Askofen-P

Tratament

Instructiuni de folosire:

Prețuri în farmacii online:

efect farmacologic

Askofenul este un medicament combinat care are efecte analgezice și antipiretice.

Un comprimat Ascofen conține 0,2 g acid acetilsalicilic și fenacetină, precum și 0,04 g cafeină. Acidul acetilsalicilic inhibă sinteza prostaglandinelor, care sunt responsabile de apariția durerii și umflăturilor la locul inflamației, inhibă formarea trombului și agregarea plachetelor. Datorită acestei componente, utilizarea Askofen vă permite să ameliorați durerea, în special cauzată de procesele inflamatorii, pentru a îmbunătăți microcirculația în centrul inflamației.

Fenacetina îmbunătățește proprietățile antipiretice și analgezice ale acidului acetilsalicilic. Cofeina, care face parte din Askofen, afectează excitabilitatea reflexă a măduvei spinării, stimulează centrele vasomotorii și respiratorii, reduce agregarea plachetară și dilată vasele de sânge. De asemenea, cofeina poate crește performanțele fizice și mentale, reduce oboseala și somnolența, normalizează tonusul vaselor cerebrale și accelerează fluxul sanguin..

În Askofen P, fenacetina a fost înlocuită cu paracetamol (0,2 g), care a cauzat proprietățile antiinflamatorii, antipiretice și analgezice ale acestui medicament. Avantajul acestei componente este că probabilitatea formării metemoglobinei atunci când se utilizează este minimă..

Indicații pentru utilizarea Askofen

Acest medicament este recomandat pentru dureri de cap, răceli, nevralgii. Trebuie remarcat faptul că utilizarea Askofen înlocuiește din ce în ce mai mult utilizarea Askofen P și Askofen L, care se datorează siguranței mai mari a paracetamolului în comparație cu fenacetina, precum și unei combinații mai eficiente a componentelor care alcătuiesc aceste medicamente..

Askofen P este prescris pentru:

  • sindrom de durere moderat severă (durere de dinți, migrenă, cefalee, artralgie, nevralgie, menstruație dureroasă);
  • afecțiuni febrile cauzate de reumatism și răceli.

Instrucțiuni pentru utilizarea Askofen

Conform instrucțiunilor, Askofen este prescris 1 comprimat de 2-3 ori pe zi. Askofen P este recomandat într-o doză egală cu 1-2 comprimate, care trebuie administrată de trei ori pe zi după mese, însoțind aportul de medicament cu mult lichid. Cursul tratamentului cu Askofen P durează de obicei 5-7 zile. Pentru ameliorarea durerii acute, luați 2 comprimate o dată.

Efecte secundare

Utilizarea Askofen și Askofen P poate duce la consecințe nedorite precum reacții alergice, tulburări dispeptice, exacerbarea astmului bronșic, afectarea funcției hepatice și renale, leziuni ale stomacului și duodenului de natură ulcerativ-hemoragică..

Contraindicații pentru utilizarea Askofen

Instrucțiunile pentru Askofen P indică boli în care utilizarea acestui medicament poate dăuna organismului:

  • sângerări gastro-intestinale;
  • ulcer peptic al stomacului și al duodenului;
  • insuficiență hepatică renală;
  • hipocoagulare;
  • deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • hipertensiune portală.

Sarcina, alăptarea și hipersensibilitatea la componentele Askofen și Askofen P sunt motivele refuzului de a lua aceste medicamente.

informatii suplimentare

Perioada de valabilitate a Askofen este de 4 ani, Askofen P este de 3 ani. Aceste medicamente trebuie păstrate într-un loc uscat și întunecat, la o temperatură care nu depășește 25 0 С.

Askofen: prețuri în farmaciile online

Askofen Ultra comprimate filmate 10 buc.

Askofen ultra comprimate p.p. 250mg + 65mg + 250mg 10 buc.

Comprimate filmate Askofen Ultra 20 buc.

Recenzii Askofen Ultra

Askofen ultra comprimate p.p. 250mg + 65mg + 250mg 20 buc.

Informațiile despre medicament sunt generalizate, furnizate în scop informativ și nu înlocuiesc instrucțiunile oficiale. Auto-medicația este periculoasă pentru sănătate!

Când iubitorii se sărută, fiecare dintre ei pierde 6,4 calorii pe minut, dar schimbă aproape 300 de tipuri diferite de bacterii..

Potrivit cercetărilor, femeile care beau câteva pahare de bere sau vin pe săptămână au un risc crescut de a dezvolta cancer de sân..

Caria este cea mai frecventă boală infecțioasă din lume, cu care nici gripa nu poate concura..

Cu o vizită regulată la solar, șansa de a face cancer de piele crește cu 60%.

Cunoscutul medicament „Viagra” a fost inițial dezvoltat pentru tratamentul hipertensiunii arteriale.

Oamenii de știință de la Universitatea din Oxford au efectuat o serie de studii, în cadrul cărora au ajuns la concluzia că vegetarianismul poate fi dăunător creierului uman, deoarece duce la o scădere a masei sale. Prin urmare, oamenii de știință recomandă să nu excludeți complet peștele și carnea din dieta dumneavoastră..

Pe lângă oameni, doar o singură creatură vie de pe planeta Pământ suferă de prostatită - câini. Aceștia sunt cu adevărat cei mai loiali prieteni ai noștri.

În Marea Britanie, există o lege conform căreia un chirurg poate refuza să efectueze o intervenție chirurgicală asupra unui pacient dacă fumează sau este supraponderal. O persoană trebuie să renunțe la obiceiurile proaste și apoi, probabil, nu va avea nevoie de o intervenție chirurgicală..

Fiecare persoană are nu numai amprente unice, ci și limba.

Primul vibrator a fost inventat în secolul al XIX-lea. El lucra la o mașină cu aburi și era destinat să trateze isteria feminină.

Potrivit multor oameni de știință, complexele vitaminice sunt practic inutile pentru oameni..

Conform statisticilor, luni, riscul de rănire a spatelui crește cu 25%, iar riscul de infarct - 33%. ai grija.

Speranța de viață a stângacilor este mai scurtă decât cea a stângacilor.

Antidepresivul Clomipramină induce un orgasm la 5% dintre pacienți.

Oasele umane sunt de patru ori mai puternice decât betonul.

Perioada de recuperare după orice intervenție chirurgicală necesită de la pacient o atitudine extrem de atentă față de sănătatea sa. Dar dacă este necesar cu.

Askofen

  • Compoziția medicamentului
  • Forma de dozare
  • Numele și locația producătorului
  • Grupa farmacologică
  • Indicații
  • Contraindicații
  • Măsuri de siguranță adecvate pentru utilizare
  • Utilizare în timpul sarcinii și alăptării
  • Capacitatea de a influența viteza de reacție atunci când conduceți transportul cu motor sau alte mecanisme
  • Copii
  • Mod de administrare și dozare
  • Supradozaj
  • Reactii adverse
  • Interacțiunea cu alte medicamente și alte forme de interacțiune
  • Termen de valabilitate
  • Conditii de depozitare
  • Ambalare
  • Categorie vacanță

Compoziția medicamentului

ingrediente active: 1 comprimat conține acid acetilsalicilic 200 mg, paracetamol 200 mg, cofeină 40 mg

excipienți: acid citric monohidrat, amidon de cartofi; stearat de calciu.

Forma de dozare

Cilindri rotunzi dintr-o singură bucată, reguli, ale căror suprafețe superioare și inferioare sunt plane, marginile suprafețelor sunt teșite, cu o crestătură pentru divizare pe o parte, albă. Marmorarea este permisă pe suprafața tabletelor.

Numele și locația producătorului

Sf. Petrovsky, Lubny, 16, regiunea Poltava, Ucraina, 37500.

Grupa farmacologică

Analgezice și antipiretice. Acid acetilsalicilic, combinații fără psiholeptice. Codul ATC N02B A51.

Medicamentul are efecte analgezice, antipiretice și antiinflamatoare. Componentele care alcătuiesc medicamentul își sporesc efectele reciproc.

Efectul antipiretic al acidului acetilsalicilic se realizează prin sistemul nervos central prin inhibarea sintezei prostaglandinelor PGF 2 în hipotalamus ca răspuns la influența pirogenilor endogeni. Efectul analgezic are origine atât periferică, cât și centrală: efect periferic - suprimarea sintezei prostaglandinelor în țesuturile inflamate; efectul central este influența asupra centrelor hipotalamusului. Acidul acetilsalicilic reduce și agregarea plachetară.

Paracetamolul are un efect antiinflamator analgezic, antipiretic și foarte slab, care este asociat cu efectul său asupra centrului de termoreglare a hipotalamusului și o capacitate slab exprimată de a inhiba sinteza prostaglandinelor în țesuturile periferice..

Cofeina stimulează sistemul nervos central. De asemenea, îmbunătățește reflexele condiționate pozitive, stimulează activitatea motorie, slăbește efectul hipnoticelor și substanțelor narcotice, îmbunătățește efectul analgezicelor și antipireticelor.

Indicații

Terapie pentru sindromul durerii ușoare până la moderate: pentru cefalee sau durere de dinți, nevralgie, mialgie, artralgie, cu dismenoree primară și, de asemenea, ca agent antipiretic pentru bolile însoțite de febră.

Contraindicații

Hipersensibilitate la componentele medicamentului, la alți derivați de xantină (teofilină, teobromină), la alți salicilați; astm bronșic cauzat de aportul de salicilați sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene în istoria hiperbilirubinemiei congenitale; deficit congenital de glucoză-6-fosfat dehidrogenază; boli de sânge leucopenie anemie ulcere gastrointestinale acute diateză hemoragică insuficiență renală severă insuficiență hepatică severă boli cardiovasculare severe, inclusiv tulburări de ritm, ateroscleroză severă, boli cardiace ischemice severe, insuficiență cardiacă severă, hipertensiune arterială severă; stări de excitare crescută; tulburari ale somnului; vârstă în vârstă; alcoolismul glaucomului.

Măsuri de siguranță adecvate pentru utilizare

A nu se utiliza cu alte produse care conțin paracetamol, acid acetilsalicilic.

Depășiți dozele indicate de medicament.

Medicamentul trebuie utilizat cu precauție în caz de antecedente de ulcer gastro-intestinal, incluzând boala ulcerului peptic cronic sau recurent sau sângerări gastro-intestinale în antecedente, utilizarea concomitentă de anticoagulante..

Este necesar să consultați un medic cu privire la posibilitatea utilizării medicamentului la pacienții cu insuficiență renală și hepatică..

Înainte de a utiliza medicamentul, este necesar să consultați un medic dacă pacientul utilizează warfarină sau medicamente similare care au un efect anticoagulant.

Luați în considerare că la pacienții cu leziuni hepatice alcoolice, riscul de efect hepatotoxic al paracetamolului crește; medicamentul poate afecta rezultatele testelor de laborator privind conținutul de glucoză și acid uric din sânge.

În timpul operațiilor chirurgicale (inclusiv operații dentare), utilizarea preparatelor care conțin acid acetilsalicilic poate crește probabilitatea apariției / creșterii sângerărilor, care se datorează inhibării agregării plachetare pentru o perioadă de timp după utilizarea acidului acetilsalicilic.

Când utilizați medicamentul, excreția acidului uric poate scădea. Acest lucru poate duce la gută la pacienții care au scăzut excreția de acid uric.

În timpul tratamentului, nu este recomandat să consumați cantități excesive de băuturi care conțin cofeină (de exemplu, cafea, ceai). Poate provoca tulburări de somn, tremurături, senzație de tensiune, iritabilitate, disconfort în spatele sternului prin bătăile inimii..

Nu consumați băuturi alcoolice în timpul tratamentului.

Pacienții care iau analgezice în fiecare zi pentru artrită ușoară trebuie să consulte un medic.

Dacă simptomele persistă, solicitați asistență medicală.

Utilizare în timpul sarcinii și alăptării

Nu utilizați medicamentul în timpul sarcinii și alăptării..

Capacitatea de a influența viteza de reacție atunci când conduceți transportul cu motor sau alte mecanisme

În caz de amețeli, trebuie să evitați activitățile potențial periculoase, cum ar fi conducerea vehiculelor și / sau efectuarea muncii care necesită o atenție sporită și viteza reacțiilor psihomotorii.

Medicamentul nu trebuie utilizat la copii din cauza riscului de a dezvolta sindromul Reye (hiperpirexie, acidoză metabolică, tulburări ale sistemului nervos și psihic, vărsături, disfuncții hepatice) cu hipertermie pe fondul bolilor virale..

Mod de administrare și dozare

Medicamentul este destinat administrării orale.

Adulții iau 1 comprimat de 2-3 ori pe zi după mese. Doza zilnică maximă este de 6 comprimate (3 doze divizate). Durata cursului tratamentului depinde de evoluția și severitatea bolii și nu trebuie să depășească 5 zile ca anestezic și 3 zile ca antipiretic..

Supradozaj

Simptomele unei supradoze de paracetamol.

Afectarea ficatului este posibilă la adulții care au luat 10 g sau mai mult de paracetamol și la copiii care au luat medicamentul în doză de 150 mg / kg greutate corporală. La pacienții cu factori de risc (tratament pe termen lung cu carbamazepină, fenobarbital, fenitoină, primidonă, rifampicină, sunătoare sau alte medicamente care induc enzime hepatice), utilizarea regulată a unor cantități excesive de etanol; glutatione cașexie (tulburări digestive, fibroză chistică, infecție cu HIV, foamea, cașexie) utilizarea a 5 g sau mai mult de paracetamol poate duce la afectarea ficatului.

Afectarea ficatului poate apărea la 12-48 de ore după administrarea unor doze excesive de medicament. În primele 24 de ore pot apărea următoarele simptome: paloare, greață, vărsături, anorexie, dureri abdominale. În caz de otrăvire severă, insuficiența hepatică poate evolua către encefalopatie, hipoglicemie, comă și moarte. Insuficiența renală acută cu necroză tubulară acută se poate prezenta cu dureri lombare severe, hematurie, proteinurie și se poate dezvolta chiar și în absența afectării renale severe. Pot apărea tulburări ale metabolismului glucozei și ale acidozei metabolice. De asemenea, s-au observat aritmii cardiace și pancreatită. Cu utilizarea pe termen lung a medicamentului în doze mari din partea organelor hematopoietice, se pot dezvolta anemie aplastică, trombocitopenie, pancitopenie, agranulocitoză, neutropenie și leucopenie. Când luați doze mari din sistemul nervos central - amețeli, agitație psihomotorie și dezorientare; din sistemul urinar - nefrotoxicitate (colici renale, nefrită interstițială, necroză capilară).

În caz de supradozaj, este nevoie de o ambulanță. Pacientul trebuie dus imediat la spital, chiar dacă nu există simptome timpurii de supradozaj. Simptomele pot fi limitate la greață și vărsături sau pot să nu reflecte severitatea supradozajului sau riscul de deteriorare a organelor. Tratamentul cu cărbune activ trebuie luat în considerare dacă s-a luat o supradoză de paracetamol în intervalul orar 1:00. Concentrația paracetamolului în plasma sanguină trebuie măsurată la 4:00 sau mai târziu după ingestie (concentrațiile anterioare nu sunt fiabile). Tratamentul cu N-acetilcisteină poate fi aplicat în decurs de 24 de ore de la administrarea paracetamolului, dar efectul protector maxim apare atunci când este utilizat în termen de 8:00 după administrarea.

Simptome de supradozaj cu acid acetilsalicilic.

O supradoză de salicilați este posibilă din cauza intoxicației cronice care rezultă din terapia prelungită (utilizarea mai mult de 100 mg / kg / zi timp de mai mult de 2 zile poate provoca efecte toxice), precum și din cauza intoxicației acute, care pune viața în pericol (supradozaj), și motivele pentru care poate fi utilizarea accidentală de către copii sau supradozajul neașteptat.

Intoxicația cronică cu salicilat poate fi latentă, deoarece simptomele sale sunt nespecifice. Intoxicația cronică moderată cauzată de salicilați sau salicilism apare, de regulă, numai după doze mari repetate. Principalele simptome sunt: ​​dezechilibru, amețeli, sunete în urechi, surditate, transpirație crescută, greață și vărsături, cefalee, confuzie. Aceste simptome pot fi controlate prin reducerea dozei. Sunetele în urechi pot fi observate atunci când concentrația de salicilați în plasma sanguină este mai mare de 150-300 μg / ml. Reacțiile adverse grave apar atunci când salicilații plasmatici sunt peste 300 mcg / ml.

Intoxicația acută este evidențiată de o schimbare pronunțată a echilibrului acido-bazic, care poate diferi în funcție de vârsta și severitatea intoxicației. Severitatea afecțiunii nu poate fi determinată numai pe baza concentrației de salicilați în plasma sanguină.

Simptomele unui supradozaj cu cofeină.

Doze mari de cofeină pot provoca dureri în regiunea epigastrică, vărsături, diureză, respirație rapidă, extrasistolă, tahicardie sau aritmii cardiace, efecte asupra sistemului nervos central (amețeli, insomnie, agitație nervoasă, iritabilitate, pasiune, anxietate, tremurături, convulsii).

Tratament. În caz de supradozaj, este necesară o ambulanță, chiar dacă nu există simptome ale unui supradozaj. Metionina orală sau acetilcisteina pot fi benefice în 48 de ore de la supradozaj. De asemenea, este necesar să se aplice măsuri generale de susținere, terapie simptomatică, inclusiv utilizarea antagoniștilor receptorilor beta-adrenergici, care pot elimina efectele cardiotoxice.

Reactii adverse

Opriți utilizarea medicamentului și consultați imediat un medic în caz de reacții adverse.

Din partea sistemului cardiovascular: tahicardie, palpitații, hipertensiune arterială.

Din sistemul sanguin și limfatic: agranulocitoză, anemie, sulfat hemoglobinemie și methemoglobinemie (cianoză, dificultăți de respirație, durere în inimă), anemie hemolitică, datorită efectului antiplachetar asupra trombocitelor, acidul acetilsalicilic poate crește riscul de sângerare.

Din sistemul nervos: cefalee, amețeli, tremor, parestezie, frică, anxietate, agitație, iritabilitate, tulburări de somn, insomnie, anxietate, slăbiciune generală, sunete în urechi.

Din tractul digestiv: tulburări dispeptice, inclusiv greață, vărsături, disconfort și durere în epigastru, arsuri la stomac, dureri abdominale; inflamația tractului gastro-intestinal, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal, care, în cazuri rare, pot provoca sângerări și perforații gastro-intestinale cu manifestările clinice și de laborator corespunzătoare; activitate crescută a enzimelor „hepatice”, de obicei fără dezvoltarea icterului.

Din sistemul imunitar: reacții de hipersensibilitate, inclusiv anafilaxie, șoc anafilactic, rinită, congestie nazală, mâncărime, erupție pe piele și mucoase (de obicei erupție generalizată, eritematoasă, urticarie), angioedem, eritem exudativ multiform (inclusiv sindrom) Stevens-Johnson), necroliză epidermică toxică (sindromul Lyell).

Din sistemul endocrin: hipoglicemie, până la comă hipoglicemiantă.

Din sistemul digestiv: disfuncție hepatică, activitate crescută a enzimelor hepatice, de obicei fără dezvoltarea icterului, hepatonecroză (efect dependent de doză).

Altele: bronhospasm la pacienții sensibili la acidul acetilsalicilic și alte AINS, sângerarea poate duce la anemie acută și cronică post-hemoragică / anemie cu deficit de fier (datorită așa-numitei micro-sângerări latente) cu manifestări de laborator corespunzătoare și simptome clinice precum astenie, paloare a pielii, hipoperfuzie, edem pulmonar necardiogen.

Interacțiunea cu alte medicamente și alte forme de interacțiune

Metotrexat - atunci când este combinat cu salicilați în doză de 15 mg / săptămână sau mai mult, toxicitatea hematologică a metotrexatului crește datorită scăderii clearance-ului renal al metotrexatului de către agenții antiinflamatori și deplasarea acestuia de la conexiunea sa cu proteinele plasmatice, prin urmare această combinație este contraindicată.

Inhibitori MAO - atunci când este combinat cu cofeină, este posibilă o creștere periculoasă a tensiunii arteriale, astfel încât această combinație este contraindicată.

Combinații care trebuie utilizate cu precauție.

Paracetamol: antidepresive și alți stimulenți ai oxidării microsomale - aceste medicamente cresc producția de metaboliți activi hidroxilați care afectează funcția ficatului, provocând posibilitatea unei intoxicații severe cu supradoze mici de medicamente.

Cofeină: cimetidina, contraceptivele hormonale, izoniazida sporesc efectul cofeinei. Cafeina reduce efectul analgezicelor opioide, anxiolitice, hipnotice și sedative, este un antagonist al medicamentelor pentru anestezie și a altor medicamente care deprimă sistemul nervos central (SNC), un antagonist competitiv al medicamentelor care deprimă sistemul nervos central, un antagonist competitiv al medicamentelor adenozină, ATP. Odată cu utilizarea simultană a cofeinei cu ergotamina, absorbția ergotaminei în tractul gastrointestinal se îmbunătățește, cu agenți de stimulare a tiroidei - efectul tiroidian crește. Cofeina scade concentrația de litiu din sânge. Cofeina crește efectul (îmbunătățește biodisponibilitatea) analgezicelor, antipireticelor, potențează efectele derivaților de xantină, alfa și beta-agoniști adrenergici, psihostimulanți.

Acid aietilsalicilic utilizarea simultană cu agenți uricosurici, cum ar fi benzobromaronă, probenecid, reduce efectul excreției acidului uric (datorită concurenței de excreție a acidului uric de către tubii renali). Cu utilizarea simultană cu digoxina, concentrația acesteia din urmă în plasma sanguină crește datorită scăderii excreției renale. Inhibitorii ECA în combinație cu doze mari de acid acetilsalicilic determină o scădere a filtrării în glomeruli datorită inhibării prostaglandinelor vasodilatatoare și scăderii efectului hipotensor. Inhibitorii selectivi de serotonină cresc riscul de sângerare din tractul digestiv superior datorită posibilității unui efect sinergic. Când este utilizat simultan cu acidul valproic, acidul acetilsalicilic îl îndepărtează de legătura cu proteinele plasmatice din sânge, crescând toxicitatea.

Medicamentul îmbunătățește efectul medicamentelor care reduc coagularea sângelui și agregarea trombocitelor, efectele secundare ale corticosteroizilor, sulfonilureelor, metotrexatului.

Evitați combinația cu barbiturice, anticonvulsivante, salicilați, rifampicină, alcool.

Termen de valabilitate

Conditii de depozitare

A se păstra în ambalajul original la o temperatură care nu depășește 25 ° C.

Askofen (askofen-P, askofen-extra). Compoziție, forme de eliberare, analogi. Instrucțiuni de utilizare, indicații, contraindicații. Efecte secundare la administrarea Askofen. Prețurile și recenziile medicamentului

Site-ul oferă informații generale doar în scop informativ. Diagnosticul și tratamentul bolilor trebuie efectuate sub supravegherea unui specialist. Toate medicamentele au contraindicații. Este necesară o consultație de specialitate!

Ce fel de medicament - Askofen?

Compoziția ascofenului

Ascofenul este disponibil numai sub formă de pilule. Fiecare comprimat conține trei ingrediente active principale, precum și alți excipienți.

Componentele active ale medicamentului ascofen sunt:

  • paracetamol;
  • acid acetilsalicilic (aspirină);
  • cofeină.
În plus, tabletele cu ascofen pot include:
  • amidon de cartofi;
  • amidon de porumb;
  • acid de lamaie;
  • acid stearic;
  • stearat de calciu;
  • povidonă;
  • talc;
  • Ulei de vaselină.
Componentele suplimentare nu au efect terapeutic sau profilactic, însă asigură depozitarea componentelor active și absorbția lor mai rapidă în tractul gastro-intestinal după înghițirea comprimatului.

Mecanismul de acțiune al lui Askofen

După cum sa menționat mai devreme, acțiunea medicamentului se datorează componentelor active incluse în compoziția sa..

Mecanismul de acțiune al lui Askofen

Substanta activa

Mecanism de acțiune

Acid acetilsalicilic (aspirină)

Antiinflamator

Mecanismul de acțiune al acidului acetilsalicilic se datorează suprimării proceselor inflamatorii din organism. Faptul este că odată cu dezvoltarea inflamației (după infecție, vătămare sau altă patologie), la locul afectării țesutului se dezvoltă o reacție inflamatorie. Celulele sistemului imunitar se deplasează spre centrul inflamației, care secretă multe substanțe biologic active. Aceste substanțe declanșează o serie de procese biologice, care se manifestă extern prin edem tisular, o creștere a temperaturii în focarul leziunii și o creștere generală a temperaturii corpului, precum și durere a țesuturilor la locul inflamației. Prin blocarea formării substanțelor biologic active la locul inflamației, aspirina întrerupe procesul descris, eliminând simptomele procesului inflamator.

Calmant

Antipiretic

Paracetamol

Calmant

Efectele terapeutice ale paracetamolului se datorează inhibării formării de substanțe biologic active în sistemul nervos central. În acest context, sensibilitatea sistemului nervos central la durere scade. În plus, prin afectarea centrului termoreglator (situat în creier), paracetamolul reduce temperatura corpului. Efectele analgezice ale paracetamolului și aspirinei se completează reciproc.

Antipiretic

Cofeină

Efect stimulator

Prin creșterea excitabilității celulelor nervoase ale sistemului nervos central, medicamentul are un efect psihostimulator moderat. În special, centrul respirator este stimulat (respirația devine mai frecventă și mai profundă) și centrul vasomotor (tensiunea arterială crește și ritmul cardiac crește).

Forme de eliberare și doze de comprimate Ascofen (Askofen-P, Askofen-extra)

Până în prezent, medicamentul Askofen este disponibil numai sub formă de tablete sub denumirile comerciale Askofen-P și Askofen-extra. Aceste medicamente conțin aceleași substanțe active, doar doza lor diferă.

Forme de eliberare și dozare de Askofen

Numele medicamentului

Formular de eliberare

Dozarea substanțelor active

Askofen-P

Tablete cilindrice plate albe. Există un risc în centrul tabletei. Comprimatele sunt ambalate ermetic în blistere speciale (câte 10 bucăți). Se vinde în cutii de carton (câte 1, 2 sau 3 blistere fiecare).

Askofen-extra

  • Paracetamol - 200 mg.
  • Acid acetilsalicilic - 200 mg.
  • Cofeina - 40 mg.
  • Paracetamol - 100 mg.
  • Acid acetilsalicilic - 300 mg.
  • Cofeina - 50 mg.

Datorită dozei mai mari de aspirină, Askofen-extra are un efect antiinflamator mai pronunțat, iar doza crescută de cofeină sporește efectul stimulant al medicamentului la nivelul sistemului nervos central și al sistemului cardiovascular..

Analogii lui Askofen

Analogii medicamentului pot diferi prin compoziția lor chimică sau prin cantitatea de substanțe active incluse în medicament, dar au un efect terapeutic similar. Acestea pot fi utilizate în cazurile în care pacientul este contraindicat să ia orice substanță care face parte din Askofen.

Analogii Askofen sunt:

  • Excedrin - conține doze crescute de paracetamol, aspirină și cofeină, drept urmare efectele sale terapeutice sunt mai pronunțate.
  • Kofitsil - în compoziția sa este identic cu medicamentul Askofen-extra.
  • Aquacitramone - conține mai mult acid acetilsalicilic și paracetamol și, prin urmare, are un efect analgezic, antipiretic și antiinflamator mai pronunțat.
  • Citrapar - are efecte terapeutice mai slabe (în comparație cu Askofen), care se datorează unei doze mai mici de ingrediente active.
  • Migrenol - în compoziție și efecte terapeutice este similar cu medicamentul Askofen-P.

Ceea ce este mai bine - askofen sau citramon?

Instrucțiuni de utilizare a medicamentului Askofen (indicații, dozare)

Indicațiile pentru numirea acestui medicament pot fi procesele inflamatorii și manifestările lor (temperatură, durere, edem tisular), precum și durerea de natură inflamatorie sau neinflamatorie de localizare diferită. Askofenul poate fi prescris pentru dureri de intensitate ușoară până la moderată. În cazul sindromului durerii severe, se recomandă utilizarea medicamentului în asociere cu alți analgezici (narcotici).

Durere de cap

Mecanismul dezvoltării durerii poate fi asociat cu o încălcare a permeabilității vaselor de sânge ale creierului și dezvoltarea edemului țesutului cerebral, întinderea excesivă a meningelor (bogată în terminații nervoase), compresia structurilor creierului (de exemplu, cu o creștere a presiunii intracraniene), deteriorarea nervilor individuali și așa mai departe..

Mecanismul de acțiune al Askofen pentru cefalee este mixt. Paracetamolul, inhibând sinteza mediatorilor inflamatori din sistemul nervos central, blochează formarea și conducerea impulsurilor nervoase ale durerii, ceea ce reduce semnificativ intensitatea sindromului durerii. În același timp, aspirina inhibă procesele inflamatorii din creier (dacă există). În același timp, cofeina ajută la dilatarea vaselor de sânge din creier și la activarea fluxului sanguin în acesta, care este însoțit de eliminarea edemului (responsabil și pentru apariția durerii).

Migrenă

Migrena este un tip special de durere de cap chinuitoare care, conform unei teorii, apare dintr-o neregulare a tonusului vaselor de sânge din creier. În același timp, din cauza vasoconstricției excesive, livrarea de sânge către țesuturile creierului este întreruptă, ceea ce duce la dezvoltarea edemului și durerii sale..

Conform teoriilor științifice moderne, eficacitatea askofenului pentru migrene se datorează cofeinei incluse în compoziția sa. Cofeina dilată vasele de sânge din creier, crescând astfel fluxul de sânge către medulă și îmbunătățind microcirculația din ea. Acest lucru este însoțit de normalizarea metabolismului, în urma căreia durerea dispare. În același timp, trebuie remarcat faptul că ascofenul nu ajută toți pacienții care suferă de migrenă (pentru tratamentul acestei patologii au fost dezvoltate medicamente speciale care sunt prescrise de un neuropatolog după o examinare completă a pacientului și un diagnostic precis).

Durere de dinţi

Durerea de dinți acută poate apărea atât cu deteriorarea dintelui în sine, cât și cu boli ale gingiilor sau maxilarului. Bolile dintelui, însoțite de deteriorarea pulpei sale (terminațiile nervoase și vasele de sânge situate în interiorul dintelui) pot fi însoțite de dureri de dinți severe și dureroase. În acest caz, mecanismul apariției durerii este asociat cu iritarea terminațiilor nervoase ale pulpei dentare. Prin intermediul lor, impulsurile de durere sunt transmise la creier, unde sunt percepute de pacient ca durere. De asemenea, o persoană poate simți durere la un dinte cu diferite boli inflamatorii ale gingiilor sau maxilarului (chiar dacă dinții înșiși rămân intacti), care se datorează răspândirii procesului inflamator și edemului țesuturilor afectate.

Prin suprimarea proceselor inflamatorii din zona pulpei dinților, a gingiilor sau a maxilarului, precum și acționarea la nivelul sistemului nervos central, askofenul elimină eficient durerea de dinți.

Nevralgie

Cu nevralgia, un nerv care inervează anumite părți ale corpului este deteriorat. În acest caz, pacientul simte durere în zona de inervație a acestui nerv (de exemplu, în piept sau spate cu nevralgie intercostală, în față cu nevralgie trigeminală și așa mai departe), deși nu se observă niciun proces patologic în zona durerii.

Nevralgia poate fi primară sau secundară. Cauzele nevralgiei primare nu au fost stabilite cu precizie. Oamenii de știință sugerează că apare din cauza disfuncției fibrelor nervoase după orice boală sau vătămare. Deoarece nu se observă procese inflamatorii, eficacitatea askofenului în nevralgia primară este îndoielnică (acestea nu elimină durerea sau reduc ușor severitatea acesteia, care se poate datora efectului „placebo”, adică auto-hipnoza).

Nevralgia secundară se dezvoltă în prezența unor procese inflamatorii, neoplazice sau de altă natură care afectează nervii din diferite zone. În același timp, edemul tisular se dezvoltă în zona de deteriorare, ceea ce duce la comprimarea fibrelor nervoase și la apariția durerii caracteristice. În acest caz, eliminând edemul și reducând severitatea inflamației, Ascofen poate elimina eficient sindromul durerii..

Mialgie

Acest termen se referă la durerea din unul sau mai mulți mușchi care apare atunci când este expusă la diverși factori dăunători.

Cauzele mialgiei pot fi:

  • rănire;
  • inflamație infecțioasă;
  • tulpina musculară (însoțită de ruperea fibrelor musculare);
  • supratensiune;
  • tulburări metabolice (electroliți);
  • alte boli inflamatorii.
Toate aceste patologii sunt însoțite de dezvoltarea unui proces inflamator în mușchiul deteriorat, care este cauza durerii. Acționând la nivelul focarului inflamației, aspirina, care face parte din Ascofen, reduce severitatea procesului inflamator și elimină edemul tisular. În același timp, paracetamolul, acționând la nivelul sistemului nervos central, reduce severitatea durerii.

Dureri articulare

Căldură

O creștere a temperaturii corpului apare cel mai adesea atunci când o infecție străină (virus, bacterii, ciuperci și așa mai departe) intră în organism. Aceasta este o reacție naturală de apărare care vizează distrugerea agentului cauzal al infecției (multe microorganisme patogene mor atunci când temperatura mediului crește). În acest caz, mecanismul de creștere a temperaturii corpului se datorează substanțelor biologic active care sunt produse în centrul inflamației, intră în creier și activează așa-numitul centru de termoreglare..

Paracetamolul (componenta activă a ascofenului), acționând la nivelul sistemului nervos central, reduce activitatea centrului termoreglator, contribuind astfel la normalizarea temperaturii corpului. În plus, acidul acetilsalicilic, inhibând procesele inflamatorii în diferite țesuturi și organe, încetinește formarea de substanțe biologic active care stimulează centrul termoreglării, care are și un efect antipiretic..

Va cere ajutor pentru menstruație (cu durere)?

Eficacitatea askofenului pentru menstruația dureroasă este scăzută, ceea ce se datorează mecanismului apariției sindromului durerii.

În timpul menstruației, stratul interior al căptușelii uterine este respins. Țesutul liber este excretat împreună cu sângele menstrual. Procesul descris este însoțit de eliberarea în țesutul uterin a unei cantități mari de substanțe biologic active - prostaglandine, care provoacă contracția vaselor de sânge, precum și contracția stratului muscular al uterului. Acest lucru asigură oprirea sângerării, dar poate duce la o încălcare a microcirculației sângelui în uter în sine. Încălcarea microcirculației, precum și contracțiile uterine puternice, pot fi însoțite de dureri de intensitate variabilă. Eficacitatea Ascofenului în această patologie este limitată, deoarece doar paracetamolul, care face parte din medicament, are un efect analgezic, care acționează la nivelul sistemului nervos central..

În același timp, este demn de remarcat faptul că diferite boli inflamatorii ale sistemului genito-urinar (uter, ovare, vezică, vagin și așa mai departe) pot fi cauza perioadelor dureroase. În acest caz, ascofenul, inhibând severitatea proceselor inflamatorii, va avea un efect analgezic pronunțat și va ajuta, de asemenea, să facă față altor simptome ale procesului infecțios și inflamator (va reduce temperatura, va elimina letargia și va îmbunătăți bunăstarea generală a pacientului).

Este ascofen eficient în osteocondroză?

Oferind un efect antiinflamator, ascofenul reduce edemul țesutului în zona nervului strangulat și, de asemenea, reduce sensibilitatea la durere la nivelul sistemului nervos central, ceea ce asigură eliminarea sau slăbirea durerii în osteocondroză. În același timp, este demn de remarcat faptul că, în cazurile avansate, medicamentul încetează să mai ajute, deoarece complicațiile în curs de dezvoltare ale bolii de bază duc la deteriorarea ireversibilă a nervilor spinali..

Este posibil să beți ascofen la presiune scăzută (pentru a crește presiunea)?

Askofen poate fi prescris pentru scăderea tensiunii arteriale însoțită de dureri de cap, febră sau alte semne ale unui proces inflamator. În acest caz, efectul pozitiv se va datora acțiunii cofeinei incluse în preparat, care va crește frecvența și rezistența contracțiilor inimii (adică va îmbunătăți funcția de pompare a inimii) și va contribui, de asemenea, la reducerea vaselor de sânge periferice și la creșterea tensiunii arteriale..

Nu este recomandat să luați medicamentul numai pentru creșterea tensiunii arteriale, deoarece acest lucru poate duce la apariția unor reacții adverse nedorite.

Cum să luați askofen (dozare)?

Pentru pacienții adulți cu scop terapeutic (ca analgezic și / sau antipiretic), askofenul trebuie administrat pe cale orală, 1-2 comprimate de 2-3 ori pe zi, 10 - 15 minute după mese. Comprimatele trebuie luate cu o cantitate mare (cel puțin 100-200 ml) de apă fierbinte caldă sau lapte. Acest lucru va reduce severitatea efectului dăunător al medicamentului asupra mucoasei gastrice.

Intervalul dintre două doze ulterioare trebuie să fie de cel puțin 4 - 6 ore. Dacă ascofenul este prescris la o temperatură corporală mai scăzută, acesta poate fi utilizat timp de maximum 3 zile. Dacă după trei zile temperatura corpului rămâne crescută, trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră. Ca analgezic (la temperatura corporală normală), medicamentul poate fi utilizat nu mai mult de 5 zile.

Efectele secundare ale medicamentului Askofen

Efectele secundare după administrarea acestui medicament pot fi asociate cu intoleranță individuală la componentele sale constitutive, precum și cu efectele toxice ale medicamentelor asupra organismului. De asemenea, cauza dezvoltării complicațiilor poate fi încălcarea dozei și a regulilor de administrare a medicamentului..

Supradozaj cu ascofen

În cazul unui supradozaj cu Ascofen, principalele efecte toxice se vor datora efectului dăunător al paracetamolului și al acidului acetilsalicilic la nivelul sistemului nervos central, al tractului gastro-intestinal, al sistemului sanguin și așa mai departe..

O supradoză de ascofen se poate manifesta:

  • durere severă în stomac;
  • greaţă;
  • vărsături (inclusiv vărsături de sânge);
  • hemoragii cu precizie;
  • paloarea pielii și a mucoaselor;
  • transpirație crescută;
  • o creștere a ritmului cardiac;
  • letargie;
  • somnolenţă;
  • letargie;
  • pierderea conștienței;
  • convulsii;
  • insuficiență respiratorie (până la o oprire completă);
  • o creștere și apoi o scădere a tensiunii arteriale.
Este demn de remarcat faptul că cantitatea de ascofen necesară pentru apariția simptomelor unui supradozaj depinde de mulți factori (de vârsta pacientului și de greutatea corporală a acestuia, de prezența sau absența bolilor concomitente ale organelor interne etc.). Cu toate acestea, dacă pacientul a luat mai mult de 3 până la 4 comprimate odată, trebuie să solicitați ajutor medical cât mai curând posibil..

Primul ajutor pentru o supradoză de Ascofen include:

  • Spălare gastrică. Vă permite să eliminați medicamentele care nu au fost încă absorbite din stomac, reducând astfel cantitatea de substanțe active care intră în sânge.
  • Recepția enterosorbanților. Intrând în stomac, enterosorbanții (de exemplu, cărbunele activ) leagă alte medicamente localizate acolo, prevenind absorbția lor ulterioară prin membrana mucoasă a tractului gastro-intestinal. Mai mult, au capacitatea de a elimina toxinele din fluxul sanguin, reducând astfel severitatea simptomelor supradozajului. De aceea, imediat după spălarea stomacului, pacientului i se vor administra mai multe comprimate de cărbune activ (1 comprimat la 10 kg greutate corporală).
Dacă starea pacientului se agravează, acesta poate fi internat timp de câteva zile pentru observare și tratament..

Contraindicații pentru utilizarea Askofen

O listă largă de contraindicații se datorează mai multor ingrediente active care alcătuiesc Ascofen. Faptul este că o contraindicație pentru a lua oricare dintre componentele constituente este o contraindicație pentru utilizarea întregului medicament. De aceea, înainte de a începe tratamentul, trebuie să citiți cu atenție instrucțiunile și să vă asigurați că administrarea acestui medicament nu va afecta sănătatea pacientului..

Contraindicațiile pentru administrarea Askofen sunt:

  • Alergie la componentele constitutive ale medicamentului. Dacă pacientul are o alergie (hipersensibilitate a sistemului imunitar) la paracetamol, acid acetilsalicilic, cofeină sau substanțe suplimentare care alcătuiesc Askofenul, i se interzice strict administrarea acestui medicament. În caz contrar, se poate dezvolta o reacție alergică severă, uneori amenințând viața pacientului..
  • Gastrită acută (inflamație a mucoasei stomacului). Așa cum am menționat anterior, ascofenul reduce proprietățile protectoare ale mucoasei gastrice, contribuind la deteriorarea acestuia. Utilizarea medicamentului în caz de exacerbare a procesului inflamator în stomac poate crește durerea, precum și poate duce la apariția complicațiilor (dezvoltarea ulcerelor, sângerări etc.).
  • Ulcer stomacal și / sau intestinal. Administrarea de antiinflamatoare pentru aceste patologii (precum și pentru orice alte leziuni inflamatorii ale tractului gastrointestinal - boala Crohn, colita ulcerativă etc.) poate duce la apariția complicațiilor.
  • Sângerări din tractul gastro-intestinal. Cauza sângerării poate fi un ulcer, traume, progresia procesului inflamator și așa mai departe. Indiferent de cauză, administrarea Ascofen va deteriora în continuare membrana mucoasă și vasele de sânge, creând astfel condiții pentru sângerarea continuă..
  • Astm bronșic „aspirină”. Esența acestei patologii este că sub influența aspirinei (sau a altor medicamente antiinflamatoare nesteroidiene, precum și a paracetamolului), se dezvoltă reacții imune patologice în sistemul respirator. Acest lucru este însoțit de umflarea mucoasei nazale, congestia nazală, secreția crescută a mucusului nazal și îngustarea severă a bronhiilor (căilor respiratorii). În acest caz, pacientul poate prezenta atacuri de astm care necesită asistență medicală urgentă..
  • Tulburări de coagulare a sângelui. Bolile asociate cu disfuncția trombocitelor (boala von Willebrand, purpura trombocitopenică, trombocitopenia și așa mai departe) și factorii de coagulare a sângelui (hemofilie) sunt, de asemenea, contraindicații pentru tratamentul cu ascofen. Administrarea acestui medicament poate contribui la dezvoltarea sângerării gingiilor, a hemoragiilor la nivelul pielii și a mucoaselor, a sângerărilor în tractul gastro-intestinal etc..
  • Deficitul de vitamina K în organism. Vitamina K este responsabilă pentru sinteza factorilor sistemului de coagulare a sângelui în ficat. Odată cu lipsa sa, există o tendință de sângerare, al cărei risc crește odată cu utilizarea de antiinflamatoare nesteroidiene.
  • Insuficiență hepatică severă. După cum sa menționat mai sus, mulți factori de coagulare a sângelui sunt sintetizați în ficat, care sunt responsabili de oprirea sângerării. În caz de insuficiență hepatică, askofenul trebuie prescris cu precauție, deoarece poate provoca sângerări în tractul gastro-intestinal și în alte organe. Mai mult, componentele active ale acestui medicament sunt în mod normal inofensive în ficat. Dacă nu funcționează corect, se poate dezvolta rapid o supradoză de Ascofen, care poate provoca alte complicații cumplite..
  • Insuficiență renală Subprodusele formate în organism după administrarea medicamentului sunt excretate în urină prin rinichi. Dacă rinichii nu funcționează corect, poate duce la apariția simptomelor de supradozaj..
  • Insuficiență cardiacă severă. Cofeina ascofenului crește tensiunea arterială și ritmul cardiac, crescând astfel volumul de muncă pe inimă. În cazul insuficienței cardiace, acest lucru poate duce la apariția complicațiilor (până la un atac de cord).
  • Insomnie. Cofeina, care face parte din medicament, stimulează sistemul nervos central, care poate provoca tulburări în procesul de adormire sau treziri frecvente pe timp de noapte și, de asemenea, reduce eficacitatea somniferelor pentru insomnie.
  • Probleme mentale. Datorită efectului stimulator asupra sistemului nervos central, medicamentul nu este recomandat persoanelor bolnave mintal predispuse la tulburări de anxietate (efectul cofeinei poate provoca atacuri de panică).
  • Glaucom. În glaucom, există o creștere a presiunii intraoculare, care poate fi însoțită de afectarea retinei și dezvoltarea orbirii. Ascofenul contribuie la o creștere și mai mare a presiunii intraoculare, crescând astfel riscul de apariție a complicațiilor glaucomului.
  • Înainte de viitoarele operații chirurgicale. Dacă se așteaptă sângerări masive în timpul operației (de exemplu, în timpul operațiilor la ficat, rinichi etc.), aportul de Ascofen trebuie limitat cu câteva zile înainte de operația propusă, deoarece poate contribui la sângerare.

Este askofen sigur în timpul sarcinii?

Este interzis să luați medicamentul în timpul sarcinii, deoarece acest lucru poate provoca leziuni ale fătului, afectarea travaliului și dezvoltarea complicațiilor în perioada postpartum. Faptul este că acidul acetilsalicilic, care face parte din ascofen, poate pătrunde din fluxul sanguin al mamei în făt. Dacă acest lucru apare în primul trimestru de sarcină (când are loc așezarea și formarea majorității organelor interne), copilul poate prezenta diverse anomalii de dezvoltare intrauterină.

Dacă luați acest medicament în al treilea trimestru de sarcină, acesta poate complica travaliul. Faptul este că aspirina inhibă sinteza substanțelor biologic active, care asigură în mod normal deschiderea colului uterin, contracțiile uterului în timpul nașterii și expulzarea fătului. În timp ce luați ascofen, poate exista o slăbiciune a travaliului.

Administrarea medicamentului în al doilea trimestru de sarcină nu va afecta fătul în niciun fel și nici nu va complica cursul travaliului, ca urmare, dacă este necesar (conform indicațiilor stricte determinate doar de un medic), poate fi luat pentru o perioadă scurtă de timp.

Este Ascofen compatibil cu alăptarea?

Ascofenul poate fi administrat copiilor?

Este posibil să beți Ascofen cu hipertensiune arterială?

Este posibil să combinați Askofen cu alcool?

Nu este recomandat să luați alcool în timpul tratamentului cu Askofen, deoarece poate duce la apariția complicațiilor. Faptul este că alcoolul în doze mici stimulează activitatea sistemului nervos central. Același efect îl are și cofeina, care face parte din askofen. Ca urmare, pacientul poate prezenta tulburări psihice, poate începe un atac de epilepsie (dacă suferă de această patologie), se poate dezvolta insomnie etc..

În plus, alcoolul are un efect toxic asupra celulelor hepatice. Paracetamolul și acidul acetilsalicilic au același efect. Odată cu utilizarea simultană, crește efectul toxic al acestor substanțe și al alcoolului, ceea ce poate contribui la dezvoltarea complicațiilor (hepatită, insuficiență hepatică etc.).

Prețul (costul) askofenului în farmaciile din diferite orașe din Rusia

Puteți cumpăra askofen la aproape orice farmacie. Costul medicamentului este determinat de doza componentelor active care alcătuiesc compoziția sa, producătorul și alți factori. De asemenea, în diferite orașe din Rusia, prețul unui medicament poate varia semnificativ, ceea ce este asociat cu costurile de transport și depozitare a medicamentului..