infecțioase și inflamatorii.
Deschideți lista codurilor ICD-10
Cod ICD-10Indicaţie
G43Migrenă
G54Tulburări ale rădăcinii nervoase și ale plexului
G54.3Tulburări ale rădăcinii toracice, neclasificate în altă parte
J06.9Infecție acută a căilor respiratorii superioare, nespecificată
K08.8Alte modificări specificate ale dinților și ale aparatului lor de susținere (inclusiv durerea de dinți)
M25.5Dureri articulare
M54.1Radiculopatie
M54.3Sciatică
M54.4Lumbago cu sciatică
M79.1Mialgie
M79.2Nevralgie și nevrită, nespecificate
N94.4Dismenoreea primară
N94.5Dismenoreea secundară
R50Febra de origine necunoscută
R51Durere de cap
R52.0Durere ascuțită
R52.2Alte dureri persistente (cronice)

Regimul de dozare

Medicamentul se administrează pe cale orală după mese, 1-2 comprimate. De 2-3 ori / zi Doza zilnică maximă este de 6 file. Intervalul dintre doze de medicament trebuie să fie de cel puțin 4 ore. Pentru a reduce efectul iritant asupra tractului gastro-intestinal, medicamentul trebuie luat după mese cu apă, lapte, apă minerală alcalină..

În cazul afectării funcției renale sau hepatice, o pauză între doze este de cel puțin 6 ore.

Medicamentul nu trebuie administrat mai mult de 5 zile când este prescris ca anestezic și mai mult de 3 zile ca antipiretic. Alte doze și regimuri de dozare sunt determinate de medic..

Efect secundar

Din sistemul digestiv: anorexie, greață, vărsături, gastralgie, diaree, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal, sângerări gastro-intestinale, insuficiență hepatică și / sau renală.

Din sistemul cardiovascular: creșterea tensiunii arteriale, tahicardie.

Reacții alergice: erupție pe piele, edem Quincke, bronhospasm.

Cu utilizare prelungită: amețeli, cefalee, tulburări de vedere, tinitus, scăderea agregării plachetare, hipocoagulare, sindrom hemoragic (inclusiv epistaxis, sângerare a gingiilor, purpură), leziuni renale cu necroză papilară; surditate; Sindromul Stevens-Johnson, necroliza epidermică toxică (sindromul Lyell), sindromul Reye la copii (acidoză metabolică, tulburări ale sistemului nervos și psihic, vărsături, disfuncție hepatică).

Contraindicații pentru utilizare

  • hipersensibilitate la componentele medicamentului;
  • hipersensibilitate la alte AINS, xantine;
  • leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal în faza acută;
  • sângerări gastro-intestinale;
  • disfuncție renală severă;
  • disfuncție hepatică severă;
  • astm bronsic indus de aportul de acid acetilsalicilic, salicilați și alte AINS;
  • diateză hemoragică (boala von Willebrand, hemofilie, telangiectazie, hipoprotrombinemie, trombocitopenie, purpură trombocitopenică);
  • disecarea anevrismului aortic;
  • deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • hipertensiune portală;
  • deficit de vitamina K;
  • hiperexcitabilitate, tulburări de somn, tulburări de anxietate (agorafobie, tulburare de panică);
  • boli organice ale sistemului cardiovascular (infarct miocardic acut, boli coronariene severe, hipertensiune arterială), tahicardie paroxistică, bătăi premature ventriculare frecvente;
  • glaucom;
  • intervenții chirurgicale însoțite de sângerări;
  • copii sub 15 ani.

Cu precauție: hiperuricemie, nefrolitiază uratică, gută, antecedente de ulcer gastric și / sau ulcer duodenal, insuficiență cardiacă severă.

Aplicare în timpul sarcinii și alăptării

Este contraindicat utilizarea în trimestrele I și III de sarcină, în trimestrul II de sarcină, o doză unică de medicament este posibilă în dozele recomandate numai dacă beneficiul așteptat pentru mamă depășește riscul potențial pentru făt.

Acidul acetilsalicilic are un efect teratogen: atunci când este utilizat în primul trimestru de sarcină, duce la o malformație - divizarea palatului superior; în al treilea trimestru - promovează inhibarea travaliului (inhibarea sintezei prostaglandinelor), închiderea canalului arterios la făt, care provoacă hiperplazie a vaselor pulmonare și hipertensiune în circulația pulmonară.

Dacă este necesar, utilizarea medicamentului în timpul alăptării trebuie să oprească alăptarea. Acidul acetilsalicilic este excretat în laptele matern, ceea ce crește riscul de sângerare la un copil din cauza disfuncției trombocitelor.

Cerere pentru încălcări ale funcției hepatice

Utilizarea medicamentului este contraindicată în caz de disfuncție hepatică severă, hipertensiune portală.

Cerere pentru afectarea funcției renale

Utilizarea medicamentului este contraindicată în caz de insuficiență renală severă.

Medicamentul trebuie luat cu precauție în cazul nefrolitiazei uratice.

Aplicarea la copii

Instrucțiuni Speciale

Cu utilizarea prelungită a medicamentului, este necesar să se monitorizeze sângele periferic și starea funcțională a ficatului..

Deoarece acidul acetilsalicilic are un efect antiplachetar, pacientul, dacă urmează să fie supus unei intervenții chirurgicale, trebuie să-l avertizeze pe medic în prealabil cu privire la administrarea medicamentului.

Acidul acetilsalicilic în doze mici reduce excreția acidului uric. În unele cazuri, acest lucru poate provoca un atac de gută..

În timpul tratamentului, pacientul trebuie să nu mai bea alcool (risc crescut de sângerare gastro-intestinală).

Utilizare în pediatrie

Medicamentul nu este prescris ca anestezic pentru copii și adolescenți cu vârsta sub 18 ani, ca agent antipiretic - pentru copii cu vârsta sub 15 ani cu ARVI datorită riscului de a dezvolta sindromul Reye (encefalopatie și boală hepatică grasă acută cu dezvoltare acută de insuficiență hepatică).

Supradozaj

Simptome: greață, vărsături, dureri de stomac, transpirație, paloare a pielii, tahicardie. Cu intoxicație ușoară - sunete în urechi; intoxicație severă - somnolență, colaps, convulsii, bronhospasm, respirație scurtă, anurie, sângerare. Pe măsură ce intoxicația se intensifică, paralizia respiratorie progresivă și decuplarea fosforilării oxidative, provocând acidoză respiratorie.

Tratament: spălare gastrică, aport de adsorbanți (cărbune activ). Dacă se suspectează otrăvirea, pacientul trebuie să solicite imediat asistență medicală..

Interacțiuni medicamentoase

Medicamentul îmbunătățește efectul heparinei, al anticoagulantelor indirecte, al reserpinei, al hormonilor steroizi și al agenților hipoglicemianți.

Reduce eficacitatea spironolactonei, furosemidului, medicamentelor antihipertensive, anti-gută care promovează excreția acidului uric.

Crește efectele secundare ale GCS, derivați de sulfoniluree, metotrexat, analgezice non-narcotice și AINS.

Evitați combinația medicamentului cu barbiturice, medicamente antiepileptice, zidovudină, rifampicină, cu băuturi care conțin etanol (crește riscul de efect hepatotoxic).

Sub influența paracetamolului, timpul de eliminare a cloramfenicolului crește de 5 ori.

Cofeina accelerează absorbția ergotaminei.

Salicilamida și alți stimulenți de oxidare microsomală contribuie la formarea de metaboliți toxici ai paracetamolului care afectează funcția ficatului.

Metoclopramida accelerează absorbția paracetamolului.

Când este luat din nou, paracetamolul poate spori efectul anticoagulanților (derivați de dicoumarină).

Condiții de păstrare a medicamentului Askofen-P ®

Medicamentul trebuie păstrat la îndemâna copiilor la o temperatură care nu depășește 25 ° C.

Askofen-P

Compoziție ascofen-P

Fiecare comprimat conține ingrediente active: paracetamol 200 mg, acid acetilsalicilic 200 mg, cofeină 40 mg.

Excipienți: acid stearic, povidonă, amidon de cartofi, talc, stearat de calciu, emulsie de silicon și parafină lichidă.

Formular de eliberare

Askofen-P este produs sub formă de tablete cu o nuanță deschisă, de formă plat-cilindrică, fără miros special. În farmacii, medicamentul se vinde în pachete de 10.

efect farmacologic

Medicamentul are un efect combinat, combinând efecte antiinflamatoare nesteroidiene, analgezice, narcotice și psiho-stimulante.

Farmacodinamică și farmacocinetică

Pregătirea combinată, a cărei eficacitate este asigurată de componentele sale constitutive.

Acidul acetilsalicilic are un efect analgezic, antipiretic și antiinflamator vizibil, inhibă agregarea plachetară.

Paracetamolul are și efecte antipiretice și analgezice.

Cofeina ajută la creșterea excitabilității reflexe a măduvei spinării, stimulează funcțiile respiratorii și vasomotorii, dilată vasele de sânge, mușchii, inima, creierul, rinichii și reduce agregarea plachetară. În plus, administrarea cofeinei ajută la reducerea somnolenței și oboselii, la îmbunătățirea performanțelor etc..

Ca urmare a ingestiei, aproape 90% din medicament este absorbit. În acest caz, concentrația maximă de substanțe în ser se realizează în momente diferite: paracetamol - în decurs de o oră, cofeină - 2,5 ore, acid acetilsalicilic - 1-2 ore.

Aproape 80% din acidul substanțelor active este excretat din organism prin rinichi..

Indicații pentru utilizarea Askofen-P

  • sindromul durerii cu grad moderat de diferite etiologii, de exemplu: cefalee sau durere de dinți, migrenă, nevralgie, mialgie, artralgie și așa mai departe;
  • afecțiuni febrile cauzate de răceli și boli reumatice.

Askofen-P în timpul sarcinii

Trebuie remarcat faptul că acest medicament nu este recomandat pentru utilizare în timpul sarcinii, în special în trimestrul I și III. Este permisă o singură utilizare a medicamentului în al doilea trimestru de sarcină, dar dacă se stabilește cu exactitate că acest lucru nu va afecta fătul.

După cum știți, administrarea medicamentului în primul trimestru poate provoca malformații fetale sub formă de clivaj al palatului superior, cauzate de efectul teratogen al acidului acetilsalicilic.

În al treilea trimestru, rămâne probabilitatea de inhibare a travaliului, închiderea canalului arterios la copilul nenăscut, care provoacă hiperplazie a vaselor din plămâni și hipertensiune arterială în vasele de sânge.

Contraindicații pentru utilizare

  • intoleranță la medicament sau la componentele acestuia;
  • diferite leziuni ale tractului gastro-intestinal;
  • tulburări ale funcționării ficatului sau rinichilor;
  • anomalii în activitatea sistemului respirator, de exemplu, cu astm;
  • disecarea anevrismului aortic;
  • unele tulburări ale sistemului nervos și cardiovascular;
  • vârsta sub 15 ani;
  • alăptare, sarcină și așa mai departe.

Efecte secundare

Atunci când se tratează cu acest medicament, pot apărea o varietate de probleme în activitatea tractului gastro-intestinal sub formă de: anorexie, greață, vărsături, gastralgie, diaree, leziuni erozive și ulcerative, sângerări. De asemenea, este posibilă dezvoltarea: insuficienței hepatice sau renale, tahicardiei și creșterii tensiunii arteriale.

Utilizarea pe termen lung a medicamentului cauzează: amețeli, tinitus, cefalee, hipocoagulare, diferite sindroame nedorite și disfuncții hepatice.

Tablete Askofen, instrucțiuni de aplicare (mod și dozare)

După cum indică instrucțiunile de utilizare a Askofen-P, aceste comprimate sunt prescrise pentru administrarea după mese de 2-3 ori pe zi într-o cantitate de 1-2 bucăți. În acest caz, doza maximă zilnică nu trebuie să depășească 6 bucăți, iar pauza trebuie să fie mai mică de 4 ore.

Având în vedere indicațiile pentru utilizarea Askofen, trebuie să respectați câteva dintre caracteristicile recepției:

  • este mai bine să beți comprimatele cu lapte, apă caldă obișnuită sau minerală;
  • pacienții cu insuficiență renală sau hepatică trebuie să crească intervalul dintre administrarea medicamentului - de la 6 ore.

În plus, cursul terapiei anestezice nu trebuie să depășească 5 zile, iar tratamentul febrei nu trebuie să depășească 3 zile. În alte cazuri, durata tratamentului și doza este determinată de medic..

Supradozaj

În caz de supradozaj, poate apărea:

  • greață, vărsături, durere în tractul gastro-intestinal;
  • transpirație, paloare a pielii;
  • tahicardie;
  • tinitus;
  • somnolență, colaps, stare convulsivă;
  • bronhospasm, probleme de respirație și așa mai departe.

Dacă există suspiciunea de otrăvire, atunci trebuie să apelați urgent pentru ajutor medical. De obicei, victima este spălată cu stomac și se prescriu adsorbanți.

Interacţiune

Tratamentul simultan cu Askofen-P duce la o creștere a acțiunii heparinei, reserpinei, anticoagulanților indirecți, a hormonilor steroizi și a unor agenți hipoglicemianți. De asemenea, este posibil să reducă eficacitatea medicamentelor furosemid, spironolactonă, antihipertensive și anti-gută care ajută la eliminarea acidului uric din organism..

S-a observat o creștere a efectelor secundare ale glucocorticosteroizilor, metotrexatului, derivaților sulfonilureei, precum și a antiinflamatoarelor nesteroidiene și a analgezicelor narcotice.

Nu se recomandă combinarea acestui medicament cu barbiturice, medicamente antiepileptice, zidovudină, rifampicină și băuturi care conțin alcool, deoarece rămâne probabilitatea de a dezvolta un efect hepatotoxic..

Efectul paracetamolului crește perioada de eliminare a cloramfenicolului de aproape 5 ori. În ceea ce privește cofeina, aceasta ajută la accelerarea absorbției ergotaminei.

Terapia combinată cu salicilamidă și alți stimulenți ai oxidării microsomale promovează producția de metaboliți toxici ai paracetamolului, care afectează negativ funcția hepatică.

Utilizarea concomitentă cu Metoclopramidă îmbunătățește absorbția paracetamolului. Utilizarea repetată poate crește efectul anticoagulanților.

Instrucțiuni Speciale

Tratamentul pe termen lung cu acest medicament necesită monitorizarea funcției hepatice și a sângelui periferic.

Acidul acetilsalicilic are un efect antiagregat, din acest motiv, pacienții trebuie să avertizeze imediat medicii înainte de a fi supuși unei intervenții chirurgicale că iau acest medicament. Dozele mici de acid acetilsalicilic reduc excreția acidului uric, ceea ce provoacă adesea un atac de gută.

Condiții de vânzare

Aceste comprimate se eliberează fără prescripție medicală..

Conditii de depozitare

Medicamentul trebuie păstrat într-un loc suficient de uscat și întunecat, la temperaturi de până la 25 ° C.

Askofen-P ® (Ascophenum-P ®)

Substanta activa:

Conţinut

  • Compoziţie
  • efect farmacologic
  • Farmacodinamica
  • Indicații ale medicamentului Askofen-P
  • Contraindicații
  • Aplicare în timpul sarcinii și alăptării
  • Efecte secundare
  • Interacţiune
  • Mod de administrare și dozare
  • Supradozaj
  • Instrucțiuni Speciale
  • Formular de eliberare
  • Producător
  • Condiții de distribuire de la farmacii
  • Condițiile de păstrare a medicamentului Askofen-P
  • Perioada de valabilitate a medicamentului Askofen-P
  • Prețurile în farmacii
  • Recenzii

Grupa farmacologică

  • Medicament analgezic non-narcotic (antiinflamator nesteroidian + medicament analgezic non-narcotic + psihostimulant) [AINS - Derivați ai acidului salicilic în combinații]

Clasificare nosologică (ICD-10)

  • G43 Migrenă
  • K13.7 Alte tulburări și nespecificate ale mucoasei bucale
  • M25.5 Dureri articulare
  • M79.1 Mialgie
  • M79.2 Nevralgie și nevrită, nespecificate
  • N94.6 Dismenoree, nespecificată
  • R50 Febră de origine necunoscută
  • R51 Cefalee
  • R52.2 Alte dureri persistente

Compoziţie

Tablete1 filă.
substanțe active:
acid acetilsalicilic200 mg
paracetamol200 mg
cofeină40 mg
excipienți: amidon de cartofi; povidonă (PVP cu greutate moleculară mică); acid stearic; talc; stearat de calciu; emulsie de silicon KE-10-12; Ulei de vaselină VGM-30M

Descrierea formei de dozare

Tabletele sunt albe sau albe, cu o nuanță cremoasă sau roz, cilindrice plate, teșite și marcate; miros inodor sau slab. Marmura este permisă.

efect farmacologic

Farmacodinamica

Askofen-P este un medicament combinat, a cărui acțiune este determinată de componentele care îl alcătuiesc.

Acidul acetilsalicilic are efecte analgezice, antipiretice, antiinflamatorii asociate cu suprimarea COX-1 și -2, care reglează sinteza PG; inhibă agregarea plachetară.

Cafeina crește excitabilitatea reflexă a măduvei spinării, excită centrele respiratorii și vasomotorii, dilată vasele de sânge ale mușchilor scheletici, creierului, inimii, rinichilor, reduce agregarea plachetară; reduce somnolența, oboseala, crește performanța mentală și fizică.

Paracetamolul are efecte antipiretice, analgezice.

Indicații ale medicamentului Askofen-P ®

sindrom de durere moderată sau ușoară (cefalee, durere de dinți, nevralgie, mialgie, sindrom radicular toracic, lumbago, artralgie, algomenoree, migrenă) la adulți;

scăderea temperaturii corporale crescute, cu răceli și alte boli infecțioase și inflamatorii la adulți și copii cu vârsta peste 15 ani.

Contraindicații

hipersensibilitate la acid acetilsalicilic sau alte AINS sau xantine;

hipersensibilitate la alte componente ale medicamentului;

leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal (în faza acută), sângerări gastro-intestinale;

disfuncție hepatică sau renală severă;

astm bronsic indus de aportul de acid acetilsalicilic, salicilați și alte AINS;

diateză hemoragică (boala von Willebrand, hemofilie, telangiectazie, hipoprotrombinemie, trombocitopenie, purpură trombocitopenică);

disecarea anevrismului aortic;

hipertensiune portală, deficit de vitamina K;

hiperexcitabilitate, tulburări de somn, tulburări de anxietate (agorafobie, tulburare de panică);

boli organice ale CVS (infarct miocardic acut, cardiopatie ischemică severă, hipertensiune arterială), tahicardie paroxistică, bătăi premature ventriculare frecvente;

intervenții chirurgicale însoțite de sângerări;

copii sub 15 ani.

Cu grijă: hiperuricemie, nefrolitiază uratică, gută, ulcer gastric și / sau ulcer duodenal (antecedente), insuficiență cardiacă severă.

Aplicare în timpul sarcinii și alăptării

Este contraindicat pentru utilizare în timpul sarcinii în trimestrul I și III, în trimestrul II de sarcină, o doză unică de medicament în dozele recomandate este posibilă numai dacă beneficiul așteptat pentru mamă nu depășește riscul potențial pentru făt.

Dacă este necesar, utilizarea medicamentului în timpul alăptării trebuie să oprească alăptarea.

Efecte secundare

Anorexie, greață, vărsături, gastralgie, diaree, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal, sângerări gastro-intestinale, insuficiență hepatică și / sau renală, tensiune arterială crescută, tahicardie.

Reacții alergice: erupție pe piele, edem Quincke, bronhospasm.

Cu utilizare prelungită - amețeli, cefalee, tulburări de vedere, tinitus, scăderea agregării plachetare, hipocoagulare, sindrom hemoragic (sângerări nazale, sângerări ale gingiilor, purpură etc.), leziuni renale cu necroză papilară; surditate; Sindromul Stevens-Johnson, necroliza epidermică toxică (sindromul Lyell), sindromul Reye la copii (tulburări de acidoză metabolică ale sistemului nervos și psihic, vărsături, disfuncție hepatică).

Interacţiune

Întărește acțiunea heparinei, a anticoagulantelor indirecte, a reserpinei, a hormonilor steroizi și a agenților hipoglicemianți. Reduce eficacitatea spironolactonei, furosemidului, medicamentelor antihipertensive, anti-gută care promovează excreția acidului uric.

Îmbunătățește efectele secundare ale GCS, derivaților sulfonilureei, metotrexatului, analgezicelor narcotice și AINS.

Evitați combinația medicamentului cu barbiturice, medicamente antiepileptice, zidovudină, rifampicină și băuturi alcoolice (crește riscul de efect hepatotoxic).

Sub influența paracetamolului, timpul de eliminare a cloramfenicolului crește de 5 ori.

Cofeina accelerează absorbția ergotaminei.

Salicilamida și alți stimulenți ai oxidării microsomale contribuie la formarea metaboliților toxici ai paracetamolului, care afectează funcția hepatică.

Metoclopramida accelerează absorbția paracetamolului. Când este luat din nou, paracetamolul poate spori efectul anticoagulanților (derivați de dicoumarină).

Mod de administrare și dozare

Înăuntru, după ce am mâncat. 1-2 mese. De 2-3 ori pe zi. Doza zilnică maximă este de 6 comprimate. Pauza dintre dozele de medicament ar trebui să fie de cel puțin 4 ore.

Pentru a reduce efectul iritant asupra tractului gastro-intestinal, medicamentul trebuie luat după mese cu apă, lapte, apă minerală alcalină.

În cazul afectării funcției renale sau hepatice, o pauză între doze este de cel puțin 6 ore.

Medicamentul nu trebuie administrat mai mult de 5 zile când este prescris ca anestezic și mai mult de 3 zile ca antipiretic. Alte doze și regimuri sunt stabilite de medic..

Supradozaj

Simptome: greață, vărsături, dureri de stomac, transpirație, paloare a pielii, tahicardie. Cu intoxicație ușoară - sunete în urechi; intoxicație severă - somnolență, colaps, convulsii, bronhospasm, dificultăți de respirație, anurie, sângerări. Pe măsură ce intoxicația se intensifică, paralizia respiratorie progresivă și decuplarea fosforilării oxidative, provocând acidoză respiratorie. Dacă suspectați otrăvire, trebuie să solicitați imediat asistență medicală..

Tratament: spălare gastrică, numirea adsorbanților (cărbune activ).

Instrucțiuni Speciale

Cu utilizarea prelungită a medicamentului, este necesar să se monitorizeze sângele periferic și starea funcțională a ficatului. Deoarece acidul acetilsalicilic are un efect antiplachetar, pacientul, dacă urmează să fie supus unei intervenții chirurgicale, trebuie să-l avertizeze în prealabil pe medic despre administrarea medicamentului.

Acidul acetilsalicilic în doze mici reduce excreția acidului uric. În unele cazuri, acest lucru poate provoca un atac de gută..

În timpul tratamentului, trebuie să nu mai beți băuturi alcoolice (risc crescut de sângerare gastro-intestinală).

Acidul acetilsalicilic are un efect teratogen: atunci când este utilizat în primul trimestru de sarcină, duce la o malformație - divizarea palatului superior; în trimestrul III - provoacă inhibarea travaliului (inhibarea sintezei PG), închiderea canalului arterios la făt, care provoacă hiperplazie a vaselor pulmonare și hipertensiune arterială în vasele circulației pulmonare.

Acidul acetilsalicilic este excretat în laptele matern, ceea ce crește riscul de sângerare la un copil din cauza disfuncției trombocitelor.

Medicamentul nu este prescris ca anestezic persoanelor cu vârsta sub 18 ani, ca agent antipiretic - copiilor cu vârsta sub 15 ani cu boli respiratorii acute cauzate de infecții virale din cauza riscului de a dezvolta sindromul Reye (encefalopatie și boală hepatică grasă acută cu dezvoltare acută de insuficiență hepatică).

Formular de eliberare

Tablete. 10 filă. într-un ambalaj fără celule de contur sau ambalaje de celule 1, 2 sau 3 ambalaje pentru celule de contur pentru utilizare într-un pachet de carton. Ambalajele celulare conturate sau non-celulare sunt plasate într-un ambalaj de grup.

Producător

SA "Pharmstandard-Leksredstva", 305022, Rusia, Kursk, st. Al 2-lea agregat, 1a / 18.

Tel./fax: (4712) 34-03-13.

www.pharmstd.ru

Proprietarul / organizația autorizației de introducere pe piață care acceptă revendicările consumatorilor OTCPharm PJSC, Rusia, 123317, Moscova, st. Testovskaya, 10.

Tel.: (800) 775-98-19; fax: (495) 221-18-02.

Askofen (askofen-P, askofen-extra). Compoziție, forme de eliberare, analogi. Instrucțiuni de utilizare, indicații, contraindicații. Efecte secundare la administrarea Askofen. Prețurile și recenziile medicamentului

Site-ul oferă informații generale doar în scop informativ. Diagnosticul și tratamentul bolilor trebuie efectuate sub supravegherea unui specialist. Toate medicamentele au contraindicații. Este necesară o consultație de specialitate!

Ce fel de medicament - Askofen?

Compoziția ascofenului

Ascofenul este disponibil numai sub formă de pilule. Fiecare comprimat conține trei ingrediente active principale, precum și alți excipienți.

Componentele active ale medicamentului ascofen sunt:

  • paracetamol;
  • acid acetilsalicilic (aspirină);
  • cofeină.
În plus, tabletele cu ascofen pot include:
  • amidon de cartofi;
  • amidon de porumb;
  • acid de lamaie;
  • acid stearic;
  • stearat de calciu;
  • povidonă;
  • talc;
  • Ulei de vaselină.
Componentele suplimentare nu au efect terapeutic sau profilactic, însă asigură depozitarea componentelor active și absorbția lor mai rapidă în tractul gastro-intestinal după înghițirea comprimatului.

Mecanismul de acțiune al lui Askofen

După cum sa menționat mai devreme, acțiunea medicamentului se datorează componentelor active incluse în compoziția sa..

Mecanismul de acțiune al lui Askofen

Substanta activa

Mecanism de acțiune

Acid acetilsalicilic (aspirină)

Antiinflamator

Mecanismul de acțiune al acidului acetilsalicilic se datorează suprimării proceselor inflamatorii din organism. Faptul este că odată cu dezvoltarea inflamației (după infecție, vătămare sau altă patologie), la locul afectării țesutului se dezvoltă o reacție inflamatorie. Celulele sistemului imunitar se deplasează spre centrul inflamației, care secretă multe substanțe biologic active. Aceste substanțe declanșează o serie de procese biologice, care se manifestă extern prin edem tisular, o creștere a temperaturii în focarul leziunii și o creștere generală a temperaturii corpului, precum și durere a țesuturilor la locul inflamației. Prin blocarea formării substanțelor biologic active la locul inflamației, aspirina întrerupe procesul descris, eliminând simptomele procesului inflamator.

Calmant

Antipiretic

Paracetamol

Calmant

Efectele terapeutice ale paracetamolului se datorează inhibării formării de substanțe biologic active în sistemul nervos central. În acest context, sensibilitatea sistemului nervos central la durere scade. În plus, prin afectarea centrului termoreglator (situat în creier), paracetamolul reduce temperatura corpului. Efectele analgezice ale paracetamolului și aspirinei se completează reciproc.

Antipiretic

Cofeină

Efect stimulator

Prin creșterea excitabilității celulelor nervoase ale sistemului nervos central, medicamentul are un efect psihostimulator moderat. În special, centrul respirator este stimulat (respirația devine mai frecventă și mai profundă) și centrul vasomotor (tensiunea arterială crește și ritmul cardiac crește).

Forme de eliberare și doze de comprimate Ascofen (Askofen-P, Askofen-extra)

Până în prezent, medicamentul Askofen este disponibil numai sub formă de tablete sub denumirile comerciale Askofen-P și Askofen-extra. Aceste medicamente conțin aceleași substanțe active, doar doza lor diferă.

Forme de eliberare și dozare de Askofen

Numele medicamentului

Formular de eliberare

Dozarea substanțelor active

Askofen-P

Tablete cilindrice plate albe. Există un risc în centrul tabletei. Comprimatele sunt ambalate ermetic în blistere speciale (câte 10 bucăți). Se vinde în cutii de carton (câte 1, 2 sau 3 blistere fiecare).

Askofen-extra

  • Paracetamol - 200 mg.
  • Acid acetilsalicilic - 200 mg.
  • Cofeina - 40 mg.
  • Paracetamol - 100 mg.
  • Acid acetilsalicilic - 300 mg.
  • Cofeina - 50 mg.

Datorită dozei mai mari de aspirină, Askofen-extra are un efect antiinflamator mai pronunțat, iar doza crescută de cofeină sporește efectul stimulant al medicamentului la nivelul sistemului nervos central și al sistemului cardiovascular..

Analogii lui Askofen

Analogii medicamentului pot diferi prin compoziția lor chimică sau prin cantitatea de substanțe active incluse în medicament, dar au un efect terapeutic similar. Acestea pot fi utilizate în cazurile în care pacientul este contraindicat să ia orice substanță care face parte din Askofen.

Analogii Askofen sunt:

  • Excedrin - conține doze crescute de paracetamol, aspirină și cofeină, drept urmare efectele sale terapeutice sunt mai pronunțate.
  • Kofitsil - în compoziția sa este identic cu medicamentul Askofen-extra.
  • Aquacitramone - conține mai mult acid acetilsalicilic și paracetamol și, prin urmare, are un efect analgezic, antipiretic și antiinflamator mai pronunțat.
  • Citrapar - are efecte terapeutice mai slabe (în comparație cu Askofen), care se datorează unei doze mai mici de ingrediente active.
  • Migrenol - în compoziție și efecte terapeutice este similar cu medicamentul Askofen-P.

Ceea ce este mai bine - askofen sau citramon?

Instrucțiuni de utilizare a medicamentului Askofen (indicații, dozare)

Indicațiile pentru numirea acestui medicament pot fi procesele inflamatorii și manifestările lor (temperatură, durere, edem tisular), precum și durerea de natură inflamatorie sau neinflamatorie de localizare diferită. Askofenul poate fi prescris pentru dureri de intensitate ușoară până la moderată. În cazul sindromului durerii severe, se recomandă utilizarea medicamentului în asociere cu alți analgezici (narcotici).

Durere de cap

Mecanismul dezvoltării durerii poate fi asociat cu o încălcare a permeabilității vaselor de sânge ale creierului și dezvoltarea edemului țesutului cerebral, întinderea excesivă a meningelor (bogată în terminații nervoase), compresia structurilor creierului (de exemplu, cu o creștere a presiunii intracraniene), deteriorarea nervilor individuali și așa mai departe..

Mecanismul de acțiune al Askofen pentru cefalee este mixt. Paracetamolul, inhibând sinteza mediatorilor inflamatori din sistemul nervos central, blochează formarea și conducerea impulsurilor nervoase ale durerii, ceea ce reduce semnificativ intensitatea sindromului durerii. În același timp, aspirina inhibă procesele inflamatorii din creier (dacă există). În același timp, cofeina ajută la dilatarea vaselor de sânge din creier și la activarea fluxului sanguin în acesta, care este însoțit de eliminarea edemului (responsabil și pentru apariția durerii).

Migrenă

Migrena este un tip special de durere de cap chinuitoare care, conform unei teorii, apare dintr-o neregulare a tonusului vaselor de sânge din creier. În același timp, din cauza vasoconstricției excesive, livrarea de sânge către țesuturile creierului este întreruptă, ceea ce duce la dezvoltarea edemului și durerii sale..

Conform teoriilor științifice moderne, eficacitatea askofenului pentru migrene se datorează cofeinei incluse în compoziția sa. Cofeina dilată vasele de sânge din creier, crescând astfel fluxul de sânge către medulă și îmbunătățind microcirculația din ea. Acest lucru este însoțit de normalizarea metabolismului, în urma căreia durerea dispare. În același timp, trebuie remarcat faptul că ascofenul nu ajută toți pacienții care suferă de migrenă (pentru tratamentul acestei patologii au fost dezvoltate medicamente speciale care sunt prescrise de un neuropatolog după o examinare completă a pacientului și un diagnostic precis).

Durere de dinţi

Durerea de dinți acută poate apărea atât cu deteriorarea dintelui în sine, cât și cu boli ale gingiilor sau maxilarului. Bolile dintelui, însoțite de deteriorarea pulpei sale (terminațiile nervoase și vasele de sânge situate în interiorul dintelui) pot fi însoțite de dureri de dinți severe și dureroase. În acest caz, mecanismul apariției durerii este asociat cu iritarea terminațiilor nervoase ale pulpei dentare. Prin intermediul lor, impulsurile de durere sunt transmise la creier, unde sunt percepute de pacient ca durere. De asemenea, o persoană poate simți durere la un dinte cu diferite boli inflamatorii ale gingiilor sau maxilarului (chiar dacă dinții înșiși rămân intacti), care se datorează răspândirii procesului inflamator și edemului țesuturilor afectate.

Prin suprimarea proceselor inflamatorii din zona pulpei dinților, a gingiilor sau a maxilarului, precum și acționarea la nivelul sistemului nervos central, askofenul elimină eficient durerea de dinți.

Nevralgie

Cu nevralgia, un nerv care inervează anumite părți ale corpului este deteriorat. În acest caz, pacientul simte durere în zona de inervație a acestui nerv (de exemplu, în piept sau spate cu nevralgie intercostală, în față cu nevralgie trigeminală și așa mai departe), deși nu se observă niciun proces patologic în zona durerii.

Nevralgia poate fi primară sau secundară. Cauzele nevralgiei primare nu au fost stabilite cu precizie. Oamenii de știință sugerează că apare din cauza disfuncției fibrelor nervoase după orice boală sau vătămare. Deoarece nu se observă procese inflamatorii, eficacitatea askofenului în nevralgia primară este îndoielnică (acestea nu elimină durerea sau reduc ușor severitatea acesteia, care se poate datora efectului „placebo”, adică auto-hipnoza).

Nevralgia secundară se dezvoltă în prezența unor procese inflamatorii, neoplazice sau de altă natură care afectează nervii din diferite zone. În același timp, edemul tisular se dezvoltă în zona de deteriorare, ceea ce duce la comprimarea fibrelor nervoase și la apariția durerii caracteristice. În acest caz, eliminând edemul și reducând severitatea inflamației, Ascofen poate elimina eficient sindromul durerii..

Mialgie

Acest termen se referă la durerea din unul sau mai mulți mușchi care apare atunci când este expusă la diverși factori dăunători.

Cauzele mialgiei pot fi:

  • rănire;
  • inflamație infecțioasă;
  • tulpina musculară (însoțită de ruperea fibrelor musculare);
  • supratensiune;
  • tulburări metabolice (electroliți);
  • alte boli inflamatorii.
Toate aceste patologii sunt însoțite de dezvoltarea unui proces inflamator în mușchiul deteriorat, care este cauza durerii. Acționând la nivelul focarului inflamației, aspirina, care face parte din Ascofen, reduce severitatea procesului inflamator și elimină edemul tisular. În același timp, paracetamolul, acționând la nivelul sistemului nervos central, reduce severitatea durerii.

Dureri articulare

Căldură

O creștere a temperaturii corpului apare cel mai adesea atunci când o infecție străină (virus, bacterii, ciuperci și așa mai departe) intră în organism. Aceasta este o reacție naturală de apărare care vizează distrugerea agentului cauzal al infecției (multe microorganisme patogene mor atunci când temperatura mediului crește). În acest caz, mecanismul de creștere a temperaturii corpului se datorează substanțelor biologic active care sunt produse în centrul inflamației, intră în creier și activează așa-numitul centru de termoreglare..

Paracetamolul (componenta activă a ascofenului), acționând la nivelul sistemului nervos central, reduce activitatea centrului termoreglator, contribuind astfel la normalizarea temperaturii corpului. În plus, acidul acetilsalicilic, inhibând procesele inflamatorii în diferite țesuturi și organe, încetinește formarea de substanțe biologic active care stimulează centrul termoreglării, care are și un efect antipiretic..

Va cere ajutor pentru menstruație (cu durere)?

Eficacitatea askofenului pentru menstruația dureroasă este scăzută, ceea ce se datorează mecanismului apariției sindromului durerii.

În timpul menstruației, stratul interior al căptușelii uterine este respins. Țesutul liber este excretat împreună cu sângele menstrual. Procesul descris este însoțit de eliberarea în țesutul uterin a unei cantități mari de substanțe biologic active - prostaglandine, care provoacă contracția vaselor de sânge, precum și contracția stratului muscular al uterului. Acest lucru asigură oprirea sângerării, dar poate duce la o încălcare a microcirculației sângelui în uter în sine. Încălcarea microcirculației, precum și contracțiile uterine puternice, pot fi însoțite de dureri de intensitate variabilă. Eficacitatea Ascofenului în această patologie este limitată, deoarece doar paracetamolul, care face parte din medicament, are un efect analgezic, care acționează la nivelul sistemului nervos central..

În același timp, este demn de remarcat faptul că diferite boli inflamatorii ale sistemului genito-urinar (uter, ovare, vezică, vagin și așa mai departe) pot fi cauza perioadelor dureroase. În acest caz, ascofenul, inhibând severitatea proceselor inflamatorii, va avea un efect analgezic pronunțat și va ajuta, de asemenea, să facă față altor simptome ale procesului infecțios și inflamator (va reduce temperatura, va elimina letargia și va îmbunătăți bunăstarea generală a pacientului).

Este ascofen eficient în osteocondroză?

Oferind un efect antiinflamator, ascofenul reduce edemul țesutului în zona nervului strangulat și, de asemenea, reduce sensibilitatea la durere la nivelul sistemului nervos central, ceea ce asigură eliminarea sau slăbirea durerii în osteocondroză. În același timp, este demn de remarcat faptul că, în cazurile avansate, medicamentul încetează să mai ajute, deoarece complicațiile în curs de dezvoltare ale bolii de bază duc la deteriorarea ireversibilă a nervilor spinali..

Este posibil să beți ascofen la presiune scăzută (pentru a crește presiunea)?

Askofen poate fi prescris pentru scăderea tensiunii arteriale însoțită de dureri de cap, febră sau alte semne ale unui proces inflamator. În acest caz, efectul pozitiv se va datora acțiunii cofeinei incluse în preparat, care va crește frecvența și rezistența contracțiilor inimii (adică va îmbunătăți funcția de pompare a inimii) și va contribui, de asemenea, la reducerea vaselor de sânge periferice și la creșterea tensiunii arteriale..

Nu este recomandat să luați medicamentul numai pentru creșterea tensiunii arteriale, deoarece acest lucru poate duce la apariția unor reacții adverse nedorite.

Cum să luați askofen (dozare)?

Pentru pacienții adulți cu scop terapeutic (ca analgezic și / sau antipiretic), askofenul trebuie administrat pe cale orală, 1-2 comprimate de 2-3 ori pe zi, 10 - 15 minute după mese. Comprimatele trebuie luate cu o cantitate mare (cel puțin 100-200 ml) de apă fierbinte caldă sau lapte. Acest lucru va reduce severitatea efectului dăunător al medicamentului asupra mucoasei gastrice.

Intervalul dintre două doze ulterioare trebuie să fie de cel puțin 4 - 6 ore. Dacă ascofenul este prescris la o temperatură corporală mai scăzută, acesta poate fi utilizat timp de maximum 3 zile. Dacă după trei zile temperatura corpului rămâne crescută, trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră. Ca analgezic (la temperatura corporală normală), medicamentul poate fi utilizat nu mai mult de 5 zile.

Efectele secundare ale medicamentului Askofen

Efectele secundare după administrarea acestui medicament pot fi asociate cu intoleranță individuală la componentele sale constitutive, precum și cu efectele toxice ale medicamentelor asupra organismului. De asemenea, cauza dezvoltării complicațiilor poate fi încălcarea dozei și a regulilor de administrare a medicamentului..

Supradozaj cu ascofen

În cazul unui supradozaj cu Ascofen, principalele efecte toxice se vor datora efectului dăunător al paracetamolului și al acidului acetilsalicilic la nivelul sistemului nervos central, al tractului gastro-intestinal, al sistemului sanguin și așa mai departe..

O supradoză de ascofen se poate manifesta:

  • durere severă în stomac;
  • greaţă;
  • vărsături (inclusiv vărsături de sânge);
  • hemoragii cu precizie;
  • paloarea pielii și a mucoaselor;
  • transpirație crescută;
  • o creștere a ritmului cardiac;
  • letargie;
  • somnolenţă;
  • letargie;
  • pierderea conștienței;
  • convulsii;
  • insuficiență respiratorie (până la o oprire completă);
  • o creștere și apoi o scădere a tensiunii arteriale.
Este demn de remarcat faptul că cantitatea de ascofen necesară pentru apariția simptomelor unui supradozaj depinde de mulți factori (de vârsta pacientului și de greutatea corporală a acestuia, de prezența sau absența bolilor concomitente ale organelor interne etc.). Cu toate acestea, dacă pacientul a luat mai mult de 3 până la 4 comprimate odată, trebuie să solicitați ajutor medical cât mai curând posibil..

Primul ajutor pentru o supradoză de Ascofen include:

  • Spălare gastrică. Vă permite să eliminați medicamentele care nu au fost încă absorbite din stomac, reducând astfel cantitatea de substanțe active care intră în sânge.
  • Recepția enterosorbanților. Intrând în stomac, enterosorbanții (de exemplu, cărbunele activ) leagă alte medicamente localizate acolo, prevenind absorbția lor ulterioară prin membrana mucoasă a tractului gastro-intestinal. Mai mult, au capacitatea de a elimina toxinele din fluxul sanguin, reducând astfel severitatea simptomelor supradozajului. De aceea, imediat după spălarea stomacului, pacientului i se vor administra mai multe comprimate de cărbune activ (1 comprimat la 10 kg greutate corporală).
Dacă starea pacientului se agravează, acesta poate fi internat timp de câteva zile pentru observare și tratament..

Contraindicații pentru utilizarea Askofen

O listă largă de contraindicații se datorează mai multor ingrediente active care alcătuiesc Ascofen. Faptul este că o contraindicație pentru a lua oricare dintre componentele constituente este o contraindicație pentru utilizarea întregului medicament. De aceea, înainte de a începe tratamentul, trebuie să citiți cu atenție instrucțiunile și să vă asigurați că administrarea acestui medicament nu va afecta sănătatea pacientului..

Contraindicațiile pentru administrarea Askofen sunt:

  • Alergie la componentele constitutive ale medicamentului. Dacă pacientul are o alergie (hipersensibilitate a sistemului imunitar) la paracetamol, acid acetilsalicilic, cofeină sau substanțe suplimentare care alcătuiesc Askofenul, i se interzice strict administrarea acestui medicament. În caz contrar, se poate dezvolta o reacție alergică severă, uneori amenințând viața pacientului..
  • Gastrită acută (inflamație a mucoasei stomacului). Așa cum am menționat anterior, ascofenul reduce proprietățile protectoare ale mucoasei gastrice, contribuind la deteriorarea acestuia. Utilizarea medicamentului în caz de exacerbare a procesului inflamator în stomac poate crește durerea, precum și poate duce la apariția complicațiilor (dezvoltarea ulcerelor, sângerări etc.).
  • Ulcer stomacal și / sau intestinal. Administrarea de antiinflamatoare pentru aceste patologii (precum și pentru orice alte leziuni inflamatorii ale tractului gastrointestinal - boala Crohn, colita ulcerativă etc.) poate duce la apariția complicațiilor.
  • Sângerări din tractul gastro-intestinal. Cauza sângerării poate fi un ulcer, traume, progresia procesului inflamator și așa mai departe. Indiferent de cauză, administrarea Ascofen va deteriora în continuare membrana mucoasă și vasele de sânge, creând astfel condiții pentru sângerarea continuă..
  • Astm bronșic „aspirină”. Esența acestei patologii este că sub influența aspirinei (sau a altor medicamente antiinflamatoare nesteroidiene, precum și a paracetamolului), se dezvoltă reacții imune patologice în sistemul respirator. Acest lucru este însoțit de umflarea mucoasei nazale, congestia nazală, secreția crescută a mucusului nazal și îngustarea severă a bronhiilor (căilor respiratorii). În acest caz, pacientul poate prezenta atacuri de astm care necesită asistență medicală urgentă..
  • Tulburări de coagulare a sângelui. Bolile asociate cu disfuncția trombocitelor (boala von Willebrand, purpura trombocitopenică, trombocitopenia și așa mai departe) și factorii de coagulare a sângelui (hemofilie) sunt, de asemenea, contraindicații pentru tratamentul cu ascofen. Administrarea acestui medicament poate contribui la dezvoltarea sângerării gingiilor, a hemoragiilor la nivelul pielii și a mucoaselor, a sângerărilor în tractul gastro-intestinal etc..
  • Deficitul de vitamina K în organism. Vitamina K este responsabilă pentru sinteza factorilor sistemului de coagulare a sângelui în ficat. Odată cu lipsa sa, există o tendință de sângerare, al cărei risc crește odată cu utilizarea de antiinflamatoare nesteroidiene.
  • Insuficiență hepatică severă. După cum sa menționat mai sus, mulți factori de coagulare a sângelui sunt sintetizați în ficat, care sunt responsabili de oprirea sângerării. În caz de insuficiență hepatică, askofenul trebuie prescris cu precauție, deoarece poate provoca sângerări în tractul gastro-intestinal și în alte organe. Mai mult, componentele active ale acestui medicament sunt în mod normal inofensive în ficat. Dacă nu funcționează corect, se poate dezvolta rapid o supradoză de Ascofen, care poate provoca alte complicații cumplite..
  • Insuficiență renală Subprodusele formate în organism după administrarea medicamentului sunt excretate în urină prin rinichi. Dacă rinichii nu funcționează corect, poate duce la apariția simptomelor de supradozaj..
  • Insuficiență cardiacă severă. Cofeina ascofenului crește tensiunea arterială și ritmul cardiac, crescând astfel volumul de muncă pe inimă. În cazul insuficienței cardiace, acest lucru poate duce la apariția complicațiilor (până la un atac de cord).
  • Insomnie. Cofeina, care face parte din medicament, stimulează sistemul nervos central, care poate provoca tulburări în procesul de adormire sau treziri frecvente pe timp de noapte și, de asemenea, reduce eficacitatea somniferelor pentru insomnie.
  • Probleme mentale. Datorită efectului stimulator asupra sistemului nervos central, medicamentul nu este recomandat persoanelor bolnave mintal predispuse la tulburări de anxietate (efectul cofeinei poate provoca atacuri de panică).
  • Glaucom. În glaucom, există o creștere a presiunii intraoculare, care poate fi însoțită de afectarea retinei și dezvoltarea orbirii. Ascofenul contribuie la o creștere și mai mare a presiunii intraoculare, crescând astfel riscul de apariție a complicațiilor glaucomului.
  • Înainte de viitoarele operații chirurgicale. Dacă se așteaptă sângerări masive în timpul operației (de exemplu, în timpul operațiilor la ficat, rinichi etc.), aportul de Ascofen trebuie limitat cu câteva zile înainte de operația propusă, deoarece poate contribui la sângerare.

Este askofen sigur în timpul sarcinii?

Este interzis să luați medicamentul în timpul sarcinii, deoarece acest lucru poate provoca leziuni ale fătului, afectarea travaliului și dezvoltarea complicațiilor în perioada postpartum. Faptul este că acidul acetilsalicilic, care face parte din ascofen, poate pătrunde din fluxul sanguin al mamei în făt. Dacă acest lucru apare în primul trimestru de sarcină (când are loc așezarea și formarea majorității organelor interne), copilul poate prezenta diverse anomalii de dezvoltare intrauterină.

Dacă luați acest medicament în al treilea trimestru de sarcină, acesta poate complica travaliul. Faptul este că aspirina inhibă sinteza substanțelor biologic active, care asigură în mod normal deschiderea colului uterin, contracțiile uterului în timpul nașterii și expulzarea fătului. În timp ce luați ascofen, poate exista o slăbiciune a travaliului.

Administrarea medicamentului în al doilea trimestru de sarcină nu va afecta fătul în niciun fel și nici nu va complica cursul travaliului, ca urmare, dacă este necesar (conform indicațiilor stricte determinate doar de un medic), poate fi luat pentru o perioadă scurtă de timp.

Este Ascofen compatibil cu alăptarea?

Ascofenul poate fi administrat copiilor?

Este posibil să beți Ascofen cu hipertensiune arterială?

Este posibil să combinați Askofen cu alcool?

Nu este recomandat să luați alcool în timpul tratamentului cu Askofen, deoarece poate duce la apariția complicațiilor. Faptul este că alcoolul în doze mici stimulează activitatea sistemului nervos central. Același efect îl are și cofeina, care face parte din askofen. Ca urmare, pacientul poate prezenta tulburări psihice, poate începe un atac de epilepsie (dacă suferă de această patologie), se poate dezvolta insomnie etc..

În plus, alcoolul are un efect toxic asupra celulelor hepatice. Paracetamolul și acidul acetilsalicilic au același efect. Odată cu utilizarea simultană, crește efectul toxic al acestor substanțe și al alcoolului, ceea ce poate contribui la dezvoltarea complicațiilor (hepatită, insuficiență hepatică etc.).

Prețul (costul) askofenului în farmaciile din diferite orașe din Rusia

Puteți cumpăra askofen la aproape orice farmacie. Costul medicamentului este determinat de doza componentelor active care alcătuiesc compoziția sa, producătorul și alți factori. De asemenea, în diferite orașe din Rusia, prețul unui medicament poate varia semnificativ, ceea ce este asociat cu costurile de transport și depozitare a medicamentului..